Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Światło do lokalizacji zimnych lutów.

kellygrzyb3 12 Sie 2016 18:22 426 4
  • #1 12 Sie 2016 18:22
    kellygrzyb3
    Poziom 16  

Witam. Ostatnio miałem do naprawy samochodowe radio fabryczne. Radyjko przerywało lub całkowicie przestawało pracować po stuknięciu w nie. Po rozebraniu pomimo długiego czasu nie mogłem zlokalizować zimnych lutów dopiero mocna lampa ledowa pomogła zlokalizować kilka niepewnych punktów. Zimne światło ledowe nie najlepiej się nadaje, światło się odbija od punktów lutowniczych i mieni w oczach. Kiedyś widziałem na filmiku jak mężczyzna przy pracy z elektroniką używał okulary o zółtawej barwię oraz mocnej lampy. Czy ktoś wie co to za okulary i jak działają? Jakiego najlepiej używać światła do lokalizacji zimnych lutów?

0 4
  • #2 12 Sie 2016 18:54
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Ogólnie biorąc barwa światła lekko żółta zwiększa widoczność kontrastową ludzkiego oka. Stąd też żółte okulary. Sama żarówka/lampa najlepiej gdy nie jest z pojedynczych LED (widocznych jako pojedyncze punkty), bo wtedy faktycznie "mieni" się w oczach.
    A tak po prawdzie to nawet w takich warunkach nie zobaczysz wszystkich zimnych lutów... Często nie różnią się "na oko" (nawet nie wiem jak "uzbrojone" od normalnego/prawidłowego lutu. Najlepiej po prostu przelutować na świeżo wszystkie punkty w najbardziej wrażliwych miejscach - przy elementach najsilniej się nagrzewających (końcówka mocy, jakiś stabilizator...) i tych narażonych na pracę (zgnanie, rozciąganie) - wejścia w płytkę przewodów, wtyczki itp.)

0
  • #4 12 Sie 2016 19:24
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Przydatna do SMD i innych małych elementów - Tylko należy najpierw sprawdzić z jaką ogniskową . Ja kiedyś kupiłem podobny wynalazek, z tym, że pojedynczy okular na sprężynie zakładanej na głowę (oświetlenie jedna LED biała i ogniwko - jak w tych z fotki). Ta moja sprawdzała się, ale nie do lutowania - za krótka ogniskowa nie pozwalała na to - odległość od płytki do okularu wynosiła kilka cm... Natomiast do odczytywania oznaczeń SMD, czy sprawdzenia już wykonanego lutu - OK.

0
  • #5 12 Sie 2016 21:37
    Bieda z nędzą
    Poziom 30  

Najlepszym specyfikiem do lokalizacji zimnych lutów jest chuch. Serio.
    A im więcej pary wodnej w chuchu tym lepiej.

0