Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka kopułka do GDN 16/12 8R?

nagrywamy.com 12 Sie 2016 22:04 1749 12
  • #1 12 Sie 2016 22:04
    nagrywamy.com
    Poziom 26  

Wpadło mi w ręce takie coś:

Zamówiłem zawieszenia, skleję sobie, i chciałbym w wakacje zrobić sobie z tego "coś", czyli dwie zamknięte kolumienki. Pamiętam, że kiedyś bardzo mi się nie podobało brzmienie tych zestawów od Meluzyny, może coś się zmieniło? ;) Wiadomo, że NS10 to nie będzie, ale postawię obok i porównam, nadzieja jest matką...

Pytanie jest o głośnik wysokotonowy - GDWK 9/80 jest oczywistym wyborem, ale nie chciałbym tego "brązowego", bo też nie lubiłem tego brzmienia, są takie kopułki "gąbczaste" GDWK 9/80/1 chyba albo poliamidowe GDWK 8/120 (ładne) albo może coś jeszcze innego? Cena ma znaczenie, bo to raczej zabawa, i stówka za dwa GDWK to jest maksimum.

• #2 12 Sie 2016 22:11
    Włodzimierz Wojtiuk
    Poziom 26  

nagrywamy.com napisał:
    Zamówiłem zawieszenia, skleję sobie, i chciałbym w wakacje zrobić sobie z tego "coś", czyli dwie zamknięte kolumienki.

i co, roz... "kultową kolumnę? ;-)
    Ja bym to do oryginału doprowadził i sprzedał.

• #4 12 Sie 2016 22:26
    Włodzimierz Wojtiuk
    Poziom 26  

Zdarza się, na allegro widywałem i na olx. miewali ludkowie w ofercie po jednej.
    Jeżeli te GDN są oryginalne to miałoby jakiś sens, tym bardziej że niezalecane są nowsze do tej obudowy.
    Zrobisz jak zechcesz!

• #5 12 Sie 2016 23:03
    nagrywamy.com
    Poziom 26  

GDNy nie będą oryginalne po regeneracji piankowym zawieszeniem z allegro, więc sprzedaż tego czegoś po mojej osobistej regeneracji była by pewnym nadużyciem. Wprawdzie nauczyłem się na JBLach ;) ale pianki będą niewiadomojakie jednak. Jeszcze jakby zawieszenie z płótna było oryginalne, to może. No i nadal nie mam odpowiedzi na pytanie ;)

• #6 15 Sie 2016 01:34
    nagrywamy.com
    Poziom 26  

Żeby utrudnić, chciałbym podział w okolicy 2kHz, więc kopułki muszą być porządne.

• #7 15 Sie 2016 06:12
    wkj
    Poziom 34  

Nie poliamidowe bo będą "sypać piachem", szukaj GDWK 9/120 jak nie chcesz oryginalnych. Nie wiem czy tonsil obecny ma je w sprzedaży. Grają rewelacyjnie. Są też GDWK 11/100 ale nie wejdę tutaj bo mają nowszy design i większy korektor.

• #8 15 Sie 2016 13:35
    nagrywamy.com
    Poziom 26  

9/120 nie podobają mi się - po pierwsze ze względu na "tubkę", po drugie ze względu na dziwną charakterystykę:

Za to 11/100 wyglądają bardzo obiecująco, też ze względu na materiał membrany - dziękuję!

Oczywiście nie wiadomo, jak to się ma do rzeczywistości i jak brzmi, ale 11/100 na razie wygrywa.

• Pomocny post
    #9 15 Sie 2016 14:58
    wkj
    Poziom 34  

nagrywamy.com napisał:
    9/120 nie podobają mi się - po pierwsze ze względu na "tubkę", po drugie ze względu na dziwną charakterystykę:

Mając na myśli 9/120, chodziło mi o stary typ, nie nowy:

nowy:

http://alt-s.pl/index.php?p314,tonsil-glosnik...owy-kopulkowy-professional-gdwk-9-120-4-8-ohm

stary:

https://static1.tradoro.pl/409/tweetery-drivery/gdwk9120.jpg

i naprawdę fajnie gra, jednak 11/100 ustępuje w brzmieniu. 11/100 jest wykonany trochę później i mieli większe "doświadczenie" albo "zerżnęli" z czegoś.

• #10 18 Sie 2016 01:15
    nagrywamy.com
    Poziom 26  

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Niskotonowe oskrobałem prawie idealnie, im starsza pianka tym łatwiej schodzi z papierowej membrany ;) Kopułki będą te albo inne (być może na początku "wydziubane" z Tannoy M1, bo mam uszkodzone, zresztą paskudnie brzmiały), zająłem się teraz kwestią zwrotnicy. Będzie to albo 6/12 alb 12/12, oczywiście z odpowiednim tłumieniem kopułki, bo zwykle jest ona za głośna. To się zmierzy i odsłucha. Przy okazji, wielu pisze, że ZGZ 20 są "kultowe" i nie należy ich poprawiać, tymczasem oryginalna zwrotnica jest taka, że już wiem, dlaczego to nie miało środka - niech żyje uśmiech dyskoteki ;)

• #11 18 Sie 2016 05:32
    wkj
    Poziom 34  

W latach ich świetności może o to chodziło.

• #12 24 Sie 2016 14:08
    nagrywamy.com
    Poziom 26  

Ok, jestem po pierwszych testach. Nie kupiłem żadnych kopułek - przypomniało mi się, że mam stare tannoye M1 bez niskotonowych, ale ze zwrotnicami i kopułkami. Tak więc postanowiłem "skanibalizować" obudowy, gwizdki i na początek zwrotnice - wystarczy zatkać otwór BR i powiększyć otwór na głośnik niskotonowy, co uczyniłem. Tannoy M1 ma prostą zwrotnicę 12dB/okt o częstotliwości podziału 4kHz, z niewielką kompensacją wysokotowego. Przebieg napięć na głośnikach wygląda tak:

Operacja się udała, pacjent przeżył, i wygląda tak:

Jak widać, zestawiony mamy system odsłuchowy i przy okazji pomiarowy. Oczywiście, pomiar jest bardzo orientacyjny, bo mikrofonem kierunkowym i w zaadaptowanym wprawdzie, ale nie bezechowym pomieszczeniu. Przekonałem się jednak, że takie pomiary coś mówią, a jeżeli potwierdzają wrażenia odsłuchowe, to tym lepiej (w tym przypadku gorzej).

No to jak jest? Źle, delikatnie ujmując. Niestety, dobrze pamiętałem (a to ponad 30 lat), i brzmienie "kultowych" zestawów spowodowane jest nie tylko (chociaż w pewnej mierze też) zwrotnicą. Tak odsłuch, jak i pomiary wykazują absolutny brak środka. Ponieważ mowa jest o zakresie do 1,5kHz, nie można zwalać winy na zwrotnicę, to jest po prostu charakterystyka głośnika. To na ucho słychać, 4dB w stosunku do "wzorca" to zbyt dużo. Słychać również dziwne brzmienie wysokiego środka, co pomiary również potwierdzają. Dość paskudna nierównomierność w zakresie prezencyjnym może być winą zwrotnicy, tak więc tu nie będę się wypowiadał zbyt krytycznie ;) zresztą i tak chcę ciąć oktawę niżej. Na wszelki wypadek sprawdziłem też odwrotną polaryzację głośników - i jest lepiej, ale nadal słabo. Poniżej wyniki pomiarów, zielony głośniki w zgodnej polaryzacji, ciemnofioletowy w przeciwnej polaryzacji, jasnofioletowy - "wzorzec" ;) :

Odszukałem też sprawnego Tannoya M1 i pomiary wyglądają następująco (NS10 czerwony, Tannoy niebieski, GDN16 zielony):

Jak widać (i słychać) nie ma "jazd" w górnej średnicy, ale środka i niskiego środka nie ma też.

Z pozytywów - mimo zbyt małej chyba obudowy (7 litrów wewnątrz) dół jest dobry - pasmo idealnie takie same jak w NS10. Tannoy M1 mimo obudowy z otworem ma minimalnie niższą dolną częstotliwość, ale to może być wynik jakiegoś błędu przy przestawianiu głośników, generalnie też to samo - ciekawe. Dla lubiących brzmienie zestawów typu Tannoy M1 - jak widać, też nie mają środka, więc może to jest klucz ;)? Niestety, nie do pracy...
    Sprawdzę oczywiście jeszcze, jak zachowa się GDN 16/12 przy niższej częstotliwości podziału, chyba zestawię "aktywny układ" i będę się bawił filtrami cyfrowymi, jak profesjonaliści, ale mam słabe nadzieje na uzyskanie tego środka, no bo skąd... Jak zwiększymy obudowę do zalecanej objętości (na pewno więcej niż 7 litrów) to tylko zwiększy się dół, a środka nie przybędzie... A 4dB spadku w środku to niestety kicha. Zakres prezencyjny - wiadomo, na tym etapie to raczej jako ciekawostka, nie komentujmy.
    Na razie się nie poddaję, ale... ;)

• #13 24 Sie 2016 21:36
    nagrywamy.com
    Poziom 26  

Również zniekształcenia są spore - pomijając, że coś bzyczy w okolicach 200Hz (słychać to wyraźnie, ale to jakiś rezonans do wykrycia i likwidacji), to zniekształcenia są o rząd wyższe niż w NS10, w dodatku winny jest GDN, bo widać, że powyżej 4kHz zniekształcenia spadają i są nawet niższe, niż w NS 10. W NS 10 w całym zakresie to jest jakieś 0,3% średnio, w GDN16 powyżej 2%, głośność umiarkowana bardzo.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME