Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadstawki 1x12" czy 2x12" celestion

_amd_ 14 Sie 2016 13:32 1143 6
  • #1 14 Sie 2016 13:32
    _amd_
    Poziom 9  

Mianowicie przetworniki jakie chce zastosować to Celestion TF1225 oraz STX D800i. Tylko nie mogę się zdecydować, czy dać po 2 Truvoxy na kolumne czy po jednym. Założenie takie, że od początku będą grały z subbasami. Czy ten "dodatkowy" midbas da coś oprócz poszerzenia pasma u dołu ? Dzięki niemu kolumny będą grały szerzej, dalej ? Nie mogę się zdecydować, szczerze wolałbym zrobić klasyczny top na statyw, ale jak przyjdzie grać plener i nie będą dawały rady to wtedy będę pluł se w brode, że mogłem mieć głośniejsze kolumny za niewiele więcej ( jeśli naprawdę dzięki niemu będą znacznie głośniejsze)

0 6
  • Pomocny post
    #2 15 Sie 2016 00:41
    Granat :)
    Poziom 34  

Zrób na jednym, bo inaczej za każdym razem będziesz żałował, że zrobiłeś duże paki, a wystarczyłyby mniejsze.
    Plenerów tym i tak nie ograsz, więc nie ma sensu.

0
  • Pomocny post
    #3 15 Sie 2016 09:01
    adambyw
    Moderator Akustyka

_amd_ napisał:
    Dzięki niemu kolumny będą grały szerzej, dalej ?

Będą grały jakieś 3dB głośniej i tyle. Przy matrycach głośnikowych zachodzi jeszcze zjawisko zawężania kierunkowości gdy długość fali jest mniejsza niż szerokość głośników. Zjawisko to wykorzystuje się w systemach line array, gdzie przy długich klastrach mało grają w tył a dużo w przód. Ale przy takich małych zestawach tego nie odczujesz.

0
  • #4 15 Sie 2016 10:57
    _amd_
    Poziom 9  

Granat :) napisał:
    Zrób na jednym, bo inaczej za każdym razem będziesz żałował, że zrobiłeś duże paki, a wystarczyłyby mniejsze.
    Plenerów tym i tak nie ograsz, więc nie ma sensu.

niee, w okolicy na wioskach standard to jedna góra elestry i subbas br elestry na strone. Ale to taki plener wiesz.. raczej piknik. Jakby tego nie nazwał - jest dość głośno, ludzi max 100. O takie sztuki mi chodzi. A jakbym później dorobił jeszcze 2 szt takich samych kolumn, nie wystąpia żadne negatywne zjawiska fizyczne, bajzel z fazami itd ?

0
  • Pomocny post
    #5 15 Sie 2016 14:15
    Poziom 34  

Jak dobrze ułożysz kolumny to nie wystąpi (przynajmniej nie w stopniu uniemożliwiającym zagranie). Znacznie większe znaczenie ma tu praktyczna kwestia. Na forum to wszystko groźnie wygląda. Ludzie straszą różnymi teoriami, które bądź co bądź w większości są prawdziwe, jednak po wymieszaniu tego wszystkiego z całą masą innych czynników które występują w rzeczywistości, okazuje się że to mało znaczący fragment całości.
    Nie zrozum mnie źle. Nie mówię, żeby nie przejmować się niczym, a jedynie proponuję zdrowe podejście i praktyczne kompromisy, które mądrze przeprowadzone dadzą przyzwoity efekt końcowy.
    Jak zwykle temat sprowadza się do umiejętności i trzeźwego spojrzenia przez techników obsługujących wydarzenie, a nie jedynie sprzętu.
    Zrób to na stx'ach. Może paczki nie będą najlżejsze, ani najgłośniejsze. Będą średnio wykonane, wydasz trochę pieniędzy. Przy końcowym rachunku okaże się, że dokładając trochę mógłbyś kupić gotowy set z nastawami od polskiego producenta. Ale to nic. Zrób je sobie i mądrze ich użyj.

Możesz np. użyć 4 nadstawek i kilku basów. Jednej pary użyj żeby zagrać na wprost. Postaw szeroko obok sceny i na najwyższym szczeblu statywu. Drugą parę postaw nieco niżej, pod sceną, węziej oraz około metra-półtora za linią głównych kolumn. Basy wszystkie centralnie, w linii pod sceną. Na koniec dopasuj głośność poszczególnych dróg, włączając nadstawki pod sceną w miarę możliwości ciszej o kilka dB.
    To jedna z metod użycia wielopunktowego systemu nagłośnienia.

1
  • #6 15 Sie 2016 22:15
    _amd_
    Poziom 9  

Dzięki Granat nieopisana pomoc. Tylko ten stx wiem o co Ci chodzi ale..., napaliłem sie strasznie na te truvoxy kase mam na całość, nawet i na 4 szt. Tylko póki co najbliższy plener szykuje się na następne lato. Temu wolałbym spróbować 2 topy z pojedynczym midbasem i grzać tym na sali z 2 subami BP przez ten czas. Zaryzykuje...
    Czy ta zwrotnica nada się Nadstawki 1x12" czy 2x12" celestion ??

0
  • #7 15 Sie 2016 22:46
    Poziom 34  

Z tego co rozumiem, to chcesz zrobić z pojedynczym midbasem, więc ta zwrotnica się ma nijak. Poza tym, obudowa też ma wpływ.
    Nie traktuj tego tak dosłownie. STX czy tam truevox to podobne rozwiązania techniczne. Ale nawet lepiej jeśli użyjesz TF1225.
    Zwrotnice zrobimy Ci nową jak przyślesz kolumnę do pomiarów.

0