Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer podczas wł./wył. słychać "strzał" w głośniku

13 Sie 2016 15:01 552 13
  • Poziom 10  
    Witam
    Od pewnego czasu podczas włączenia / wyłączenia suba słyszę taki dziwny dźwięk (strzał) w głośniku jak by ktoś strzelał z kapiszona tylko głośniej.
    Oczywiście strzał jest tylko jeden jak sub przechodzi ze stanu AUTO na ON lub się wyłącza, po tym jednym strzale wszystko działa później OK.
    Obstawiam jakieś wyschnięte kondensatory jednak jeszcze nie rozkręcałem suba także prosił bym o pomoc kogoś kto miał z tym styczność i nakierował mnie na problem.
    Pozdrawiam

• Poziom 43  
    Zupełnie jakby nie posiadał układu opóźnionego załączania głośnika, jego marka i model?
  • Poziom 10  
    Koda SW-15
    Da się to jakoś w miarę ogarnąć by tak nie "strzelał" przy wł./wył. ?
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Jasne że się da, na początek wypadało by go rozebrać, pomierzyć, ew.wymienić elektrolity, sprawdzić czy nie ma zimnych lutów itp.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    sosarek napisał:
    , ew.wymienić elektrolity,
    Ewentualnie - o ile są uszkodzone.
    maxoff napisał:
    Da się to jakoś w miarę ogarnąć by tak nie "strzelał"
    Da się. Należy zlokalizować układ opóźnienia załączania głośnika i sprawdzić go. Potrafisz? Jak nie - nie próbuj bo koszt naprawy się zwiększy w razie gdyby Ci się udało popsuć bardziej niż jest obecnie. (Oddaj do serwisu.)
  • Poziom 10  
    Na razie pozostanę przy ewentualnej wymianie kondensatorów (o ile są uszkodzone) i powalczę z zimnymi lutami - o ile oczywiście to by było to. Na jakiejś bardziej zaawansowanej naprawie i szukaniu układu opóźnienia niestety nie znam się także bardziej nie będę kombinował.
    Dzięki Panowie.
  • Poziom 10  
    Panowie a jest jakiś "patent" na zdjęcie tylnego panelu by dostać się do elektroniki ?
    Pytam bo po odkręceniu śrubek widzę że całość jest jeszcze dokładnie sklejona klejem (chyba butaprenem) dla lepszej szczelności, a nie bardzo chcę pokancerować obudowę przy wyciąganiu tego panelu.
    Głośnik również przyklejony bo chciałem go wyjąć by dostać się do elektroniki - ale także lipa...
  • Poziom 27  
    W takich sprzętach to jeszcze dodatkowo jest płytka z elektroniką zalana jakimś fixem coś w rodzaju lepiku do papy aby nie brzęczało podczas pracy.Tylko w budżetowych chińczykach oszczędzają na czym się da także na kleju.Nie przesądzam jak tu będzie, ale łatwo to raczej nie.
  • Poziom 10  
    Elektronika nie jest zalana żadnym FIXem (podejrzałem przez otwór BR).
    Jedynie martwi mnie to klejenie tylnego panela do obudowy, bo pewnie bez okaleczenia okleiny się nie obędzie (nie mam jak go podważyć ani wypchnąć) - stąd pytam czy jest jakiś patent na wyjęcie takiego klejonego panela...
    Przez BR nie dam rady niczym go wypchnąć bo jest z przodu suba i jest niżej niż panel, przez głośnik także bo również jest przyklejony... masakra jakaś.

Piszecie Panowie o układzie opóźnienia, ja jednak liczę na kondensatory, bo przy pierwszym właczeniu ten "strzał" jest mocniejszy jak po ewentualnym drugim, czy trzecim załączeniu suba.
    Tym bardziej przy pierwszym uruchomieniu suba (np. po nocy) przez pierwsze ok. 5-7 sek. jest bardzo mało basu, dopiero po tych kilku sekundach sub się rozkręca, także na moje oko i "po wróżeniu z fusów jak i skorzystaniu z kryształowej kuli" wygląda mi to na wyschnięte elektrolity, jednak okaże się jak wyjmę elektronikę...
  • Poziom 43  
    Jeżeli jest klejony - nie ma innego sposobu jak rozwiązanie siłowe... Jednak nie "na chama", ale z wyczuciem - i pomału. Klej powinien przy stałym naprężeniu się powoli rozciągać, aż do rozerwania. Gdybyś chciał szarpnąć (podważyć) nagle z dużą siłą - nie zdąży się rozciągnąć/rozkleić i powstaną uszkodzenia - nawet sam panel może się wygiąć.
    Spróbuj powoli - stopniowo zwiększając siłę oderwać - powinno się udać.
    Okleinę można częściowo zabezpieczyć podkładając pomiędzy nią a podważające narzędzie kawałek jakiejś sztywnej blachy.
  • Poziom 10  
    Panowie wróciłem właśnie z urlopu i zamierzam zająć się naprawą tego suba.
    Jednak że nie będę się za to zabierał więc postanowiłem poszukać jakiegoś serwisu z łodzi.
    Może orientujecie się gdzie wykonam to w łodzi, i mniej więcej jaki może być tego koszt bo to też dla mnie istotne ?
  • Poziom 43  
    maxoff napisał:
    zamierzam zająć się naprawą tego suba
    maxoff napisał:
    Jednak że nie będę się za to zabierał
    Fajna składnia.
    maxoff napisał:
    Może orientujecie się gdzie wykonam to w łodzi
    W Łodzi Google nie działa? A jak nie on, to może poczta pantoflowa tuziemców? Koszt jest i tak zależny i od tego jaki to serwis, i jaką usterkę stwierdzi. Dowiesz się u źródła.
  • Poziom 10  
    Pytałem o koszt bo pewnie wielu z Was wykonuje podobne naprawy na co dzień więc jakieś rozeznanie możecie mieć, a pytam bo nie wiem czy "gra warta świeczki" bo subek jakiś bardzo wartościowy nie jest, a płacić np. połowę wartości suba sami rozumiecie że nie musi się to już kalkulować.
  • Poziom 43  
    Powiem Ci, że pracowałem w kilku serwisach i ceny za podobne usługi były bardzo rozbieżne, więc nie jestem w stanie Ci nawet powiedzieć jakie to mogą być w Twoim wypadku - przynajmniej jeśli o robociznę chodzi. Poza tym - możliwe, że w Twoim mieście też są inne?
    Najlepiej więc poszukać telefonów kilku - i popytać. Ogólna zasada powinna być taka, że i tak PRZED naprawą (czyli po zlokalizowaniu/ekspertyzie usterki, podliczenia części i robocizny) powinni Ci przedstawić kosztorys - wówczas decydujesz czy naprawa jest opłacalna (u nich) czy nie.
    W najgorszym wypadku, gdy zrezygnujesz, zapłacisz tylko za ekspertyzę (ale to czy ta opcja wchodzi w grę też zależy od konkretnego serwisu).