Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega328p - zakłócenie z ledów (PWM) zawieszają układ

tom_ex 12 Sie 2016 01:30 870 2
  • #1 12 Sie 2016 01:30
    tom_ex
    Poziom 15  

Witam,

Mam problem z zawieszaniem/resetowanie układu opartego na:
    - Atmega328p,
    - zasilanie 12V,
    - stabilizator LM7505,
    - mosfety IRF540.

Do 3 pinów z PWM-em podpięte są bezpośrednio (bez rezystorów) mosfety IRF540, a ich dreny do ledów. W momencie pracy PWM-a, tj. przy wypełnieniu <100% układ ma tendencję do zawieszania lub resetowania. Na oscyloskopie widać spore zakłócenia. Nie wpinałem niczego równolegle do ledów.

uC jest zabezpieczony jak tylko to możliwe. Wzorowałem się artykule:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zasilanie-mikrokontrolera.html

Stabilizator posiada zarówno kondensatory ceramiczne, jak i elektrolityczne na wejściu i wyjściu. Kondensatory przy uC również wstawione.

Układ był lutowany na płytce uniwersalnej. Pierwszym moim błędem było poprowadzenie masy ze źródła do tranzystorów, a z nich dopiero do uC. Poprowadzenie bezpośrednio ze źródła do uC bardzo pomogło, ale nie rozwiązało problemu. Tak samo zwiększenie kondensatorów elektrolitycznych do 470uF.

Jestem zaskoczony, ponieważ montowałem już wcześniej niemal identyczny układ i mimo znacznie gorszych zabezpieczeń (brak kondensatorów elektolitycznych) układ pracował idealnie. Jedyną znaczącą różnicą było zastosowanie mosfetów IRF3708.

Dzięki za wszelką pomoc!

0 2
  • Pomocny post
    #2 12 Sie 2016 04:52
    435758
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 12 Sie 2016 09:23
    tom_ex
    Poziom 15  

majeranek53 napisał:
    Strzelam: za cienkie ścieżki lub przewody doprowadzające zasilanie do LED i MOSFET?

Szczerze mówiąc to jest możliwe. Przewody może cienkie nie są, ale łączone kilka razy, a przewód +12v jest wspólny dla wszystkich ledów. Nie przypuszczałem, że ma to aż takie znaczenie.

0