Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NEC 2690WUXi - Nie włącza się dioda miga 4 razy.

10 Sie 2016 14:38 4032 6
 • Poziom 32  
  Witam. Monitor "padał" sukcesywnie. Tzn potrafił się jeszcze kilka razy uruchomić. Znajomy stwierdził, że zaczęło się to po ochłodzeniu. Przy pierwszych pomiarach na chwile ( kilka sekund ) startuje PFC główna na jeszcze krócej ( ułamek sekundy) po czym zostaje tylko St-by i Led miga 4 razy przy czym ostatnie "mignięcie" dłuższe. W tłumaczeniu na Morse'a trzy kropki i kreska :wink:. Podgrzanie zasilacza i startuje normalnie i jest to powtarzalne. To sugeruje elektrolity te jednak wybulone nie są a na mierniku ESR też wydają się O.K. Zasilacz to S39366K. Główna zrobiona na L6598D. Czy ktoś spotkał się z taką usterką i być może naprawił?
 • Moderator
  Napięcia na wtórnej przetwornicy stabilne?
 • Poziom 32  
  Darek.S napisał:
  Podgrzanie zasilacza i startuje normalnie i jest to powtarzalne.

  tzn pierwsze podgrzanie i ruszył. Po wystygnięciu już nie ale po ponownym podgrzaniu znowu. Po dłuższym odpoczynku teraz mi chodzi normalnie ( tzn juz bez podgrzewania :| ) więc mogłem co nieco pomierzyć...
  dzimi napisał:
  Napięcia na wtórnej przetwornicy stabilne?

  Jak najbardziej - 24,2 i 12V. Pokusiłem się nawet o ich pomiar oscyloskopem...
 • Moderator
  Sprawdź płytę w kierunku zimnych lutów.
 • Poziom 32  
  Od tego zacząłem i pod sporym powiększeniem wydają się dobre.. Zresztą kolega ( informatyk) też i nawet poprawiał parę na transformatorach.
  Darek.S napisał:
  Pokusiłem się nawet o ich pomiar oscyloskopem...

  Poszedłem o krok dalej i zmierzyłem przy większej czułości na AC tętnienia. 12V w zasadzie bez tętnień czego nie można już powiedzieć o 24V gdzie jest ładna sinusoida o częstotliwości ok. 100kHz i amplitudzie 0,1V co mi się wydaje ciut za dużo. Zatem na pierwszy ogień idą elektrolity w gałęzi 24V :D .

  Dodano po 2 [godziny] 13 [minuty]:

  Darek.S napisał:
  Zatem na pierwszy ogień idą elektrolity w gałęzi 24V :D .

  Wylutowane mają wzorcowy ESR na poziomie 0,1 Oma. Dla pewności jednak zmieniłem i tętnienia dalej takie same. Zauważyłem jednak, że w momencie startu przez ułamek sekundy są dwukrotnie większe i być może to przesądzało , że wyłaczał właśnie po ułamku sekundy. Zatem jeśli elektrolity to nie te. Pytanie tylko czy w zasilaczu czy na module inwertera ( a dostać sie tam niełatwo :cry: ). Za zasilaczem przemawiałoby to, że po jego podgrzaniu ruszył. Inna sprawa, ze teraz nawet na zimno za każdym razem startuje. Pozostaje kwestia zimnych lutów...
  Darek.S napisał:
  Od tego zacząłem i pod sporym powiększeniem wydają się dobre..

  Tyle, że była to lupa. Pozostaje mi to obejrzeć pod mikroskopem...
 • Pomocny post
  Moderator
  A nie lepiej przegrzać np. HotAir całość?
 • Poziom 32  
  dzimi napisał:
  A nie lepiej przegrzać np. HotAir całość?

  Ale obejrzeć najpierw nie zaszkodzi. Jeśli coś wypatrzę, będę miał przynajmniej pewność, że była usterka - bo póki co chodzi. A najpewniej tak zrobię. Przypominam sobie, że kiedyś przelutowywałem grotówką Philipa (jeszcze CRT) i dopiero po inwestycji w Hot-a i "dmuchnięciu" całej płyty przestał wyłączać :| .