Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowy zasilacz impulsowy - luźna dyskusja

13 Sie 2016 08:37 2823 22
  • Poziom 42  
    Witam wszystkich. Jak na razie rozważam czysto teoretycznie budowę zasilacza impulsowego prądu zmiennego o parametrach;uwaga:
    Zasilanie trójfazowe 3x400V
    Napięcie wyjściowe 10V
    Częstotliwość na wyjściu 1000 - 4000 Hz
    Możliwość płynnego sterowania prądem wyjściowym
    i teraz cały smaczek :)
    prąd wyjściowy 12kA

Dodam że praca/bieg jałowy to około 0,5 sek/5 sek

Jakieś pomysły? Sugestie?
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Teoretycznie czy praktycznie?
  • Poziom 42  
    Powiedzmy sobie szczerze. Na razie teoria i ewentualnie określenie widełek budżetu. Są takie zasilacze na rynku ale jak można samemu...
  • Poziom 21  
    Teoretycznie da się to wykonać jako przetwornicę pełnomostkową. Pozostaje tylko kwestia rdzenia i uzwojenia wtórnego bo prawdopodobnie będzie musiało zostać nawinięte płaskownikiem miedzianym lub czymś tego typu.
  • Moderator Projektowanie
    3x400V... chyba 3x230V z między fazowym 400V? ;p

częstotliwość 1000-4000Hz jest delikatnym problemem, ponieważ nie zmniejszy to znacząco transformatora a doda element falownika, który również do najmniejszych nie będzie należał.

Ważne też jest pytanie co by ten zasilacz zasilał. Inne rozwiązania można stosować przy galwanotechnice a inne do pieców indukcyjnych lub łukowych.

Dla prądów udarowych można zastosować układy z super kondensatorami, gdzie można uzyskiwać bardzo duże prądy udarowe (właśnie rzędu dziesiątków amperów), przy stosunkowo małych zasilaczach impulsowych.
  • Poziom 42  
    Zgrzewarka. Dziesiątki amper to pikuś. Trafo musi być przy elektrodach. Falownik obok. Biorąc pod uwagę trojfazowy mostek plus kondensatory to na wejściu falownika dostaniemy ponad 600 Vdc.
    A pomyliłem się, dla jednego super kondensatora prąd pracy to setki amperów
    Dla przykładu:
    http://www.mouser.com/ds/2/257/Maxwell_K2Series_DS_1015370-4-341196.pdf

I nie rozumie w takim razie dlaczego podajesz częstotliwość na wyjściu gdy ma być to zgrzewarka...
    która ma pracować raz na 5.5 sekundy.

Nie widzę innego rozwiązania jak super kondensatory, w sumie one zostały to takich rzeczy stworzone.
  • Poziom 42  
    Czy supercapy wytrzymają pracę praktycznie na zwarciu? Nie na darmo pisałem o zmiennym prądzie i to o takiej częstotliwości. Wymaga tego proces zgrzewania
  • Poziom 43  
    A mnie zastanawia ta niska częstotliwość, z czego to wynika? pozwyższenie częstotliwości było by wygodne.

Naprawiałem kiedyś sterownik od zgrzewarki podobnej mocy, pracowało to na 1kHz falownik był na tyrystorach, wiec niska częstotliwość przełaczania mnie nie zdziwiła, ale czy wymaga tego sam proces zgrzewania?

Cytat:
    Czy supercapy wytrzymają pracę praktycznie na zwarciu?
    Też mają pewne ograniczenia, ale bardziej kłopotliwe jet załączanie i regulacja takiegho prądu.
    Wersję z transformatorem łatwiej kontrolować, w końcu po pierwotnej płynie ponad 30 krotnie mniejszy prąd.

Gdzieś na elektrodzie był projekt zgrzewarki kondensatorowej na kondensatorach po 3kF (katalogowy prad maksymalny kilka kA), ale układ nie był zbyt dopracowany, kondensatory te mozna było kupić na Wolumenie po 7 dych, ale handlowali tez na allego tylko drożej.
    Tak supercap da rady wytrzymać prądy "Zwarciowe".
    Gorzej ile trzeba by było tych super kondensatorów, bo nie mówimy tutaj o 3-4 sztukach a raczej o większej ilości...

Tak czy siak, musisz gdzieś zgromadzić energię bo z 3 fazowego zasilania nie pociągniesz impulsu rzędu 100kW.
  • Poziom 42  
    Pociagne. Teraz mogę z fazy szarpać 400 Amper ciągłego. mamy własną podstacje SN /NN TYLKO PROCES WYMAGA PRADU ZMIENNEGO. Regulacja częstotliwości w zakresie 1000 -4000 Hz.i regulacja narastania i opadania prądu podczas tego 0,5 s procesu zgrzewania. Super kondensatory dają prąd stały. Nie ma tu dla nich zastosowania. Nie jestem w stanie zrobić falownika na 10 V i 12kA
    Nie zgrzewa się prądem stałym. Śruby z całej firmy zlecialyby mi się do maszyny
    Nie czuję się na siłach by doradzać przy układzie, którego koszt może przekroczyć ponad 100 tysiącach złotych.
  • Poziom 42  
    Prototyp będzie zapewne kosztował więcej...
  • Poziom 42  
    Jest taki sprzęt na rynku. Falownik ze sterowaniem wielkości małej zmywarki i trafo do tego. Nie dużo większe jak pudełko po butach. 20 tysięcy ojro. A gratów w środku za dwa... A potrzeba sześć sztuk
  • Poziom 14  
    A jakie są parametry tego pojedynczego falownika/trafa wielkości zmywarki ?
    Możemy poznać firmę/model ?
  • Poziom 27  
    Czy prąd wtórny musi mieć jakiś określony kształt, czy po prostu przemienny z częstotliwością 1 kHz - 4 kHz?

Bo cały układ da się zrobić, chociaż to dosyć skomplikowany projekt, chociażby ze względu na moc wyjściową: 120 kVA i średnią 12 kVA.

Jak udało mi się wygenerować 10 kA z czegoś wielkości dwóch pralek to i 12 kA się da, tylko tutaj będzie to o wiele większe bo częstotliwość impulsów dużo wyższa, i moc średnia o wiele większa.
  • Poziom 42  
    http://www.smoltech.pl/asortyment/podzespoly-...e/zespoly-inwertorowe-sredniej-czestotliwosci

Coś takiego można kupić.

Nas interesuje możliwość budowy. W procesie zgrzewania ważny jest przebieg prądu, podgrzewanie wstępne mniejszym prądem, zgrzewane właściwe i wychładzanie. Fabryczne urządzenie ma możliwość ustawienia wartości prądu z dokładnością milisekundy tak więc praktycznie do jednego okresu. Myślę że nam aż tak duża dokładność nie będzie potrzebna. Usiłuję jeszcze znaleźć informację dlaczego akurat 1 kHz. Przy wyższych częstotliwościach trafo było by mniejsze.
  • Poziom 43  
    kortyleski napisał:
    Usiłuję jeszcze znaleźć informację dlaczego akurat 1 kHz. Przy wyższych częstotliwościach trafo było by mniejsze.

Jeśli nie znajdziesz nic konkretnego warto przeanalizować wpływ naskórkowości na budowę transformatora i samo zgrzewanie, mozna nawet zbudować prototyp mniejszej mocy i zobaczyć jak działa przy kilkudziesieciu kHz, dla 1kHz w miedzi głębokość wnikania to 2,1mm. dla żelaza 0,16mm (na zimno).
  • Poziom 43  
    A czemu 50 Hz nie starcza tylko trzeba 1kHz?
  • Poziom 42  
    Wiele już wiem. Bardziej chodzi o modulacje prądu podczas procesu. I jak jeden z kolegów wspomniał zjawisko naskórkowosci. Falownik sterowany i trafo na 50Hz to wyszedlby niezły kombajn. Przy kilohercach trafo jest mniejsze a i czasy sterowania możliwe do zrealizowania.
  • Poziom 27  
    Nie bardzo wiem czego oczekujesz w podpowiedzi ? Jaki rdzeń wybrać? Materiał ? Czy użyć jednego transformatora czy dwa? Jakie chłodzenie ? Moc wyjściowa 120 kVA nie jest ogromna.
  • Poziom 42  
    Powoli zaczynam myśleć o budowie. Na razie zbieram i kompletuję informacje. Z grubsza wiem czego chcę. Przetwornicę 400 VAC na 10 VAC 1000 Hz. O mocy 120 kW