Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trzaski, szumy, zniekształcenia z głośników - zbyt wysokie napięcie?

WojciechMajchrzak 13 Sie 2016 11:51 1059 9
  • #1 13 Sie 2016 11:51
    WojciechMajchrzak
    Poziom 3  

Witam wszystkich,

od pewnego czasu z moim sprzętem grającym, dzieją się dziwne rzeczy - spalił się zasilacz od DACa, wzmacniacz się bardzo grzeje, z głośników kolumn słychać trzaski, szumy, zakłócenia (co jakiś czas, nie non-stop).

Wczoraj dokonałem pomiarów napięcia przy pomocy zwykłego miernika - wahało się ono od 245v do nawet 251v.

Wiem, że taki wynik jest zgodny z obowiązującymi normami, jednak czy na pewno nie wpływa to negatywnie na żywotność sprzętu hi-fi i nie może powodować w.w. problemów?

Pozdrawiam!

0 9
  • #2 13 Sie 2016 12:18
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 13 Sie 2016 21:24
    razdwawa
    Poziom 12  

Czy napięcie 250 nie pojawia się wieczorami/nocą a w dzień jest w miarę ok? Może zero się upala na trafo lub wlz?
    U mnie na trafie się upalało i w nocy nawet 280V się pojawiało jak spadło obciążenie.

0
  • #4 14 Sie 2016 01:33
    WojciechMajchrzak
    Poziom 3  

Fakt, wysokie napięcie pojawia się w nocy, w dzień jest nieco niższe. Jakie kroki podjąć w takiej sytuacji?

0
  • #5 14 Sie 2016 02:56
    JacekCz
    Poziom 36  

Dziwne, jakoś mam przekonanie, że to nie od napięcia. A najważniejsze mi się wydaje to, o czym zapomniałeś napisać. Zmiany / dłubanie w sprzęcie, marka i typ elementów to tak od razu. Tzw wynalazki itd.

0
  • #6 14 Sie 2016 05:12
    wkj
    Poziom 35  

WojciechMajchrzak napisał:
    ...Wczoraj dokonałem pomiarów napięcia przy pomocy zwykłego miernika ...

Podaj też jego typ, być może to "marketówka" z dużym błędem pomiaru.

0
  • #7 14 Sie 2016 14:08
    WojciechMajchrzak
    Poziom 3  

JacekCz napisał:
    Dziwne, jakoś mam przekonanie, że to nie od napięcia. A najważniejsze mi się wydaje to, o czym zapomniałeś napisać. Zmiany / dłubanie w sprzęcie, marka i typ elementów to tak od razu. Tzw wynalazki itd.

Wzmacniacz Roksan K2, kolumny Magnat q677. Nic nie było grzebane, sprzęt jest prawie nowy.

Miernik to rzeczywiście marketówka (chyba) "Vorel by Toya".

Może ktoś wie, czy sprzęt audio wytrzymują takie obciążenia (tj. napięcie rzędu 250 v)?

0
  • #8 15 Sie 2016 01:44
    razdwawa
    Poziom 12  

Jeśli między dniem a nocą jest 10-20V różnicy to może być normalne - zależy od kabli i obciążenia ale jak w dzień masz 220 a w nocy 250 to coś może być na kablach.
    Najprościej to przenieś sprzęt do znajomych i zobacz czy się zakłócenia powtórzą.
    Jak nie to szukaj w zasilaniu u siebie.
    Jak to blok to może ktoś ma odkurzacz/mikser bez filtra, może chińskie ledy /też potrafią siać/, jakieś spawania /warsztat w pobliżu/. Można spróbować też zgłosić zakłócenia dostawcy energii.
    Mogą być upalające się styki /powinien to wyłapać elektryk/.
    Może trafo separujące do sprzętu z filtrami lub ups online sinus ale taki który z AC robi napięcie z buforem dla akumulatora i ma dobrą przetwornicę sinusoidalną na 230V /kosztowne/.

0
  • #9 15 Sie 2016 11:03
    JacekCz
    Poziom 36  

dla mnie to wróżenie w ciemno, zjawiska akustyczne nie zostały określone. Może "trzaski" intuicyjnie rozumiemy, choć da się usłyszeć różnicę trzasku a trzasku.

Jaki jest ten "szum", a o "zniekształceniach" to niejeden doktorat powstał. Nie słysząc tego dźwięku my tu głaskamy kotka przy pomocy młotka.

Nawet gdybym sobie wyobraził skutkowanie od wysokiego napięcia zasilającego jakiś efekt (strzał na elektrolitach na granicznych parametrach itd) to jeden a nie trzy efekty.

W innym wątku kolega szuka problemu trzasków w pececie. A nikt nie szuka w połączeniach. Czy/jak idą ochrony zasilania, jak jest połączony sygnał akustyczny.

Żadne urządzenie współczesne się nie spali dlatego, że było przez jakiś czas 250V. Kolega nie wspominał o jego reklamowaniu na gwarancji. Jest formalna diagnoza?

Za dużo przeżyłem, żeby nie wiedzieć, że w ludzkim umyśle się tworzą pozorne wytłumaczenia, zamiast podświadomie znanemu delikwentowi rzeczywistego. Taka charakterystyczna uparta diagnoza na jedną przyczynę.

0
  • #10 22 Sie 2016 19:37
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@WojciechMajchrzak Czy to nie aby trzaski związane z załączaniem jakiegoś odbiornika?

0