Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux ESF 63020 - Nie grzeje wody

kepelle 15 Sie 2016 16:16 1725 22
  • #1 15 Sie 2016 16:16
    kepelle
    Poziom 10  

Witam wszystkich chcących pomóc i nie tylko:)

Zmywarka jak podałem w temacie nie grzeje wody, sprawdziłem wszystko - tzn. przekaźnik, przewody, hydrostat, i oczywiście samą grzałkę. Wszystko sprawne. Brak zimnych lutów, nadpaleń i innych przerw na programatorze. Zmywarka przechodzi cały program pobiera, myje, wypompowuje wodę, ale nie grzeje wody. Czy znajdzie się jakaś litościwa dusza która mi pomoże? Panowie już nie wiem co dalej.
    Pozdrawiam.

0 22
  • Pomocny post
    #2 15 Sie 2016 16:24
    budiet
    Poziom 22  

Sprawdź czy masz zabezpieczenie termiczne, takie coś z 2 kabelkami przykręcone gdzieś na obudowie. Możliwe że jest uszkodzony i nie pozwoli ci wtedy na uruchomienie grzałki.

1
  • #3 15 Sie 2016 17:03
    kepelle
    Poziom 10  

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.
    Wydaje mi się, że mając 40Ω z grzałki na programatorze mierzone na styku przekaźnika w stosunku do przewodu fazowego? (brązowy kolor) wyklucza zabezpieczenie termiczne?
    Pozdrawiam i jeszcze raz Dziękuję

0
  • #4 15 Sie 2016 17:20
    budiet
    Poziom 22  

W pralkach stosuje się takie zabezpieczenie, często zabezpieczenia są zwielokrotnione.
    Taki wyłącznik nie jest zbyt szybki i dokładny w działaniu ale daje dodatkowe zabezpieczenie.
    Sprawdź gdzie po drodze znika prąd dla grzałki, może coś tylko nie łączy.

1
  • #5 15 Sie 2016 17:56
    kepelle
    Poziom 10  

Ok, jak sprawdzić te zabezpieczenie? Omomierzem? Przydałby się jakiś schemat...
    Dzięki wielkie

0
  • Pomocny post
    #6 15 Sie 2016 18:03
    budiet
    Poziom 22  

Ogólnie to są albo bimetaliczne, albo rezystancyjne zabezpieczenia, więc pomiar rezystancji wystarczy.

0
  • #7 15 Sie 2016 18:58
    kepelle
    Poziom 10  

Właśnie znalazłem coś ala schemat, rozrysowane połączenia programatora plik jest w pdf i nie da się tu wstawić. Element o którym pisałeś jest zaznaczony jako termistor (chyba) i wchodzi do płyta na H1 i H2.

I teraz moje pytanie - w stanie "zimnym" jaką ma mieć rezystancję? Zwiększa się czy zmniejsza? U mnie jest 6,3K. Można tam założyć mostek w celu sprawdzenia?

0
  • Pomocny post
    #8 15 Sie 2016 19:07
    budiet
    Poziom 22  

Sprawdź model a reszta się już znajdzie, a do pomiaru wykręć go pomierz, ogrzej, pomierz jeszcze raz.
    Na jego obudowie powinna znajdować się nazwa modelu.

1
  • #9 23 Sie 2016 21:06
    kepelle
    Poziom 10  

Witam ponownie.
    Kto wie gdzie w tym złomie jest termistor?
    Oglądałem i nic - nawet po drutach, gdzieś się to gubi pod miską wody.Czy trzeba to całe rozebrać. Bardzo proszę o podpowiedź
    Dziękuję i Pozdrawiam

0
  • #10 24 Sie 2016 19:03
    kepelle
    Poziom 10  

Właśnie znalazłem termistor, reguluje jak podano w opisie w Internecie. Jak jest zimny to około 6,3K, a jak podgrzeje się do 70°C to rezystancja maleje do 1.2K. Może się to komuś kiedyś przyda.

Wracając do tematu - grzałka jest sprawna hydrostaty również - 2szt. Przekaźnik wylutowany i sprawdzony napięciem 12V i z obciążeniem 60W. Został się tylko programator? Czy coś jeszcze,a jak programator to można go ożywić?
    Pozdrawiam

1
  • Pomocny post
    #11 24 Sie 2016 20:29
    Trull
    Poziom 28  

Temat był wielokrotnie wałkowany, sprawdź cewkę tachometryczną na silniku pompy myjącej. W trakcie pracy na przewodach cewki powinno się pojawić napięcie 9-12 V prądu przemiennego jeśli nie ma, cewka do wymiany . Podpowiem że nie występuje jako część zamienna w electroluxie a jedynie jako element całej pompy. Pomiar omomierzem cewki nie zawsze jest miarodajny , często dochodzi do zwarć na cewce.

1
  • Pomocny post
    #12 24 Sie 2016 23:58
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Trull napisał:
    Podpowiem że nie występuje jako część zamienna w electroluxie a jedynie jako element całej pompy.

I dlatego warto przewinąć samemu, bo żaden zakład przewijania silników się tego nie podejmie ze względu na nieopłacalność. 800 zwojów DNE 0,08. Dla niecierpliwych raczej nie polecam, żmudna robota.

1
  • #13 25 Sie 2016 19:38
    kepelle
    Poziom 10  

A co powiecie jak nie ma tacho? Na pompie jest miejsce na cewkę ale jej nie ma i niema żadnych przewodów. Ale za to są 2 hydrostaty. Co Panowie na to? :)
    Dziękuję za podpowiedzi i czekam na dalsze
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #14 25 Sie 2016 23:33
    peter falk
    Specjalista AGD

Jest 10 modeli tego typu zmywarki, więc podaj PNC :!: tej konkretnie, którą naprawiasz i naczej się nie dogadamy.
    Wszystkie modele w istocie - tacha na pompie nie posiadały. Za to stosowano kilka różnych odmian modułu sterującego

kepelle napisał:
    Jak jest zimny to około 6,3K, a jak podgrzeje się do 70°C to rezystancja maleje do 1.2K

Jest dobrze.
    Jeśli masz możliwość, zrób porządne zdjęcia modułu sterowania - obu stron płytki.

0
  • #15 28 Sie 2016 22:22
    Trull
    Poziom 28  

A co powiesz jak jest około 10 wersji tego modelu i w części z nich występuje tacho? Mamy bawić się we wróżenie? To twój problem żeby podać DOKŁADNE dane sprzętu.

0
  • #16 04 Wrz 2016 17:58
    kepelle
    Poziom 10  

Czołem!
    W zmywarce cokolwiek by się nie działo, to nie będzie grzała wody.Po wejściu w tryb serwisowy diody migały 15 razy - co daje błąd czasu napełniania. Po sprawdzeniu elektrozaworu na wejściu wody okazał się dobry. Na wyjściach sterujących brak napięcia 220v. Zamontowane są triaki w obudowie układu scalonego i pomierzone omomierzem wszystkie mają takie same wartości. Tranzystory sterujące triakiem również. Połączenia tranzystorów z układem scalonym ok. Przez cały czas myślałem że to problem z grzaniem, a okazało się że z dopływem wody. Tylko jakim cudem zmywarka robiła całe mycie? Jak wody nie wpuszcza. Kolegę TRULL informuję że typ sprzętu jest w tytule a programator to EDW500 , a może jest jeszcze jakiś numer który jest potrzebny? Panowie o co w tym wszystkim chodzi?
    Pozdrawiam i liczę na Wasze odpowiedzi- dzięki

0
  • #17 04 Wrz 2016 19:56
    Trull
    Poziom 28  

Czytaj ze zrozumieniem jak napisał Peter jest 10 wersji ESF 63020 z czego kilka ma cewki tachometryczne podawaj PNC.

0
  • #18 04 Wrz 2016 20:07
    kepelle
    Poziom 10  

PNC 911 519 017 05

0
  • #19 04 Wrz 2016 20:10
    TONI_2003
    Moderator

peter falk napisał:
    Jeśli masz możliwość, zrób porządne zdjęcia modułu sterowania - obu stron płytki.

Ile jeszcze poczekamy aż wykonasz taką prostą prośbę oraz kilka innych... Jak Wiesz lepiej to po co ten temat?

0
  • #20 06 Wrz 2016 00:08
    kepelle
    Poziom 10  

Ok spełniam powinność swoją i przesyłam fotki sterownika.
    Electrolux ESF 63020 - Nie grzeje wody Electrolux ESF 63020 - Nie grzeje wody

0
  • #21 06 Wrz 2016 00:52
    peter falk
    Specjalista AGD

Tacha w niej nie ma. Sprawdź bezpośrednio miernikiem grzałkę. Podepnij pod wyprowadzenia cewki przekaźnika odpowiednio diodę LED przez rezystor 1kom. Wrzuć maszynę w tryb serwisowy. Sprawdzimy, czy moduł choć na chwilę załącza przekaźnik.
    Na moje oko: ciężki przypadek się trafił.

2
  • #22 06 Wrz 2016 12:45
    kepelle
    Poziom 10  

W trybie serwisowym jak jest brak wody to grzałki nie włączy ponad to już wcześniej sprawdzałem grzałkę i przekaźnik. Zgodzę się z tobą "ciężki przypadek"
    Pozdrawiam

0
  • #23 15 Wrz 2016 21:08
    kepelle
    Poziom 10  

Witam.
    Trochę to trwało, ale naprawiłem i po wymianie R15- 1K zmywarka działa.
    Dziękuję wszystkim za pomoc .
    Pozdrawiam i temat zamykam.

0