Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Orange Huawei B315 - Antena kierunkowa czy to jest dobry pomysł?

14 Sie 2016 11:19 2931 17
  • Poziom 4  
    Witam serdecznie, prosiłbym o pomoc lub jakąkolwiek podpowiedź gdyż nie orientuje się w ogole w tych sprawach, przeczytałem kilkanaście postów w podobnych tematach ale dalej posiadam małą wiedzę i może jakiś specjalista coś by zaradził. Jak trzeba jakieś dane z różnych aplikacji to oczywiście, że podam tylko nie wiem z jakich i co jest potrzebne. Do rzeczy:

Mieszkam w miejscowiści Kukułowo (Zachodniopomorskie).
    GPS: 53.933252 14.678078 ⇔ 53º55'59.71'' N 14º40'41.08'' E (nie mogę podać linku gdyż mam za mało punktów)

Dostawca internetu mobilnego Orange, router Huawei B315.
    Średnio szybkość internetu to 2-3 Mbps (router w domu)

Gdy wyjdę z przenośnym routerem przed dom łapie lepsze prędkości, ale różnie to bywa raz tak raz gorsze. W routerze mi łapie ciągle 3g na 5 kreskach, hspa+ łapie mi przed domem a raz w domu lte złapało na 1 kresce (nie wiem czy to w ogole ma jakieś znaczenie)

Jak mogę sprawdzić na jakiej częstotliwości nadaje mój internet oraz jaką stację mi łapię i czy antena kierunkowa to bedzię rozwiązanie żeby zwiększyść stabilność i prędkość internetu?
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Witam kolegę z bez-kabli gdzie pomagać takim jak ty nie ma komu, to zasługa administratora spod Krosna. Obecnie korzystasz w Orange z 3G z sieci NetWorks na UMTS900 i HSPA+. Ta sieć z której korzystają użytkownicy Orange i T-Mobile na wspólnym paśmie bywa przeciążona i tak zapewne jest u ciebie. Najbliższe BTS-y UMTS900 NetWorks to Rzeczyn, Dobropole oraz Kołczewo i Kamień Pomorski. Trudno powiedzieć z którym się łączysz. Inwestowanie w antenę na 900MHz do UMTS900 pozbawione raczej sensu. Skoro łapiesz szczątkowy zasięg LTE to warto pomyśleć o antenie do tej technologii. Orange w tej lokalizacji ma LTE z sieci LTE1800NetWorks( razem z T-Mobile na 15MHz pasma w MIMO). Najbliższe BTS-y LTE1800NetWorks to Kołczewo i Kamień i to z nich dociera do ciebie ten słaby sygnał. Masz do nich około 10 km i na antenie Dual LTE1800MHz są szanse na stabilne połączenie. Wymuś Tylko LTE , wystaw B315 na zewnątrz i w zakładce Informacja o urządzeniu pokaż parametry sygnału LTE. Możesz też zainstalować na komputerze http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/count_huawei.php?Datei=ltewatch_h lub https://dl.dropboxusercontent.com/u/1978345/E5186/E5186%20Toolbox_latest.rar Po zalogowaniu się w nich na B315 pokażą ci się parametry sygnału LTE oraz Global Cell ID BTS-a NetWorks, sprawdzisz skąd to LTE Orange u ciebie. Program pozwala wymuszać też pasma LTE. Testy zrób na zewnątrz od północnej strony, do tego speedtesty. Po testach ocenimy jaka antena konieczna, polecane to Cybertech Dual LTE1800MHz o zysku 15dBi lub Sorensen Dual LTE1800 o zysku 17dBi. Antena kierunkowa pozwoli wymusić połączenia po kolei z Kołczewem i Kamieniem, Sprawdzisz który zapewnia lepsze prędkości i ustawisz na niego antenę na stałe.
  • Poziom 4  
    Więc wymusiłem sygnał Lte i miałem takie wyniki:
    1) w domu

2) przed domem (w stronę stacji Kołczewo) na tarasie

oraz kawałek dalej (tu miałem najlepszą szybkość)

3) za domem (w stronę stacji Kamień Pomorski)

Czy antena coś poprawi? Jak tak to w jakim kierunku i jaka antena? I ogolnie dziękuje za pomoc bardzo mi pomogłes!
  • Pomocny post
    I tu niespodzianka, podany Global Cell ID czyli 42f40 wskazuje, że to BTS LTE800 Orange ID1257 w Ostromicach. czyli ten BTS LTE800 Orange został już uruchomiony a czego mapa zasięgu Orange nie pokazuje. To zmienia całkowicie postać rzeczy. W LTEWatchH wymuś teraz w zakładce Frequenzband tylko LTE1800 i zrób takie testy jak wyżej, to samo dla potwierdzenia LTE800. Po wymuszeniu LTE1800 powinieneś połaczyć się z Kołczewem lub Kamieniem. Pokaż screeny z LTE1800 i LTE800, zrób speedtesty z LTE1800. Na LTE1800NetWorks czyli Orange i T-Mobile mają 15MHz pasma w MIMO i DL do 112,5Mb/s. Na LTE800 Orange nie wpuszcza T-mobile i ma 10MHz pasma w MIMO czyli DL do 75Mb/s. Jakie masz prędkości na tym LTE800 z Ostromic ? Jeśli się okaże, że LTE800 zapewnia dobre prędkości to możliwe, że zamiast zakupu anteny na 1800MHz musisz kupić anteny na 800MHz i korzystać z LTE800 Orange z Ostromic. Aby to potwierdzić trzeba sprawdzić jeszcze LTE1800 z NetWorks z Kołczewa/Kamienia. Tu prędkości mogą być mniejsze jesli BTs-y sa obciążone przez klientów obydwu sieci. Jak widać trzeba jeszcze potestować. Co na to ci z bez-kabli? Bo w końcu ktoś się odezwał.
  • Poziom 4  
    no więc zaraz zabieram się za dalsze testy, prędkości to min. 3Mb/s a najwieksza jaka pokazała to 7Mb/s. Był komentarz żeby kupić antene 1800MHz ale wtedy bym mógł wydać pieniążki w błoto. Zaraz będę dalej sprawdzał :)

Dodano po 27 [minuty]:

No więc w domu przy wymuszeniu LTE1800 mam czerwoną lampkę w routerze, nie mam zasięgu a na LTEWatchH ukazuje się

natomiast na LTE800

http://www.speedtest.pl/test/133746615

gdzie wczesniej normalnie miałem max 2Mb/s

LTE1800 przed domem (w stronę stacji Kołczewo)

speedtest się otworzył ale nie chiało zrobić testu, ledwo co internet chodził

LTE800 przed domem

http://www.speedtest.pl/test/133747281
    15Mb/s normalnie zrobiłem takie oczy jak 5zł
  • Pomocny post
    Ten BTS na LTE1800 na zewnątrz to BTS LTE1800Międzywodzie ID 4055 czyli daleko, nic dziwnego że nie łączy w domu a parametry sygnału na zewnątrz i tak słabe. ciekawe więc co z BTS-ami LTE1800 NetWorks Kołczewo i Kamień ? dla potwierdzenia czy działają trzeba by zrobić testy w ich pobliżu na telefonie z LTE ( aplikacje network Signal Info, Network Cell Info) lub jakimś routerze mobilnym MiFi z LTE( działającym z LTEWatchH. Bo na B315 będzie trudno. Jedno jest pewne, działa już LTE800 Orange z Ostromic. Parametry sygnału niezłe , podobnie jak prędkości przy tych parametrach. Jesli zdecydujesz się na LTE800 z tego BTS-a to konieczna antena na 800MHz. Stosuje się 2x ATK-20 ustawione pod kątem prostym. To sprawdzona antena typu Yagi.
  • Poziom 4  
    Byłem ostatnio w Kołczewie i będąc w tej miejscowosci internet w komórce miałem bardzo słaby. W Kamieniu niby Lte jest do 30Mb/s tak mi w Orange powiedziano. Więc już wiem dokładnie w jakim kierunku dążyć. Dziękuje za pomoc. Jakbyś mógł polecić z dwie anteny to byłbym bardzo wdzięczny!
  • Specjalista Sieci, Internet
    Do LTE800 brak sprawdzonych anten panelowych o realnym, dużym zysku. Pojawiają się powoli jakieś ale trudno powiedzieć o ich skuteczności bez testów. Póki co sprawdzone anteny na 800MHz to produkty krakowskiego Dipola czyli ATK-10/800-980 i ATK-20. To anteny typu YAGI. Do B315 http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-element...-850-960_mhz_10_m_przewodu_wtyk_sma_A7027.htm lub http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_10-element..._800-980_mhz_10_m_przewodu_wtyk_sma_A7017.htm Pierwsza ma większy zysk ale to kawał anteny i wymaga dobrego mocowania. Ponieważ LTE800 Orange działa w MIMO to potrzeba dwóch anten ustawionych jedna w polaryzacji pionowej, druga w poziomej. Czyli anteny pod katem prostym. Kabel maksimum 10m w celu uniknięcia strat sygnału na nim. Te anteny od razu posiadają złącze SMA pasujące do twojego B315. Kierujesz na BTS LTE800 Orange w Ostromicach. a co do tych BTS-ów LTE11800netWorks w Kołczewie i Kamieniu to całkiem możliwe, że to tylko pozwolenia a zasięg LTE Orange w tych miejscowościach z Międzywodzia.
  • Poziom 4  
    Więc już wszystko mam wyjaśnione. Dziękuje serdecznie za pomoc!
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie!

Pozwolę podpiąć się pod temat, żeby nie zaśmiecać.

Mój problem jest dokładnie taki sam jak kolegi wyżej. Zakupiłem internet domowy LTE od orange i prędkości uzyskiwane w miejscu zamieszkania (50°27'55.9"N 17°19'44.5"E) nie satysfakcjonują mnie zupełnie. Wierzę, że uda nam się wspólnie rozwiązać mój problem, gdyż jestem pewien, że w Nysie jest dobry zasięg lte, co potwierdza speedtest wykonany na smartfonie z kartą sim tego samego operatora jakieś dwa km od domu. Prędkości uzyskane telefonem wahają się między 70 a 96 Mbps !!!! Czy zakup anteny załatwi sprawę?

Przejdźmy zatem do sedna. Pomiary wykonywane zostały przy najlepszym z możliwych lokacji routera tj. na parapecie w kierunku północno-wschodnim, router skierowany bardziej na wschód, dokładny:

Frequency band automat:

Frequency 1800 Mhz

Frequency 800 Mhz

Frequency LTE Advanced cokolwiek to znaczy:

Screen z telefonu, z domu, cudem zalogował się do lte, zwykle mam 3G, speedtestu nie zrobiłem bo po chwili zasięg lte zniknął:

Mam nadzieję, że jest jakieś rozwiązanie mojego problemu. Pozdrawiam serdecznie i liczę, że wspólnymi siłami uporamy się z niskimi prędkościami :)
    Na routerze i telefonie łączysz się z BTS-em LTE1800NetWorks na pozwoleniu T-Mobile przy Piłsudskiego 40. Wyższy UL od DL wskazuje na jego przeciążenie. Jaka to ulica w Nysie ? trzeba sprawdzić jakie BTS-y LTE1800NetWorks są w pobliżu i jakie zapewniają prędkości.
  • Poziom 2  
    Ulica Fałata, osiedle domków jednorodzinnych, do Piłsudskiego mam kawałek. Pojeździłem dziś trochę po mieście i zrobiłem takie oto testy.
    Czerwona kropka na screenie to właśnie ulica Fałata:

Orange Huawei B315 - Antena kierunkowa czy to jest dobry pomysł? Orange Huawei B315 - Antena kierunkowa czy to jest dobry pomysł? Orange Huawei B315 - Antena kierunkowa czy to jest dobry pomysł?

A tu taka ciekawostka. Po drugiej stronie rzeki łączy mnie już z innym BTSem, który daje dużo większe prędkości:

Orange Huawei B315 - Antena kierunkowa czy to jest dobry pomysł? Orange Huawei B315 - Antena kierunkowa czy to jest dobry pomysł?
    Na ostatnich screenach to połączeniae z BTS-em LTE1800NetWorks, Bohaterów Warszawy 3, BTS mało obciązony w przeciwieństwie do tego pierwszego z Kościuszki 5. Do tego przy Bohaterów masz około 1km, leży na innym kierunku niż ten z Piłsudskiego 40. Antena kierunkowa ustawiona na Bohaterów wymusi połaczenie z nim.
  • Poziom 2  
    Czyli Network cell info pokazuje głupoty, bo według mapki łącze się z bts na szlaku Chrobrego. Dziękuję kolego. Powiedz mi proszę jaką antenę wybrać? Najlepiej na dachu ją umiejscowić? Jest jakieś aplikacja lub narzędzie do dokładnego ustawiania anteny kierunkowej? Czytałem gdzieś w internecie, że moj router pomio wejść na antenę ich nie obsługuje, prawda to?
    Te mapy pokazują bzdury, BTS-y zweryfikowane po ECI na podstawie http://beta.btsearch.pl/?dataSource=locations...&bands=¢er=50.474966%2C17.319244&zoom=14 i pozwoleń UKE. Do ustawienia anteny korzystasz z LTEWatchH, musi pokazać to samo ECI , eNB dla BTS-a przy Bohaterów i do tego parametry sygnału RSRP , RSRQ i SINR jak najwyższy. Antena na 1800MHz http://www.cybertech.com.pl/p140,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo-do-huawei-b315-b310.html , kabel do 10m. Ewentualnie słabsza http://www.cybertech.com.pl/p141,antena-dualna-lte-4g-10dbi-mimo-do-huawei-b315-b310.html B315 działa z antenami zewnętrznymi.
  • Poziom 2  
    Hej to znów ja. Jako, że nie udało mi się jeszcze zakupić anteny postanowiłem pokombinować z ustawieniem routera w inne miejsce. Ustawiłem w ltewatch frequenzband na auto i za pierwszym razem udało mi się złapać zadowalający sygnał i prędkości około 30 Mb :) Lecz niestety ltewatch na trybie auto co chwilę zmienia BTSa i jakość sygnału faluje.

Orange Huawei B315 - Antena kierunkowa czy to jest dobry pomysł? Orange Huawei B315 - Antena kierunkowa czy to jest dobry pomysł? Orange Huawei B315 - Antena kierunkowa czy to jest dobry pomysł?

Cell ID BTSa, który jest w moim przypadku ,,najszybszy,, to 35125010, 217f7-12. Co to za BTS i czy da się wymusić łączenie tylko z nim?
    To wspomniany wcześniej LTE1800NetWorks Piłsudskiego 40. Wcześniej pokazywałeś speedtesty, na których DL był niższy od UL a BTS przeciążony. Test ma sens tylko wieczorem przy dużym obciążeniu sieci.