Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schematy elektryczne i elektroniczne. Zrozumienie i analiza.

12 Sie 2016 14:19 1716 2
 • Poziom 6  
  Witam,

  Na samym początku napiszę, że skorzystałem z wyszukiwarki i przeglądnąłem tematy podobne. Jednak nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi na to co mnie męczy.

  Ogólnie to sprawa wygląda tak, że szukam pracy jako inżynier budowy.
  Prawie wszędzie wymagają doświadczenia, którego nie mam. Jednak trafiają się oferty w których wymagają nie doświadczenia a konkretnej znajomości czytania schematów elektrycznych. Moja wiedza na ten temat jest bardzo podstawowa, nauczyłem się tyle o ile sam przy projektowaniu instalacji elektrycznej do pracy inżynierskiej. Na studiach zostało to pominięte, a właśnie w tym się widzę w przyszłości - nie przepadam za silnikami.

  Chciałbym się dobrze przygotować do takich rozmów, ogólnie to chcę się tego nauczyć dla siebie. Nie chcę zmarnować studiów i przebrażowić się w coś innego.

  Tutaj pojawia się moje pytanie. Moglibyście polecić mi jakieś książki pisane normalnym językiem, strony, pdfy, cokolwiek z czego mógłbym nauczyć się odczytywać schematy i zrozumieć to wszystko? Wiem, że to bardzo obszerny temat, ale poświęce dużo czasu, żeby osiągnąć cel. Chodzi mi o to, że widzę schematy elektryczne, elektroniczne i wiem co będzie np jak zwiększe zmniejsze rezystancję. Coś typu "widzę analizuję i wiem". Tak samo z schematami zasilania, wlz, rg.
  Zdaje sobie sprawę, że zaraz ktoś napiszę, że to nie takie proste.
  Proszę o pomoc.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 14  
  Zautomatyzowanego sposobu na naukę tego typu zagadnienia w zaciszu domowym chyba nie ma.
  Samemu to możesz się nauczyć podstawowych symboli, ale zakładam, że je już znasz.
  ypu zag
  Wydaje mi się, że najlepszym wyjściem byłoby zgłoszenie się na praktykę/staż, do jakiegoś biura projektowego/wykonawczego zajmującego się takimi zagadnieniami. Kontakt bezpośredni z osobami znającymi się na rzeczy da dużo więcej niż wertowanie materiałów we własnym zakresie.
  Tym bardziej, że w takiej konfiguracji jest szansa, że zobaczysz taki układ na żywo, a to ważne doświadczenie bo schemat na papierze, a poskładane urządzenie w szafce często dla laików nie mają na siebie przełożenia ;)

  I zdecyduj się jeszcze o jakie schematy Ci chodzi. Bo raz piszesz o inżynierze budowy, a w innym miejscu o zwiększaniu rezystancji. Ukierunkuj się na początek na to co Cię interesuje. Elektryka, automatyka, a może elektronika?
 • Poziom 6  
  Interesuje mnie elektryka. Jednak mówiąc o innych schematach chodzi mi o to, że na rozmowach o pracę różne schematy dają do tłumaczenia. W niektórych jest troche automatyki, głównie elektryka i pytania co się stanie jak tego nie będzie.. Ciężko o staż albo praktykę, Kraków jest trudnym miastem ;)