Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

C.W.U. z piecyka gazowego + C.W.U z pieca na paliwo stałe.

15 Sie 2016 11:26 1155 7
  • Poziom 10  
    Witam.
    Ciepłą wodę mam albo z pieca gazowego albo z bojlera grzanego poprzez piec na paliwo stałe i przełączam to ręcznie. Po powrocie z pracy nie mam ciepłej wody (woda z bojlera) i muszę albo przełączyć na gazowe grzanie wody albo rozpalać w piecu na paliwo stałe i czekać aż się woda nagrzeje.
    Chciałbym zamontować jakiś system który by mi automatycznie przerzucał ciepłą wodę z piecyka gazowego albo z bojlera.
    Pomysł jest takie alby zamontować jakiś zawór (+ jakieś sterownik?) który by mi przełączał ciepłą wodę z piecyka gazowego jeśli temp. w bojlerze by spadła poniżej np 50stopni i przerzucał ciepłą wodę z bojlera jeżeli temp. w bojlerze byłaby wyższa niż 50stopni.
    Pytanie jest takie co bym musiał kupić aby to działało?
  • Poziom 17  
    a ten piec gazowy to służy do grania tego bojlera? czy jest to przepływowy (gazowy) podgrzewacz , potocznie zwany junkersem?
  • Poziom 10  
    Tak, jest to przepływowy podgrzewacz gazowy.
    Bojler jest grzany tylko kotłem na paliwo stałe.
  • Poziom 17  
    zawór 3 drogowy sterowany i termostat w bojlerze
  • Poziom 10  
    Mógłyś podać jaki konkretnie zawór kupić i jaki termostat?
    Do tego jakiś sterownik potrzebny?
    "Prostą hydraulikę" ogarniam ale takie zawory i termostaty to dla mnie nowość i nie wiem czego konkretnie i gdzie szukać.
  • Poziom 10  
    Dzięki za linki.
    Zastanawia mnie jeszcze jedno. W opisie zaworu jest napisane, że po zamknięciu zawór nie jest w 100% szczelny. Zastanawiam się czy jak będę brał wodę z bojlera i zawór nie będzie szczelny to będzie szła woda poprzez piec gazowy (w małej ilości) i piec będzie ja niepotrzebnie grzać. Czy będą to tak małe ilości, że piec gazowy się nie włączy?
    No i czy ta ilość wody przedostającej się przez nieszczelność zamkniętego zaworu nie będzie znacząco chłodzić wody jeżeli będę brać ciepłą wodę z pieca gazowego a w bojlerze będzie zimna?
    Jak będę brać ciepłą wodę z pieca gazowego a przez nieszczelność będzie szła zimna woda z bojlera.
  • Poziom 10  
    Zamontowałem zawór 3 drogowy z napędem A80 wersja 4 przewodowa.
    Zawór ma w sobie wyłączniki krańcowe i pobiera prąd tylko podczas przełączania, dzięki temu w żadnej pozycji (oprócz ruchy jak się przełącza w daną pozycje) nie grzeje się i w jednej i drugiej pozycji może pozostać na długi czas.
    Do "wspólnego" przyłącza podłączyłem zimną wodę. Do dwóch pozostałych podłączyłem zasilanie wody bojlera i zasilanie wody piecyka gazowego.
    Dwa przewody w zaworze to zasilanie. Dwa kolejne to sterowanie. Jak się złączy dwa sterownicze przewody to kula zaworu się obraca przełączając zasilanie wodą bojler a jak się rozłączy to kula powraca poprzedniego położenia i zasila zimną wodą piecyk gazowy.
    Na bojlerze mam włącznik termiczny NO który steruje mi zaworem.
    dzięki jarcecz za wskazówki.