Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary komputer nie bootuje się, czarny ekran, chodzą wiatraki, brak beep code

goosie 10 Sie 2016 14:21 648 11
  • #1 10 Sie 2016 14:21
    goosie
    Poziom 3  

Dzień dobry
    Mój problem jest następujący:
    Mój wiekowy już komputer nie bootuje się. Ekran jest czarny, wiatrakiwentylatory chodzą, jednak przy pierwszych bootach "awarii" pojawiał się jakby biały kursor. Po kilku próbach resetu CMOSu, porawy karty graficznej w PCI kursor zniknął. Na 100% sprawne są: dysk, RAM, PSU i chłodzenie.
    Co może być przyczyną problemu i jak się jej pozbyć?

Specyfikacja:
    1. Płyty głównej nie potrafię zidentyfikować, żaden program za działania komputera również nie potrafił, ale wiem, że to Socket 462
    2. Procesor AMD Athlon XP 1700+ ustawiony na 1500MHz
    3. 768 MB Pamięci RAM po 512mbMB DATACOM nieznanej częstotliwości i opóźnieniu i 256mbMB elixir 266MHz, 2,5 CL (dysponuję jeszcze jedną taką kością)
    4. GigaByte GeForce 7600 GS
    5. MIC 230W
    6. Nie mam możliwości sprawdzenia
    7. Nigdy nie było problemu z przegrzewaniem, ale możliwości zmierzenia nie mam
    8. -
    9. Windows XP Professional, jeśli mnie pamięć nie myli SP 2, 32bit
    10. AVG
    11. brak komunikatu
    12. brak kodu beep, podczas prawidłowego uruchamiania się był zawsze 1 krótki

Z góry dziękuję za pomoc, bardzo zależy mi mi na tym komputerze.

Pozdrawiam

0 11
  • #2 10 Sie 2016 14:27
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

goosie napisał:
    Płyty głównej nie potrafię zidentyfikować, żaden program za działania komputera również nie potrafił, ale wiem, że to Socket 462

Odczytaj model z laminatu płyty.
    goosie napisał:
    6. Nie mam możliwości sprawdzenia

Czego?
    goosie napisał:
    11. brak komunikatu

Jakiego komunikatu, informującego o czym?

Zasilacz? Marka/model? Do odczytania z naklejki na zasilaczu.
    Trzeba się troszkę wysilić i zdjąć boczną ściankę obudowy z komputera by odczytać model zasilacza jak i płyty głównej.

Co się dzieje na chwilę obecną po wciśnięciu przycisku "power"?

0
  • #3 10 Sie 2016 14:40
    goosie
    Poziom 3  

Posługiwałem się schematem przestawionym w jednym z regulaminów. 11. to znaczy brak jakiegokolwiek komunikatu ze strony komputera. Zasilacz podałem jako "MIC 230W", a konkretnie jest to LW-8250plus. 6. to napięcie. Płyta zdaje się być SL-75drv2, ale w życiu bym nie przypuszczał, że ta informacja będzie się znajdować na naklejce, a nie laminacie. Po wciśnięciu "power" włączają się wiatrakiwentylatory i na monitorze - czerń. Brak beep kodu. Nic.

0
  • #4 10 Sie 2016 14:57
    RADU23

goosie napisał:
    Posługiwałem się schematem przestawionym w jednym z regulaminów

To teraz wszystko jasne.

Wyjmij kości pamięci RAM i uruchom komputer. Powiedz czy będą jakieś sygnały z beeper'a.

0
  • #5 10 Sie 2016 15:06
    goosie
    Poziom 3  

Komputer nie daje znaku życia. Brak sygnału na monitorze, brak beep code (możliwa jest awaria speakera?).

0
  • #6 10 Sie 2016 15:09
    RADU23

Jak wygląda sekcja zasilania płyty głównej? Nie ma spuchniętych kondensatorów?

0
  • #7 10 Sie 2016 15:14
    goosie
    Poziom 3  

Praktycznie wszystkie są spuchnięte. Ale zawsze takie były. Tak, pamiętam to doskonale, gdy pierwszy raz w życiu otwarłem komputer niezmiernie mnie to zdziwiło. I nie, nie było to wtedy, kiedy się zepsuł. A poza spuchniętymi kondensatorami wygląda to zaskakująco dobrze.

0
  • #8 10 Sie 2016 15:16
    RADU23

goosie napisał:
    Praktycznie wszystkie są spuchnięte

Zamieść ich zdjęcia z jakości makro. Skoro są spuchnięte kondensatory, to jest źródło problemu.
    goosie napisał:
    Ale zawsze takie były.

Nie sądzę by zawsze takie były.

0
  • #10 10 Sie 2016 17:29
    310artur
    Poziom 43  

Może i były takie od zawsze (na 100% nie od nowości) ale to objaw postępującej choroby.
    Wszystkie te bańki są do wymiany. Możliwe że ich pojemność spadała spadała aż teraz spadła poniżej minimum potrzebnego do jakiejkolwiek pracy CPU.

0
  • #11 10 Sie 2016 23:03
    goosie
    Poziom 3  

Zapomniałem napomknąć, że od zawsze,od kiedy jest u mnie. Tzn, nie mam go "od początku"

0
  • #12 10 Sie 2016 23:05
    RADU23

RADU23 napisał:
    Jak wygląda sekcja zasilania płyty głównej? Nie ma spuchniętych kondensatorów?

goosie napisał:
    Praktycznie wszystkie są spuchnięte. Ale zawsze takie były.

Sekcja zasilania do wymiany, od tego trzeba zacząć.

0