Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacze mocy GaN dla systemów transmisji 5G

ghost666 12 Aug 2016 16:19 2889 3
 • Wzmacniacze mocy GaN dla systemów transmisji 5G
  Kolejna generacja systemów transmisji bezprzewodowej, nazywana 5G oferować ma niezmiernie wysokie prędkości transmisji - do 10Gbps- i niewielkie opóźnienia. Jednakże, aby było możliwe stworzenie sprzętu, pracującego przy tych parametrach, konieczne jest opracowanie nowych układów scalonych. Naukowcy z Fraunhofer IAF w Freiburgu w Niemczech pracują właśnie nad tego rodzaju układami. Niemiecki zespół opracował układ scalony, który integruje w sobie wzmacniacz mocy dla sygnałów transmisji 5G. Układ wykonany został nie z krzemu, a z azotku galu (GaN), z uwagi na jego własności fizyczne.

  Dzięki konstrukcji układu, może on być zasilany dosyć wysokim napięciem, co przekłada się na wyższą moc wyjściową, jak tłumaczy Rüdiger Quay, jeden z naukowców odpowiedzialnych za projekt. Badacze z IAF tworzyli już wcześniej podobne układy scalone, na przykład Flex5Gware - prototyp tego układu scalonego pracował przy częstotliwościach do 6 GHz.  Jak tłumaczy Quay, zużycie mocy w tego rodzaju systemach zależne jest od prędkości transmisji. Przesłanie pojedynczego bitu zużywa pewną stałą wartość energii, niezależnie od prędkości transmisji. Jako że systemy 5G mają działać z prędkościami transmisji większymi 200-krotnie od dzisiaj używanych systemów, to łatwo się domyślić, że zużycie energii przez układy 5G może być ogromne. Jego zmniejszenie, poprzez zwiększenie wydajności energetycznej układów, jest zatem kluczowe, aby możliwe było skomercjalizowanie technologii transmisji bezprzewodowej 5G.

  Aby zwiększyć wydajność nowych systemów naukowcy wykorzystali właśnie GaN, ale także zajęli się innymi elementami systemu, m.in. antenami - dzięki większej kierunkowości ich emisji, potrzebna jest mniejsza moc do ich zasilenia. Układy oparte o GaN nie muszą być drogie, jako że gal jest dosyć szeroko dostępnym metalem - jest on częstym zanieczyszczeniem, jakie występuje w rudach innych metali. GaN dotychczasowo odnalazł swoje zastosowanie w oświetleniu, szczególnie przy produkcji białych i niebieskich diod elektroluminescencyjnych - dzięki temu, technologia wytwarzania i obróbki GaN-u jest dobrze znana. Z uwagi na te czynniki - dostępność galu i łatwa implementacja technik obróbki GaN-u w przemyśle, układy te nie dość, że będą oszczędniejsze energetycznie niż dzisiejsze, to mogą okazać się tańsze w produkcji.

  Źródło: http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1330262&

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11189 posts with rating 9469, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  kowal011
  Level 21  
  Azotku galu zamiast GaN spodziewałbym się w tytule.... Nie każdy jest na poziomie podstawówki z chemią. Ghost wyszukujesz fajne tematy ale trochę więcej własnej pracy...
 • #3
  mrtip
  Level 14  
  kowal011:

  Zostaw ghost666 jest przeciążony ilością nowości jakie pojawiają się każdego dnia. Wobec czego własna inwencja byłaby z lekka wybrzmiała, ale tak czy siak pojawia się od czasu do czasu. Wielkie brawa dla ghost666..... Wyszukuje naprawdę fantastyczne newsy ;)
  Oczywiście napisałem to z lekkim żartem ;)
 • #4
  ghost666
  Translator, editor
  mrtip wrote:
  kowal011:

  Zostaw ghost666 jest przeciążony ilością nowości jakie pojawiają się każdego dnia. Wobec czego własna inwencja byłaby z lekka wybrzmiała, ale tak czy siak pojawia się od czasu do czasu. Wielkie brawa dla ghost666..... Wyszukuje naprawdę fantastyczne newsy ;)
  Oczywiście napisałem to z lekkim żartem ;)


  Jeśli kolega ma jakiekolwiek sugestię lepszych i ciekawszych newsów, to moja skrzynka prywatna czeka :)