Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk do serwera bazy danych, gier, NAS

Manmartin 10 Sie 2016 19:40 513 4
  • #1 10 Sie 2016 19:40
    Manmartin
    Poziom 6  

Witam

Aktualnie mam postawiony serwer na debianie i stoi na nim kilka usług (Apache + tomcat, trackcar, samba, ftp, serwery gier). Serwer to zwykły PC z prockiem G860 (2x3.0 GHz) i już powoli nie wyrabia wiec czas na coś mocniejszego.

Jakby przyszło komuś do głowy pytać o router to serwer jest podłączony bezpośrednio do neta 1gbps i pracuje jako brama.

Na razie planuję wymienić na platformę z Xeonem E5440 (4x2.83 GHz), później jak będą fundusze to coś bardziej budżetowego.

Całą platformę mam poskładaną, jedynie pojawił się dylemat przy wyborze HDD.
    Myślę o zakupie WD BLACK i RED - płyta nie ma kontrolerów SCSI.
    500GB - 1TB BLACK na system i bazy danych + 3TB RED dla danych i backup bazy i serwerów gier.
    Oczywiście zamierzam później (3-4 miesiące) dokupić 2 identyczne HDD i zrobić RAID0.
    W planie jest też wykorzystać serwer do zapisu monitoringu z kilku kamer IP.

Jak myślicie jakie dyski będą najlepsze pod system i magazynowanie danych?
    Czy może system wrzucić na jeden dysk z danymi?

0 4
  • #2 10 Sie 2016 21:00
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Manmartin napisał:
    już powoli nie wyrabia

Dokładnie _CO_ nie wyrabia ?

dysk I/O ? potrzebujesz macierz i/lub SSD.
    CPU ? zależy jak przeciązony jest CPU ? 200%, 300%, 400% ? ten xeon ma tylko 1.8 raza wydajność obecnego procesora.

0
  • #3 10 Sie 2016 21:34
    Manmartin
    Poziom 6  

Procesor i dysk (Seagate) się powoli sypie (kilka badów i robi się coraz więcej - backup zrobiony). To nie jest tak że procek ma obciążenie cały czas max i brakuje nie wiadomo ile wielokrotności, tylko przepustowość na łączu gigabitowym ma 300-500mb/s zależy od obciążenia. czasami zdarza się że jak wszyscy na raz korzystają z wielu usług to procek jest dosyć obciążony i nat ma przepustowość ok 200mb/s.

Dyski maja zostać na przyszłość a sprzęt za jakieś pół roku pewnie wskoczy nowy z jakimś nowszym Xeonem.

Sprzęt wymieniam tylko po to żeby nie było przerwy w dostępie do usług a akurat taki miałem, jakbym nie miał to bym wymienił tylko HDD.

0
  • #4 10 Sie 2016 21:37
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Jak masz bad sektory to może powodować przycinanie systemu, zwykle OS robi 'retry read' na 'bad read' i dlatego możesz mieć spadki przepustowości.

WYmien ten dysk co pada i zobacz czy to coś poprawi.

0
  • #5 11 Sie 2016 15:59
    Manmartin
    Poziom 6  

Właśnie o tym mowa - chce wymienić dysk i od razu zrobić upgrade sprzętu, tylko właśnie nie wiem na jaki wymienić dysk wymienić i jak najlepiej rozdzielić miejsce na dane i system.

0