Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogrzewanie zimą domu 70m2 klimatyzacja koszty opinie

megaman11 18 Nov 2017 15:36 84063 54
Bosch
 • #31
  cichyjar
  Level 12  
  Witam
  Zamontowałem 3 dni temu Splita LG PM09SP, ogrzewam pomieszczenie 30m2. Mam pytanie czy powstający lód na wymienniku jednostki zewnętrznej nie uszkodzi delikatnych blaszek wymiennika, nie powygina ich. Wymiennik jest do połowy zamarznięty, co jakiś czas trochę kapie. Klima grzeje dobrze, czy taka ilość lodu jest normalna? Temp na zewnątrz przez te dni 0-5 st. w wewnątrz 21 st.
 • Bosch
 • #33
  cichyjar
  Level 12  
  Instalowała firma z wieloletnim doświadczeniem, temp na zewnątrz np. teraz 4 st. i wymiennik jest zamarznięty od dołu do prawie połowy wysokości, lód wystaje z pomiędzy blaszek. Co jakiś czas pokapie trochę jak by się miało odmrażać i tyle. Wewnątrz grzeje dobrze, 30% mocy maksymalnej.
 • #34
  kkk6969
  Level 15  
  Ogrzewanie zimą domu 70m2 klimatyzacja koszty opinie

  Powinno być równomiernie - wklej zdjęcie - jak do połowy szroni to może mało czynnika bo czynnik w górnej części chyba słabo odparowywuje.
 • Bosch
 • #35
  cichyjar
  Level 12  
  Czyli rozumiem że może być zamarznięty i blaszki wymiennika się nie uszkodzą? Powinien być natomiast zamarznięty równomiernie a u mnie był tylko do połowy. Teraz rozmarzł całkiem, jak znowu zamarznie zrobię zdjęcie i wkleję, dzięki za odpowiedzi.
 • #36
  makisek
  Level 10  
  Pierwsze koty za płoty.
  AUX Basic 3,5kW
  Klimatyzacja ogrzewa :)
  Przy obecnych temperaturach + 3 do +8 stopni od 8mej rano do późnego wieczora bierze .. ok 5 kW/h - klima podpięta jest do licznika energii - takiego za 50zł :)
  W nocy ustawiam ją na 20stopni, ale nie ma zbyt wiele do powiedzenia, bo również na 20 stopni ustawiony jest piec Kospela CO (taryfa G12w). Kospel odpala o 5tej rano i podnosi temp w mieszkaniu. Potem cały dzień lecę już na klimie. W dzień, miałem też ustawienie na Kospelu, żeby podnosił temperaturę pomiędzy 13 a 15tą - w tanim prądzie, ale teraz klima grzeje równo cały dzień i piec jest w trybie standby :)
  Na chwile obecną jestem mile zaskoczony... Dla przypomnienia - mieszkanie 50m2, 2 pokoje, kuchnia, łazienka. Narożne, parter, ocieplone. Blok z lat 60tych..
 • #38
  makisek
  Level 10  
  Nawiew mam na auto - pobór przy auto 460W.
  24h byłoby trochę kłopotliwe, bo klima jest w tzw. dużym pokoju, w którym też śpimy :(
  Jest plan zmienić mieszkanie, albo na czas jakiś w małym pokoju urądzić sypialnię - wtedy 24h jest dopuszczalne.

  A Wy jak macie ustawione nawiewy - LOW czy Auto??
 • #39
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  cichyjar wrote:
  Witam
  Zamontowałem 3 dni temu Splita LG PM09SP, ogrzewam pomieszczenie 30m2. Mam pytanie czy powstający lód na wymienniku jednostki

  U mnie blaszki są OK, ale plastikowa siatka na wlocie jest zdeformowana. Być może z powodu lodu? Jednak klimatyzator działa poprawnie. W jeden mglisty dzień można skroplinami napełnić wiadro.
  Wymiennik jest u mnie równo oszroniony.
 • #40
  wnoto
  Level 34  
  makisek wrote:
  A Wy jak macie ustawione nawiewy - LOW czy Auto??

  Przy inwerterze zdecydowanie auto (ustawiasz tylko wymaganą temp).
  Jeśli notorycznie jest za głośno/za mocno wieje .... to dopiero wtedy redukujesz na low.
 • #41
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Ustawienie auto to pobór mocy niemal bez zmian i wyraźnie słabsze ogrzewanie. Jednostka wewnętrzna zamontowana 2m nad podłogą. Zapewne wymuszenie wysokiej prędkości wentylatora lepiej miesza powietrze dzięki czemu do klimy dochodzi zimniejsze i zwiększa się COP, lepiej rozprowadza ciepłe po domu oraz zwiększa skuteczność odprowadzania ciepła ze skraplacza.
 • #42
  wnoto
  Level 34  
  Niestety jest tak że Klima jest bardziej przystosowana konstrukcyjnie do chłodzenia - stąd zalecenia do montażu przy suficie.
  Do grzania należałoby ją zamontować nisko (+ pobór powietrza od dołu) - ale uwaga aby kurzu zbyt mocno nie wciągała. Nagrzewając się i tak wymusi ruch powietrza przy suficie (jak słaby grzejnik)
 • #43
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Ja mam niestety zamontowaną blisko sufitu i wciąga kurz. Trzeba raz w miesiącu wyczyścić, bo wyraźnie spada jej wydajność.
 • #44
  sierak1717
  Level 2  
  Podobne się pod temat, mieszkanie poddaszowe 32m2 (2 metry wysokości) w starym domu (ocieplone z zewnątrz) i trzeba wybrać ogrzewanie. Nie ma możliwości zamontowania ogrzewania gazowego, a kominka czy pieca po prostu w domu nie chce. Zostaje prąd. Z racji drewnianego stropu odpada podłogowe i akumulacja (ciężar pieca) zostają panele podczerwieni, grzejniki podwieszane elektryczne i klima + rekuperacja. Czy ta 3 opcja jest najlepsza? Jakie mogą być koszty instalacji + użytku?
 • #46
  MALTIN
  Level 15  
  Witam,
  Czy któryś z kolegów który używa klimy do grzania może się wypowiedzieć jak się sprawdza ogrzewanie za pomocą klimatyzacji ?
  Jestem właśnie na etapie wyboru sposobu ogrzewania niewielkiego mieszkania tj 40 m2 w którym będę robił totalną demolkę.
  W planie jest docieplenie skosów i sufitów 25 cm wełny i w przyszłości ścian zewnętrznych styropian 15 cm.
  W mieszkaniu nie ma instalacji CO a do tak małego mieszkania ciężko może być z doborem pieca gazowego 2f i jest on też stosunkowo drogi .

  Zastanawiałem się nad zastosowaniem klimy kanałowej w połączeniu z wentylacją mechaniczna z rekuperacją.

  Będę wdzięczny za udzielone informację.

  Pozdrawiam
  Marcin
 • #47
  manitou
  Level 20  
  Dobra i dobrze zamontowana klimatyzacja do takiego mieszkania będzie droższa od pieca 2f. Większość piecu gazowych ma szeroką modulacje mocy. Jeśli masz juz w lokalu przyłącze gazowe i pozwolenie kominiarskie na gaz to ja bym nie kombinowal. Choć sam grzejne Klima juz x lat. Do ogrzewania jak zwsze powtarzam jednostki przypodłogowe ew kratki z kanalowki tez nisko. Wtedy na niskim biegu i tak ciepło dobrze sie rozejdzie z dolu do góry. Poczytaj sobie o daikin Nexura i daikin cold.
 • #48
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  MALTIN wrote:
  Witam,
  Czy któryś z kolegów który używa klimy do grzania może się wypowiedzieć jak się sprawdza ogrzewanie za pomocą klimatyzacji ?

  Klimatyzacją grzeję już dziesiąty sezon. Drugi gdzie klima jest jedynym źródłem ciepła dla 50m2. Jest rekuperacja i ocieplenie.
  Split sprawdza się bardzo dobrze ale muszę mieć otwarte drzwi. W planach klimatyzacja kanałowa.
  Koszt mojego ogrzewania to 4000 zł.
  Od 1 listopada do 6 marca zużyła 1280kWh. Grzaliśmy intensywnie, bo zwykle do 24°C.

  https://www.facebook.com/groups/329438764201077/
  Tutaj publikuję zdjęcia i więcej informacji.

  Dodano po 3 [minuty]:

  manitou wrote:
  Dobra i dobrze zamontowana klimatyzacja do takiego mieszkania będzie droższa od pieca 2f. Większość piecu gazowych ma szeroką modulacje mocy. Jeśli masz juz w lokalu przyłącze gazowe i pozwolenie kominiarskie na gaz to ja bym nie kombinowal.

  Nie wiem ile kosztuje piec 2F, ale klimatyzator na takie mieszkanie to 2500 zł (inwerterowy LG), a ciepła woda to 600 zł.
  Razem 3100 zł.

  Jaki jest sens używania gazu, gdzie kWh ciepła kosztuje 0.19 mogąc instalować klimatyzację gdzie przy SCOP4 kWh ciepła kosztuje 0,07-0,15 groszy?
  Możemy wyprodukować własną energię do klimatyzatora, a gazu już nie.

  Gaz to przeżytek. Nadaje się co najwyżej jako dodatkowe źródło ciepła.
 • #49
  manitou
  Level 20  
  Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Za 2500 kupią przeciętne urządzenie a gdzie montaż? I za te 2500 ogrzeja sensownie 1 pomieszczenie. Wiem bo mam. Ogrzewanie innych pomieszczeń przez otwarte drzwi łaskawie przemilczmy z punktu widzenia tzw. Komfortu jaki ma oferować system ogrzewania. Piszesz prawdopodobnie z perspektywy posiadacza domku jednorodzinnego. Który powiesi agregat gdzie chce. Skropliny z DF mu zamarzna na trawniku a najbliższy sąsiad nie narzeka na halas agregatów. Noni dach też pewnie jest Twój skoro piszesz że prąd można sobie wyprodukować. Sam zorbilem sobie pc PW z klimy ale tylko dla tego ze nie mam warunków na gaz.
 • #50
  MALTIN
  Level 15  
  Koledzy dziękuje za odpowiedz.

  Jeśli już miał bym montować klimę do ogrzewania i chłodzenia wybrał bym na pewno split w wersji kanałowej takie urządzenie kosztuje w granicach 4,5 tys brutto przy 23% vat
  Do montażu potrzebował bym ekipę w zasadzie tylko do spięcia urządzeń napełnienia i pierwszego uruchomienia.
  Na stronie Ciepło właściwe zrobiłem przybliżoną kalkulację zapotrzebowania na moc i wychodzi to następująca:
  - Maksymalna moc grzewcza 3,2kW
  -Przeciętna moc grzewcza 1,5kW
  -Wskaźnik zapotrzebowania na moc 79W/M2
  -Całkowite roczne zapotrzebowanie na energię 5958 kWh

  Dodatkowo z danych klimatycznych:
  Przeciętny okres grzewczy :
  166 Dni
  Temperatura średnia 2.24*C

  Zastanawiałem się właśnie nad klimatyzacją Kanałową o mocy nominalnej chlodniczej 3,5kW (grzewcza ok 3,8kW) a maksymalna szybuje nawet w okolice 5kW
  (dane na podstawie :PARAMETRY TECHNICZNE - Klimatyzator kanałowy Midea MTBU-12 źródło: http://klima-sklep.pl/klimatyzacja/2427-klimatyzator-kanalowy-midea-mtbu-12.html
  Powyższa treść jest własnością Evolution Brand SP. Z O.O. SP. K.)
  Koszt takiej klimatyzacji to 5tyś dodatkowo przyjmijmy na kanały i obsługę nawet te 1tyś zł

  Piec gazowy o mocy tak niskiej ciężko znaleźć koszt w granicach 4,5 tyś
  kaloryfery średni po 300zł x 4szt = 1,2tyś
  Instalacja (rozdzielacz, rury, kształtki itp.) optymistycznie również ok 1,5tyś
  Projekty gazowe, pozwolenia, opinie. ok 0,5tyś
  Wkład kominowy 3-4m ok 1tyś
  Razem ok 8,7tyś złotych

  Koszty ogrzewania jako medium za kWh wychodzą podobnie.
  Z tego co czytam to chyba nawet na + klimatyzacji

  Przyjmując średnia sprawność na poziomie 300%

  Koszt ogrzewania=5958kWh/3*0,55zł/kWh=1092,3 zł na rok

  Myślę ze ten wynik i tak jest zawyżony.

  Przy okazji tego posta zrobiłem sobie mały bilans kosztowy.

  Szukam tutaj tak naprawdę informacji od użytkowników zarówno na plus i na minus takiego rozwiązania oraz doświadczenia w tej materii którego ja akurat nie mam.
  Na nieszczęście jestem świadomy technologi i to na dodatkowo utrudnia wybór.

  Dodam tylko jeszcze ze w planie jest montaż małego kominka (dla klimatu i jeśli zdecyduję się na klime, zabezpieczenia na wypadek W)

  Możliwość produkcji energii elektrycznej o której wspomniał kolega Jan_Werbinski w moim przypadku jest bardzo możliwe,
  mieszkanie znajduje się w kamienicy (3 sąsiadów) na piętrze wiec mam dostęp do dachu i jestem elektrykiem i mam możliwość zakupu w
  dobrych pieniądzach paneli.( czy to zrobię nie wiem, może tak dla własnego doświadczenia i chęci zbadania takich rozwiązań)

  Jeszcze raz dziękuje za wypowiedz i mam nadzieję na następne konstruktywne informacje doświadczenia itp.

  Pozdrawiam
  M
 • #51
  manitou
  Level 20  
  Wszystko brzmi dobrze. Tylko pamiętaj że ogrzewanie powietrzem nie oferuje Ci ciepła radiacji czyli tego co dla mnie jest esencją konfortu w ogrzewaniu. Zrób w każdym pomieszczeniu po 2 wyloty jeden na górze latem do klimy drugi przy podlodze na zimę do grzania. Dobierz jednostkę wew. Z odpowiednim sprezem dyspozycyjnym.
 • #52
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  manitou wrote:
  Wszystko brzmi dobrze. Tylko pamiętaj że ogrzewanie powietrzem nie oferuje Ci ciepła radiacji czyli tego co dla mnie jest esencją konfortu w ogrzewaniu.

  Dlaczego pod pierzyną jest ciepło bez radiacji?

  Dodano po 5 [minuty]:

  manitou wrote:
  Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Za 2500 kupią przeciętne urządzenie a gdzie montaż? I za te 2500 ogrzeja sensownie 1 pomieszczenie. .

  1500
  https://allegro.pl/klimatyzator-furizu-one-fb-9-2-5kw-z-montazem-i7491902395.html

  2070
  https://allegro.pl/lg-s12eq-standard-3-5-kw-montaz-r32-i7519840172.html

  Ogrzeją tym nawet 60m2 w otwartej architekturze i dobrym ociepleniu.

  Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

  MALTIN wrote:

  M

  Sprawdź moce minimalne. Midea wypada pod tym względem słabo w niektórych modelach.
  Sam policzyłeś że klimatyzacja wychodzi najtaniej i wyciągnąłeś prawidłowe wnioski.
  Powodzenia.
 • #53
  tomek605556662
  Level 2  
  Domek w Bieszczadach 60m2 ściana z cegły 50cm ocieplona od wewnątrz styropianem grafitowym 10cm ogrzewanie klimatyzacja inwerterową synclair 4 kw mocy grzewczej z pakietem zimowym dedykowana do minus 20 koszt miesięczny przy mrozach i temperaturze wew plus 21 to około 200 - 250 zł.Wyjżdżając można ją ustawić na plus 8 wtedy wychodzi około 100 zł miesięcznie .To są dane z ostatnich trzech lat .Najniższa temperaura z jaką sobie poradziła to minus 28.
 • #54
  dareksin
  Level 16  
  Ocieplenie od wewnątrz styropianem?
  Poproszę markę i model.
 • #55
  tomek605556662
  Level 2  
  Ocieplenie od wewnątrz to taki sam system jaki jest stosowany na poddaszach w tym wypadku chodziło o jak najmniejszą bezwładność termiczną ,Zimą po długiej nie obecnośći ciepło robi się po godzinie.Kolega ma identyczny budynek ocieplony wełną od zewnątrz trzeba palić w dużym piecu dobę i dalej jest zimno tyle praktyki .Najlepsza klima dedykowana do grzania dostępna na rynku to przypodłogowy Dainkin cold tak czy inaczej to tylko kwestia ceny i co za to dostaniemy pozdrawiam Tomek tel 605556662.

  Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:

  Jest nowy model klimy Sinclair Spektrum 3/6 grzanie 4/2 kw do -30 koszt brutto 3570zł. A tak do niedowiarków grzeje starą klimą Gree od 20 lat więc opowieści że się nie da to między bajki pozdrawiam wszystkich miłośników pomp ciepła .Ps do miłośników drogiego ruskiego gazu wątpliwej jakości ,gazu niema wszędzie nie da się go samemu wyprodukować a prąd tak kwestia inwestycji .