Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring - duże odległości AHD czy IP?

Damian060709 16 Sie 2016 15:01 4722 43
    sosarek

Poziom 43  
    Tego modelu jeszcze nie montowałem, montowałem za to 16 kanałowe z obsługą do 4 dysków 4TB, mocowany w szafie RACK(modelu nie pamiętam, musiałbym poszukać).
  • OptexOptex
    pikarel
    Poziom 32  
    Damian060709 napisał:
    (...) czy jakbym bposzedl w hika to czy ten rejestrator DS-7216HUHI-F2/N bedzie odpowiedni (...)

Przy modernizacji starego systemu analogowego jest to może i uzasadnione.
    Jednak przy budowie nowego radzę przemyśleć, co zastosować:
    drogi system analogowy mieszany z cyfrowym, czy kilkakrotnie tańszy system cyfrowy
    ze wszystkimi kamerami FullHD i czysto cyfrową obróbką i przesyłem sygnału.

Dla mnie wybór jest prosty - technika cyfrowa.
    Ty wybieraj; współczesność, czy troszkę poprawiona technika sprzed 30 lat.
  • OptexOptex
    Damian060709
    Poziom 12  
    oczywiscie, że trzeba iść do przodu, ale zawsze cena czyni cuda.
    obiekt, który ma być monitorowany to magazyny zbożowe itp. Nie chodzi o kontrole pracowników, bo jest ich dwóch:) i nie zawsze muszą być. nie chodzi o kradzieże bo jeszcze nic nie skradziono, ale chodzi o uszkodzenia przez samochody ciężarowe. przez jeden dzień przetoczy się kilka łódek. druga sprawa to nie zamykanie bram wjazdowych. teren jest w szczerym polu, obok lasy co wiąże się z niechcianą zwierzyną. oczywiście kazdy mówi. że jest nie winny :)
    Dlatego myślę.że jest to takie miejsce, że system ahd.tvi poradziłby sobie. nie chciałbym takiej sytuacji, żeby wcisnąc jakies tanie IP, gdzie będą zwiechy,opóźnienienia itp.itd. A klient powie Panie przeciez ja mam IP. czemu to nie działa?!
    pikarel
    Poziom 32  
    Z tego, co piszesz wnioskuję, że z góry jesteś źle nastawiony na nową technologię.
    Na podbudowanie reputacji tej technologii dodam, że kamery z cyfrowym transferem są już w użyciu od ponad 10 lat, ale dopiero od niedawna ceny ich są niższe, niż porównywalne klasą analogowe sprzęty.
    Drogie są jedynie kilkudziesięcioportowe switch-e, bo to naprawdę rozbudowane sprzęty, małe rozdzielnie cyfrowego sygnału.

Jeszcze nic nie masz, ale wróżysz, że będzie się wieszać?
    Każdy "spaprana robota" będzie kopalnią kłopotów, dobrze wykonana -źródłem przyjemności.
    Opóźnienia? Jakie? Latencja obrazu w stosunku do rzeczywistego? A co to ma do rejestracji, odtwarzanej po kilku godzinach czy dniach?
    Szukasz dziury w całym :)
  • Pomocny post
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe
    pikarel napisał:
    drogi system analogowy mieszany z cyfrowym, czy kilkakrotnie tańszy system cyfrowy

A kto powiedział że to drogi system? Taki system wychodzi tak samo jak tanie systemy cyfrowe jak to określiłeś...
    Poza tym jeżeli chodzi o systemy IP w cenie systemów AHD/TVI/CVI - to są to najtańsze badziewia produkowane przez chińczyków no-name, które ni jak się nie łączą z jakością, stabilnością, a dodatkowo bezpieczeństwo takich kamer jest zerowe (jest już tyle hacków na te kamerki że aż głowa boli).

pikarel napisał:
    współczesność, czy troszkę poprawiona technika sprzed 30 lat.

A jeżeli można połaczyć współczesność ze sprawdzoną technologią która od 30 lat istnieje i dalej o zgrozo - jest rozwijana! A nawet potrafi prześcignąć IP w pewnych aspektach.
    Czyli technologia która istnieje 30 lat - i dalej jest rozwijana - nie może być zła.

Nie umniejszam IP - ale jeżeli w pewnej dobrej cenie można połączyć zalety dwóch systemów - a dodatkowo - skleić całkiem fajnie działający system dobrej jakości - to dlaczego tak nie robić ?

DObry instalator powinien wykorzystywać dobrodziejstwa wszystkich dostępnych technologii.
    Ja ostatnio często tak robię że np kamery w budynku przy rejestratorze stawiam AHD/TVI/CVI, na zewnątrz, dodaje 2-3 IP, jeżeli mam więcej budynków - dokładam IP. Wszystko bardzo dobrze działa - i jest to łatwe w montażu i konfiguracji.
    Damian060709
    Poziom 12  
    Kolego pikarel na samym poczatku pisalem.że jestem mocno zainteresowany IP. tylko moją euforie ograniczyla myśl o odległości i czy nie dam ciała przy złym doborze sprzętu. ahd montowalem na dużo większe odległosci i nie ma żadnych problemów. tutaj chciałem już zaczerpnąć informacji od was. którzy macie większe doświadczenie ode mnie z kamerami IP. była wzmianka nawet o światłowodzie. pytałem się nawet o spawarkę. Po przeanalizowaniu na spokojnie wziąłem jeszcze raz pod uwagę ahd.
    teren to magazyny zbożowe. monitoring nie ma na celu konroli pracownikow.bo jest ich aż dwóch:) nic jeszcze nie skradziono. problem jest z autami. które się przewijaja po kilkanaście dziennie. co chwile są jakies uszkodzenia. druga sprawa to nie zamykanie bram wjazdowych. teren jest w polu otoczony laami. zwierzyna jest tam niepożadana. w przyszlości ma być podgląd w biurze na dużym tv. dlatego jak prędzej pisałem idenyfikacja twarzy lub rejestracji auta będzie wymagana przy bramie. przy bramach sa stare słupy oświetleniowe .na ktorych chciałbym zamontować kamery. Odległość slupa od bramy będzie max.5m.
    DARKERROR
    Poziom 11  
    Kamery ip maksymalnie potrafią zająć 6mbit, tak więc 20 kamer zajmie Ci 120mbit.
    Prościej mówiąc sieć gigabitowa będzie idealna, oraz ping będzie tak niski że w praktyce niezauważalny.
    Na dłuższy odcinek może być ten światłowód (chociaż jeden switch nie zaszkodzi), zaś tam gdzie jest mniej niż 100m to niech idą kable, bo po co przepłacać.
    Jest jeszcze taka opcja że przy bramie i na ścianie zamontujesz sobie hotspot wifi, który przy dobrym zestawieniu wyciągnie 50mbit.
    jpl
    DARKERROR napisał:
    20 kamer zajmie Ci 120mbit

Jaki proponujesz Bandwitch oraz Packet forwarding Rate przy takiej ilości kamer ?
    DARKERROR
    Poziom 11  
    jpl napisał:
    DARKERROR napisał:
    20 kamer zajmie Ci 120mbit

Jaki proponujesz Bandwitch oraz Packet forwarding Rate przy takiej ilości kamer ?

Żaden, bo po co przydzielać skoro jak przepuści to przepuści :D
    Tylko jako rejestrator postawiłbym komputer z kartą sieciową 1000mbit, oraz 2 dyskami twardymi po 1tb, oczywiście nie z WD ani z Seagate.

Dodano po 15 [minuty]:

Przy rejestratorze rodzi się kolejny problem, a mianowicie dysk twardy, 120mbit = 12mb/s
    Zaś jakby rozbudować go na maxa to przeciążenie sieci wyniesie 996mbit= = 99,6mb/s.
    Dlatego więc na sam początek wystarczą 2 dyski w RAID1, oraz radzę zastosować kompresję danych.
    Najlepiej aby komputer główny postawić na Debianie.

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Pomocny post
    jpl
    DARKERROR napisał:
    Przy rejestratorze rodzi się kolejny problem, a mianowicie dysk twardy, 120mbit = 12mb/s
    Zaś jakby rozbudować go na maxa to przeciążenie sieci wyniesie 996mbit= = 99,6mb/s.

PO pierwsze - JEDNOSTKI! I jak ty to liczysz? :) bo pierwszy raz sie z czymś takim spotykam że 120mbit to 12MB/s ? :)

Rozmowa jest o średnim systemie, nie potworze z 40 kamerami IP.

DARKERROR napisał:
    radzę zastosować kompresję danych

Dane sa już skompresowane do H.264

DARKERROR napisał:
    Najlepiej aby komputer główny postawić na Debianie.

Oczywiście masz rację że najlepszym rozwiązaniem było by zastosowanie komputera - szybki, szybko zgrywa, odtwarza itp.

Ale przy obecnej technice, dla 16 kamer IP przy strumieniowaniu rzędu 4-5 mbit - w zupełności wystarczy rejestrator - z odpowiednią mocą obliczeniową oraz przyjmujący np max 200mbit bitrate.

pikarel napisał:
    W rejestratorach należy stosować dedykowane dyski HDD z dużym transferem, np. 6 Gb/s:
    http://www.wdc.com/en/products/products.aspx?id=1210#Tab3

Głupota, głupota głupota i marketing ze stajni WD....
    Żaden dysk WD purple nie osiąga nawet granicy 2-3Gb/s - więc to że działa coś w standardzie SATA 6Gb/s - nie oznacza że takie transfery osiąga.

Często jest tak że dysk ze standardem SATA 3Gb/s - może działać szybciej niż dyski 6Gb/s

pikarel napisał:
    Komputer (kilkurdzeniowy) można, a nawet należy użyć, ale do podglądu kamer, np. w innym pomieszczeniu, niż znajduje się rejestrator.

Obecnie już nie trzeba, większość programów oferuje możliwość wyświetlania kamer w dwóch strumieniach, tzn jak jest np podział z 8 kamer - to wtedy program wyświetla te kamerki w strumieniach pomocniczych np 640x480 (co jest OK, ponieważ to małe okienko w podziale zazwyczaj i tak ma mniejszą rozdzielczość) - wtedy komputer nie potrzebuje mocnego procesora do dekodowania np 8-16 strumieni VGA.
    Natomiast w trybie włączenia np obrazu z jednej kamery na pełny ekran - program wyświetla pełny strumień megapikselowy.
    Przy obecnej technice - corei3 nowej generacji spokojnie sobie poradzi z takim wyświetlaniem.

Wyśle że teraz dobrze poczekać na decyzje kolegi Damian060709 - co i jak wybierze, bo dodatkowe zamieszanie z dyskami itp - jest całkowicie poza tematem.
  • Pomocny post
    pikarel
    Poziom 32  
    Dysk/dyski HDD w systemie rejestracji cyfrowej są najważniejszym, bo najbardziej mechanicznie eksploatowanym podzespołem
    więc pisanie, że rozmowa o tym jest dodatkowym zamieszaniem trąci nieznajomością tematu.
    @jpl - ja podałem konkretne źródło, stronę z doborem parametrów, a Ty piszesz jakieś domysły.

Zawsze zakładam dyski nowe, o dużej pojemności (na dziś to 2 do 4GB, w zależności od potrzeb systemu, czyli głównie od ilości kamer), jeśli HDD jest w rejestratorze kilka - to zawsze montuję takie same modele.
    Ja o tym wiem i nie muszę wymyślać "cuda-wianków" i bablać o "dupie Maryni";
    po przeanalizowaniu wcześniej utworzonego schematu monitoringu kupuję podzespoły, buduję fizycznie sieć a na koniec konfiguruję.
    To jest proste dla mnie, bo wiem, za co się zabrałem i co mam do zrobienia.
    Dodam, że murarz wchodząc na działkę nie pyta, jak się stawia dom, a tylko wykonuje to, co do niego należy.
  • Pomocny post
    kosimierz
    Poziom 17  
    Wypowiem się na temat rodzaju instalacji.

Osobiście przeprowadziłem montaż 20 kamer IP o rozdzielczości 3MP. Użyty został światłowód do każdego miejsca instalacji kamer, następnie konwerter na przewód UTP 6kat i do kamery. Najdalsza kamera znajdowała się ~200m od rejestratora. Do tego użyty został rejestrator BCS wraz z dedykowanymi dyskami do rejestratorów WD Purple. Instalacja została wykonana ponad miarę, lecz nie ma z nią problemów od ponad 2 lat*. Dodatkowo użyto konwertera HDMI-Swiatło do podglądu rejestratora w pomieszczeniu ochrony na odległość 300m z możliwością ich sterowania.

Minus instalacji :

Koszt spawania światłowodów(bardzo wysoki z racji ilości) oraz konwerterów do nich
    *Konwertery HDMI potrafią 2 razy do roku się zepsuć (być może są poprostu awaryjne)
    Damian060709
    Poziom 12  
    Wiec ostatecznie został wybrany system TVI.
    Oprócz Hika dostałem tez informację od mojego dostawcy o możliwości zastosowania HQvision. Jest troche tańszy ale czy warto tutaj oszczędzać?

Czy motozoom w kamerze działa również zdalnie?? (przez smartfon)

Wybrałbym rejestrator, który podałem wcześniej, i chyba kamery z motozoomem.

Dziękuję wszystkim za pomoc i wyjaśnienie paru kwestii.
    Jak uruchomie wszystko to napisze o efektach.

Pozdrawiam.
    jpl
    Damian060709 napisał:
    Czy motozoom w kamerze działa również zdalnie?? (przez smartfon)

Tak działa

Damian060709 napisał:
    i chyba kamery z motozoomem.

Motozoom daje wygode instalacji, kamera sama ustawia ostrość, jak np potrzebujesz przybliżyć scenę, robisz to zdalnie, nie musisz siedzieć pod kamerą i ustawiać ostrości.