Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nvidia shield k1 - kończy się miejsce - pamięć wewnętrzna

heartSSD 14 Sie 2016 20:53 1923 12
  • #1 14 Sie 2016 20:53
    heartSSD
    Poziom 3  

Witam, posiadam tableta nvidia shield k1 z wersją androida 6.0.1
    Problem leży w tym że nie mogę wykonać aktualizacji aplikacji z 'sklepu play" ponieważ wyskakuje mi powiadomienie "kończy się miejsce".
    w ustawienia "pamięć i USB" jest informacja o wewnętrznej pamięci i karcie SD.
    Pamięć wewnętrzna - wykorzystanie 11,53 GB z 11,95 GB
    karta sd - wykorzystanie 1,33GB z 58,86 GB
    Z tych opcji wiele poprzenosiłem właśnie na kartę SD ale jak widać za wiele to nie dało a co więcej nie wszystkie opcje mają możliwość przenoszenia wszelkich aplikacji na kartę SD.
    Dodatkowo planuje doinstalować ze sklepiku aplikacje od obróbki zdjęć etc. chciałbym mieć to na karcie SD ale wyskakuje mi komunikat że właśnie kończy się miejsce.
    Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu, karta sd taka duża a jest problem - proszę o dokładne wytłumaczenie mi krok po kroku co zrobić ponieważ mam niskie doświadczenie pod względem systemu android.

0 12
  • #2 14 Sie 2016 21:26
    gradek83
    Poziom 35  

Każdy tablet ma inaczej to zapisywanie aplikacji rozwiązane niektórych aplikacji system nie pozwala przekopiować zwłaszcza jeśli nie ma się uprawnień SUPER UŻYTKOWNIKA czyli jak to mówią na to ROOTa czyli takie odblokowanie tabletu z pełnym dostępem dla użytkownika tabletu. Z ROOTowaniem tabletu ogólnie androida jest taki problem że nie zawsze jest to proste do zrobienia a jak jest to trzeba się liczyć z tym że np aktualizacja systemu ze strony producenta może być wtedy zablokowana informując cię o tym że w urządzeniu dokonano zmian systemowych. Bywa tez tak że można stracić gwarancję na urządzenie lub w razie awarii serwis może odmówić naprawy.

Dla tego na początek może wejdź w USTAWIENIA poszukaj Menadżer Aplikacji i tam masz podział aplikacji na : POBRANE|KARTA PAMIĘCI|URUCHOMIONE|WSZYSTKIE|WYŁĄCZONE
    Wejdź w zakładkę KARTA PAMIĘCI i tam masz listę aplikacji a obok okienko jeśli okienko masz za fajkowane to znaczy ze aplikacja jest zapisana na karcie pamięci jeśli jest okno puste no to wiadomo że nie. Nie wszystkie aplikacje można przenieś na kartę musisz być o tym świadomy.
    Kolejna sprawa to czyszczenie pamięci podręcznej np wchodząc na chrome i przeglądając strony część plików zapisuje się w pamięci telefonu to tyczy się większości aplikacji i czasem warto wejść w wspomniany Menadżer Aplikacji w zakłądkę WSZYSTKIE kliknąć na interesującą nas aplikację i wyczyścić pamięć cache lub wyczyścić dane ale w tym przypadku informacje o konfiguracji w danej aplikacji zostaną wykasowane do podstawowych i będzie je trzeba niekiedy ustawić od nowa czyli np znowu się zalogować lub uzupełnić jakieś ustawienia. To robimy zazwyczaj jak mamy konkretny problem z uruchamianiem danej aplikacji lub jej aktualizacja lub po jej aktualizacji.

Najczęściej i najwięcej zajmują multimedia czyli zdjęcia filmiki nagrane telefonem itp. W ustawieniach aparatu domyślnie można ustawić aby tego typu dane były zapisywane na kartę zewnętrzna a nie pamieć wewnętrzną ale o tym zapewne wiesz.

0
  • #3 14 Sie 2016 22:21
    heartSSD
    Poziom 3  

nvidia shield k1 - kończy się miejsce - pamięć wewnętrzna nvidia shield k1 - kończy się miejsce - pamięć wewnętrzna nvidia shield k1 - kończy się miejsce - pamięć wewnętrzna nvidia shield k1 - kończy się miejsce - pamięć wewnętrzna nvidia shield k1 - kończy się miejsce - pamięć wewnętrzna

Troszkę się pogubiłem ponieważ nie ma tych opcji o których Ty mówisz.
    Co do ROOTa to nie mam pojęcia jak to zrobić i mam wrażenie że wiele aktualnych funkcji tego tableta są ograniczone dla zwykłego użytkownika - myślę że warto odblokować te funkcje przez roota aby ustawić tableta do indywidualnych potrzeb tak jak chociażby instalowanie/aktualizowanie wszelkich aplikacji na karcie micro sd przez sklepik play.
    Wolałbym pozostawić root-a jako ostatnią możliwość ale tutaj będę potrzebować dokładnych instrukcji aby wszystko poprawnie wykonać.
    Dołączyłem 5 fotek aby pokazać jak to u mnie wszystko wygląda (u mnie nie ma menedżera aplikacji tylko same "aplikacje")

0
  • Pomocny post
    #4 15 Sie 2016 00:10
    gradek83
    Poziom 35  

Standardowo masz w swoim urządzeniu zainstalowany Android 5.0 Lollipop ale widzę że skorzystałeś z dostępnej aktualizacji OTA Android 6.0 Marshmallow kompilacja CyanogenModa 13.
    Zerknij na ten artykuł zwłaszcza jeśli chcesz mieć więcej opcji możesz włączyć Opcje programistyczne "należy wejść do menu Ustawień, następnie przejść do Informacji o telefonie i siedmiokrotnie dotknąć pozycji Numer kompilacji."

Przeczytaj dokładnie ten artykuł powinien cię naprowadzić na to co chcesz osiągnąć.

0
  • #5 15 Sie 2016 19:53
    heartSSD
    Poziom 3  

włączyłem opcje programistyczne lecz na wiele to się nie zdało :/
    kartę sd sformatowałem jako pamięć wewnętrzną po to aby wewnętrzna pamięć była większa i aplikacje się tam instalowały jednakże i tak ręcznie trzeba przenosić na kartę sd aplikacje, dzisiaj resztkę aplikacji przerzuciłem na kartę sd lecz wiele to nie dało :( może coś źle robię? karta sd taka wielka a mało się używa, wszelkie instalacje i aktualizacje wolałbym właśnie robić na karcie sd a na pamięci wewnętrznej wolałbym zostawić miejsce dla systemu gdzie też pojawiają się aktualizacje systemowe od nvidii/google

0
  • #6 15 Sie 2016 20:38
    gradek83
    Poziom 35  

Jak np wejdziesz u siebie w Aplikacje i np w Asphalt 8 to nie masz tam opcji przenieś na kartę pamięci ?

0
  • #7 15 Sie 2016 21:04
    heartSSD
    Poziom 3  

nvidia shield k1 - kończy się miejsce - pamięć wewnętrzna nvidia shield k1 - kończy się miejsce - pamięć wewnętrzna

No właśnie mam wszystko na karcie sd niby lecz nadal pamięć wewnętrzna zapchana

przykładowo takie mam gry na karcie SD(pamięci zewnętrznej):
    trine 2 - 1,58GB
    rayman fiesta run - 478mb
    gta lcs - 1,93GB
    DH5 - 1,35GB
    dead trigger 2 - 0,91GB
    asphalt 8 - 1,19GB

a gdy wchodzę w "pamięć i USB" to pisze przy karcie sd
    "wykorzystanie 1,42 GB z 58,86 GB",
    ale jak to możliwe skoro na karcie sd są niby gry przekraczające pojemność 1,42GB?

Nie za bardzo rozumiem, za każdym razem jak robiłem formata tableta do ustawień fabrycznych i instalowałem różne aplikacje ciągle spotykam się z brakiem pamięci, właśnie dlatego zgłosiłem się tutaj po pomoc ponieważ sam tego nie pojmuje i nie wiem co dalej robić aby uzyskać to co chcę

0
  • #8 15 Sie 2016 22:52
    gradek83
    Poziom 35  

Na karcie pamięci pisze że masz wykorzystane 1.33GB z 58.86GB a sama ta aplikacja Asphalt 8 niby zajmuje 1.19GB a co z np DH5 co zajmuje 1.35GB ona też jest na karcie pamięci ?

Z tego co piszą w artykule i dobrze rozumie to :Jeśli kartę mamy jako KARTĘ PRZENOŚNĄ wtedy "...tracimy tu możliwość przenoszenia aplikacji na kartę pamięci (ta opcja została w Marshmallow zarezerwowana jedynie dla kart sformatowanych jako pamięć wewnętrzna)..." natomiast jeśli karta sformatowana jest jako PAMIEĆ WEWNĘTRZNA "...co skutkuje utratą dostępu do pamięci wbudowanej z poziomu menadżerów plików i możliwością przechowywania na niej jedynie programów i ich danych ..." karta jest wtedy zaszyfrowana i gdy ja wyjmiemy praktycznie nie mamy do niej dostępu. Lecz "...Można natomiast przenosić na nią aplikacje, a nawet od razu je tam instalować (bez ich ręcznego przerzucania po instalacji)..." ale nie wszystkie bo deweloperzy twórcy aplikacji mogą to blokować. Dodatkowo "...Są też czasem problemy ze znikaniem przeniesionych programów po restarcie systemu czy zainstalowaniu aktualizacji. Dodatkowo, karta pamięci staje się domyślną lokalizacją zapisu wszystkich plików (np. w aplikacji aparatu Google)..."

Nasza karta scalana jest z pamięcią wbudowaną.

Wychodzi na to że źle sformatowałeś kartę albo jak pisze autor artykułu "...UWAGA! Po sformatowaniu karty pamięci należy pamiętać o niezwłocznym zrestartowaniu systemu. Niestety żaden komunikat informujący o tym się nie pojawia po zakończeniu procesu. A powinien, ponieważ bez restartu karta SD sformatowana jako pamięć wewnętrzna nie jest jeszcze poprawnie widziana przez system i próba przeniesienia na nią aplikacji czy danych może się skończyć bootloopem, a w konsekwencji koniecznością przeprowadzania wipe’a. Dopiero po restarcie można bez obaw uruchomić proces przenoszenia danych i zacząć ręcznie przerzucać aplikacje. ..."

0
  • #9 16 Sie 2016 00:23
    heartSSD
    Poziom 3  

podałem Tobie parę gier a jest tego więcej, wszystko ręcznie co mogłem przeniosłem na kartę SD.
    Skoro pamięć wewnętrzna zapchana a kartę sd trzeba na nowo sformatować to wszystkie dane zostaną zniszczone :/ zrobię ostatniego formata...
    wyciągnę kartę sd i sformatuję wpierw na kompie (pozostaje pytani czy system plików ma być ntfs?), przywrócę ponownie tablet-a do ustawień fabrycznych, a następnie powiedz mi po kolei co i jak mam robić aby poprawnie wszystko skonfigurować bezbłędnie - zobaczymy co z tego wyjdzie (tym razem zdam się na profesjonalizm forumowiczów tak więc gradek83 mam nadzieję że damy radę to rozwiązać poprawnie) :)

nvidia shield k1 - kończy się miejsce - pamięć wewnętrzna nvidia shield k1 - kończy się miejsce - pamięć wewnętrzna nvidia shield k1 - kończy się miejsce - pamięć wewnętrzna nvidia shield k1 - kończy się miejsce - pamięć wewnętrzna

Dodałem fotki abyś widział jak dokładnie jest z tą pamięcią

0
  • #10 16 Sie 2016 01:51
    gradek83
    Poziom 35  

Formatowanie raczej musisz wykonać telefonem nie PC. Do testów jak masz to może użyj jakiejś innej karty tak abyś niepotrzebnie danych nie tracił.
    Najpierw musimy się przekonać czy twój sprzęt nie ma czasem tej opcji zablokowanej ale to wyjdzie w praniu.

Tak więc z tego co się orientuję to mając jakąś kartę którą chcesz użyć w PC sformatuj ją do FAT32 jeśli karta nie ma więcej jak 40GB jeśli ma to NTFS.

Wepnij kartę SD android ją wykryje w górnym pasku.
    Wysuń pasek i będziesz miał koło zębate ikonkę czyli USTAWIENIA wejdź w nie.

Teraz masz do wyboru dwie opcje:
    1)Używać jako pamięci przenośnej
    2)Używać jako pamięci wewnętrznej

Zaznacz 2 opcję.
    I kliknij DALEJ.
    Wyskoczy ci okno z ostrzeżeniem karta będzie działaś tylko z tym urządzeniem itp.
    Jeśli się zgadzasz klikasz na Wyczyść i Sformatuj
    Rozpocznie się proces formatowania.
    Po procesie formatowania zapyta cię czy chcesz przenieś swoje aplikacje teraz czy innym razem więc tu już ty zdecydujesz.
    (najlepiej to całe ustawianie pamięci zrobić na samym początku albo przywrócić ustawienia fabryczne i dopiero wtedy aby wszystkie aplikacje już od początku się mogły instalować na kartę)
    Jak już wszystko zrobisz zrestartuj tablet od nowa.
    Niektóre aplikacje chcąc nie chcąc i tak będziesz musiał ręcznie przenosić a niektóre automatycznie będą ci się zapisywać.

0
  • #11 16 Sie 2016 15:45
    heartSSD
    Poziom 3  

Problem rozwiązany.
    Chciałem zrobić formata karty sd więc wyciągnąłem kartę po czym mój pulpit wyglądał tak:
    Następnie wsadziłem z powrotem kartę SD aby sobie udowodnić czy aby na pewno gry są na karcie SD:
    Sprawdziłem czy gry działają i działały, w opcja pamięci było bez zmian ale jak już miałem robić tego formata to stwierdziłem że przetestuje jeszcze jedną opcje:
    Stwierdziłem że w ustawieniach karty SD bez sensu przenosić dane skoro pamięć wewnętrzna jest zapchana ale spróbowałem i w tym momencie rozwiązałem problem.
    Przenoszenie trwało ok 16min, tuż po tym rozpoczęły się aktualizacje ze sklepiku co się zdziwiłem.
    Okazuje się że w ustawieniach karty SD gdzie wybrałem opcje przenieś dane chodziło o przeniesienie danych z pamięci wewnętrznej na kartę SD - nigdy bym nie pomyślał aby to wykonać w ustawieniach karty SD bo zwykle jest tak że to jest jak z partycjami na windows (przykładowo jest partycja c i d, to zwykle musisz wejść w partycje c i skopiować dany plik a następnie się wchodzi w partycje d aby aby wkleić plik).
    Co więcej mogli dopisać przenieś dane (na kartę SD) - wtedy by było wszystko zrozumiale.
    Nie rozumiem dlaczego tak to działa, o dziwo jak coś zainstalowałem ze sklepiku to zainstalowało się właśnie na karcie SD, ale jak ponownie zainstalowałem minecrafta to zainstalował się na pamięci wewnętrznej gdzie nie ma opcji aby tą grę przenieś na kartę SD - wychodzi na to że nie każdą aplikację pobraną ze sklepiku można przenosić na kartę SD ale raczej większość można ;)
    Teraz to wszystko tak wygląda:

gradek83 - dziękuje Ci że próbowałeś mi pomóc :)

1
  • #12 16 Sie 2016 17:31
    gradek83
    Poziom 35  

Nie ma sprawy przynajmniej się czegoś nauczyłeś a i zapewne inni skorzystają z tych informacji. Temat możesz zamknąć.

0