Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VW Golf V - Potrzebne momenty dokręcania śrub.

brzozayz 12 Sie 2016 09:38 6690 7
  • #1 12 Sie 2016 09:38
    brzozayz
    Poziom 8  

Witam jak w temacie ma ktoś może momenty dokręcania śrub korbowodów,głowicy,klawiatury,rozrządu,pompy oleju.

Dodano po 2 [minuty]:

Silnik to 1.4 TSI CAXA

0 7
  • Pomocny post
    #2 13 Sie 2016 18:45
    Orochimaru
    Poziom 31  

Korbowody: 20Nm + 90° (M7), lub 30Nm + 90° (M8)
    głowica: 30Nm + 90° + 90°
    pokrywa zaworów: 8Nm
    obudowa wałków rozrządu: 10Nm + 90°

rozrząd:
    napinacz: 9Nm
    ślizg/płoza: 20Nm
    koła wałków: lewe 40Nm, prawe 50Nm (po sprawdzeniu ustawienia, jeszcze obie śruby +90°)
    koło pasowe wału korbowego: 150Nm + 180°.

pompa oleju: 25Nm
    - koło zębate: 20Nm + 90°
    - napinacz: 15Nm

0
  • #3 13 Sie 2016 21:59
    brzozayz
    Poziom 8  

Mam jeszcze jeden problem z tym silnikiem. Zamówiłem nowy kompletny rozrząd po modyfikacjach. Na kole które jest na wale korbowym jest zębatka która napędza pompę oleju i te zęby są dużo szersze jak na pompie oleju, trzeba wymienić całą pompę czy można kupić samą zębatkę i łańcuch.

2
  • #4 19 Sie 2016 00:05
    darek132
    Poziom 9  

witam. może nie dokładnie w temacie ale mam problem. Mianowice co oznacza zapis: 20 nm +90°?

20nm to jasne ale te +90° mnie zastanawia

bede wdzięczny za odp.

0
  • Pomocny post
    #5 19 Sie 2016 22:29
    Orochimaru
    Poziom 31  

+90° oznacza, dokręć śrubę o kąt 90 stopni, czyli jeszcze ćwierć obrotu.
    Jeśli zapis jest dla kilku śrub, to najpierw wszystkie dokręcasz momentem, a potem wszystkie o dany kąt. Każdy następny plus, to kolejna seria dokręcania dla wszystkich śrub (np: 25Nm + 60° +60° +15°). Dzięki temu dokręcasz je stopniowo i równomiernie. Taki sposób zmniejsza znacznie niedokładności, bo przecież można by zamiast 20Nm + 90°, napisać 130Nm. Ale przy tak dużym momencie duży wpływ mają już takie rzeczy jak to, czy śruba jest "czarna", czy ocynkowana, czy gwint jest suchy, czy zwilżony olejem i to samo ze stykiem łba śruby z elementem skręcanym.
    Taki zapis często stosuje się dla śrub dokręcanych tak mocno, że przekracza się granicę plastyczności materiału śruby - dokręcasz, śruba "zaczyna płynąć", a moment rośnie już bardzo mało. Brakuje Ci na kluczu kilku Nm i nigdy ich nie osiągasz, bo śruba się urywa (dlatego takie śruby trzeba wymieniać/używać tylko raz).
    Przy dokręcaniu "na kąty", często pierwszy moment jest niewielki, więc błędy wynikające z tarcia gwintu i łba, nie są tak duże.
    Tutaj możesz sobie poczytać opracowanie o śrubach głowicy.

brzozayz, w katalogu są zębatki jako osobne części, więc można kupić samą zębatkę i łańcuch. Nie wiem tylko, czy nowa zębatka będzie pasować na starą pompę, bo jak zrobili upgrade, to zmienili wszystko, razem z pompą.

0
  • #6 20 Sie 2016 09:51
    darko132
    Poziom 2  

Orohimaru dziękuję Ci bardzo :-) dokładnie takiej odpowiedzi oczekiwałem. Dopiero teraz wszystko jasne. Pzdr

0
  • #7 26 Sie 2016 23:02
    brzozayz
    Poziom 8  

Zgadza się mam już nową zębatkę i łańcuch pasuje do starej pompy jutro odpalam dzięki za pomoc pozdrawiam.

0
  • #8 07 Lis 2018 18:49
    sako11
    Poziom 1  

Płyta rozrządu jaki moment dokręcania ??

0