Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele fotowoltaiczne, nadmiar prądu i awaria sieci ZE

wujekbaniu 10 Sie 2016 14:08 3897 18
  • #1 10 Sie 2016 14:08
    wujekbaniu
    Poziom 14  

Witam
    Jestem na etapie projektowania domu jednorodzinnego ( Jestem inwestorem).
    Interesują mnie panele fotowoltaiczne, jednak nie mogę odnaleźć informacji co stanie się z nadmiarem energii kiedy zaniknie napięcie w sieci?
    Z tego co wyczytałem falownik w takiej sytuacji przestaje wysyłać prąd do sieci aby nie porazić serwisanta ZE, ale co z jego nadwyżką? Panele można wyłączyć w inny sposóv niż zakryć?
    Druga sprawa, falownik synchronizuje się z siecią, a po zaniku napięcie w niej wyłącza się, no i jest jakieś zabezpieczenie, aby falowniki sąsiadów nie synchronizowały się ze sobą - czy to oznacza, że po zaniku napięcie w sieci nie będę miał również prądu z paneli?
    Dom miałby mieć przyłącze trójfazowe (12,5kW) nie wiem jak to rozumiec, bo w energetyce powiedzieli, że to suma obciążeń faz. Tylko czy to znaczy F1+f2+f3=12,5kW , czy tez f1,2,3= max 1/3 z 12,5kW? Jeśli fazy muszą być równomiernie obciążone to potrzebuje trzy falowniki, albo pompować energię że słońca w jedną fazę i rozliczać się z energetyką na zasadzie różnicy zużycia/dostarczenia? (o ile to możliwe). Zakład energetyki to Energa.
    Z góry bardzo dziękuję za wyklarowanie tematu, bo się trochę gubię.

0 18
  • #2 10 Sie 2016 18:26
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Energia słoneczna zamieni się w ciepło na panelach. Zupełnie tak samo, jak by były odłączone. Nieszkodliwe.
    Brak zasilania z ZE = inwerter wyłączony i nie masz prądu.
    12,5/3
    Nie musisz mieć trzech. Możesz mieć np. jeden jednofazowy 4kW, a drugi 2kW.

0
  • #3 10 Sie 2016 20:34
    wujekbaniu
    Poziom 14  

Dziękuję za odpowiedz. Trochę słabo to wygląda z tym trójfazowym przyłączem, bo będzie trzeba się nagimnastykować w rozdzielni żeby na 4kW fazie zmiescić np kuchnię... Albo przewidzieć czy czasem nie odpali się na raz pralka, suszarka do włosów i odkurzacz...

Da się jakoś zrobić, aby mieć prąd pomimo zaniku napięcie z ZE? W jakies sposób?
    Jeśli falowniki na pierwsze fazie wprpwadze 2kWh nadwyżki a na drugiej zużyje 3kWh to zapłace za 1kWh czy też zapłacę za 3 kWh a 2 kWh sprzedam po taniości?

0
  • #4 11 Sie 2016 00:55
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Da się. Najtaniej jest kupić agregat i olać solary. Ja tak mam i działa.

0
  • #5 11 Sie 2016 23:28
    mseagh
    Poziom 9  

Falownik 3-fazowy dzieli produkowaną energię po równo/symetrycznie na każdą fazę.
    Od 1.07 obowiązuje BILANSOWANIE MIĘDZYFAZOWE dla mikroinstalacji 3-fazowych.

0
  • #6 12 Sie 2016 07:01
    Brychu21
    Poziom 13  

Elektryk w domu ładnie rozdzieli obwody i nic nie padnie. Ale pisząc umowę z energetyką powinno się przeliczyć zapotrzebowanie na energię domu, czy pompa do bojlera, hydrofor, ile TV, komputerów, oświetlenia, piecyki, mikrofale, wentylacje, zmywarki, klimatyzację, lodówki, pralki itp. Wtedy wiadomo ile wystarczy, oczywiście wszystko nie jest używane na raz, więc lepiej jak podpyta się elektryka jaki przydział mocy wystarczy. Ja do domku 120-150 m brałbym przyłącze18kW. Coraz więcej jest zabawek, które niestety czerpią prąd.

0
  • #7 14 Sie 2016 00:36
    wujekbaniu
    Poziom 14  

Chciałem właśnie brać 16 kW, ale architekt/elektryk twierdzi, że więcej jak 12,5kW nie ma sensu brać i zawsze potem mogę zwiększyć.
    Nie daje mi spokoju tylko jak on chcę to rozdzielić sensownie żebym włączając na jednej fazie odkurzacza (2400W) i mikrofali (ponad 2000W) nie wywalił zabezpieczeń w kosmos :D

0
  • #8 16 Sie 2016 08:16
    Brychu21
    Poziom 13  

Jeśli zabezpieczenia od energetyki są właściwie przewymiarowane to dokładnie tak będzie, nie pamiętam stawek, ale za kilowat trzeba dopłacić około 50-100 zł, oczywiście jednorazowo i wymiana zabezpieczeń głównych przedlicznikowych.
    Jak masz elektryka to piszcie umowę i niech się martwi, jeśli rozmawiał i zna założenia, to powinien wszystko prawidłowo przeliczyć, a na 1 fazę 4,5 kW to nie jest wielkie obciążenie. Obecne odkurzacze mają zmniejszone moce, oczywiście jeśli mówimy o takich domowych nie centralnych.

0
  • #9 20 Wrz 2016 14:42
    marcel_76
    Poziom 13  

Wdrażam się dopiero w fotowoltaikę i mam pytanko: Czy istnieje możliwość układu on-grid bez konieczności odsprzedaży nadmiaru? Chodzi tu o uniknięcie całych spraw proceduralnych z podłączeniem do sieci.
    Chciałbym aby urządzenia zasilane były z PV, a falownik automatycznie dokładałby tylko brakującą energię z sieci, w przypadku nadprodukcji z pv automatycznie załączać jakąś grzałkę aby energia szła w nią a nie do sieci ZE.

0
  • #10 21 Wrz 2016 15:17
    wnoto
    Poziom 32  

Brychu21 napisał:
    ale za kilowat trzeba dopłacić około 50-100 zł

w tauronie jest 74,50 zł za 1kW dodatkowej mocy łacza kablowego

0
  • #11 21 Wrz 2016 16:55
    Erbit
    Poziom 30  

marcel_76 napisał:
    ...w przypadku nadprodukcji z pv automatycznie załączać jakąś grzałkę aby energia szła w nią a nie do sieci ZE.

Nazywa się to "SM" (strażnik mocy), poczytaj na forum.

Jednak Twoje rozumowanie jest nie do końca dobre. Aby uzyskać to o czym napisałeś musiałbyś zbudować PV mocno przewymiarowane aby w okresie zimowym nie pobierać za dużo prądu z sieci. W takim wypadku przewymiarowanie spowoduje, że latem będzie duża nadprodukcja, której nie skonsumujesz a poza tym poniesiesz większe koszty instalacji (sądzę, że będą to dużo większe koszty!) albo instalacja będzie zbyt mała i w okresach kiepskiej produkcji będziesz pobierał z sieci i w konsekwencji za to płacił.

Jeśli nie chcesz budować zbyt mocno przewymiarowanej instalacji PV to musisz oddać do sieci nadprodukcję by następnie w okresie posuchy (noc / zima/ deszcz) móc odebrać co swoje i nie płacić za pobraną energię.

Dodano po 19 [minuty]:

wujekbaniu napisał:
    ...
    Nie daje mi spokoju tylko jak on chcę to rozdzielić sensownie żebym włączając na jednej fazie odkurzacza (2400W) i mikrofali (ponad 2000W) nie wywalił zabezpieczeń w kosmos :D

Rozdzielić na dwie fazy ?

Generalnie instalacja powinna być tak wykonana aby było w miarę równe obciążenia na fazach. Oczywiście nie da się tego zrealizować idealnie ale należy przewidzieć i podzielić.

0
  • #12 03 Paź 2016 12:52
    marcel_76
    Poziom 13  

Mam jeszcze jedno pytanko. Interesuje mnie budowa elektrowni on-grid wielkości ok 5kw lacznie na 3-fazy. Ze względów $ muszę to podzielić na etapy. Moje pytanie brzmi czy mogę na początek zrobić instalacje na inwerterze 1,7kw na 1 fazie,a później dokupić następne na kolejne fazy czy trzeba od razu kupić inwerter 3 fazowy?
    Z tego co widzę to chyba nie ma z tym problemów, jedynie co to ewentualna umowa z ZE co do sprzętu i produkowanej przeze mnie mocy która ulegałaby zwiększeniu.

0
  • #13 03 Paź 2016 16:05
    piotrekpp11
    Poziom 12  

Ja zwiększałem moc stopniowo, da sie jedyne co trzeba robić to za każdym razem składać papiery do ZE od nowa. Jest to trochę kłopotliwe.

0
  • #14 17 Paź 2016 17:02
    marcel_76
    Poziom 13  

Witam ponownie. Mam jeszcze jedno pytanko na temat falowniki 3 gazowego i nadprodukcji energii z pv.
    W jaki sposób falowniki 3fazowy dzieli energię na poszczególne fazy w instalacji domowej, czy dzieli to równo i na przykład przy produkcji 3kw dzieli równo po 1 kw na każdą fazę, czy też sprawdza pobór na fazach i w takim przypadku jeżeli na 1 fazie jest pobór np 4kw, a na pozostałych nie ma wcale to przekazuje on te 3kw tylko na 1faze czy też tak jak pisałem wcześniej 1kw w pierwszą fazę a po 1kw z drugiej i trzeciej fazy jako nadprodukcji w sieć?

0
  • #15 17 Paź 2016 17:25
    Erbit
    Poziom 30  

marcel_76 napisał:
    ... dzieli to równo ...

Niestety tak właśnie. Zastanawiam się jednak czy w ogóle są falowniki, które mierzą i rozkładają wg poboru.

0
  • #16 23 Paź 2016 13:49
    Leon444
    Poziom 18  

Coś nie czaję tematu albo jakoś nie mogę zrozumieć rozmowy...
    Mam instalację już 1,5 roku prawie 4kW na inwerterze jednofazowym i z tego co widzę i z tego co rozmawiałem z instalatorem licznika z ZE to licznik sam w sobie bilansuje produkcję energii na jednej fazie...
    Czyli produkuję załóżmy 3kW na L2 a zużywam ogólnie 3kW na trzech fazach w całym domu to nic nie oddaje, energię bilansuje licznik...
    Co do pytań o odłączanie inwertera od sieci gdy nie ma zasilania to jest wymóg ZE, bez tego nie zgodzą się na przyłącz...
    12,5Kw to wystarczająca moc na dom, ja mam 14kW a z licznika wiem że nie przekroczyłem 10kW w swojej "karierze" jeszcze.

0
  • #17 23 Paź 2016 15:22
    Erbit
    Poziom 30  

Leon444 napisał:
    Coś nie czaję tematu albo jakoś nie mogę zrozumieć rozmowy...
    i z tego co widzę i z tego co rozmawiałem z instalatorem licznika z ZE to licznik sam w sobie bilansuje produkcję energii na jednej fazie...

Albo nie sprawdziłeś dokładnie albo jesteś jednym z niewielu szczęśliwców, u których działa to tak jak powinno. Inni nie mają tyle szczęścia tym bardziej, że mają inwertery 3-fazowe. Stawiam na to pierwsze.

Leon444 napisał:
    ... Co do pytań o odłączanie inwertera od sieci gdy nie ma zasilania to jest wymóg ZE, bez tego nie zgodzą się na przyłącz...

Tu są chyba dwa aspekty:
    1) inwenter nie ma się do czego synchronizować
    2) co ważniejsze: gdyby działał to oddawał by energię do sieci (o skutkach nie będę pisał).

Tu także zastanawiam się czy są inwertery, które po zaniku napięcia od strony ZE potrafią "odciąć się" od linii ZE i wytwarzać tylko na potrzeby prosumenta.

1
  • #18 23 Paź 2016 18:18
    Leon444
    Poziom 18  

Jutro jeszcze potwierdzę ale z tego co patrzyłem to jest bilansowanie w liczniku, a licznik to Landis Gyr e550 i tak dla ciekawości to powiem ze gość który mi przyjechał z ZE zakładać go to rozmawiał ze mną chwile bo byłem pierwszym w regionie który miał instalacje i sam mówił ze sprawdzał (bawił sie) tym licznikiem i bilansowanie faz jest w liczniku...
    Ale jeszcze sprawdzę jutro... I potwierdzę na 100%

A co do pracy samego inwertera bez napięcia to u mnie w inwertera Aurora Pvi3600 jest taka opcja ze można wyłączyć obecność sieci, i z tego co czytałem to będzie on pracował na ostatnich parametrach sieci, ale nigdy sie tym nie bawiłem i nawet nie zamierzam...

0
  • #19 23 Paź 2016 20:08
    Erbit
    Poziom 30  

Leon444 napisał:
    ... inwertera Aurora Pvi3600 jest taka opcja ze można wyłączyć obecność sieci, i z tego co czytałem to będzie on pracował na ostatnich parametrach sieci...

To, że będzie pracował to jedno - a czy będzie nadmiar wysyłał do sieci to drugie. Jak możesz sprawdź w instrukcji i daj znać.

[edyta]
    Choć akurat to można zrealizować za pomocą odłącznika (stycznika), który by odcinał inwerter od linii ZE w przypadku braku napięcia.

0