Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ładowanie baterii od UPS z alternatora

Piotr_Pomierski 13 Sie 2016 19:04 1359 39
  • #32 13 Sie 2016 20:09
    Piotr_Pomierski
    Poziom 9  

no Panowie fajne i konstruktywne podpowiedzi. Dzięki serdeczne. Zapoznam się z każdą z tych metod i zobaczę co mnie czeka. Z tym silnikiem spalinowym do koszenia to też jest ok i cały czas rozważam taką konstrukcję. Pomyślałem że jednak elektryczny można by fajnie wysterować na AVR by program zatrzymywał nóż lub zwalniał jak nie potrzeba kosić itp. Obawiam się jednak o prądożerność całego układu. Normalna kosiarka elektryczna ma silnik 1200-1600W a nawet więcej. W mojej konstrukcji myślałem użyć minimum 250-300 W-atowego silnika 12V. Tak na początek do testów by zobaczyć czy wystarczy do koszenia i na ile wystarczą baterie.

Pisząc wcześniej o tych silniczkach co są w zabawkach samochodach, myślałem o czymś takim. Link oczywiście trzeba by przerobić przenoszenie momentu obrotowego ale...

• #33 13 Sie 2016 20:13
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Czemu 12V lepiej 24V lub 36V. Czemu elektryczny.?

• #34 13 Sie 2016 20:21
    Piotr_Pomierski
    Poziom 9  

też tak myślałem, gotowe rozwiązania są na 36V ale tak zobaczyłem że akumulatory dosyć duże na 36V są drogie. Teraz tak myślę, pisząc odp., że może by te dwunastki w szereg i mamy 36 V ale za to prąd tylko taki jak mocne kupie akumulatory.

Dodano po 4 [minuty]:

Rysiek2 napisał:
    No i pamięć drogi przebytej

tak pamięc jak najbardziej ale mi przychodzi do głowy tylko ta metoda z enkoderem. Jak masz inne pomysły to proszę podziel się.

• #35 13 Sie 2016 20:26
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Piotr_Pomierski napisał:
    Jak masz inne pomysły to proszę podziel się.

A jakie mogą być inne , pomiar czasu jazdy? Trochę nie dokładne.

Po drugie zastanów się jak chcesz kosić czy dojeżdżasz kosiarką do murku cofasz skręcasz jedziesz do przodu, prostujesz, cofasz skręcasz, czy cały czas sieczesz po okręgu tylko skręcając, od tego zależy pokrycie i konstrukcja kosiarki w ty długość noża.
    A od długości noża zależy moc silnika.
    Przy 300W szerokość noża to ok 20cm , będzie problem z miejscem na akumulatory.

Dodano po 35 [sekundy]:

Tak że jest takie coś jak optymalna moc i wielkość kosiarki.

• #36 13 Sie 2016 20:31
    Piotr_Pomierski
    Poziom 9  

Co do koszenia to ogród jaki mam jest tak przygotowany że wszędzie na obrzeżach czy wokół krzaków jest dużo wolnego miejsca a jak nawet coś zostanie to nić :) Obszar do koszenia jest nieregularny tak więc kosiarka musi skręcać, cofać zawracać. Tak to z tym 300W i długość noża masz pewnie rację. Jak pisałem, poruszyłem ten temat by właśnie porozmawiać i rozkminić pewne problemy. Moje przemyślenia to nie pewniki i sprawdzone rozwiązania. Tak więc takie odp jak Twoja jest jak najbardziej konstruktywna dla mnie :)
    W tym co napisałeś idealnym jest tylko silnik spalinowy jest dosyć mocny i po sprawie. Jeśli się zdecyduję na takie rozwiązanie to napewno poszukam silnika z rozrusznikiem by system potrafił ją uruchomić jak dojedzie do pola koszenia i wyłączyć jak będzie wracać do bazy ładowania.

AAA jeszcze jedna sprawa co do uślizgu tych kół, a jak by zastosować koła z kolcami np. pod ciężarem kosiarki by delikatnie wchodziły w trawnik i była by przyczepność.
    W oprogramowaniu i tak chcę wykorzystać wolny start i na prostej przyśpieszenie.

Zastanawiam się jeszcze nad tym silnikiem do noża. Skoro nawet 500W to mało na kosiarkę to można by zrobić przekładnię? np. na silniku większe koło a na osi noża mniejsze co spowoduje zwiększenie obrotów noża ale za to spadnie moc. Dobrze myślę. Mimo że spadnie moc to nóż będzie miał takie obroty że sobie poradzi z koszeniem. Pisząc o tym kierowałem się przełożeniami jakie mamy w rowerach. Mała zębatka z przodu duża z tyłu to mamy moc ale wolniejsze obroty koła i analogicznie odwrotnie, duża zębatka na przodzie a mała na tyle daje nam większą prędkość.

• #37 13 Sie 2016 21:04
    ceboolion
    Poziom 8  

1) prawdopodobnie silnik elektryczny do napędu ostrza nie będzie się opłacał (duży pobór prądu, pojemności, masa). Dlaczego nie spalinowy?
    2) jeśli rozmieścisz co najmniej 3 nadajniki ultradźwiękowe to bardzo dokładnie będziesz mógł określać pozycję urządzenia (nie będą dobrze działać jedynie w deszczu, ale kto kosi trawę w deszczu?). Każdy nadajnik powinien kluczować sygnał własnym kodem, a także synchronizować się między sobą i kosiarką po wifi (moduły np. esp8266 powinny dać radę). Kwestia do przemyślenia to jak zredukować fałszywy sygnał powstały np poprzez odbicie od ścian budynków.
    3) podłącz kosiarkę do wifilifi a wszelkie obliczenia i mapowanie przestrzeni przerzuć na komputer

a tak poza tym
    -żadne enkodery się nie sprawdzą, a przynajmniej nie samodzielnie, gdyż jakakolwiek nierówność powierzchni powoduje wydłużenie drogi pokonywanej przez koło (czyli np koło jadąc prosto wykona 1 obrót, ale jadąc przez wzniesienie wykona powiedzmy 1.2 obrotu - mógłbyś to rozwiązać mapując wszystko w 3d, ale po pierwsze doda to pracy a po drugie nie wyeliminujesz czynników losowych - wysokość i sztywność trawy/roślin etc.)

ps. może warto zmienić temat wątku, np na "projekt autonomicznej kosiarki"? :)

• #38 13 Sie 2016 21:27
    Piotr_Pomierski
    Poziom 9  

Dzięki za odp CEBOOLION to z tym wifi ciekawy pomysł, tak by było fajnie robić przez połączenie wifi z komputera. Robienie map 3D też nie problem, zajmuję się na codzień grafiką i modelowaniem 3D. Z enkoderami masz 100 % racji i dla tego zarzuciłem temat na forum, o tym nie pomyślałem a to oczywiste to co napisałeś, dzięki. Temat zaraz zmienię bo faktycznie z prostego pytania powstało coś większego.

Wiecei Panowie nie wiem czemu ale cały czas chodzi mi po głowie to z tym wgrywaniem mapy terenu i ścieżką jak ma jechać. Pomińmy na moment fakt o uślizgu kół i to że trawnik może mieć górki, choć z drugiej strony jeśli nawet są to nie są to kretowiska by aż tak nieakceptowalnie kosiarka traciła mierzone odległości.

Myślałem o czymś takim jak jest na frezarkach cnc. Pracowałem na takich 2d i 3d i tam było fajne to że braliśmy np projekt z prostokątem, wybieraliśmy grubość użytego freaza (w tym przypadku była by to szerokość koszenia) i program sam obliczał optymalny przebieg narzędzia rysując linie jak ten frez będzie się poruszał. Była też opcja wskazania ręcznie ważnych elementów i system inaczej prowadził ścieżki. Oczywiście frezarki CNC to precyzyjne maszyny ale jak wspomniałem, jeśli nawet gdzieś tam trochę trawy zostanie to co?. Jeśli udało by się zrobić to samo z ogrodem a potem po wifi wgrać do pamięci kosiarki była by rewelacja, moim zdaniem. Owszem czujniki były by potrzebne na wypadek jak przed kosiarką pojawi się np. piłka lub inny obiekt, którego nie ma na mapie.

Zrobienie nawet kilku map nie było by problemu a w ten sposób byśmy nie mieli pustych niekontrolowanych przebiegów kosiarki po tym co już jest skoszone no i co za tym idzie oszczędzanie energii, która jest potrzebna do napędzania maszyny.

• #39 13 Sie 2016 22:30
    Rysiek2
    Poziom 33  

ceboolion napisał:
    jakakolwiek nierówność powierzchni powoduje wydłużenie drogi pokonywanej przez koło (czyli np koło jadąc prosto wykona 1 obrót, ale jadąc przez wzniesienie wykona powiedzmy 1.2 obrotu

Dlatego warto pomyśleć o punktach koordynacji danych. Myślę, że tu nie byłaby wymagana taka dokładność. Można ponadto mapować teren na podstawie zapamiętanej trasy i zastosować logikę rozmytą przy - nazwijmy to - autokoordynacji.

• #40 13 Sie 2016 22:39
    Piotr_Pomierski
    Poziom 9  

Widzę że poruszyłem ciekawy temat :) niby tylko kosiarka a tu tyle pytań dylematów i sposobów rozwiązania problemów. Projekt zapowiada się ciekawie, czasochłonnie i dużo prototypowania i testowania.