Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

WEP 992D+ - Kłopot z lutowaniem

Hades320 11 Aug 2016 09:54 2586 5
 • #1
  Hades320
  Level 2  
  Witam Serdecznie

  Mam pewien kłopot z wymiana gniazda i nie wiem na kogo zwalić winę (pewnie na siebie będzie najtrudniej).
  Otóż ostatnio zakupiłem stację HotAir WEP 992 D+ z myślą o amatorskiej naprawie podzespołów (wymiana gniazd zasilania w laptopie, USB w tabletach, smartfonach itp). Euforia zakończyła się w momencie debiutu. Trafił mi się laptop LG X11 z gniazdem do wymiany. Demontaż poszedł bez kłopotu (poszło gorącym powietrzem) Kłopoty zaczęły się kiedy chciałem oczyścić gniazdo przed montażem nowego.
  Po prostu to cholerstwo nie chce się nic a nic topić! Używałem Topnika RF800, topnika w żelu, kalafonii, zmieniałem groty od najmniejszego do największego, od grzebalca do kopytka do lutowania chyba kadłubów w okręcie. Temperaturę lutownicy zmieniałem od 350 do aż 460 stopni. Nic... w końcu się udało bez wyrządzenia szkód i co prawda wszystko działa, ale mnie gnębi pytanie czyja wina. Czy moja, że jako początkujący lutujący nie mogę tego ogarnąć (choć chyba nie trzeba być specjalistą i przykładając lutownicę do stopu powinno rozpuścić cynę), czy wina stopu na płycie (oczyściłem przed lutowaniem IPA) czy wina kiepskiego topnika, a może grotów (kupione na internetach dość tanie) a może po prostu stacja nieco kłamie i nie trzyma temperatury na końcu powodując przyklejanie się ekranu. Brak słów :)
  Wiem że to bzdura, ale naprawdę jestem ciekawy w czym rzecz. Z góry dziękuję za jakiekolwiek sugestie
 • Helpful post
  #2
  Kuzyn
  Level 16  
  Kolego, nie wiem jak wygląda płyta którą lutowałeś, ale jeśli przy gnieździe jest duże pole masy, to mogą być problemy przy czyszczeniu, bo będzie się przez nie rozpraszać ciepło. Przy takich pracach raczej niezbędny jest podgrzewacz, który ułatwia i przyśpiesza lutownie.
 • #3
  Hades320
  Level 2  
  Przy jednym polu masa była, ale kłopot był również z innymi polami gdzie jej nie było. Jakby nie patrzeć podgrzewacz będzie pewnie niezbędny (na yt goście tak pięknie lutują bez niego - zajmuje im to raptem 10min.) i przyda się do innych rzeczy. Jeżeli ktoś jeszcze ma jakąś sugestię to chętnie posłucham i zastosuję się do rad.
 • #4
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Widzę ze kolega nie zdaje sobie sprawy że na YT goście też nie zdają sobie sprawy z wagi problemu z powodu swojej marnej wiedzy lub całkowitej ignorancji. Ot raz się uda a dziesięć razy się nie uda. Preheater ( podgrzewacz ) ma kilka zadań. A mianowicie zmniejszyć naprężenia płyty spowodowane skurczami podczas rozgrzewania czy stygnięcia, ułatwienie lutowania, rozlutowania, wygrzewania co skraca czas działania wysokiej temperatury na określone miejsce czy element , znacząco minimalizuje ryzyko termicznych uszkodzeń padów, ścieżek, metalizacji, elementów czy złącz plastykowych itd itd. Trzeba pamiętać że płyty z reguły są wielowarstwowe i łatwo je uszkodzić poprzez termiczne odkształcenia. Teoretycznie dla każdej płyty, przed lutowaniem czy wygrzewaniem, temperatura powinna oscylować w granicach 100'C lub więcej. Podgrzewanie powinno być przeprowadzone w kilku etapach. Dla przykładu powiedzmy 50'C potem 80'C i na koniec 100'C. Każdy etap po kilka minut. A jeszcze lepiej z kontrolą temperatury na płycie.

  Co do takich YTbowiczów to jest to próbą popisania się przed innymi swoją głupotą, bo wiedza czy doświadczeniem bym tego nie nazwał. Widziałem już takie próby naprawy jak wygrzewanie za pomocą opalarki czy piekarnika. Proszę się takimi idiotami nie sugerować bo w następstwie naśladownictwa kończy się poważnym uszkodzeniem płyty lub układów BGA. Co najwyżej możemy się pośmiać z czyjejś głupoty :-) Pozdrawiam.
 • #5
  Hades320
  Level 2  
  Bardzo dziękuję za opisanie i wyjaśnienie- właśnie o coś takiego mi chodzi. Nie zamierzam być badziewiarzem, a profesjonalnie (na ile pozwolą warunki) podejść do tematu. Niestety kiedy chodziłem do szkoły (elektronika) smd i płyty wielowarstwowe zaczynały się dopiero pojawiać więc brak mi takiej wiedzy. Poźniej było prawie 20 lat przerwy. Rozglądałem się za jakąś literaturą, ale niestety nic konkretnego nie znalazłem i trafiłem na YT....z efektem marnym. Niestety po forach też dość często piszą bzdury. Wiedziałem że podgrzewacz jest przydatny, ale nie niezbędny. Teraz się za czymś takim właśnie rozglądam. Nie jest to pewnie dział od tego i można poszukać pewnie multum porad odnośnie preheaterów w innych działach , ale tak na szybo co moglibyście polecić -największa płyta to płyta od laptopa (zamierzam wymieniać na razie tylko gniazda) i nie wiem czy muszę podgrzewać ją całą czy tylko okolice miejsca do lutowania. Czy lepiej kupić duży podgrzewacz, który może się przydać na przyszłość. Oczywiście jak już wspomniałem nie będę używał tego cały czas więc raczej kilka tysiaków nie wydam -mam na to około 500-700zł.
  Zdaję sobie sprawę że trochę męczę bo to raczej nie forum dla laików, ale wydaje mi się najbardziej wiarygodne i pojawi się jakiś dobry wujek ;>
 • Helpful post
  #6
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Dobre preheatery można kupić za 3-4tyś a można za 200zł. Wszystko zależy od grubości płyty, jej powierzchni i gęstości osadzenia elementów. Czyli ważnym parametrem jest powierzchnia grzewcza i jej moc. Więc wyłania się tu kwestia sporna, co wybrać ? Do wymiany gniazd w zasadzie nie musisz grzać całej płyty lecz okolice gniazda. Tu ważna jest moc grzewcza by to miejsce nagrzało się do temp 100'C w jakimś przyzwoitym czasie. Dobrze by było by miał stabilizacje temperatury. Ja kiedyś kupiłem taki mały za 250zł do podgrzewania małych pól na płytach. Pomimo że temp maksymalna 400'C, to nie jest w stanie płyty rozgrzać więcej jak 150'C. A dlaczego ? A dla tego ze grzałka ma moc zaledwie 500W i nagrzewa płytę w czasie 2-4 minut do temp 100'C, zależy jaka gruba płyta. Drugi preheater jaki zakupiłem za ponad 2 tyś, ma moc 4kW i bez problemu nagrzewa płytę do 400'C w czasie mniej niż minutę.