Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termotransfer PCB - toner odchodzi

13 Sie 2016 14:26 3519 15
  • Poziom 5  
    Witam
    Temat który powtarza się co jakiś czas, ale ostatni został zamknięty więc zakładam nowym.
    Mianowicie, mam problem z termotransferem. Trzy razy próbowałem przenieść układ na PCB za pomocą metody żelazko-wej, ale za każdym razem nie udawało się to w pełni.
    Co próba to lepiej, ale po trzech nieudanych mam wrażenie, że gdzieś popełniam błąd.

Schemat postępowania przy każdej próbie:
    1. Czyszczenie płytki papierem ściernym wodnym 800.
    2. Odtłuszczenie płynem do naczyń.
    2. Przetarcie ręcznikiem papierowym nasączonym rozcieńczalnikiem ekstrakcyjnym.
    3. Przyłożenie układu i prasowanie 15 minut z temp ustawioną pomiędzy dwoma i trzema kropkami.
    4. Włożenie do gorącej wody z płynem do naczyń i odczekanie 20-30 minut.

Niestety ścieżki nie są wystarczająco dobre wg mnie.

W związku z tym parę pytań:
    1. Ile razy na jednym laminacie mogę testować sobie transfer ? :) W sumie już jedną płytkę czyściłem 3 razy i nie wiem ile tej warstwy jeszcze mogło zostać.
    2. Podczas odklejania papieru od płytki na krawędziach papier schodzi bez problemów ( do 1 cm od krawędzi ), choć też często schodzi z nim toner. Gorzej jest w środku, tutaj papier niemal w ogóle nie schodzi. "Zdzieram go" poprzez tarcie palcami ewentualnie szczoteczką. Efekt jest taki, że zdzieram papier ale przy okazji pojawiają się miejscami "dziury" np w "wylanej masie" lub ścieżka się "zrywa". Poza tym dalej widać "biały nalot" na płytce.

Zastanawiam się czy problem jest w papierze ( gramaturze ), czy gdzieś indziej. Powiem szczerze, drukowałem na normalnym papierze który mam w drukarce laserowej. Czy istnieje inny papier do drukarek niż kredowym ? Opakowania po papierze już nie mam, a na necie nie widzę innego, więc przyjmuje, że w drukarce też mam kredowy. Nie mówię tutaj o jakichś niestandardowo używanych papierach do fotografii itp. Wyczytałem na jednym forum, że papier powinien zmatowieć po prasowaniu. U mnie dały czas jest "śliski" ( wg mnie ). Po 15 minutach prasowania z ustawieniem pomiędzy dwoma i trzema kropkami.

Z góry dziękuję za pomoc.
  • PCBway
  • Poziom 18  
    Kup papier kredowy. Drukowałeś na najtańszym papierze i dlatego tak masz. Możesz też spróbować wydrukować na śliskim papierze z kolorowych pism/reklam, też powinno się udać (ja np. używałem katalogów które dostałem w hurtowni). Ja prasuję krótko i pilnuje by papier nie zbrązowiał, bo będzie problem z oderwaniem.
  • Poziom 5  
    Tak to wygląda po wyschnięciu, czyli papieru jest jeszcze dużo. Będę musiał kupić inny, pytanie czy z jakąś większą gradacją potrzebuje, czy lepszej marki.

• PCBway
  • Poziom 18  
    Kolego spróbuj kartki z jakiegoś kolorowego pisma. Powinno dać radę bardzo ładnie się przenieść. Zwykły papier kupowany w paczkach po 500 arkuszy o gramaturze 90 nie jest papierem kredowym. Papier kredowy jest z jednej lub dwóch stron błyszczący. Gramatury są różne, do wyboru do koloru. Ja używam obecnie papieru o gramaturze 150 i nie narzekam. Kupiony na znanym portalu aukcyjnym za 3,7zł za 50 arkuszy. Spróbuj z kartką z reklamy jakiegoś marketu też powinno być dobrze.
    PS. Prasuje kilkadziesiąt sekund a nie tak jak ty 15 minut. Możesz jeszcze spróbować innej techniki. Bierzesz żelazko między kolana stopą do góry, kładziesz kawałek laminatu jako podkładkę, na to laminat na którym chcesz wyprasować ścieżki, na to wydruk i dociskasz miejsce koło miejsca jakąś bawełnianą ściereczką zwiniętą w kulkę. Powtarzasz tą czynność tak długo, aż wydruk zacznie prześwitywać przez papier. Tylko nie dopuść do tego by papier zbrązowiał.
  • Poziom 5  
    Może to głupie pytanie, ale tak dla pewności. Rozumiem że kartka na której będę drukował układ musi być cała biała? czy na pierwszej lepszej bo poza układem nic się nie "przeniesie".
    Drugie pytanie to czy jak mam jakieś wydruki ze śliskim papierem to będą ok?
  • Poziom 38  
    Tak papier śliski zadrukowany z kolorowych gazet. Ja również polecam papier kredowy 150g bardzo dobry według mnie to papier z papierni Strzegom teraz mam inny troszkę gorszy ale wszystko przenosi się bez problemu na laminat. Obydwa pakowane po 100szt cena poniżej 10zł w sklepie papierniczym. Dłużej mocz ten papier w wodzie ciepłej z odrobina szamponu. Będzie łatwiej schodził z laminatu.
  • Poziom 18  
    Jeśli użyjesz kartki z kolorowej gazetki to drukujesz na dowolnej stronie. Tylko Twój nadruk się przeniesie. Kartka nie musi być biała.
  • Poziom 12  
    Ja polecam kupienie papieru o gramaturze 90-130,robiłem na okładkach z gazet ale zdecydowanie lepszą jakość można uzyskać na papierze kredowym,nie zapominając o tym żeby nie prasować za długo(max 1-1,5min) i z odpowiednią temperaturą(ja mam ustawioną pomiędzy średnią a maksymalną).

Termotransfer PCB - toner odchodzi Termotransfer PCB - toner odchodzi
  • Poziom 5  
    Zmieniłem papier na "gazetkowy" ;) i jest lepiej choć do pełni szczęścia zabrakło krawędzi. Papieru kredowego niestety nie byłem w stanie dziś kupić.
    Papier na środku również nie zerwał się tak jak powinien, ale oczyszczenie było dużo prostsze niż w poprzednim wypadku. Po wyschnięciu też nie ma tyle białego nalotu co poprzednio, w zasadzie szczątkowe ( kwestia lepszego przeczyszczenia ).
    Teraz muszę się zastanowić czy zrobić kolejne podejście i już czwarte czyszczenie płytki. Tutaj już się boje ile miedzi jeszcze zostało na płytce. Ewentualnie dorysowanie wszystkiego pisakiem, który służy poprawką bardziej niż rysowaniu dużej ilości ścieżek i ubytków w "masie".

• Poziom 12  
    Może spróbuj przy prasowaniu zamiast jednostajnie dociskać to jeździć po całej płytce ? i pod koniec prasowania na rogach bardziej po dociskać.Ja myślę żebyś jeszcze raz spróbował bo po trawieniu może okazać się że połowa ścieżek się oderwie bo już teraz widać jakie są cienkie.Ja czyszczę toner spirytusem i też bardzo ładnie schodzi i nie zdzieram wtedy tyle miedzi co przy czyszczeniu papierem ściernym :)
  • Poziom 20  
    Witam

Spróbuj jeszcze innym papierem ściernym, mi np dobrze działał o gradacji 600 lub 400 nie pamiętam już dokładnie. Ja drukowałem na kartkach z gazet kolorowych przenosi się tylko toner, wiec mogą być zadrukowane. Polecam poza tym kupić i przerobić laminator do transferu.

Pozdrawiam Romek
  • Poziom 5  
    Wytrawiłem już. Efekt nie jest zarąbisty ale może będzie dobrze jak na pierwszy raz. Sprawdzę czy ścieżki przewodzą za pomocą multimetra. Jedna na pewno jest do naprawy jeżeli tak to można określić. Muszę pomyśleć jak to naprawić.

Poza tym na tonerze widziałem napisy z gazety więc nie do końca przechodzi tylko toner ;-)
  • Poziom 18  
    Do czyszczenia używam wacika nasączonego acetonem. Troszkę śmierdzi, ale za to bardzo dobrze usuwa toner i szybko paruje. Tylko proponuję rękawiczki na dłonie, bo palce będzie ciężko domyć.
    Musisz poprawić technikę przenoszenia tonera i będzie dobrze nawet z papierem z gazetek ;) Spróbuj sposobu z odwróconym żelazkiem i szmatką. Ja ją stosuję do większych płytek.
  • Poziom 12  
    Polecam "chemiotransfer" , jak dla mnie rewelacja.
  • Poziom 15  
    z pierwszego postu :
    Cytat:

4. Włożenie do gorącej wody z płynem do naczyń i odczekanie 20-30 minut.

w/g mnie winno byc :

4.zamrazalnik w lodowce na 5 min , potem zimna woda +ocet + płyn do naczyń , ok 20 min .

ocet- nie ma kredy w otworach padów itp.. .