Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwie sieci WiFi - Prędkość połączenia

15 Sie 2016 19:07 882 10
  • Poziom 11  
    Witam,

Mam następujące pytanie dotyczące skonfigurowanej przeze mnie sieci domowej. Routerem nadrzędnym jest UBEE EVW3226 (standardowy otrzymany przez UPC). Z racji tego, że nie pokrywa zasięgiem WiFi całego domu, chciałem wykorzystać posiadany przeze mnie D-Link DWR-116 (połączony skrętką z Ubee).

Problemem jest osiągana prędkość połączenia - wyniki przeprowadzenia speed testu wyglądają następująco (po uśrednieniu kilku wyników i zaokrągleniu):

- Ubee (poł. kablem) - 115 Mb/s
    - Ubee (poł. wifi) - 40 Mb/s
    - D-Link (poł. kablem) - 60 Mb/s
    - D-Link (poł. wifi) - 20 Mb/s

wyniki powyżej to oczywiście download, przy Internecie od UPC 120 Mbps.

Oczywiście Ubee jest skonfigurowany jako serwer DHCP, a D-Link ma tę funkcję wyłączoną. Spodziewałem się, że z racji tego typu konfiguracji nie będę miał zmniejszenia prędkości połączenia - a tym bardziej dwukrotnej;) SSID obu sieci jest różny (żebym wiedział do którego się podłączam).

Dodam jeszcze, że posiadam w domu trzeci router - TP Link TL-WDR3600 - z racji niemożności podłączenia go do Ubee przez kabel, działa w trybie bridge'a. Prędkość uzyskiwana z niego przy połączeniu wifi wynosi podobnie jak w D-Linku - 20 Mb/s (Co jest dla mnie tym bardziej dziwne, że mam takie same prędkości na obu drugorzędnych routerach, mimo tego że jeden jest połączony przewodowo, a drugi bezprzewodowo).

Proszę bardziej doświadczonych użytkowników o informację - czy to jest normalne, czy jest to może kwestia sprzętowa? Da się to w jakiś sposób polepszyć?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 43  
    Modem Ubee przełącz w tryb bridge i zepnij z D-Linkiem. Kanał wifi dobierz adekwatnie do sytuacji, zastosuj jakiś skaner sieci. W ciemno mogę doradzić kanał 9 lub 13, szerokość 20/40 MHz, auto.

Upewnij się, że usługa Wi-Free jest u Ciebie wyłączona na Ubee.
  • Poziom 11  
    Dziękuję za odpowiedź, z tym że mam kilka uwag i dalsze pytania:

- D-Link jest połączony z UBEE przez kabel (i emituje własną [inną] sieć wifi) - więc nie muszę wtedy robić bridge'a, zgadza się? Chodzi mi właśnie o to, że teoretycznie powinienem mieć z D-Linka pełną prędkość zarówno po kablu jak i po wifi - a w rzeczywistości jest ona okrojona dokładnie o połowę - czy to może być kwestia ustawień?

- Bezprzewodowo jest podłączony z UBEE trzeci router - TP-Link (bo nie mam możliwości położenia kabla na chwilę obecną) - pytanie tylko czy jest sens martwić się kablem, skoro router który jest połączony przewodowo (D-Link) oferuje mi taką samą prędkość jak bezprzewodowy TP-Link połączony bridgem?;)

- Czy WiFree jest w ogóle możliwe żeby wyłączyć? w ustawieniach routera nie widzę takiej opcji - tylko jestem w stanie podejrzeć stan sieci, a w innych zakładkach nie widzę możliwości manipulowania siecią.
  • Poziom 43  
    pch581 napisał:
    D-Link jest połączony z UBEE przez kabel (i emituje własną [inną] sieć wifi) - więc nie muszę wtedy robić bridge'a, zgadza się?
    Jest sens, żeby nie być za kolejnym NAT.

pch581 napisał:
    Czy WiFree jest w ogóle możliwe żeby wyłączyć?
    Tak, zaloguj się do MOJE UPC na stronie dostawcy, tam powinna być opcja wyłączenia. Albo zadzwoń i proś, żeby zrobili to sami.

Dodano po 1 [minuty]:

pch581 napisał:
    Bezprzewodowo jest podłączony z UBEE trzeci router - TP-Link (bo nie mam możliwości położenia kabla na chwilę obecną) - pytanie tylko czy jest sens martwić się kablem, skoro router który jest połączony przewodowo (D-Link) oferuje mi taką samą prędkość jak bezprzewodowy TP-Link połączony bridgem?
    Po prostu pokaż skan sieci wifi zrobiony starszą wersją inSSIDer-a, bo nadal nie wiadomo jak wygląda pasmo 2.4 GHz u Ciebie.
  • Poziom 11  
    jurek.adam napisał:
    pch581 napisał:
    D-Link jest połączony z UBEE przez kabel (i emituje własną [inną] sieć wifi) - więc nie muszę wtedy robić bridge'a, zgadza się?
    Jest sens, żeby nie być za kolejnym NAT.

Czyli zrobić bridge'a zostawiając połączenie przewodowe między Ubee a D-Linkiem? Jakie opcje wtedy muszę pozmieniać na D-Linku? I przede wszystkim czy zwiększy mi to prędkość połączenia tak żeby było bez strat?
  • Poziom 43  
    Bridge ustawiasz tylko na Ubee, w D-Linku nic nie trzeba zmieniać w związku z tym:
    https://pytania.upc.pl/?q=fact_1006973

Pokaż skan sieci wifi to podpowiem jak ustawić sieć bezprzewodową.
  • Poziom 11  
    Ale czy jak przełączę Ubee w tryb Bridge to czy nie przestanie on być serwerem DHCP i nie przestanie emitować swojej sieci wifi? Bo jeśli tak to nie mogę tak zrobić - potrzebuję wszystkie 3 sieci wifi u siebie w domu.

mój skan sieci poniżej. Wygląda całkiem czysto
    od góry jest:

- moja sieć z bridgeowanego TP-Linka
    - WiFree z mojego Ubee
    - moja sieć z Ubee
    - nie moja sieć
    - moja sieć z D-Linka
    - nie moja sieć
    - nie moja sieć

Dwie sieci WiFi - Prędkość połączenia
  • Poziom 43  
    Skoro na Ubee musi być wifi to tym bardziej wyłącz Wi-Free.

Konkretnie napisz, kanał, urządzenie, bo nieczytelne teraz jest.

Dodano po 2 [minuty]:

Na wszystkich swoich routerach ustaw szerokość kanału na 40 MHz dla wifi (kanał auto) i zrób pomiary prędkości.
  • Poziom 11  
    sieci moje:
    TP-Link kanał 3
    Ubee kanał 3 (oba muszą mieć taki sam bo są bridge'owane po wifi)
    WiFree kanał 3 (wiadomo że też musi mieć taki sam)
    D-Link kanał 11

sieci obce:
    sygnał -82dBm kanał 9+13
    sygnał -88dBm kanał 1
    sygnał -91dBm kanał 1[/tr]

jurek.adam napisał:
    Na wszystkich swoich routerach ustaw szerokość kanału na 40 MHz dla wifi (kanał auto) i zrób pomiary prędkości.

Wolałym ustalić najpierw, dlaczego z D-Linka nie dostaję maksymalnej prędkości - nawet po kablu - czym może to być spowodowane?

Okazało się, że na D-Linku miałem ustawiony kanał auto - chociaż nie widać tego na inssiderze
  • Poziom 43  
    pch581 napisał:
    dlaczego z D-Linka nie dostaję maksymalnej prędkości

I nie dostaniesz - porty WAN/LAN ma tylko 100 Mb, brak sprzętowego NAT-u więc "daje ile może", a przepustowość WAN-LAN ma tylko około 9 MB.
  • Poziom 43  
    Może D-Link DWR-116 nie jest demonem szybkości, ale ma radio MIMO 2x2:2, 300 Mbps na całkiem wydajnym chipsecie Mediateka i CPU prawie 600 MHz więc powinien mieć zdecydowanie lepsze osiągi po wifi i kablu. Na początek zresetowałbym go do ustawień domyślnych.