Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór specjalności na studiach Automatyki i robotyki

14 Sie 2016 20:46 1257 6
 • Poziom 6  
  Witam w październiku zaczynam 3 rok studiów Automatyki i robotyki. I muszę wybrać specjalność jaką chce się uczyć i rozwijać dalej. Prosiłbym o pomoc bo nie wiem za bardzo co wybrać. Ogólnie interesują mnie obie specjalności, lecz chciałbym się spytać czy ktoś wie po czym w Polsce znajdę więcej ofert pracy i większe zarobki, może jedni powiedzą ze interesują mnie tylko pieniądze i ma racje bo w przyszłości , chciałbym zapewnić rodzinie dostanie życie.

  Specjalności to:
  Automatyzacja maszyn i urządzeń
  oraz
  Systemy mikroprocesorowe

  Dzięki za pomoc[/b]
 • Poziom 9  
  Ciężko stwierdzić.
  Zaczynasz 3 rok, więc już chyba zauważyłeś, że specjalnych cudów to się nie nauczysz. To raczej kwestia zapoznania na zasadzie : "Patrzcie Państwo - istnieje coś takiego i używane jest na przykład tak...". To, co później z tym zrobisz, to już twoja sprawa.
  Osobiście wybrałbym raczej
  stiepan19pl napisał:
  Automatyzacja maszyn i urządzeń

  Ze względu na (przynajmniej w teorii) większy przekrój informacji...

  Napisz może co obejmuje program tych specjalności - jest z pewnością udostępniony do wglądu.
 • Poziom 6  
  Przedmioty w tych specjalizacjach to:
  Automatyzacja maszyn i urządzeń
  - Energoelektronika
  - Podstawy konstrukcji maszyn
  - Systemy sterowania maszyn i robotów
  - Instalacje i urządzenia elektryczne
  Systemy mikroprocesorowe
  - Automatyka układów napędowych
  - Systemy i sterowniki mikroprocesorowe
  - Układy programowalne
 • Poziom 28  
  Witam!
  Według mnie ciekawszą specjalizacją (biorąc pod uwagę przedmioty) mającą szanse wykorzystania zdobytej przez Ciebie wiedzy, w przyszłej pracy zawodowej, są systemy mikroprocesorowe. Tak jak pisał Kolega z.drozycki, w większości będą to podstawy i hasła, ale mam wrażenie, że więcej konkretnych informacji uzyskasz na tej drugiej specjalizacji.
 • Poziom 6  
  Właśnie też tak myślałem ale jak przejrzałem internet to niby jest więcej pracy po tej pierwszej specjalizacji, już sam nie wiem co mam robić ;/
 • Poziom 9  
  stiepan19pl napisał:
  Automatyzacja maszyn i urządzeń
  - Energoelektronika
  - Podstawy konstrukcji maszyn
  - Systemy sterowania maszyn i robotów
  - Instalacje i urządzenia elektryczne


  ad. 1. poznasz głównie przekształtniki, istotę soft-startu, falowniki i sposoby ich wysterowania - bardzo przydatne informacje (choć podstawy) przy utrzymaniu ruchu
  ad. 2. PKM to głównie mechanika i wytrzymałość materiałowa - przydatne przy utrzymaniu ruchu jak i konstruowaniu/modernizowaniu maszyn, żeby mieć świadomość działania różnych sił i móc sobie szybko mniej-więcej wyobrazić jak się rozkładają lub będą rozkładać
  ad. 3. głównie (tak przypuszczam) kontakt z kontrolerami i językami programowania robotów. Może trochę PLC - również utrzymanie ruchu
  ad. 4. zapewne silniki elektryczne, transformatory itp. - również utrzymanie ruchu

  Osobiście wybrałbym właśnie Automatyzację maszyn i urządzeń - bardziej "praktyczne" podejście do automatyki.

  Systemy mikroprocesorowe - tu raczej nacisk położony bardziej na konstrukcję i budowanie od podstaw.

  Sam pracuję w utrzymaniu ruchu i analizując rynek pracy (zależny oczywiście od regionu), to raczej częściej pojawiają się oferty właśnie w Utrzymaniu Ruchu (typowa automatyka - mechatronika).

  Nie zamierzam Cię do niczego namawiać, ale jestem zdania, że jak bardzo chcesz, to programowania nauczysz się sam - sporo firm stosuje własne języki programowania. Jeśli chodzi o PLC, to tutaj też jest spory rozrzut, ale najważniejsze kwestie znajdą się w obu specjalnościach.

  Podsumowując - Automatyzacja jako bardziej ukierunkowana, a jednocześnie bardziej wszechstronna dla Utrzymania Ruchu (Utrzymanie Ruchu jest niemal w każdej fabryce, gdzie występują maszyny i pracy tu nie zabraknie)
 • Poziom 6  
  Dziękuje bardzo, że mi tak pomogłeś i to rozpisałeś. Przemyśle Twoje słowa, ale raczej wybiorę tą Automatyzację maszyn i urządzeń tak jak mówiłeś. Dzięki jeszcze raz. Trzymaj się !