Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie zimą domu 70m2 klimatyzacja koszty opinie

megaman11 18 Lis 2017 15:36 19812 51
  • #31 18 Lis 2017 15:36
    cichyjar
    Poziom 12  

Witam
    Zamontowałem 3 dni temu Splita LG PM09SP, ogrzewam pomieszczenie 30m2. Mam pytanie czy powstający lód na wymienniku jednostki zewnętrznej nie uszkodzi delikatnych blaszek wymiennika, nie powygina ich. Wymiennik jest do połowy zamarznięty, co jakiś czas trochę kapie. Klima grzeje dobrze, czy taka ilość lodu jest normalna? Temp na zewnątrz przez te dni 0-5 st. w wewnątrz 21 st.

• #33 18 Lis 2017 16:55
    cichyjar
    Poziom 12  

Instalowała firma z wieloletnim doświadczeniem, temp na zewnątrz np. teraz 4 st. i wymiennik jest zamarznięty od dołu do prawie połowy wysokości, lód wystaje z pomiędzy blaszek. Co jakiś czas pokapie trochę jak by się miało odmrażać i tyle. Wewnątrz grzeje dobrze, 30% mocy maksymalnej.

• #34 18 Lis 2017 21:41
    kkk6969
    Poziom 13  

Ogrzewanie zimą domu 70m2 klimatyzacja koszty opinie

Powinno być równomiernie - wklej zdjęcie - jak do połowy szroni to może mało czynnika bo czynnik w górnej części chyba słabo odparowywuje.

• #35 18 Lis 2017 22:05
    cichyjar
    Poziom 12  

Czyli rozumiem że może być zamarznięty i blaszki wymiennika się nie uszkodzą? Powinien być natomiast zamarznięty równomiernie a u mnie był tylko do połowy. Teraz rozmarzł całkiem, jak znowu zamarznie zrobię zdjęcie i wkleję, dzięki za odpowiedzi.

• #36 19 Lis 2017 13:27
    makisek
    Poziom 9  

Pierwsze koty za płoty.
    AUX Basic 3,5kW
    Klimatyzacja ogrzewa :)
    Przy obecnych temperaturach + 3 do +8 stopni od 8mej rano do późnego wieczora bierze .. ok 5 kW/h - klima podpięta jest do licznika energii - takiego za 50zł :)
    W nocy ustawiam ją na 20stopni, ale nie ma zbyt wiele do powiedzenia, bo również na 20 stopni ustawiony jest piec Kospela CO (taryfa G12w). Kospel odpala o 5tej rano i podnosi temp w mieszkaniu. Potem cały dzień lecę już na klimie. W dzień, miałem też ustawienie na Kospelu, żeby podnosił temperaturę pomiędzy 13 a 15tą - w tanim prądzie, ale teraz klima grzeje równo cały dzień i piec jest w trybie standby :)
    Na chwile obecną jestem mile zaskoczony... Dla przypomnienia - mieszkanie 50m2, 2 pokoje, kuchnia, łazienka. Narożne, parter, ocieplone. Blok z lat 60tych..

• #38 19 Lis 2017 14:08
    makisek
    Poziom 9  

Nawiew mam na auto - pobór przy auto 460W.
    24h byłoby trochę kłopotliwe, bo klima jest w tzw. dużym pokoju, w którym też śpimy :(
    Jest plan zmienić mieszkanie, albo na czas jakiś w małym pokoju urądzić sypialnię - wtedy 24h jest dopuszczalne.

A Wy jak macie ustawione nawiewy - LOW czy Auto??

• #39 19 Lis 2017 15:01
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

cichyjar napisał:
    Witam
    Zamontowałem 3 dni temu Splita LG PM09SP, ogrzewam pomieszczenie 30m2. Mam pytanie czy powstający lód na wymienniku jednostki

U mnie blaszki są OK, ale plastikowa siatka na wlocie jest zdeformowana. Być może z powodu lodu? Jednak klimatyzator działa poprawnie. W jeden mglisty dzień można skroplinami napełnić wiadro.
    Wymiennik jest u mnie równo oszroniony.

• #40 07 Gru 2017 14:10
    wnoto
    Poziom 32  

makisek napisał:
    A Wy jak macie ustawione nawiewy - LOW czy Auto??

Przy inwerterze zdecydowanie auto (ustawiasz tylko wymaganą temp).
    Jeśli notorycznie jest za głośno/za mocno wieje .... to dopiero wtedy redukujesz na low.

• #41 08 Gru 2017 06:43
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Ustawienie auto to pobór mocy niemal bez zmian i wyraźnie słabsze ogrzewanie. Jednostka wewnętrzna zamontowana 2m nad podłogą. Zapewne wymuszenie wysokiej prędkości wentylatora lepiej miesza powietrze dzięki czemu do klimy dochodzi zimniejsze i zwiększa się COP, lepiej rozprowadza ciepłe po domu oraz zwiększa skuteczność odprowadzania ciepła ze skraplacza.

• #42 08 Gru 2017 09:44
    wnoto
    Poziom 32  

Niestety jest tak że Klima jest bardziej przystosowana konstrukcyjnie do chłodzenia - stąd zalecenia do montażu przy suficie.
    Do grzania należałoby ją zamontować nisko (+ pobór powietrza od dołu) - ale uwaga aby kurzu zbyt mocno nie wciągała. Nagrzewając się i tak wymusi ruch powietrza przy suficie (jak słaby grzejnik)

• #43 03 Mar 2018 14:44
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Ja mam niestety zamontowaną blisko sufitu i wciąga kurz. Trzeba raz w miesiącu wyczyścić, bo wyraźnie spada jej wydajność.

• #44 09 Kwi 2018 21:38
    sierak1717
    Poziom 1  

Podobne się pod temat, mieszkanie poddaszowe 32m2 (2 metry wysokości) w starym domu (ocieplone z zewnątrz) i trzeba wybrać ogrzewanie. Nie ma możliwości zamontowania ogrzewania gazowego, a kominka czy pieca po prostu w domu nie chce. Zostaje prąd. Z racji drewnianego stropu odpada podłogowe i akumulacja (ciężar pieca) zostają panele podczerwieni, grzejniki podwieszane elektryczne i klima + rekuperacja. Czy ta 3 opcja jest najlepsza? Jakie mogą być koszty instalacji + użytku?

• #46 17 Paź 2018 17:17
    MALTIN
    Poziom 15  

Witam,
    Czy któryś z kolegów który używa klimy do grzania może się wypowiedzieć jak się sprawdza ogrzewanie za pomocą klimatyzacji ?
    Jestem właśnie na etapie wyboru sposobu ogrzewania niewielkiego mieszkania tj 40 m2 w którym będę robił totalną demolkę.
    W planie jest docieplenie skosów i sufitów 25 cm wełny i w przyszłości ścian zewnętrznych styropian 15 cm.
    W mieszkaniu nie ma instalacji CO a do tak małego mieszkania ciężko może być z doborem pieca gazowego 2f i jest on też stosunkowo drogi .

Zastanawiałem się nad zastosowaniem klimy kanałowej w połączeniu z wentylacją mechaniczna z rekuperacją.

Będę wdzięczny za udzielone informację.

Pozdrawiam
    Marcin

• #47 18 Paź 2018 21:24
    manitou
    Poziom 18  

Dobra i dobrze zamontowana klimatyzacja do takiego mieszkania będzie droższa od pieca 2f. Większość piecu gazowych ma szeroką modulacje mocy. Jeśli masz juz w lokalu przyłącze gazowe i pozwolenie kominiarskie na gaz to ja bym nie kombinowal. Choć sam grzejne Klima juz x lat. Do ogrzewania jak zwsze powtarzam jednostki przypodłogowe ew kratki z kanalowki tez nisko. Wtedy na niskim biegu i tak ciepło dobrze sie rozejdzie z dolu do góry. Poczytaj sobie o daikin Nexura i daikin cold.

• #48 19 Paź 2018 04:43
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

MALTIN napisał:
    Witam,
    Czy któryś z kolegów który używa klimy do grzania może się wypowiedzieć jak się sprawdza ogrzewanie za pomocą klimatyzacji ?

Klimatyzacją grzeję już dziesiąty sezon. Drugi gdzie klima jest jedynym źródłem ciepła dla 50m2. Jest rekuperacja i ocieplenie.
    Split sprawdza się bardzo dobrze ale muszę mieć otwarte drzwi. W planach klimatyzacja kanałowa.
    Koszt mojego ogrzewania to 4000 zł.
    Od 1 listopada do 6 marca zużyła 1280kWh. Grzaliśmy intensywnie, bo zwykle do 24°C.

https://www.facebook.com/groups/329438764201077/
    Tutaj publikuję zdjęcia i więcej informacji.

Dodano po 3 [minuty]:

manitou napisał:
    Dobra i dobrze zamontowana klimatyzacja do takiego mieszkania będzie droższa od pieca 2f. Większość piecu gazowych ma szeroką modulacje mocy. Jeśli masz juz w lokalu przyłącze gazowe i pozwolenie kominiarskie na gaz to ja bym nie kombinowal.

Nie wiem ile kosztuje piec 2F, ale klimatyzator na takie mieszkanie to 2500 zł (inwerterowy LG), a ciepła woda to 600 zł.
    Razem 3100 zł.

Jaki jest sens używania gazu, gdzie kWh ciepła kosztuje 0.19 mogąc instalować klimatyzację gdzie przy SCOP4 kWh ciepła kosztuje 0,07-0,15 groszy?
    Możemy wyprodukować własną energię do klimatyzatora, a gazu już nie.

Gaz to przeżytek. Nadaje się co najwyżej jako dodatkowe źródło ciepła.

• #49 19 Paź 2018 09:09
    manitou
    Poziom 18  

Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Za 2500 kupią przeciętne urządzenie a gdzie montaż? I za te 2500 ogrzeja sensownie 1 pomieszczenie. Wiem bo mam. Ogrzewanie innych pomieszczeń przez otwarte drzwi łaskawie przemilczmy z punktu widzenia tzw. Komfortu jaki ma oferować system ogrzewania. Piszesz prawdopodobnie z perspektywy posiadacza domku jednorodzinnego. Który powiesi agregat gdzie chce. Skropliny z DF mu zamarzna na trawniku a najbliższy sąsiad nie narzeka na halas agregatów. Noni dach też pewnie jest Twój skoro piszesz że prąd można sobie wyprodukować. Sam zorbilem sobie pc PW z klimy ale tylko dla tego ze nie mam warunków na gaz.

• #50 19 Paź 2018 10:10
    MALTIN
    Poziom 15  

Koledzy dziękuje za odpowiedz.

Jeśli już miał bym montować klimę do ogrzewania i chłodzenia wybrał bym na pewno split w wersji kanałowej takie urządzenie kosztuje w granicach 4,5 tys brutto przy 23% vat
    Do montażu potrzebował bym ekipę w zasadzie tylko do spięcia urządzeń napełnienia i pierwszego uruchomienia.
    Na stronie Ciepło właściwe zrobiłem przybliżoną kalkulację zapotrzebowania na moc i wychodzi to następująca:
    - Maksymalna moc grzewcza 3,2kW
    -Przeciętna moc grzewcza 1,5kW
    -Wskaźnik zapotrzebowania na moc 79W/M2
    -Całkowite roczne zapotrzebowanie na energię 5958 kWh

Dodatkowo z danych klimatycznych:
    Przeciętny okres grzewczy :
    166 Dni
    Temperatura średnia 2.24*C

Zastanawiałem się właśnie nad klimatyzacją Kanałową o mocy nominalnej chlodniczej 3,5kW (grzewcza ok 3,8kW) a maksymalna szybuje nawet w okolice 5kW
    (dane na podstawie :PARAMETRY TECHNICZNE - Klimatyzator kanałowy Midea MTBU-12 źródło: http://klima-sklep.pl/klimatyzacja/2427-klimatyzator-kanalowy-midea-mtbu-12.html
    Powyższa treść jest własnością Evolution Brand SP. Z O.O. SP. K.)
    Koszt takiej klimatyzacji to 5tyś dodatkowo przyjmijmy na kanały i obsługę nawet te 1tyś zł

Piec gazowy o mocy tak niskiej ciężko znaleźć koszt w granicach 4,5 tyś
    kaloryfery średni po 300zł x 4szt = 1,2tyś
    Instalacja (rozdzielacz, rury, kształtki itp.) optymistycznie również ok 1,5tyś
    Projekty gazowe, pozwolenia, opinie. ok 0,5tyś
    Wkład kominowy 3-4m ok 1tyś
    Razem ok 8,7tyś złotych

Koszty ogrzewania jako medium za kWh wychodzą podobnie.
    Z tego co czytam to chyba nawet na + klimatyzacji

Przyjmując średnia sprawność na poziomie 300%

Koszt ogrzewania=5958kWh/3*0,55zł/kWh=1092,3 zł na rok

Myślę ze ten wynik i tak jest zawyżony.

Przy okazji tego posta zrobiłem sobie mały bilans kosztowy.

Szukam tutaj tak naprawdę informacji od użytkowników zarówno na plus i na minus takiego rozwiązania oraz doświadczenia w tej materii którego ja akurat nie mam.
    Na nieszczęście jestem świadomy technologi i to na dodatkowo utrudnia wybór.

Dodam tylko jeszcze ze w planie jest montaż małego kominka (dla klimatu i jeśli zdecyduję się na klime, zabezpieczenia na wypadek W)

Możliwość produkcji energii elektrycznej o której wspomniał kolega Jan_Werbinski w moim przypadku jest bardzo możliwe,
    mieszkanie znajduje się w kamienicy (3 sąsiadów) na piętrze wiec mam dostęp do dachu i jestem elektrykiem i mam możliwość zakupu w
    dobrych pieniądzach paneli.( czy to zrobię nie wiem, może tak dla własnego doświadczenia i chęci zbadania takich rozwiązań)

Jeszcze raz dziękuje za wypowiedz i mam nadzieję na następne konstruktywne informacje doświadczenia itp.

Pozdrawiam
    M

• #51 21 Paź 2018 16:18
    manitou
    Poziom 18  

Wszystko brzmi dobrze. Tylko pamiętaj że ogrzewanie powietrzem nie oferuje Ci ciepła radiacji czyli tego co dla mnie jest esencją konfortu w ogrzewaniu. Zrób w każdym pomieszczeniu po 2 wyloty jeden na górze latem do klimy drugi przy podlodze na zimę do grzania. Dobierz jednostkę wew. Z odpowiednim sprezem dyspozycyjnym.

• #52 22 Paź 2018 13:25
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

manitou napisał:
    Wszystko brzmi dobrze. Tylko pamiętaj że ogrzewanie powietrzem nie oferuje Ci ciepła radiacji czyli tego co dla mnie jest esencją konfortu w ogrzewaniu.

Dlaczego pod pierzyną jest ciepło bez radiacji?

Dodano po 5 [minuty]:

manitou napisał:
    Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Za 2500 kupią przeciętne urządzenie a gdzie montaż? I za te 2500 ogrzeja sensownie 1 pomieszczenie. .

1500
    https://allegro.pl/klimatyzator-furizu-one-fb-9-2-5kw-z-montazem-i7491902395.html

2070
    https://allegro.pl/lg-s12eq-standard-3-5-kw-montaz-r32-i7519840172.html

Ogrzeją tym nawet 60m2 w otwartej architekturze i dobrym ociepleniu.

Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

MALTIN napisał:

M

Sprawdź moce minimalne. Midea wypada pod tym względem słabo w niektórych modelach.
    Sam policzyłeś że klimatyzacja wychodzi najtaniej i wyciągnąłeś prawidłowe wnioski.
    Powodzenia.

Szukaj w 5mln produktów