Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

C.W.U. z piecyka gazowego + C.W.U z pieca na paliwo stałe.

15 Sie 2016 11:26 1155 7
 • Poziom 10  
  Witam.
  Ciepłą wodę mam albo z pieca gazowego albo z bojlera grzanego poprzez piec na paliwo stałe i przełączam to ręcznie. Po powrocie z pracy nie mam ciepłej wody (woda z bojlera) i muszę albo przełączyć na gazowe grzanie wody albo rozpalać w piecu na paliwo stałe i czekać aż się woda nagrzeje.
  Chciałbym zamontować jakiś system który by mi automatycznie przerzucał ciepłą wodę z piecyka gazowego albo z bojlera.
  Pomysł jest takie alby zamontować jakiś zawór (+ jakieś sterownik?) który by mi przełączał ciepłą wodę z piecyka gazowego jeśli temp. w bojlerze by spadła poniżej np 50stopni i przerzucał ciepłą wodę z bojlera jeżeli temp. w bojlerze byłaby wyższa niż 50stopni.
  Pytanie jest takie co bym musiał kupić aby to działało?
 • Poziom 17  
  a ten piec gazowy to służy do grania tego bojlera? czy jest to przepływowy (gazowy) podgrzewacz , potocznie zwany junkersem?
 • Poziom 10  
  Tak, jest to przepływowy podgrzewacz gazowy.
  Bojler jest grzany tylko kotłem na paliwo stałe.
 • Poziom 17  
  zawór 3 drogowy sterowany i termostat w bojlerze
 • Poziom 10  
  Mógłyś podać jaki konkretnie zawór kupić i jaki termostat?
  Do tego jakiś sterownik potrzebny?
  "Prostą hydraulikę" ogarniam ale takie zawory i termostaty to dla mnie nowość i nie wiem czego konkretnie i gdzie szukać.
 • Poziom 10  
  Dzięki za linki.
  Zastanawia mnie jeszcze jedno. W opisie zaworu jest napisane, że po zamknięciu zawór nie jest w 100% szczelny. Zastanawiam się czy jak będę brał wodę z bojlera i zawór nie będzie szczelny to będzie szła woda poprzez piec gazowy (w małej ilości) i piec będzie ja niepotrzebnie grzać. Czy będą to tak małe ilości, że piec gazowy się nie włączy?
  No i czy ta ilość wody przedostającej się przez nieszczelność zamkniętego zaworu nie będzie znacząco chłodzić wody jeżeli będę brać ciepłą wodę z pieca gazowego a w bojlerze będzie zimna?
  Jak będę brać ciepłą wodę z pieca gazowego a przez nieszczelność będzie szła zimna woda z bojlera.
 • Poziom 10  
  Zamontowałem zawór 3 drogowy z napędem A80 wersja 4 przewodowa.
  Zawór ma w sobie wyłączniki krańcowe i pobiera prąd tylko podczas przełączania, dzięki temu w żadnej pozycji (oprócz ruchy jak się przełącza w daną pozycje) nie grzeje się i w jednej i drugiej pozycji może pozostać na długi czas.
  Do "wspólnego" przyłącza podłączyłem zimną wodę. Do dwóch pozostałych podłączyłem zasilanie wody bojlera i zasilanie wody piecyka gazowego.
  Dwa przewody w zaworze to zasilanie. Dwa kolejne to sterowanie. Jak się złączy dwa sterownicze przewody to kula zaworu się obraca przełączając zasilanie wodą bojler a jak się rozłączy to kula powraca poprzedniego położenia i zasila zimną wodą piecyk gazowy.
  Na bojlerze mam włącznik termiczny NO który steruje mi zaworem.
  dzięki jarcecz za wskazówki.