Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil Zeus DIY na głośnikach STX

piotrekhahaha 10 Sie 2016 14:04 1200 6
  • #1 10 Sie 2016 14:04
    piotrekhahaha
    Poziom 13  

Witam

Mam zamiar zrobić z kumplem odpowiedniki kolumn Tonsil Zeus, z tym że projektowane od początku na głośnikach firmy STX (jestem świadomy gorszej jakości dźwięku itd, ale to bedzie zestaw do katowania disco polo na imprezach itd). Pierwszą najważniejsza różnicą jest rekomendowana obudowa zamknięta 60l na głośnik niskotonowy. Mam pytanko dotyczące zwrotnicy; z obliczeń wynikają rózne rzeczy, ale czy można zastosować oryginaulną Zeusową zwrotnice? Jak ktoś już na elektrodzie rozrysował jest ona bardzo prosta, na niskotonowce idzie pełne pasmo, a wysokotonowiec jest połaczony w szerogu z żarówką, kondensatorem i równolegle ze stosunkowo małą cewką. Moja wiedza co do zwrotnic jest jeszcze nieduża, a tu mi chodzi o obecność tej żarówki i stosunkowo prostą konstrukcję; nie chce zniszczyć głośników jak się "dołoży do pieca".

Z góry dziekuję
    Piotrek

0 6
  • #2 10 Sie 2016 14:37
    marian133
    Poziom 38  

piotrekhahaha napisał:
    jestem świadomy gorszej jakości dźwięku itd

Rozumiem że piszesz ogólnie, a nie o porównaniu głośników STX do Tonsila.

piotrekhahaha napisał:
    Pierwszą najważniejsza różnicą jest rekomendowana obudowa zamknięta 60l na głośnik niskotonowy.

Zamknięta?
    A dokładnie o którym głośniku mowa?
    Bo napewno nie jeśli chodzi o W-32-500.

piotrekhahaha napisał:
    Mam pytanko dotyczące zwrotnicy; z obliczeń wynikają rózne rzeczy

Zwrotnicy się nie oblicza tylko robi się pomiary gotowej kolumny.

piotrekhahaha napisał:
    ale czy można zastosować oryginaulną Zeusową zwrotnice?

Nie można.

Najpierw napisz jakie konkretnie głośniki chcesz zastosować.

0
  • #3 10 Sie 2016 14:50
    piotrekhahaha
    Poziom 13  

Tak, mówiłem ogólnie.

Głośniki to 2x W.30/200/8/MC i wysokotonowiec T.18/250/8/PH. Przy wysokotonowym są wskazania minimalna częstotliwość podziału 2500Hz i nachylenie 18dB/oktawę.

Dodano po 1 [minuty]:

Obudowy płyta wiórowa 20mm, na to padło, bo mamy tego po horyzont akurat.

0
  • Pomocny post
    #4 10 Sie 2016 14:59
    marian133
    Poziom 38  

piotrekhahaha napisał:
    Głośniki to 2x W.30/200/8/MC i wysokotonowiec T.18/250/8/PH.

Nie ma takiej możliwości aby połaczyć te głośniki bez pomiarów.
    Ra że trzeba by wyciąć podbicie woofera przy 3kHz, a dwa że ten tweeter do połaczenia z takimi wooferami się nie nadaje (po poprawnej filtracji woofera trzeba by łaczyć głośniki przy 1,5kHz, co jest nie możliwe w tym przypadku).

Najlepszą podróbką Zeusów był by projekt oparty o 2x W.32.500 + D-800 + poprawna pomierzona zwrotnica.

0
  • #5 10 Sie 2016 22:13
    piotrekhahaha
    Poziom 13  

Robienie wszelkich pomiarów jest realne w domu dysponując jedynie komputerem?

0
  • Pomocny post
    #6 11 Sie 2016 00:05
    marian133
    Poziom 38  

piotrekhahaha napisał:
    dysponując jedynie komputerem?

Niestety nie.
    Potrzebny był by JIG + np. program WorkShop... i sporo nauki na temat zwrotnic głośnikowych, jak również w Twoim przypadku podstawy o głosnikach (niektórym zajmuje to kilka miesięcy zanim zaprojektują jakąś zwrotnicę... jak by było w Twoim przypadku, nie wiem).

0
  • #7 13 Sie 2016 22:46
    piotrekhahaha
    Poziom 13  

Ok, dziękuję; postanowione że jako potrzeba chwili zrobimy klony oryginalnych zeusów na oryginalnych głośnikach, a do nauki zaopatrzyłem się już w podstawową literaturę (wydawnictwo WKŁ "Dźwięk cyfrowy", "Głosniki i zestawy głośnikowe" i "Podstawy nagłośnienia i realizacji nagrać". Serio mocno się wkręciłem w nagłośnienie. Temat zamykam.

0