Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Probem z laptopem - lenovo G510

13 Sie 2016 18:25 1173 10
  • Poziom 2  
    Witam.

Nie jestem pewny, czy dobry dział wybrałem, ale nic konkretniejszego nie widziałem.
    Witam.

Otóż od paru dni borykałem się z problemem zawieszającego się laptopa. Po uruchomieniu zawieszał się w losowych momentach i odstępach czasu, aż doszło do tego, że po uruchomieniu ładował się pulpit itd. po czym laptop zawieszał się na amen a ja mogłem ruszać jedynie kursorem. Tryb awaryjny działał bez problemów, więc postanowiłem wybrać opcję przywracania systemu, lecz występował ciągły błąd, że " narzędzie nie mogło wyodrębnić pliku etc.". Zacząłem kombinować i wyczytałem na internecie, żeby wejść w wiersz poleceń i wpisać komendę "msconfig" po czym wyłączyć niepotrzebne procesy i odznaczyć opcję " bezpieczny rozruch". Tak też zrobiłem i powyłączałem wszystkie usługi prócz tych, gdzie w nazwie widniał "microsoft". Laptop się załadował, cały pulpit itd. po czym się zawiesił. Już go miałem wyłączyć, gdy zadzwonił telefon i ja na chwilę wyszedłem z pokoju. Kiedy wróciłem, to miałem go już wyłączyć, ale od tak jeszcze ruszyłem myszką i przejechałem po ikonach widać było, że się podświetliły. Spróbowałem włączyć przeglądarkę - działa, załadować facebooka - działa no nie wierzyłem własnym oczom. Uruchomiłem go ponownie i problem z zawieszeniem znowu wystąpił, ale tym razem postanowiłem poczekać. Z dokładnością w zegarku laptop odwieszał się po 8 minutach za każdym razem, kiedy go uruchamiałem ponownie. Wtedy przeskanowałem go aplikacją " adwCleaner", a następnie " Malwarebytes anti-malware" ( aplikacja wykryła 11 plików, które usunąłem) . I tutaj napotykam problem - po uruchomieniu laptopa system windows się ładuje, wszystko jest w porządku, ale po załadowaniu ekranu "zapraszamy" powinien się ładować pulpit itd. Tak się nie dzieje i zamiast tego widnieje czarny ekran z kursorem ( kursor jest razem z tym kółkiem niebieskim, że coś się ładuje) po chwili wyskakuje załadowany antywirus na środku ekranu ( ten robocik z napisem ESET ) i znika, a a zostaję z czarnym ekranem i kursorem, którym mogę jedynie kółka porobić na ekranie :D

Założyłem również temat na innej stronie, ale tam mi napisano, że nie wiadomo jaki jest problem. Poza adwCleaner i malwarebytes używałem jeszcze programu Farbar Recovery Scan Tools ( jeśli będzie trzeba to mogę załączyć wszystkie raporty, które robiłem tymi programami ). Punkt stanął na tym, że laptop dochodzi do ekranu "Zapraszamy", po czym pojawia się czarny ekran ( bez kursora) i laptop się chyba zawiesza, bo po ~10 minutach się włącza i działa normalnie gdyby nigdy nic. Może mógłby mi ktoś pomóc? Z góry pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Przede wszystkim jaki system operacyjny ?

Należało by zacząć jeśli to możliwe od sprawdzenia dysku i pamięci. Jeśli jest możliwość to w trybie awaryjnym z obsługą sieci trzeba ściągnąć crystal disk info - http://crystalmark.info/download/index-e.html Do pamięci polecam memtest http://www.memtest86.com/ - można zabootować z pendrive lub wypalić na płycie. Czy laptop nie przegrzewa się nadmiernie ? Tj. czy nie leci bardzo gorące powietrze z wylotu układu chłodzenia ?
  • Poziom 2  
    System operacyjny na laptopie - windows 7 ultimate

Jeśli chodzi o temperatury, to są raczej w porządku. Przy wylocie nie ma gorącego powietrza, z reguły jest ono letnie bądź lekko ciepłe.

W załączniku ( test dysku). [ poprawka wcześniej miałem zły program]
    Jak najadę na "uwaga" ,to wyskakuje, że liczba sektorów niestabilnych ( oczekujących na remapowanie - 47 ).

Nie jestem w stanie przeprowadzić drugiego testu, bo jestem za granicą i nie posiadam tutaj pendrive, a stacja dysków mi nie działa i nie mam jak zgrać na płytkę. :)
  • Poziom 37  
    Dysk twardy to trup i stąd te zawieszanie się.

Jak jest jeszcze gwarancja to dać na gwarancję a jeżeli nie to trzeba będzie kupić nowy dysk.
    Jako że jest to laptop to bardzo dobrze byłoby kupić w to miejsce dysk SSD który nie jest wrażliwy na wstrząsy (częsta przyczyna uszkodzeń).
  • Poziom 2  
    A jest jakaś możliwość naprawy go ? Bo jeśli tak to można spróbować, a jeśli nie to do wymianki dysk.

@edit

Witam ponownie.

To jest bardzo dziwne zjawisko, bo niby dysk rozwalony. Dzisiaj laptop włączył mi się po 2 minutach ze stoperem i działa, jakby mu się nic nie działo - tzn. 0 przycięć, odpalam pare zakładek w przeglądarce i nic włączyłem nawet grę " Mount&Blade" , żeby stoczyć bitwę i również 0 przycięć.
  • Moderator - Komputery Serwis
    pawelr98 napisał:
    Dysk twardy to trup i stąd te zawieszanie się.

Jak jest jeszcze gwarancja to dać na gwarancję a jeżeli nie to trzeba będzie kupić nowy dysk.

Bez przesady.
    Zaliczył co prawda masę uderzeń/upadków, lecz w pierwszej kolejności trzeba wykonać remap/zerowanie wg procesury =>
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html

Po wykonania remapu/zerowania, zamieść ponownie SMART dysku.

P.S zgraj wszystkie ważna dane przed wykonaniem procedury naprawczej, bo zostaną bezpowrotnie utracone.
  • Poziom 12  
    Z doświadczenia wiem, że taki remap jest na krótką metę. Tylko wymiana na nowy sprawny dysk gwarantuje rozwiązanie problemu.

Faktem również jest to że program CRYSTAL DISK INFO czasem się myli i warto przetestować dysk programem dedykowanym producenta. W tym wypadku SEATOOLS DESKTOP.

http://www.seagate.com/pl/pl/support/downloads/seatools/

Tak czy siak trzeba zabezpieczyć swoje dane. Na 90 % wymiana dysku.
  • Poziom 2  
    Witam.

Wykonałem skany programem "seagate" - wszystko przebiegło pomyślnie, oprócz jednego skanu SHORTDST. Tak to wygląda na zdjęciu:

I tak jeśli chodzi o logi:

Link do serwera zewnętrznego usuwam. RADU23
  • Moderator - Komputery Serwis
    Jeśli chcesz by powiedzieć coś więcej o stanie HDD, zastosuj się do procedury którą podałem.

RADU23 napisał:
    Zaliczył co prawda masę uderzeń/upadków, lecz w pierwszej kolejności trzeba wykonać remap/zerowanie wg procesury =>
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html

Po wykonania remapu/zerowania, zamieść ponownie SMART dysku.

P.S zgraj wszystkie ważna dane przed wykonaniem procedury naprawczej, bo zostaną bezpowrotnie utracone.
  • Poziom 12  
    Oczywiście możesz przeprowadzić testy wg zaleceń użytkownika RADU23.

Ja bym zabezpieczył dane i jak najszybciej wymienił dysk na nowy.
    Warto rozważyć jakiś SSD co pozwoli na duży przyrost prędkości uruchamiania systemu.

Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Z zerowaniem/remapowaniem różnie bywa.

Zależy od tego z jakiego powodu dysk realokuje sektory. Błędy logiczne naprawi ale fizycznych już nie.

Jeżeli po jakimś czasie dysk znowu zacznie realokować sektory to wtedy od razu dysk do wymiany.
    Mam jeden dysk Seagate który po jednym zerowaniu/remapie najpierw "zgubił" realokowane sektory(zdawało się że dysk naprawiony) a po kilku tygodniach znowu je realokował(dysk pracował w dobrze wentylowanym NAS-ie i nie był przemieszczany).

Dlatego mimo wszystko nie ufałbym bezgranicznie wynikom z tej procedury.
    I tak jak wyżej najlepiej kupić SSD zwłaszcza biorąc pod uwagę że to laptop który jak wynika ze SMART nie był "dobrze" traktowany".