Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd bramy pracuje 2/3 razy po czym zaczynają się kłopoty

Matheo 007 15 Sie 2016 18:25 1251 21
  • #1 15 Sie 2016 18:25
    Matheo 007
    Poziom 4  

Witam
    Zakupiłem napęd bramy przesuwnej firmy Hato 1400. Po podłączeniu zasilania fotokomórek i sprawdzeniu czy wszystko jest poprawnie przystąpiłem do testu napędu. Otworzyłem i zamknąłem bramę 2,3 razy po czym przy kolejnej próbie brama otwarła się tylko trochę około 50 cm i się zatrzymała i po każdym kolejnym naciśnięciu pilota było tak samo czyli przesuwała się o tę samą wartość i zatrzymywała gdy się tak działo dioda na sterowniku bramy świeciła się cały czas a brama nie kończyła cyklu trzeba było uruchamiać ją kilka razy aby zakończyła cykl.

Przestawiłem siłę ciągu na max i problem nadal istnieje
    Brama waży max 400kg a napęd jest do 1400kg
    Napęd zachowywał się tak samo gdy został podłączony na próbę bez bramy ale myślałem że to z braku fotokomórek które byłe niepodłączone.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu

Dziękuję, Mateusz

• #2 15 Sie 2016 18:42
    budiet
    Poziom 22  

Sprawdź czy nie masz ustawionej funkcji "furtki" uchylania bramy, może trzeba tylko ustawić funkcje pilota na nowo.

• #3 15 Sie 2016 18:43
    piotrek22101
    Poziom 39  

Witam,sprawdź fotokomórki,następnie zworki od ustawiania funkcji furtki.

• #4 15 Sie 2016 18:44
    Matheo 007
    Poziom 4  

budiet napisał:
    Sprawdź czy nie masz ustawionej funkcji "furtki" uchylania bramy, może trzeba tylko ustawić funkcje pilota na nowo.

Furtka jest wyłączona jak i funkcja osiedlowa pozostawiłem tylko auto zamykanie.

• #5 15 Sie 2016 18:49
    budiet
    Poziom 22  

Sprawdź czy coś nie blokuje zębatki.

• #6 15 Sie 2016 18:52
    Matheo 007
    Poziom 4  

piotrek22101 napisał:
    Witam,sprawdź fotokomórki,następnie zworki od ustawiania funkcji furtki.

Postaram się sprawdzić ale tak jak wcześniej napisałem brama pracowała dobrze 2,3 cykle i nagle przestała i to mnie zaskoczyło.

Dodano po 2 [minuty]:

budiet napisał:
    Sprawdź czy coś nie blokuje zębatki.

Sprawdzałem jak pracuje brama gdy silnik jest wysprzęglony i przesuwa się bardzo gładko.

• #7 15 Sie 2016 18:56
    budiet
    Poziom 22  

Może urwał ci się magnes współpracujący z kontaktronem i przykleił się gdzieś do bramy lub obudowy.

• #8 15 Sie 2016 19:11
    Matheo 007
    Poziom 4  

budiet napisał:
    Może urwał ci się magnes współpracujący z kontaktronem i przykleił się gdzieś do bramy lub obudowy.

Niestety nie do tego napędu dołączone są najazdówki nie ma magnesów.

• #9 15 Sie 2016 19:17
    piotrek22101
    Poziom 39  

Fotokomórki widzą się dobrze,nie przestawiły się?

• #10 15 Sie 2016 19:18
    budiet
    Poziom 22  

Można by jeszcze pomierzyć czy nie ma problemów z zasilaniem (głównie elektroniki sterującej) czy nie ma jakichś zaników napięcia lub zakłóceń np od silnika.

• #11 15 Sie 2016 19:58
    Matheo 007
    Poziom 4  

piotrek22101 napisał:
    Fotokomórki widzą się dobrze,nie przestawiły się?

Fotokomórki są zamontowane stabilnie na metalowych słupkach.

Dodano po 44 [sekundy]:

budiet napisał:
    Można by jeszcze pomierzyć czy nie ma problemów z zasilaniem (głównie elektroniki sterującej) czy nie ma jakichś zaników napięcia lub zakłóceń np od silnika.

Jak mogę to zbadać ?

Dodano po 7 [minuty]:

Chciał bym przypomnieć że silnik zachowywał się podobnie gdy testowałem go w domu na sucho.Ruszał po czym się zatrzymywał. Fotokomórki były wtedy wyłączone tzn zwarłem ze sobą FOTO i COM tak jak podaje instrukcja

• #12 15 Sie 2016 20:11
    budiet
    Poziom 22  

Trzeba mierzyć napięcie zasilania kontrolera, ale jeśli są jakieś zakłócenia w zasilaniu to kontroler może się zawieszać. Może stabilizator jest uszkodzony

• #13 15 Sie 2016 20:39
    Rysiek2
    Poziom 32  

Niektóre typy bram mają samouczącą się automatykę. taki napęd zawsze przed osiągnięciem końca otwierania/zamykania zwalnia. Proces samouczenia opisany jest w instrukcji i sprowadza się do wykonania kilku cykli pełnego zamykania i otwierania.
    Spróbuj zresetować wszystkie ustawienia. Następnie po upewnieniu, że zamontowane jest wszystko tak jak ma pracować uruchom w takiej kolejności jak podaje instrukcja. Jeśli nic nie pisze na ten temat to wykonaj po dwa pełne otwarcia i zamknięcia.

• #14 15 Sie 2016 20:41
    Matheo 007
    Poziom 4  

Rysiek2 napisał:
    Niektóre typy bram mają samouczącą się automatykę. taki napęd zawsze przed osiągnięciem końca otwierania/zamykania zwalnia. Proces samouczenia opisany jest w instrukcji i sprowadza się do wykonania kilku cykli pełnego zamykania i otwierania.
    Spróbuj zresetować wszystkie ustawienia. Następnie po upewnieniu, że zamontowane jest wszystko tak jak ma pracować uruchom w takiej kolejności jak podaje instrukcja. Jeśli nic nie pisze na ten temat to wykonaj po dwa pełne otwarcia i zamknięcia.

Dzięki spróbuję.

• #15 15 Sie 2016 20:51
    Rysiek2
    Poziom 32  

Po zresetowaniu wyłącz zasilanie i odczekaj kilkanaście sekund przed załączeniem.

• #16 16 Sie 2016 18:32
    Matheo 007
    Poziom 4  

Rysiek2 napisał:
    Po zresetowaniu wyłącz zasilanie i odczekaj kilkanaście sekund przed załączeniem.

Zrobiłem tak jak napisałeś brama otwarła się i zamknęła chyba 5 razy po czym problem powrócił. Brama rusza w kierunku zamykania staje i rusza odrobinę do tyłu. po naciśnięciu pilota znów rusza około 30 cm staje i cofa odrobinę później przy otwieraniu to samo.

Poza tym gdy brama tak ruszy i stanie to aby pojechała dalej trzeba użyć pilota brama sama się nie domknie ani nie otworzy.

• #17 16 Sie 2016 20:34
    Rysiek2
    Poziom 32  

Regulowałeś czułość detekcji przeciążenia?

Dodano po 3 [minuty]:

• #18 16 Sie 2016 21:27
    Marek J.
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

Reasumując wygląda na to, że masz uszkodzoną centralę sterującą. Może to być zimny lut pod grzejącym się elementem (stąd póki się nie nagrzeje to pracuje) a może być coś poważniejszego. Tak czy inaczej raczej serwis ( Czy gwarancyjny? Patrz punkt 8 warunków gwarancji w instrukcji).

• #19 16 Sie 2016 22:11
    budiet
    Poziom 22  

Zobacz też czy pod jakimś większym elementem nie jest pęknięty lut, nie raz się tak dzieje od wibracji, lub poprostu wstrząsy w transporcie mogą to spowodować.

• #20 16 Sie 2016 23:56
    Matheo 007
    Poziom 4  

Rysiek2 napisał:
    Regulowałeś czułość detekcji przeciążenia?

Dodano po 3 [minuty]:

Tak regulowałem bez zmian Napęd bramy pracuje 2/3 razy po czym zaczynają się kłopoty

• Pomocny post
    #21 17 Sie 2016 09:59
    Stan-Lab
    Poziom 14  

Jeżeli brama zatrzymuje się i cofa kilka centymetrów , to może oznaczać zanik poprawnych impulsów z czujnika obrotów silnika .Można odkręcić ten czujnik z góry silnika i przygiąć trochę hallotron ( mały element z 3 nóżkami ) w kierunku magnesu zamocowanego na wale silnika i założyć z powrotem .

• #22 25 Sie 2016 22:44
    Matheo 007
    Poziom 4  

Stan-Lab napisał:
    Jeżeli brama zatrzymuje się i cofa kilka centymetrów , to może oznaczać zanik poprawnych impulsów z czujnika obrotów silnika .Można odkręcić ten czujnik z góry silnika i przygiąć trochę hallotron ( mały element z 3 nóżkami ) w kierunku magnesu zamocowanego na wale silnika i założyć z powrotem .

Bardzo dziękuję za radę przygiąłem hallotron i działa !
    Dzięki !

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo