Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Sygnalizacja otwarcia szafki - napięcie na pasku led jest słabe...

15 Sie 2016 09:07 870 15
 • Poziom 9  
  Dzień dobry,
  projektuję lampki do szafki, po jej otwarciu pasek led powinien zacząć świecić. Pomysł oparłem na kontraktronie.

  Skorzystałem ze schematu użytkownika kreslarz zamieszczonego w tym wątku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1905225.html, schemat:
  Sygnalizacja otwarcia szafki - napięcie na pasku led jest słabe...


  Zmiany jakie wprowadziłem:
  Zasilanie 12V, 1.5A sieciowe
  Zamiast buzzera pasek led, 3 metry po 4.8W/metr
  kontrakton zwierny 20mm
  tranzysor NPN BC 548  i ... działa! Problem jest tylko jeden: napięcie na pasku led jest na tyle słabe (około 8V) że pasek ledwo świeci. Zmieniając opornik na mniejszy (schodziłem aż do 4.7K) napięcie wzrasta (i jasność świecenia) ale opornik wyraźnie się nagrzewa i obawiam się o bezpieczeństwo układu.

  Kombinuję od paru dni jak mogę zwiększyć napięcie tego układu, nie do końca rozumiem, dlaczego właściwie opornik wpływa na jego wartość, jeśli wykorzystywany jest on tylko do nóżki sterującej tranzystora, a sam pasek led zasilany jest bezpośrednio z 12V.

  Proszę o pomoc.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 37  
  A mierzyłeś spadek napięcia na tranzystorze?

  Dodano po 34 [sekundy]:

  A mierzyłeś spadek napięcia na tranzystorze?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 9  
  Przyznam że nie.
  Może to głupie pytanie, ale gdzie powinienem mierzyć wtedy napięcie? Miedzy nóżkami tranzystora czy nóżką a minusem. Jestem zielony jak widać :)
 • Poziom 33  
  Sprawdź w karcie katalogowej jaki maksymalny prąd kolektora ma ten tranzystor. Wydaje mi się, że będzie to zdecydowanie mniej niż prąd wymagany do zasilania paska LED.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Absolute Maximum Ratings:
  IC Collector Current (DC) 100mA

  3m paska pobiera pewno 10 razy więcej prądu.
 • Poziom 14  
  Witam!
  Najprościej to dać przekaźnik tak, by Twój układ załączał jego, a dopiero on LEDy. Albo daj mocniejszy tranzystor, ale opcja z przekaźnikiem będzie chyba dla Ciebie najprostsza i najskuteczniejsza ;).

  A co do tego, że wartość opornika wpływa na jasność świecenia paska LED, to odpowiedź jest prosta: tranzystor zachowuje się jak sterowane źródło prądowe. A steruje się go prądem bazy, do której ten rezystor jest podpięty. Im mniejszy rezystor, tym większy prąd bazy, a co za tym idzie, większy prąd płynący przez Twoje LEDy :).

  Pozdrawiam,
  Dominik3004.
 • Poziom 9  
  Dzięki za wytłumaczenie.

  Nie posiadam ani innego tranzystora ani przekaźnika, kupię oba, tak na wszelki wypadek i w celu po prostu pobawienia się, żeby rozwinąć wiedzę.

  No to, mam nadzieję końcowe pytania laika:

  Czy te elementy będą lepsze?
  Tranzystor: NPN BC639 80V/1A
  Przekaźnik: Przekaźnik HLS8L-DC5V-S-C - cewka 5V, styki 2x 15A/120VAC (Maksymalne napięcie: 120VAC / 24VDC)

  1. Niestety w miejscu w którym chcę je kupić nie ma przekaźnika który obsługuje 12-16 VDC ale to chyba nie powinien być problem?
  2. Czy w przypadku tranzystora w/w nie będzie problemu, że nie mogę go wysterować za pomocą mojego układu (za mały prąd)?
  3. Czy w tym momencie jeśli stosujemy przekaźnik tranzystor jest w ogóle potrzebny? Jeśli dobrze rozumiem rolę przekaźnika to jest ona identyczna jak tranzystora, tyle, że dla wyższych napięć?
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  1. Przydałby się przekaźnik z cewką na 12V, bo z tego co zrozumiałem, to takim napięciem chcesz układ zasilać. Ale od biedy może być cewka na 5V, tylko wtedy trzeba tak dobrać opornik, by przy zasilaniu układu z 12V na przekaźniku było 5V.
  2. Tranzystor wysterujesz, tylko będzie trzeba dobrać odpowiednią wartość rezystora. Problem w tym , że im mniejszy on będzie, tym bardziej się będzie grzał. Kolejnym problemem jest to, że prąd plynie przez niego cały czas, więc zwiększy się prąd jaki pobiera układ w czasie spoczynku. Dlatego lepiej dać przekaźnik, bo do działania potrzebuje on małego prądu, rzędu kilkudziesięciu miliamper, więc nie trzeba zmieniać dotychczasowego układu, rezystor mógłby być dość dużej wartości, więc prąd płynący przez niego przy zamkniętych drzwiach byłby mały.
  3. Tranzystor i przekaźnik nie są elementami, które można zawsze zamiennie stosować i to który z nich się zastosuje nie zależy od napięcia, ale to już inny temat. W tym układzie styki kontaktronu są zwarte przy zamkniętych drzwiach. Gdyby podłączyć sam kontaktron szeregowo z przekaźnikiem, to przekaźnik byłby niepotrzebnie załączony przy zamkniętych drzwiach, grzałby się i pobierał prąd bezsensownie ;). Ale układ by działał, tylko trzeba by wykorzystać styki przekaźnika, które są zwarte, gdy cewka przekaźnika nie jest zasilona.

  A tak poza tematem, to nie prościej było zastosować krańcówki zamiast kontaktronu i reszty układu? Byłoby jeszcze prościej, bo tylko 1 element ;).
 • Poziom 9  
  Ad krańcówka:
  No prościej, ale o ile mniej zabawnie! :)

  Będę walczył, dziękuję bardzo za pomoc, łapki poleciały
 • Poziom 14  
  Cieszę się, że mogłem pomóc. Chciałbym tylko jeszcze przypomnieć o tym, że w przypadku wybrania opcji z przekaźnikiem, trzeba przylutować równolegle do wyprowadzeń jego cewki diodę ( zwykłą, np. 1N4007 ) w kierunku zaporowym ( tak by nie przewodziła, gdy przekaźnik działa ). Zapobiegnie ona ewentualnemu uszkodzeniu tranzystora sterującego przekaźnikiem ;).
 • Poziom 33  
  Do tego typu zastosowań lepszy będzie tranzystor MOS (N-kanałowy). Sterowany jest on napięciowo. Wartość rezystora nie będzie miała istotnego znaczenie. Może pozostać ten 220k.
  Przekaźnik ma sens tylko jeśli wymagana jest separacja galwaniczna np. gdy włączane jest napięcie sieciowe 230V. Zapewne masz tzw. bezpieczny zasilacz więc wystarczy jedynie tranzystor.
 • Poziom 29  
  Można również użyć tranzystor typu darlington np. BD649, wtedy również może być rezystor o dużej rezystancji, bo jest duże wzmocnienie.
 • Poziom 33  
  Tranzystor bipolarny będzie się grzał. Ten pasek LED pobiera ponad 1A.
 • Poziom 29  
  Tak wiem, napisałem, tylko, że jest taka możliwość. Sam bym na pewno zastosował MOSFETa.
 • Poziom 9  
  Rozwiązane na krańcówkach ...