Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Rozprowadzenie miedzianej instalacji C.O. - gaz

13 Sie 2016 09:03 1533 3
  • Poziom 7  
    Witam
    W nie długim czasie planuję wykonać instalacje C.O. z rurek miedzianych. Obecnie mieszkanie ogrzewane jest drewnem + w największe mrozy szufelka lub dwie węgla. Śmieciuch znajduje się w piwnicy. Jest to mieszkanie w kamienicy - środkowe (2 ściany zewnętrzne) około 85m2 wysokość 3m (było 3,15-3,2 ale wszędzie jest obniżone o około 15cm i dana jest wełna 10cm - więcej nie można ze względu na wysokie okna) instalacja jest zrobiona z rur 3/4" + grzejniki żeliwne. Woda użytkowa była podgrzewana przez termę. Zrobiłem projekt i wymieniłem termę na piec gazowy dwufunkcyjny. Piec z komora zamknięta, komin dwururka 125/80. Obecnie korzystam tylko z podgrzewania wody. Postanowiłem podłączyć również ogrzewanie. Obecne rury 3/4" idą przez sąsiada w dół do piwnicy i łączą stronę lewa z prawą w piwnicy i podłączone są do pieca. więc aby nie było dużych strat na gazie (grzanie sąsiada i piwnicy) postanowieniem zrobić instalację miedzianą i połączyć wszystko w obrębie swojego mieszkania zgodnie ze schematem (inaczej nie da rady zrobić podłączenie lewej i prawej strony ze względu na kominy). Podłączenie pójdzie sufitem od łazienki przez podwieszony korytarz, aż do pokoju. Z kuchni do sypialni oraz z pokoju do salonu pójdzie po ziemi
    Mój piec to Termet Minimax Elegance Turbo GCO-DP-21-03 (21/21). Postanowiłem zostawić grzejniki tak jak są czyli żeliwne wyjątkiem jest łazienka tam wcześniej wymieniałem i kupiłem stalowy (żeliwo jest za drogie). Cała instalacja ma mieć jakieś 35-40m (czyli potrzeba około 80m miedzi). Wyjście z pieca to 3/4" na C.O. i 1/2" na C.W.U. Instalacja od pieca pójdzie na pewno rurą miedzianą 22mm. Proszę o opinie fachowców czy wystarczy, że wyjdę z łazienki rurami 22mm, a później korytarz + grzejnik w łazience oraz 3 grzejniki (2 w salonie + 1 w pokoju) podłączyłbym rurą 18mm i oczywiście kuchnie i sypialnie też redukcja na wyjściu z łazienki i podłączone rurą 18mm czy jednak warto poprowadzić rurę 22mm aż do pokoju tak jak to jest oznaczone kolorem czerwonym na schemacie? No i podstawowe pytanie o te grzejniki czy warto spróbować uruchomić całą instalacje na grzejnikach żeliwnych z termozaworami? Czy zawory termostatyczne na grzejnikach żeliwnych zamontowanych we wnękach pod oknami się sprawdzą nie będą "oszukiwały"? Czy zostawić grzejniki żeliwne i od razu zakupić grzejniki stalowe? Dodam tylko, że grzejniki żeliwne były dobierane zgodnie z projektem nie jest do przypadek. Straty ciepła, powierzchnie okien wszystko było wyliczone + doliczony zapas chyba 10% było to jeszcze jak były stare nieszczelne okna obecnie są plastiki 2 szyby. Obecnie na piecu rzadko kiedy miałem temperaturę 70 stopni tak to max 50, a w domu ciepło 20-21 stopni więc myślę, że nawet grzejąc gazowym te grzejniki żeliwne spokojnie powinny dać radę. Sterownik pokojowy będzie bezprzewodowy w razie co można przenieść do innego pokoju, a w salonie jest również kominek, ale ciepło nie jest rozprowadzane po domu rzadko był używany raczej jako ozdoba lub na jesień zanim grzało się całe mieszkanie.

Troch danych:
    - stara poniemiecka kamienica nieocieplona grube ściany zewnętrzne około 50-60 cm z wentylacja w środku (coś około 25cm przerwa 25 cm)
    - mieszkanie środkowe w kamienicy około 85m2 wysokość 3m (niżej tylko na korytarzu)
    - od góry i na dole oraz z dwóch stron ściany gdzie sa grzejący sąsiedzi, jedynie 2 ściany zewnętrzne z czego salon i pokój jest "dogrzewany" słońcem w ciągu dnia.
    - wielkość i rodzaj grzejników opisane na schemacie
    - kolor pomarańczowy przedstawia przebieg rur C.O. będą na zewnątrz (nie w ścianie) tak jak teraz rury stalowe,
    - kolor czerwony przedstawia gdzie rura będzie szła przy suficie (i zastanawiam się czy na tym odcinku warto dać miedź 22mm czy to zbędny wydatek) oczywiście w najwyższym punkcie odpowietrznik automatyczny.
    - kolor niemiecki (na ścianach zewnętrznych) zaznaczone są okna - od strony salonu i pokoju wysokie na około 2 m. z drugiej strony troszkę mniejsze, a w łazience wąskie a długie.
  • Poziom 7  
    Instalacja wykonana. Rurę 22mm (wew. 18mm) dałem od pieca i przy pomocy trójnika 22x18x18 zredukowałem przy wejściu do kuchni i dalej w stronę korytarza aż do końca wszystko rurą 18mm (wew. 15mm). Przy próbie wszystko działa jak należy, nic nie szumi podczas pracy pompy. Oczywiście grzejnik w kuchni sypialni i na korytarzu muszą albo być kryzowane lub tak jak ja zdecydowałem się trzeba zamontować zwykłe (nie termostatyczne) zawory i trzeba odpowiednio przykręcić, aby właściwie dogrzało ostatnie grzejniki w salonie. Pozostaje jeszcze podłączyć sterownik pokojowy i w zimie zdam relacje jak się to sprawuje.
  • Poziom 7  
    Piec dwufunkcyjny działa od 3 dni. Ustawienia mam następujące:
    - od godz. 6 - 21 nastawiona temperatura to 20,4
    - od godz. 21 - 6 nastawiona temperatura to 19,4
    - histereza 0,4 stopnia czyli temperatura musi być niższa o 0,4 stopnia od żądanej aby piec się uruchomił,
    - moc kotła od 6-21 kw palnik sam niby moduluje (reguluje) moc - moc można ograniczyć ręcznie ustawienie P03 od 0-99 gdzie 0 odpowiada mocy 6 kW a 99 mocy 21kW ja mam ustawione 40 - ciągle testuje różne ustawienia
    - temperatura wody ustawiona na 45 (przy ustawieniu 40 - jest to wartość minimalna) piec nie dawał rady nagrzać mieszkania za pierwszym razem tylko temperatura wzrastała o około 0,2 stopnia włączała się pompa na 3 minuty później znowu załączał się piec i po krótkim czasie wyłączał.
    - dobowe zużycie gazu przy temperaturze zewnętrznej 8 stopni wynosi około 3m3 w tym jest grzanie mieszkania, gotowanie (obiad, mleko dla dziecka itp.), kąpiel niemowlaka i 2 prysznice.

Ogólnie jestem zadowolony wszystko działa sprawnie cicho i nic nie szumi w rurach. Grzejniki żeliwne potrzebują czasu na nagrzanie (piec chodzi około 15 -20 minut w zimie będzie dużo dłużej lub będzie trzeba zwiększyć temperaturę wody na piecu), ale po wyłączeniu pieca długo trzymają. Piec włącza się max 4 razy na dobę.
    Zastanawiam się jeszcze nad obniżeniem temperatury na noc do 18,6 lub 18,4 stopnia lepiej się wtedy śpi. Oczywiście przez to, że żeliwo długo się grzeje, a później długo trzyma to jak ustawiłem temperaturę wody 60 na piecu to pomimo że sterownik wyłączał piec przy temperaturze 20,4 to grzejniki dalej były mocno i długo cieple ostatecznie temperatura przekraczala 21 stopni. Przy niższej temperaturze wody ustawionej na piecu efekt ten jest mniejszy.
  • Poziom 7  
    Instalacja została wykonana zgodnie z rysunkami i funkcjonuje dobrze.