Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie odnosnie anteny odbiorczej "samorobki"

ciubers 05 Jul 2005 16:41 3951 18
 • #1
  ciubers
  Level 15  
  Chce sobie zrobic antenke na pasmo 160-170mhz i mam pytanko czy najlatwiej zrobic w ten sposob, ze wyznaczam dlugosc fali czyli w tym przypadku by to bylo okolo 1.8m. Biore bat stalowy (lub cos pochodnego) i robie promiennik o dlugosci 180cm. Podlaczam zyle koncentryka do promiennika, a mase lacze np. z parapetem za oknem (ma byc to antena za okno) czy to wystarczy? Czy jesli robie pelnofalowa antene to nie musze robic cewek, przeciwwag itp? Dodam tylko, ze ma to byc antena wylacznie odbiorcza do skanera zbudowanego na glowicy TV.

  A moze jesli chodzi tylko o odbior to nie trzeba wymierzac fali itp tylko zasada, ze im wiekszy promiennik tym lepiej.
 • Helpful post
  #2
  ArtMedia
  Level 26  
  Nie ma znaczenia czy antena jest nadawcza czy odbiorcza. Powinna być tak samo dostrojona. Inna sprawa, że przy odbiorze nie jest to takie krytyczne i nawet spore odstrojenie nie wpływa istotnie na odbiór. Powinna być przynajmniej wyliczona i wykonana zgodnie z obliczeniami. Na pewno nie jest tak , że im dłuższy promiennik tym lepiej. Zrób dokładnie według projektu i powinno wystarczyć.

  Sebastian
 • Helpful post
  #3
  Preskaler
  Level 39  
  Zdecydowanie najlepiej jest zbudować antenę (na tak wąskie pasmo) selektywną! W praktyce najprostsze są anteny ćwierć falowe. Wystarczy "skombinować" 5 rurek duraluminiowych (zresztą mogą być i pręty) o wymiarach ok 40 cm (45) i jedną z nich ustawić pionowo a pozostałe 4 (na krzyż) pod kątem 135 st. tak żeby utworzły przeciwwagi. Kabel koncentryczny - żyła "gorąca do pręta pionowego (osadzonego w izolatorze) a oplot do połączonych z sobą przeciwwag (połączonych z masztem i uziemionych.
 • #4
  ciubers
  Level 15  
  Wiem, ze sa rozne projekty z przeciwwagami cewkami itp, ale interesuje mnie to czy mozna w latwy sposob zrobic pelno falowa antene tak jak to opisalem w poscie. Druga sprawa taka antena z przeciwwagami nie nadaje sie za okno, a pozatym nie musi byc konkretnie tylko na 160-170 skaner ma zakres od 45-860, ale najbardziej interesuje mnie to pasmo.
 • Helpful post
  #5
  Preskaler
  Level 39  
  Pełnofalowa antena nie będzie już taka prosta bo trzeba ją dopasowywać do impedancji kabla i skanera przy pomocy odpowiednich transformatorów. Możesz zrezygnować z przeciwwag i zastosować 2 odcinki (drutu lub rurki po 43 cm). umieszczasz je na jednej, izolowanej listwie w linii prostej i łączysz oplot kabla do jednej a żyłę gorącą do drugiej. Oczywiście wymiar będzie ok. 80 cm.
 • #6
  ciubers
  Level 15  
  Czy taka antena bedzie pracowala na "lezaco"?? Czy tez musi byc w pionie.
 • Helpful post
  #7
  Preskaler
  Level 39  
  Może pracować w dowolnej polaryzacji.
 • Helpful post
  #8
  sq6fmy
  Level 22  
  dipol moze pracowac w dowolnej polaryzacji ale w przypadku pasma 160-170MHz wiecej uslyszysz gdy antena bedzie w polaryzacji pionowej. A wtedy jest problem z prowadzeniem kabla wiec po co sobie utrudniac prace. Najlepiej wziasc kabel koncentryczny i na dlugosci okolo 42cm wywinac ekran kabla - powstaje piekny pionowy dipol polfalowy. Calosc najlepiej przymocowac koszulka termokurczliwa do kija bambusowego (do kupienia za grosze w sklepie ogrodniczym) i na dach.

  pozdr
  Jacek
 • #9
  SQ9JYM
  Level 13  
  a czy dla pasma lotniczego sprawa wygląda tak samo z konstrukcją anteny czy są większe kombinacje
 • Helpful post
  #10
  Preskaler
  Level 39  
  Na pasmo lotnicze antena ma tylko trochę większe rozmiary (50cm?). Trzeba to policzyć dokładnie. Pozostałe elementy mogą być identyczne.
  A oto, dwa sposoby montażu anteny (polaryzacja pozioma - 1 i pionowa - 2).
 • #11
  ciubers
  Level 15  
  sq6fmy wrote:
  dipol moze pracowac w dowolnej polaryzacji ale w przypadku pasma 160-170MHz wiecej uslyszysz gdy antena bedzie w polaryzacji pionowej. A wtedy jest problem z prowadzeniem kabla wiec po co sobie utrudniac prace. Najlepiej wziasc kabel koncentryczny i na dlugosci okolo 42cm wywinac ekran kabla - powstaje piekny pionowy dipol polfalowy. Calosc najlepiej przymocowac koszulka termokurczliwa do kija bambusowego (do kupienia za grosze w sklepie ogrodniczym) i na dach.

  pozdr
  Jacek


  Przypuscmy. ze dl fali jest 160cm, polfalowa antena powinna miec 80cm i teraz mam pytanko sa dwa kawalki rurki po 40cm ale jest miedzy nimi wiadomo odstep np 2-3cm. (na podlaczenie gniazdka i jakis izolator) czy calkowita dl powinna byc 80 razem z ta przerwa czy tez wtedy bedzie 80 + te dodatkowe 2-3cm. Druga sprawa przypuscmy, ze robie to z druta na bambusie zamocowalem wstepnie zyle i oplot masy tak, ze sie trzyma na bambusie. Czy jesli teraz bym owinal np. folia aluminiowa lub miedziana (nie wiem czy taka w ogole jest, ale przypuscmy, ze jest) oczywiscie dwa oddzielne owiniecia na zyle i mase to czy zysk takiej anteny zwiekszyl by sie czy tez raczej szkoda zachodu na taki manewr?
 • Helpful post
  #12
  Preskaler
  Level 39  
  Te dwa "kawaki" drutu liczy się od jednego końca do drugiego bo ten rozstęp w środku to jest tylko po to, żeby do niego podłączyć kabel a kabel to też, jakby przedłużenie tych prętów. Odległość między końcami powinna być L/2 x ws. skr. Współczynnik skrócenia jest mniejszy od jedności i dla każdego rodzaju materioału jest inny. Trzeba to odszukać w tablicach. Dla miedzi jest bardziej zbliżony do jedności a dla aluminium trochę mniej. Dla srebra jeszcze bardziej zbliża się do jedności. Te wszystkie cztery anteny to w rezultacie odmiana jednej. Ta z Nr. 3 to jest tylko jeden pręt (L/4) bo drugi "odbija" się jak w lustrze, w oplocie kabla koncentrycznego i nie ma konieczności odwijania go ani stosowania folii. Jeśli już, to zrób tą z przeciwwagami. Najlepsza antena to oczywiście Nr 4 a najgorsza Nr. 3. Są to jednak tak małe różnice, że z pewnością ich "na ucho" nie zauważysz.
 • #13
  koch
  Level 11  
  jeśli możesz kolego to podaj te współczynniki skrócenia dla alu, miedzi. POZDR.
 • #14
  ciubers
  Level 15  
  Preskaler wrote:
  Ta z Nr. 3 to jest tylko jeden pręt (L/4) bo drugi "odbija" się jak w lustrze, w oplocie kabla koncentrycznego i nie ma konieczności odwijania go ani stosowania folii. .


  Ale zasada chyba jest taka, ze im srednica promiennika wieksza to i zysk anteny lepszy np. Lepiej chyba zastosowac rurke aluminiowa o srednicy 10mm niz stalowy bat. Dlatego przyszlo mi do glowy owiniecie chociazby samego promiennika folia na bambusowej palce i wtedy by to bylo jako "pseudo" aluminiowa rurka.
 • #15
  Żytni
  Level 21  
  Sugerowałbym raczej zmodyfikowany dipol przez dodanie symetryzatora a to głównie po to żeby nie odbierac kablem (załkłócenia) a tylko anteną. Co do konstrukcji to owe dwa ramiona dipola powinny tworzyć mniejszy kąt niż 180° w celu uzyskania właściwej impedancji (dipol "prosty" ma ponad 70 Ω)
  Na częstotliwośc rezonansową rezystancja materiału ma taki wpływ jak i na zwykłe obwody rezonansowe, czyli znilkomo (pomijelnie) mały. Spory wpływ ma za to "smukłość" czyli D/L elementu i sięga zwykle kilku procent więc znacznie. Co do strojenia anteny to polecam dostroić długość elementów metodą
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic319025.html
  (trzeba mieć generator lub nadajnik radia) a dopasowanie uzyskać zmieniając kąt miedzy elementami by zestrojona antena miała impedancję ok. 50 Ω
 • #16
  koch
  Level 11  
  Czyli mam rozumieć że gdy wywalę na dach zamiast pręta rurę o średnicy 10 cm. to zysk anteny będzie lepszy?
 • #17
  Preskaler
  Level 39  
  Zdecydowanie nie! Zysk anteny zależy od jej rodzaju i możliwości kierunkowego odbioru sygnału. Poprostu antena mająca bardziej płaską lub bardziej kierunkową cha-kę będzie miała większy zysk. Grubość elementów wpływa na szerokopasmowość anteny, niestety kosztem jej dobroci. Antena zbudowana z grubszch rur jest bardziej szerokopasmowa! Większy zysk będzie miała antena posiadająca większą ilość elementów.
 • #18
  7936
  Level 18  
  Witam.
  A ja mam podobne pytanie .A mianowicie .Chce zrobić antene1/4f do Rx na 2m . I mam w koncepcji wykożystać szprychy rowerowe .Jak bedą za krutkie zawsze można wydłużyć koleną szprychą łącząc je ze sobą elementem z kostki elektrycznej.Wszyskie wymiary jak w fabrycznej GP.Tylko z innego materiału.
  Co wy na to ??
  Pozdrawiam
 • #19
  Preskaler
  Level 39  
  Podstawowy problem to znalezienie współczynnika skrócenia dla tego materiału. Oczywiście jak będzie niewłaściwy to nawet się nie zorientujesz bo czym pomierzysz antenę? Będzie poprostu gorzej działała i będzie bardzo wąskopasmowa (szprychy są cienkie). Czy nie lepiej jednak zrobić ją z rurek aluminiowych "Fi" 6 mm lub prętów?