Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atmega32 / Bascom - Dwa SPI programowe

maximus22_kr 12 Aug 2016 12:45 2259 20
 • #1
  maximus22_kr
  Level 18  
  Witam
  Mam program budzika, który jako dodatkową atrakcję miał mieć możliwość mówienie czasu na żądanie i odtwarzanie oprócz buzzera utworu jako alarmu.
  Atmega steruje przez jedno SPI programowe układem MAX7219, a przez konwerter poziomów i drugie SPI programowe odtwarzaczem WTV020SD.
  O ile
  sam WVT020SD + PCF8563 ( wyjście CLK do INT1 ) działają dobrze,
  to konfiguracja
  WVT020SD + PCF8563 ( wyjście CLK do INT1 ) + MAX7219 już nie, tzn. po wciśnięciu przycisku pilota OK ( który ma wywołać podprogram "mówienia czasu" ), wyświetlacz się zatrzymuje na ostatnim wskazaniu. Próbowałem kod do "mówienie" dać w pętli głównej, ale efekt taki sam.

  Wygląda jakby dwa SPI programowe nie lubiły się ze sobą.


  Code: vbnet
  Log in, to see the code


  z prezentowanego kodu musiałem "wyrzucić" obsługę przycisków i pilota oraz deklaracje zmiennych, bo treść była za długa.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  maximus22_kr
  Level 18  
  Niestety nie dało to poprawy - zwiększyłem do 128 ( takich wartości używam dla kart SD ).
  Zastanawiam się, czy przerwanie INT1 co sekundę od PCF8563 nie przeszkadza ?
 • #4
  kamyczek
  Level 38  
  Bascom tak właśnie działa w wielu przypadkach . Takie rzeczy pisze się w c lub asemblerze i działać poza tym programowe spi wykorzstuje mikrokontroler raz do przesuwania zmiennej dwa do obsługi portów trzy do odbierania . Do takiej zabawy stosuje sie mikrokontroler z 2 lub więcej sprzętowymi spi w wielu mikrokontrolerach uart moze pracować jako spi poza tym nigdy 2 programowe nie zadziałają jednocześnie i tak samo szybko pozostaje więc albo dwa sprzętowe albo jedno sprzętowe i jedno programowe . Dodatkowo zapytam czemu nie wszystko na jednym sprzętowe spi i kilka sygnałów cs .
 • #5
  maximus22_kr
  Level 18  
  Quote:
  Dodatkowo zapytam czemu nie wszystko na jednym sprzętowe spi i kilka sygnałów cs .


  Przeprojektowałem już istniejącą płytkę, dokładając z boku miejsce na WTV020SD + konwerter poziomów, wykorzystałem najbliższe możliwe piny Atmegi.

  Czyli nie ma szans, że to ruszy ?
  W takim razie będę musiał pokombinować z playerem na UART, który Chińczycy sprzedają
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  kamyczek
  Level 38  
  Kolego jeśli nie masz wiedzy jak działa programowe spi to proszę nie pisz o mnie lub do mnie . Żeby wysłać bit po bicie trzeba z bajta danych wyłuskać jakoś bit do wysłania najszybciej przez wysunięcie go do znacznika przeniesienia w tej samej operacji można wsunąć z drugiej strony bit odebrany z wejścia MISO, data in . wszystkie te operacje robi alu a jak robi w jednym programowym spi to w drugim nie robi nic . Wniosek jest z tego prosty po co ładować procedurę obsługi kolejnego programowego spi skoro można to zrobić pierwszym używając jedynie dodatkowego sygnału cs W sprzętowym spi musisz obsłużyć sygnał cs i załadować daną do wysłania oraz odebrać to co odebrał rejestr i nawet tam przy maksymalnej prędkości spi obciążenie mikrokontrolera jest spore . Programowe spi będzie wolniejsze co najmniej dwa razy do tego nie będzie działało jednocześnie wepnij sobie analizator i sprawdź jak działa 2 sprzętowe spi a jak dwa programowe . Twój żaden problem to zajęty mikrokontroler w trakcie wysyłania i odbierania ...
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  kamyczek
  Level 38  
  niveasoft wrote:
  Gdybyś nie był taki zadufany w sobie to może by dotarło w końcu, że Shiftout to tylko połówka SPI i niczego nie odbiera. Jest tam tylko Clock i Data
  Do wysłania są tylko dwa bajty.

  Po pierwsze to może kolega umieści obrazek jak dwa działają równocześnie , po drugie shiftout to nie spi tylko jego połowa . Napisałem że programowe spi nie działa razem dlaczego bo jest jeden alu i jak realizuje jedno to nie realizuje drugiego spi . Tu się nie ma po co sprzeczać szybciej niż dwa sprzętowe spi nie będzie na żadnym mikrokontrolerze . Musisz zrozumieć ze sprzętowo prawie całe zadanie robi układ zewnętrzny i w wielu aplikacjach nawet sygnalizowanie czegoś migającą diodą lepiej zrobić zegarem z PWM bo to zajmuje tylko raz kilka taktów a nie co określony czas alu . Masz kolego darmowych robotników w postaci peryferii a zwalasz wszystko na jedno alu dlatego wielu jęczy że się avr nie wyrabia ...
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  kamyczek
  Level 38  
  niveasoft wrote:
  Ten program tak samo źle można napisać w ASM, Basicu, C czy nawet Pascalu.


  Oczywiście każdy program w każdym języku można napisać lepiej i gorzej . Tu kolego chodzi o to żeby utrwalać w programiście dobre zwyczaje . Co daje twoim zdaniem napisanie dwóch takich samych kawałów kodu ,które nie można jednocześnie wykorzystać bo alu jest po prostu jedno . Ja już pominę że w takich układach można tak napisać program żeby w końcowym rozrachunku postał mikrokontroler parę rezystorów, tranzystorów i rezonator zegarkowy . Jest jak jest działać będzie , tyle że dla mnie to rozwiązanie na 3 nie na 5 czy 6 . Możesz mieć inne zdanie , ja mam swoje mi się to rozwiązanie niezbyt podoba tak sprzętowo jak i programowo . Można lepiej , taniej . Po co wsadzać mikrokontroler który nic nie robi ? Ja bym wywalił MAX7219 i multipleksowy wyświetlacz obsłużył na mikrokontrolerze . Obecne rozwiązanie jest jak wożenie 1 osoby autokarem ...
 • #12
  MirekCz
  Level 35  
  Kamyczek: I masz rację.. jak robisz urządzenia do masowej produkcji.

  Jak to jest jedna sztuka ( albo nawet mała seria ) kilka zł na podzespołach może nie mieć znaczenia jak zaoszczędzi się kilka czy nawet kilkadziesiąt godzin na programowaniu.
 • #13
  kamyczek
  Level 38  
  To zależy jak ktoś podchodzi do tematu projektowania urządzeń ale ja budując dla kogoś zawsze robię to najlepiej jak potrafię a dla siebie ,jak nic mnie nie goni jeszcze lepiej ,bo patrząc na coś co zbudowałem miał bym cały czas przeświadczenie że odwaliłem lipę i prowizorkę . U mnie musi być dopieszczone , przemyślane i działające za każdym razem .
 • #14
  maximus22_kr
  Level 18  
  Witam
  Propozycja Kolegi niveasoft wygląda zachęcająco, muszę coś jeszcze wcisnąć jeśli chodzi o opóźnienia, bo WTV020SD jest wymagający - muszą być opóźnienia po stanie niskim linii CLK i drugie po wysłaniu, a przed podaniem stanu wysokiego na linię CLK.

  Widzę, że Kolega często stosuje Case, też staram się stosować, tylko, ostatnio mam z nim problem - nie podchodzi mi w kodzie zegara zagnieżdżenia Case ( ten zegarek, w którym Kolega mi pomagał z alarmami ), wydaje mi się, ze przez odpowiedni odczyt parametrów alarmu i kod, można go uprościć.

  Mam jeszcze taki kod z Case
  Code: vbnet
  Log in, to see the code


  chciałem, żeby zmieniały się parametry pracy, a tutaj nic, tzn wartość zmiennej program_nr się zmienia, ale nie odświeża parametrów na LCD, więc nie wiem, czy je w ogóle podstawia
 • #15
  maximus22_kr
  Level 18  
  Odświeżę temat
  Zrobiłem tak, jak zasugerował niveasoft, czyli na Case
  Nie wiem czy tak to miało wyglądać.

  Code: vbnet
  Log in, to see the code


  I tak zrobione działa OK.
  Ale połączenie tego z obsługą MAX7219 nie daje efektów.
  Próbowałem wywołać o danej godzinie granie utworu.

  Code: vbnet
  Log in, to see the code


  Różnica w odniesieniu do początkowego kodo to brak blokowania - MAX7219 wyświetla czas, a poprzednio się blokował - no ale wiadomo to zasługa braku Sub. Dałem nawet warunek, żeby nie zaczynał grać, gdy coś jest wysyłane do MAX7219.
  Quote:
  Zostaje ~994ms na inne sprawy
  do mnie przemawia, tylko może trzeba inaczej do tego podejść.

  Póki co będę próbował przenieść MAX na sprzętowe SPI - Wtv020SD nie ma pinu CS, więc może sterowanie obydwu układów poprzez pin CS może być utrudnione.
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  maximus22_kr
  Level 18  
  Dziękuję za pomoc.
  Nie za bardzo rozumiem tylko
  Code: vbnet
  Log in, to see the code

  Bo nigdzie nie jest wykorzystywana ta zmienna

  Może chodziło o
  Code: vbnet
  Log in, to see the code


  czyli, jeśli jakimś warunkiem uruchomię granie to odliczam od zadanych milisekund do 0 i wtedy wchodzę w kolejny krok Play_step.
 • #18
  User removed account
  User removed account  
 • #19
  maximus22_kr
  Level 18  
  Witam ponownie
  Jeśli chodzi o uproszczenie wysyłania do MAX7219 to
  Kod Kolegi:

  Code: vbnet
  Log in, to see the code


  nie za bardzo działa,
  Ale działa coś takiego
  Code: vbnet
  Log in, to see the code


  podobnie jest z regulacją jasności - kod podany przez Kolegę nie działa
  Jeszcze tylko przerobię inicjowanie MAX7219 na starcie i zawsze jakaś oszczędność.
 • #20
  User removed account
  User removed account  
 • #21
  maximus22_kr
  Level 18  
  Niech się Kolega nie tłumaczy, niestety takie czasy, że większość ludzi zabiegana.

  Jeszcze nie próbowałem, jutro w pracy spróbuję ( chyba najwięcej ostatnio robię w pracy, jak się odrobię to mam 1-2 godziny luzu do końca pracy, niestety duża konkurencja w branży i obroty spadły - mniej pracy ). Trochę mi zeszło nad dopasowaniem kodu MAX7219 - próbowałem z zamianą na 1 opcjach z kodu Kolegi, ale nie działało - stopniowo doszedłem do tego co umieściłem w poście o 16:22.
  Dodano po 13 [godziny] 49 [minuty]:
  Witam
  W konfiguracji wyjść/wejść dla WtV020 brakło ustawienia pinu RESET na stan wysoki
  Powinno być tak:
  Code: vbnet
  Log in, to see the code


  i dalej już:
  Code: vbnet
  Log in, to see the code


  "dorobiłem" "mówienie" czasu, ale mówi tylko godzinę - wyjście Busy powinno go wstrzymywać do czasu zakończenia pierwszego utworu. Myślę, że trzeba też dodać jakieś dodatkowe zabezpieczenie, żeby nie wysyłał do WTV020, gdy coś idzie do MAX7219.

  Zmieniłem odtwarzanie godziny na coś takiego:
  Code: vbnet
  Log in, to see the code

  i to działa