Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozprowadzenie kabli po mieszkaniu PC/TV/Laptop

killer20200 10 Sie 2016 23:00 2268 7
  • #1 10 Sie 2016 23:00
    killer20200
    Poziom 2  

Witajcie,
    w najbliższym czasie będę odbierał mieszkanie od dewelopera i chciałbym przed jakimkolwiek wykańczaniem go zacząć od odpowiedniego rozprowadzenia kabli.

Mieszkanie 3 pokoje ułożone w jednej linii. Na pewno w każdym planuję gniazdko tv/internet (jakie kable proponujecie tam umieścić, aby w przyszłości nic nie brakowało?), ale poza tym, chciałbym jeszcze puści w podłodze kable, aby można je swobodnie w razie potrzeby wymienić, szczegóły niżej.

Obrazek:
    duży niebieski prostokąt w środkowym pokoju - główny komputer stacjonarny
    mały niebieski prostokąt w sypialni - laptop
    na zielono telewizory
    na fioletowo planowane miejsca gniazdek tv/internet

Chciałbym mieć możliwość przerzucenia obrazu zarówno ze stacjonarnego, jak i laptopa na każdy z telewizorów(bezprzewodowo odpada, sporo gram na tv i musi iść hdmi). Pomyślałem, żeby przez całe mieszkanie puścić w podłodze peszel(zaznaczony na czerwono), w którym mógłbym umieścić kable hdmi i inne. Elektryk uświadomił mnie, że musiałby mieć bardzo dużą średnicę, żeby przepuścić w nim tyle kabli ile chcę, na co nie możnaby po prostu położyć paneli, trzebaby zrobić wylewke nad nim, ale to nic nie da, bo pod jej ciężarem wszystko i tak się zgniecie i w przyszłości już nowych kabli nie przeciągnę, a o to właśnie chodzi żeby móc to kiedyś zrobić, bo gdyby nie to, to po prostu puscilbym te kable w ścianie.

Zaproponował położenie tam prostokątnego kanału, jednak nadal pozostaje problem jak zrobić z niego wyjścia w każdym pokoju, aby to jakoś przyzwoicie wyglądało i był swobodny dostęp do kabli?

Ponadto, planuję 2 dekodery kablówki, jeden w salonie, drugi w środkowym pokoju, natomiast do sypialni puścić sklonowany obraz z tv w środkowym pokoju, jednak pociągnąć podczerwień, aby można było w sypialni także ten dekoder przełączać pilotem.
    Ostatnia rzecz, to puścić przedłużacz USB że stacjonarnego kompa do sypialni i w niej podłączać dodatkowo klawiaturę i myszkę (z bezprzewodowymi byłby problem).

Myślę, że nie da się tego wszystkiego zorganizować tak jak bym chciał bez tego kanału, a i z nim są kwestie problematyczne, tzn. jak zakończyć jego ujścia w każdym pokoju, chyba że się mylę i jest jeszcze jakaś inna opcja, o której nie pomyślałem

Rozprowadzenie kabli po mieszkaniu PC/TV/Laptop ?

0 7
  • Pomocny post
    #3 11 Sie 2016 22:11
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

@killer20200
    Proszę pamiętać - kable HDMI mogą mieć maksymalną długość 5-7 m, powyżej tej granicy należy sygnał HDMI wzmocnić repeterami.

Co do przewodu USB jest podobnie - powyżej 7 m są już problemy z zasilaniem urządzeń na jego końcu - tu potrzebny jest kabel USB aktywny.

Jeśli net i tv z kablówki, to nie wolno tymi samymi przewodami przepuszczać czegokolwiek innego. Jeśli tylko tv z kablówki a net od kogoś innego - to samo, nie wolno "mieszać" sygnałów w jednym przewodzie z różnego medium jeśli jest to kablówka.

Są dostępne gniazda HDMI natynkowe.

Przewody - po 2 koncentryczne do każdego pokoju/punktu gdzie będziesz je potrzebował, tak samo po 2 skrętki w te miejsca gdzie będą potrzebne.

0
  • #4 13 Sie 2016 21:29
    killer20200
    Poziom 2  

Dziękuje za odpowiedź, myślę że poniżej 7m uda mi się to rozwiązać.
    Pozostaje pytanie jak wykonać wyjścia spod podłogi w każdym pokoju, aby była możliwość ewentualnej wymiany przewodów w przyszłości. Jedyne co udało mi się znaleźć to montaż przy samej ścianie w podłodze czegoś takiego Rozprowadzenie kabli po mieszkaniu PC/TV/Laptop

ale mimo wszystko jakoś sobie nie umiem tego dalej wyobrazić, aby miało to ręce i nogi, a jednocześnie nie szpeciło pokoju.

Zakładając, że puszczę 2 przewody koncentryczne i 2 skrętki, to czy na pewno nie przyda mi się w przyszłości trzeci w salonie, jeżeli 1 użyję tam do tv, a drugiego do nagrywarki?

0
  • Pomocny post
    #5 13 Sie 2016 21:42
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Jak możliwe to zastosuj kanały kablowe listwy przypodłogowej.

Rozprowadzenie kabli po mieszkaniu PC/TV/Laptop Rozprowadzenie kabli po mieszkaniu PC/TV/LaptopRozprowadzenie kabli po mieszkaniu PC/TV/Laptop

0
  • #6 13 Sie 2016 22:23
    Bf0
    Poziom 2  

Polecam kable wpuścić w listwe przypodlogowa,wymaga to dużo więcej pracy na początku ale wymiana kabla, dolozenie kolejnego jest dziecinne proste. Warto też pomyśleć o gniazdach z połączeniem pod nagłośnienie/kino domowe/ kolumny wolnostajace.

Korzystać będziesz z multimedialnego rzutnika czy z telewizora,o tym też warto pomyśleć za wczasu.

0
  • #7 14 Sie 2016 01:06
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

1 PAWEL napisał:
    kanały kablowe listwy przypodłogowej.

Bf0 napisał:
    Polecam kable wpuścić w listwe przypodlogowa

Zły pomysł - tak można "puścić" przewody telewizyjne, HDMI itd. tylko w linii prostej - kable tv, HDMI mają promień gięcia i nie wolno kłaść ich w listwy "pod kątem".

0