Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sposobem domowym dostroić antenę?

karamba1977 05 Lip 2005 15:01 29552 27
 • #1 05 Lip 2005 15:01
  karamba1977
  Poziom 9  

  Posiadam Alana 100+ i zakupiłem do niego antenkę tejże samej firmy ale nie ma SWR-a i nie wiem jak można sposobem domowym dostroić antenkę. Może zoś zaradzicie??

 • Megger
 • #2 05 Lip 2005 15:36
  saper3791
  Poziom 18  

  Witam , pozdrawiam . Nie ma "domowego" sposobu na strojenie anteny . Sa rozne anteny i rozne wymiary a nie ma "zlotego srodka" . Mozesz ustawic antene na dlugosc mechaniczna podawana przez producenta i modlic sie o to by bylo dobrze . Pozycz od znajomego SWR-metr i dopasuj kabel z antena .

  Pozdrawiam

 • #4 09 Lip 2005 07:30
  wkd
  Poziom 18  

  "Domowy sposób" dostrojenia anteny to wykonanie jej i podłączenie zgodnie z opisem i wymaganiami. Dalsze działania związane są z użyciem przyrządów pomiarowych. Użycie SWR-metra jest tu bardzo wskazane. Ale mierząc SWR przy nadajniku mierzymy całą instalację antenową (z kablem) i trudno jest okreslić dopasowanie kabla z anteną. Inaczej mówiąc trudno jest określić ile mocy wypromieniowanej jest przez antenę a ile przez kabel. Aby przekonać się czy antena jest dopasowana do kabla wystarczy zmienić długość kabla - wskazania SWR-metra powinny być takie same. Lepszym sposobem jest pomierzenie impedancji anteny przy pomocy Antenna Analyzer. Przyrząd ten można również wykonać samemu . Przykładowy opis znajdziesz tu : http://www.qsl.net/iw3hev

 • #5 09 Lip 2005 12:23
  Żytni
  Poziom 21  

  Odbita nie jest wypromieniowana przez kabel tylko wraca do nadajnika. SWR-meter nie służy do strojenia anten lecz do kontroli dopasowania, a że większość anten nie ma możliwości regulacji impedancji więc reflektometr jest raczej nieprzydatny. Strojenie polega na takiej regulacji anteny by jej częstotliwość rezonansowa była w miejscu pożądanym a do tego wystarczą 4 oporniki, dioda, zwykły woltomierz i wiedza jak to zrobić.

 • Megger
 • #8 10 Lip 2005 00:03
  dayus
  Poziom 21  

  a co dokaldnie trzeba zrobic oprocz podlaczenia anteny do CB?

  mam president Herbert + anetne 5/8 fali, co musze zrobic?

 • #9 10 Lip 2005 00:12
  Żytni
  Poziom 21  

  Ta sama zasada, ta sama metoda. Antena to antena. Machania tylko wiecej bo maszt no i antena mniej poręczna. Przy okazji... Nie znam tej konstrukcji ale nie wzbudza mego zaufania umieszczenie jakichś cewek na przeciwwagach. Przeciwwagi mają mieć rezonansową długość (ok. 2,7 metra) i być w ilości 4 najlepiej. Jak jest inaczej, można się spodziewać kłopotów.

 • Megger
 • #10 10 Lip 2005 00:26
  dayus
  Poziom 21  

  ale od poaczatku do konca, co trzeba regulowac i ustawiac, bo nie kapuje tego

 • #11 10 Lip 2005 11:45
  Jaco2002
  Poziom 20  

  Z tego co się orientuję , to Herbert ma "na pokładzie" SWR-miarkę. Podłącz więc antenę i sprzwdź , jaki masz współczynnik fali stojącej na poszczególnych kanałach.
  Pzdr'

 • #12 10 Lip 2005 13:43
  dayus
  Poziom 21  

  no ma miarkę, ale co dalej, jaki mam miec SWR i jak bedzie zly to co zrobic?

 • #13 11 Lip 2005 02:48
  sułek
  Poziom 14  

  SWR ma być jak najmniejszy w środku pasma (kan. 20). Porównujesz SWR na kan 1 i 40. Jeśli na 1 >40 znaczy antena za krótka : wydłużasz promiennik. Jeśli 1<40: antena za długa, skracasz. Jeśli uzyskasz SWR(1)= SWR(40), to znaczy zrobione. Wtedy zaglądasz na SWR na kan 20. Jesli jest w zakresie 1.05 do 1.2 to super. 1.2 do 1.5 tak sobie. Powyzej 1.5 to kiepsko.
  Pozdrawiam

 • #14 11 Lip 2005 02:50
  dayus
  Poziom 21  

  no od razu lepiej, zoabczymy jak bedzie :)

 • #15 11 Lip 2005 12:16
  ArtMedia
  Poziom 26  

  Żytni napisał:
  Odbita nie jest wypromieniowana przez kabel tylko wraca do nadajnika. SWR-meter nie służy do strojenia anten lecz do kontroli dopasowania, a że większość anten nie ma możliwości regulacji impedancji więc reflektometr jest raczej nieprzydatny. Strojenie polega na takiej regulacji anteny by jej częstotliwość rezonansowa była w miejscu pożądanym a do tego wystarczą 4 oporniki, dioda, zwykły woltomierz i wiedza jak to zrobić.

  Stosując tą logikę, aby byc konsekwentnym należy taki pomiar nazwać kontrolą częstotliwości rezonansowej anteny a nie jej strojeniem. Strojenie anteny to dopasowanie impedancji i częstotliwości rezonansowej jednoczesnie. Optymalnie byłoby aby impedancja nominalna wypadała przy czestotliwości rezonansowej. Kabel też może promieniować w przypadku wystąpienia pradów asymetrii, płynących po oplocie.

 • #16 11 Lip 2005 12:47
  Żytni
  Poziom 21  

  Taki pomiar - będac konsekwentnym - nie jest kontrolą częstotliwości rez. anteny a na podstawie wielu takich pomiarów uzyskaniem informacji potrzebnych do oszacowania kierunku zmian tej impedancji wywołanymi określonymi czynnościami przy antenie. Czynności te zwyczajowo określa się mianem STROJENIA. Pomiar napięcia jest jedną z wielu czynności w tym procesie, ale rozumiem że Twoja uwaga spowoduje że mój post stanie się dzieki Kolegi uwadze jaśniejszy, łatwiejszy w zrozumieniu i uchroni Adeptów przed popełnieniem fundamentalnego błędu nazywając pomiar napięcia - strojeniem. Dziękuję.
  Rozumiem także że w ten sposób Kolega był uprzejmy wyrazić pełne uznanie dla innych postów w tym watku nie znajdując w nich nic z czym by się Kolega nie zgodził.
  Strojenie i dopasowanie to są różne rzeczy i nie należy ich ze sobą mylić bo czym innym jest częstotliwość rezonansowa anteny a czym innym jej impedancja i innymi elementami się reguluje i inne mierniki do kontroli tych parametrów też służą.
  Na margineste - Timeslot - to nie częstotliwość.
  Pozdrawiam.

 • #17 12 Lip 2005 11:13
  ArtMedia
  Poziom 26  

  Temat timeslot-ów to kompletnie off-topic, więc nie wiem co tutaj robi i do czego "pijesz"?
  Zgadzam się z wiekszością wiedzy, którą tutaj prezentujesz. Niestety nie wiem dlaczego przyjmujesz tak radykalne postawy? Skoro wiesz, że czym innym jest częstotliwośc rezonansowa a czym innym impedancja to zakładam, że wiesz także jakie skutki niesie za sobą dostrajanie anteny do częstotliwości rezonansowej a jakie dopasowywanie do pożądanej impedancji? Dlatego nie pojmuję dlaczego lansujesz jedynie dostrajanie do częstotliwości rezonansowej? Przynajmniej tak to odbieram (nie czytam wszystkich postów więc może się mylę)? W przypadku anten własnej konstrukcji to jak najbardziej zrozumiałe, jeśli jednocześnie staramy się uzyskać oczekiwaną impedancję. Jednak w przypadku anten fabrycznych i amatorów, samodzielnie próbujących "dostroić" antenę znacznie bezpieczniejsze jest zapewnienie dopasowania impedancji pośrednio przez strojenie częstotliwości rezonansowej. Odnosze natomiast wrażenie, że promujesz coś odwrotnego albo raczej innego, czyli dostrojenie wyłącznie do częstotliwości rezonansowej. Być może chodzi Ci tylko o semantykę? Jednak w takim wypadku wielokrotny pomiar dopasowania impedancji w celu uzyskania najlepszego dopasowania także nalezy nazwać strojeniem tak jak wielokrotny pomiar napięcia...
  Możesz za jego pomocą określić kierunek zmiany impedancji albo tylko kierunek.
  Nie rozumiem też dlaczego tak nerwowo reagujesz? To jednak temat na inne forum.

 • #18 12 Lip 2005 14:21
  Żytni
  Poziom 21  

  Tak szybko z braku czasu: Nie nerwowy tylko ja nie z tych co podwijają ogon pod siebie gdy na nich ktoś tupnie. W temacie strojenia - oczywiście że zestrojenie anteny jest najważniejsze bo to są anteny rezonansowe więc mają pracować w rezonansie. Antena w rezonansie ma jakąś impedancję, i jest to ODRĘBNA kwestia. Z niedopasowaniem można sobie radzić stosując układy dopasowywujące by zminimalizować odbitą, można stosując długość rezonansową kabla zminimalizować skutki odbitej (np. gdy nie ma możliwości zmiany dopasowania) i wtedy dać sobie spokój z jej wartością, ale w żadnym razie nie wolno rozstrajać anteny by się dopasować do jakiegoś WFS-kaźnika. I to cała tajemnica.

 • #19 13 Lip 2005 11:50
  ArtMedia
  Poziom 26  

  Nie zgadzam się z Twoim ostatnim stwierdzeniem. Uważam wprost przeciwnie, że nie wolno dostrajać anteny fabrycznej wyłącznie do resonansu. W przypadku anten produkcyjnych i amatorów zajmujących się dostrojeniem to jest sprawa drugorzędna a najważniejsze jest dopasowanie impedancji pośrednio przez regulację częstotliwości rezonansowej. W ten sposób wyrządzą oni najmniej szkód w eterze i sprzecie, mogą osiagnąć jakieś optimum. Profesjonalista lub konstruktor nowej anteny powinien zająć się jedną i drugą kwestią.
  Nie można jednak amatorowi radzić szukać częstotliwości rezonansowej pomijając dopasowanie.
  Zastosowanie linii rezonansowej nic tutaj nie pomoże, a nawet może zaszkodzić, bo linia taka stroi się dosyć ostro i może pracować w wąskim pasmie. Amator również nie poradzi sobie z jej wykonaniem. W najlepszym wypadku dorówna linii nierezonansowej jednak w żaden sposób nie zminimalizuje skutków istnienia fali odbitej.

 • #20 13 Lip 2005 18:48
  Żytni
  Poziom 21  

  Nigdzie np. nie twierdziłem że odbita jest nieistotna. Twierdzę za to że używanie reflektometru do strojenia anten jest błędem. Reflektometr ma całkiem inne przeznaczenie i stosowany niezgodnie z tym do czego powstał prowadzi do takich jak te - nieporozumień. Od podstaw: Istotą rezonansu elektrycznego jest zdolność uzyskiwania dużych amplitud na skutek niewielkiego pobudzenia o cz. zgodnej z cz. obw.rezonansowego. Zjawisko to daje efekt silnego wzmocnienia amplitudy o częstotliwości zgodnej z cz. rez. anteny gdyż taka jest zasada pracy każdego obwodu rezonansowego a antena rezonansowa jest takim obwodem właśnie. Antena rezonansowa ma więc pracować w rezonansie, czyli ma być dostrojona do rezonansu by mieć właściwości których się po niej oczekuje (skuteczność, kształt wiązki). Co zrobić z ewentualnym niedopasowaniem - też jest napisane powyżej i wystarczy przeczytać uważniej. Twierdzenie że linia rezonansowa nie pomoże a nawet może zaskodzić...... Taka linia sprawia że odbita przychodzi w fazie do nadajnika czyli prostym językiem mówiąc - nie rozstraja stopnia mocy a powoduje że radio "widzi" R promieniowania anteny. Może to byc np. 35Ω Ohm czy 60Ω... z tym stopień mocy sobie poradzi bez problemów. Każda nierezonansowa długość kabla spowoduje że odbita przychodzi wcześniej lub później (znaczy - nie w fazie) czyli daje taki efekt jak rozstrojenie stopnia końcowego nadajnika co jest znacznie groźniejsze gdyż radykalne obniża sprawności stopnia końcowego (grzanie) oraz ułatwia emisję czy nawet wytwarzanie przez stopień mocy różnych częstotliwości niepożądanych. Podobnie nieprawdziwa jest sugestia że kabel rezonansowej długości ogranicza szerokość pasma syst. antenowego. Jesli kolega twierdzi że odmierzenie rezonansowej długości kabla przekracza możliwości amatora, to jakie IQ według Kolegi ma ktoś kogo Kolega nazywa "amator"?
  Reasumując: Antena MUSI być w rezonansie - czyli ZESTROJONA najlepiej dokładnie w środku pasma. ZESTROJONĄ antenę (jeśli jest taka możliwość, np. transf.Gamma czy kąt pochylenia przeciwwag w GP) należy dopasować (i tu reflektometr) tak by w żądanym paśmie otrzymać najniższy WFS (oznacza to też że by spełnić ten warunek na środku pasma nie będzie to minimum wskazań reflektonetra co jest kolejnym potwierdzeniem jak się ten SWR-meter nadaje do strojenia). Jesli nie ma możliwości regulacji dopasowania, korzystnie jest stosować kabel o dł. rezonansowej - uzasadnienie powyżej.

 • #21 14 Lip 2005 11:56
  ArtMedia
  Poziom 26  

  Takimi poradami dla amatorów narażasz ich na wizytę URTiP-u. To jest dobre dla radiowca, który wie co robi. Amator powinien dostrajać fabryczną antenę za pomocą reflektometru aby zminimalizować niedopasowanie i prądy asymetrii. Ponieważ stroi pośrednio antenę produkcyjną powinien uzyskać w ten sposób wystarczające pokrycie się impedancji z rezonansem. Nie IQ amatora ma wpływ na dobór linii rezonansowej tylko mnogość typów kabli i częsty brak wiedzy co do współczynnika skrócenia. Wycięcie kabla na wymiar bez tych informacji jest jak strzelanie kulą w płot. Tak samo jak doradzanie aby amator sobie dostroił kabel lub antenę do rezonansu. Nie jestem przeciw Twoim poradom i w większości spraw zgadzam się w kwestiach merytorycznych, ale jestem przeciw doradzaniu amatorom czynności niemożliwych do przeprowadzenia przez nich bez własciwej wiedzy i umiejętności.
  Uważam, że dalsza dyskusja nie ma sensu, bo nie dotyczy spraw merytorycznych tylko ludzkich. To nadaje się na inne forum.
  Powodzenia!

  Sebastian

 • #22 14 Lip 2005 12:57
  Franku
  Poziom 13  

  Można też zmontowac miernik mocy i tak dostroic antene zeby wypromieniowywala najwiec mocy, tak wlasnie byly i chyba sa strojone radiostacje wojskowe typu R-118(piekne cudo), nawet skalowanie takiego mierniczka mocy niejest konieczne wystarczy tak ustawic aby ta moc byla najwieksza ;]

  tu jest schemacik takiego mierniczka mocy:

  http://www.eres.alpha.pl/sch/sch214.gif

 • #23 14 Lip 2005 13:45
  Żytni
  Poziom 21  

  Jednym z możliwych skutków rozstrojenia anteny czy obwodów końcowych nadajnika jest podwzbudzanie się w szczytach modulacji AM na wyższych sporo częstotliwościach, czyli tzw. "sianie" modulecją AM. I do tego właśnie kol. namawia ludzi twierdząc na dodatek że to ja szykuję im kłopoty... nieładnie!
  Pod adresem
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=319025&highlight=
  podałem jak za grosze można sobie sprawić bardzo przydatny sprzęt do pomiarów antenowych umożliwiajacy kontrolę zestrojenia i dopasowania anteny (czy kabla), i zasady postępowania pozwalające uniknąć "min" na które niezawodnie wpakują się korzystający z reflektometra.
  R-118 to jest naplecna taka z anteną z koralików?

 • #24 14 Lip 2005 21:58
  Franku
  Poziom 13  

  Pudło z R-118, a antena z "koralików" to tzw antena kulikowa, R-118 miala moc 2 kilowatów i sama radiostacja miescila sie na samochodzie typu STAR do tego agregaty, troche anten itp, piekna rzecz ta 118, zawsze chcialem i nadal chce taka miec. A co do naplecnej to moze ci chodzi o R-105,R-108,R-109, to sa najpopularniejsze chyba typy przenosnych.

 • #25 14 Lip 2005 22:07
  saper3791
  Poziom 18  

  Ojjj... 118 to byla dobra "rzecz" ...jak byla zima to mozna sie bylo przy niej ogrzac :-) a antenka na "dachu" przypominala choinke w domu rodzinnym ... tylko bez babek :-( .

 • #26 14 Lip 2005 22:22
  Żytni
  Poziom 21  

  No fakt, pomyliłem, bo chyba o R-105 mi szło... Z wojska pamiętam 102 i 140 a te 105 widziałem (też w wojsku) z oddali jak je próbowali uruchomić. Jeden siedział na jednym kulochwycie, drugi na drugim, i było "jak Cię widzę to Cię słyszę"

 • #27 15 Lip 2005 10:51
  Sady
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam. Przepraszam że przerwę tą dyskusję moim postem, ale proszę o pomoc: mam Alana 100+ i antenke President Florida (takie "g***" na magnesie dość krótka) i nie da sie zmienić współczynnika SWR caly czas powyzej 3 zmiana długości promiennika nie zdaje rezultatu, gdzie szukać przyczyny? (antena jest nowa, radio prawie też).

  Pozdrawiam Sadek

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME