Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega reset przez BT - Tranzystor jako przełącznik

rosak 16 Sie 2016 13:25 1977 33
  • #1 16 Sie 2016 13:25
    rosak
    Poziom 24  

Witam.
    Mam podłączony moduł BlueTooth HC-05 do ATmega328, używam go do programowania oraz do standardowej komunikacji. Programowanie jest możliwe dzięki wyprowadzeniu STATE w HC-05. Pin ten skonfigurowałem tak, aby podczas normalnej pracy był na nim stan HIGH (3.3V bo taka jest logika HC-05) a podczas połączenia np z telefonem, stan zmienił się na LOW.
    Z drugiej strony jest ATMega. Pin odpowiedzialny za reset jest podciągnięty w górę do 5V przez rezystor 10kOhm. Między pinem RESET Atmegi a STATE modułu BT jest kondensator elektrolityczny 1uF. I tu zaczyna się mój problem z rozumowaniem zasady działania. Kondensator powoduje, że kiedy STATE w BT zmienia się na LOW, Atmega dostaje na pin RESET krótki impuls LOW, zamiast ciągłego. Dzięki temu Atmega się resetuje i możliwe jest programowanie.
    Wygląda to tak:

Niestety, przeważnie przez BT chcę się komunikować z Atmega, a programować tylko czasem. Normalnie podczas każdego połączenia z BT Atmega się resetuje co jest trochę denerwujące. Wymyśliłem więc, że zrobię tak, aby podczas normalnej pracy obwód między RESET a STATE był przerwany, a tylko programowo będę go załączał w celach programowania. Wydaje się proste, a ja siedzę już nad tym 3 dni.

To zrobiłem dotychczas (nie trzeba czytać)
    Zrobiłem już układ z tranzystorem NPN (BC547B), baza sterowana z digital pinu 12 Atmegi. Działało mi to przez cały dzień testów. Kiedy na pinie 12 miałem low, obwód był przerwany i Atmega się nie resetowała. Kiedy przez serial włączałem stan HIGH na pinie 12 (oczywiście najpierw wpis do EEPROM a w funkcji setup odtworzenie stanu HIGH z EEPROMu) obwód się zamykał, Atmega się resetowała (niepotrzebnie ale to mi nie przeszkadza) i podczas następnego połączenia możliwe było programowanie. Niestety działało to przez 1 dzień, na drugi dzień przestało. Mianowicie, Atmega wpadała w resetloop, a to dlatego, że podczas uruchamiania na digital pinie pojawia się 3x LOW, HIGH i dopiero potem wartość z funkcji setup. Dodałem więc kondensator 470uF między pin 12 a bazę BC547. Pomogło, na kilka godzin, i przestało działać. Mniejsza z tym, ten sposób i tak jest zły. Trzeba sterować tranzystor stanem LOW a nie HIGH.
    Potrzebny jest więc tranzystor PNP (mam pod ręką BC327 oraz 2N2097A). Żebym znów nie tracił kilka dni proszę Was o pomoc, wstaw brakujący element ;)

Ma być tak, że przy stanie LOW na pinie 12 obwód RESET- STATE ma być zamknięty, a przy podaniu stanu HIGH na 12, obwód ma się otwierać.

Acha, co do prądów, nie mam pojęcia jaki prąd płynie z pinu RESET do BT kiedy STATE zmienia się na LOW, podejrzewam, że bardzo mały, na pewno nie większy niż 20mA.

Z góry dzięki za pomoc.

0 29
  • #3 16 Sie 2016 14:55
    rosak
    Poziom 24  

Tylko mi nie chodzi o zdalny reset, nie jest mi to do niczego potrzebne. Chodzi mi o możliwość zdalnego programowania, z IDE na PC lub z aplikacji Bluino Loader na androida, bo innej nie znam. Pisałem też, że obecne rozwiązanie działa, chcę je tylko zmodyfikować.

0
  • #4 16 Sie 2016 16:10
    373522
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 16 Sie 2016 16:50
    rosak
    Poziom 24  

Ja również przez natłok innych prac nie mam czasu na rozczytywanue się w logice bootloadera i dlatego idę na łatwiznę prosząc Was o pomoc ;)
    Nie wiem o co Ci chodzi z umiejętnością wpisania do EEPROM. Używam komendy EEPROM.write (0, 1) a w funkcji setup digitalWrite(resetpin, EEPROM.READ(0)), ot cała filozofia.
    Używam bootloadera optiboot. Nie miałem pojęcia, że istnieje funkcja o której piszesz, możesz trochę rozwinąć, czy zmusisz mnie do szukania? ;)

0
  • #6 16 Sie 2016 17:25
    atom1477
    Poziom 43  

Ciężko zrozumieć o co tutaj chodzi.
    Ten "Digital Pin" jest z procka oprogramowanego przez Ciebie, tak?
    No to jaki problem wywalić fragment kodu który wystawia "3x LOW, HIGH"?

0
  • #7 16 Sie 2016 17:58
    rosak
    Poziom 24  

Tak, digital pin 12 jest z nomenklatury Arduino. 3x LOW, HIGH nie jest z mojego programu, poprostu kiedy Arduino startuje, podaje taką modulację. Myślałem, że tak jest na wszystkich pinach, sprawdziłem teraz i okazuje się, że tylko na 13..
    Nieważne, i tak chcę to przerobić "na odwrót" więc zapomnijmy o tej części problemu.

0
  • #8 16 Sie 2016 21:34
    piotrva
    Moderator na urlopie...

1. Pin 13 arduino jest nieszczęśliwy, bo na nim jest diodka migająca w czasie startu bootloadera. Użyj innego pinu.
    2.

rosak napisał:
    Tylko mi nie chodzi o zdalny reset, nie jest mi to do niczego potrzebne.
    - hmm, skoro nie chcesz zdalnego resetu, to po co ten wątek? :D Chodzi Ci o to, aby aktywować bootloader - więc spróbuj wywołać reset procesora === aktywację bootloadera w sposób programowy.

0
  • #9 16 Sie 2016 22:24
    rosak
    Poziom 24  

piotrva- wiem, że napisałem sporo, ale starałem się opisać problem dokładnie, żeby nie było "PROBLEM- POMOCY!!!" a Wy się domyślajcie o co chodzi...
    Gdybyś przeczytał, zrozumiał byś.
    W skrócie-
    Obecnie działa mi reset zdalnie, tak jak powinien działać, czyli- przy połączeniu BT na pin RESET Atmegi idzie krótki "impuls" LOW, po czym następuje programowanie, czy upload sketch'u, jak zwał tak zwał.

Mi chodzi o to, aby rozłączyć pin RESET od BT po to, żeby mi się Atmega nie resetował za każdym razem kiedy łączę się z BT, np. aby zczytać czy wprowadzić dane po serial.

Problem jest banalnie prosty dla kogoś, kto potrafi przeliczyć wartości rezystora, kondensatora itp.
    Jakoś sobie poradzę. Powoli przyzwyczajam się do budżetowego oscyloskopa z chin, wykupiłem też pakiet w EveryCircuit, powoli do tego dojdę.

Jak na razie jedyne czego nie rozumiem, to dlaczego za pomocą tego kondensatora, na pin resetu idzie tylko krótki impuls. Coś pamiętam, że kondensator przewodzi dopiero kiedy się naładuje..?
    Co więcej, opcja z mojego pierwszego obrazka działa niezależnie od tego, jak spolaryzuję kondensator, tego też nie rozumiem.

0
  • #10 16 Sie 2016 23:31
    piotrva
    Moderator na urlopie...

@rosak,

Ok, myślałem i wynikało z pierwszego postu, że chcesz zrobić to elegancko - wtedy działoby się to nie po każdym połączeniu ale tylko po wysłaniu określonego pakietu przez moduł BT. Nigdzie nie napisałeś, że nie dopuszczasz innych rozwiązań (czytałem i tak zrozumiałem Twoje pytanie)

Nie potrzebnie kupowałeś pakiet - można skorzystać z darmowego np.: http://www.falstad.com/circuit/ lub dla bardziej zaawansowanych - LTSpice.

Ale w takim razie dlaczego to działa? Otóż kondensator potrzebuje czasu na naładowanie się.

W stanie ustalonym nie wpływa do niego ani nie wypływa prąd - zatem w Twoim układzie 1 koniec jest spolaryzowany przez pin modułu BT, a drugi - przez rezystor podciągający reset. (pin reset procesora ma bardzo dużą "rezystancję" wejściową - rzędu MΩ - wpływa do niego pomijanie mały prąd.)

Zatem przy braku połączenia po obu stronach kondensatora panuje takie samo napięcie ok. 5V - napięcie na kondensatorze wynosi 0V (kondensator jest "pusty")

W momencie gdy pin modułu BT zmienia stan na niski (0V) to wtedy druga końcówka kondensatora też jest niejako "ciągnięta" do tego samego napięcia. (Można to porównać do szybkiego szarpnięcia tłoczkiem strzykawki - będzie ona na początku nadal pusta - czyli napięcie wynosi nadal 0V, zatem drugie zakończenie kondensatora musi mieć też przez chwilę napięcie 0V - następuje reset uC).

Następnie następuje ładowanie kondensatora przez rezystor. Proces ten opisują równania: https://en.wikipedia.org/wiki/RC_circuit
    Można to znów porównać do powolnego wypełniania się strzykawki wodą, która przepływa przez wąski wlot.

Po pewnym czasie kondensator się ładuje, pin reset znów ma napięcie 5V, pin przy module - 0V. Napięcie na kondensatorze wynosi 5V (kondensator naładowany - strzykawka pełna, znów prąd nie płynie).

Co ciekawe przy przełączaniu pinu modułu BT w stan wysoki na pinie reset może pojawić się nawet 10V ;)

A dlaczego działa - kondensatory elektrolityczne zasadniczo działają do pewnego momentu w obu kierunkach. Tutaj układ testujesz krótko, oraz rezystor ma stosunkowo dużą wartość, przez co prąd ładowania kondensatora jest niewielki (max 0.0005mA). W innych warunkach, przy podłączeniu składowej stałej (napięcia stałego) odwrotnie niż nakazuje polaryzacja w kondensatorze innym niż ceramiczny zajdą niepożądane procesy (m. in. elektrolityczne) powodując trwałe uszkodzenie kondensatora, mogące się zakończyć nawet małym wybuchem lub wyciekiem gorącego elektrolitu (nie próbujcie tego powtarzać).

PS. U Ciebie napięcie na pinie z BT wynosi 3,3V - więc zaczyać będziemy od tego, że napięcie na kondensatorze wynosi nie 0V, ale 5-3.3V = 1.7V (strzykawka trochę wypełniona wodą), zatem potem napięcie na pinie reset spadnie chwilowo do poziomu minimalnego 0 + 1.7V = 1.7V (wystarczy to aby zresetować procesor).

0
  • #11 17 Sie 2016 07:16
    atom1477
    Poziom 43  

Czyli chcesz żeby połączenie BT:
    1. Powodowało reset uC
    2. Nie powodowało resetu uC.
    Tego się nie da zrobić bo to są sprzeczne warunki.
    Musi tam być kod (i ewentualnie też układ) który zresetuje uC z poziomu samego uC.
    Czyli najprościej podłączyć jakiś pin IO pod pin Reset.

0
  • #13 17 Sie 2016 09:19
    rosak
    Poziom 24  

Dzięki piotrva za wyczerpującą odpowiedź :)
    Rozumiem, co się dzieje kiedy kondensator jest pusty, ale przecież kiedy po resecie się naładuje, układ również działa, tzn:
    1. Kondensator pusty, BT zmienia stan na LOW, kondensator ciągnie z resetu 1.7V, następuje reset, kondensator się ładuje i pozostaje naładowany
    2. BT po odłączeniu zmienia stan na 3.3V ale kondensator pozostaje naładowany
    3. Przy następnym połączeniu kondensator znów ciągnie 1.7V z resetu, mimo, że jest naładowany, dlaczego?

Dodano po 3 [minuty]:

atom1477- nie czytałeś, przecież dokładnie o to mi chodzi.
    Dla Ciebie w skrócie.
    1. Połączenie BT powoduje reset.
    2. Reset powoduje zmiana stanu na pinie STATE w module BT podczas połączenia.
    3. Chcę programowo odłączyć pin STATE modułu BT od RESET atmegi wykorzystując pin IO oraz "jakiś " układ. Dokładnie o to pytam, nawet to narysowałem.

0
  • #14 17 Sie 2016 09:22
    atom1477
    Poziom 43  

Ja rozumiem. Ale to bez sensu bo w takim wypadku decyzję o resetowaniu podejmuje ATMega a nie BT. A więc łączenie się z BT i odcinanie pinu STATE nie ma sensu. Bo od razu resetowanie może robić ATMEga.
    Ale jeżeli chcesz to po prostu zrób tak jak narysowałeś w pierwszym poście.
    Zamiast "?" wstaw tranzystor NPN z rezystorem szeregowo z bazą. Tylko podłącz go do innego pinu niż pin 12. Kondensator C1 należy podłączyć odwrotnie (zamienić miejscami - i +).

0
  • #15 17 Sie 2016 09:23
    rosak
    Poziom 24  

A dokładnie na to działać tak.
    Po BT wysyłam komendę np "resetoff" po której wykonuje się digitalWrite(12, HIGH) oraz EEPROM.write (1, 1). Wtedy do przełącznika (tranzystora) idzie stan HIGH i obwód RESET - BT się ROZŁĄCZA.

0
  • #16 17 Sie 2016 09:25
    atom1477
    Poziom 43  

A gdy będziesz chciał zaprogramować to wysyłasz jakąś komendę "reseton"?

0
  • #17 17 Sie 2016 09:27
    rosak
    Poziom 24  

No i dokładnie tak chcę zrobić tylko nie NPN a PNP (i dawno bym już zrobił gdyby nie natłok innych prac). Nie bardzo tylko wiem jaki rezystor wstawić oraz próbuję zrozumieć jak to działa z naładowanym kondensatorem.

Dodano po 41 [sekundy]:

atom1477 napisał:
    A gdy będziesz chciał zaprogramować to wysyłasz jakąś komendę "reseton"?

Dokładnie.

0
  • Pomocny post
    #18 17 Sie 2016 09:44
    atom1477
    Poziom 43  

rosak napisał:
    No i dokładnie tak chcę zrobić tylko nie NPN a PNP (i dawno bym już zrobił gdyby nie natłok innych prac). Nie bardzo tylko wiem jaki rezystor wstawić oraz próbuję zrozumieć jak to działa z naładowanym kondensatorem.

A dlaczego nie NPN?
    Z naładowanym kondensatorem to nie działa.
    Wcześniej pisałeś o kondensatorze i przewodzeniu prądu.
    No to jest odwrotnie niż wywnioskowałeś.
    Kondensator przewodzi prąd dopóki się naładuje (a nie że przewodzi dopiero po naładowaniu).
    Możesz dać takie coś:
    Po włączeniu zasilania gdy pin ATMegi jest w stanie Hi-Z tranzystor Q1 jest włączony.
    Pojawienie się zbocza opadającego z modułu BT spowoduje przy włączonym tranzystorze przeniesienie impulsu na pin RESET.
    Ale jak za pomocą pinu IO podasz stan niski to wyłączysz tranzystor i stany z BT nie będą się przenosiły na pin RESET.
    Dioda D1 i rezystor R2 tłumią dodatnie szpilki podczas zboczy narastających z modułu BT.
    Machanie pinem IO w momencie gdy stan linii BT jest stabilny nie będzie powodował resetów. Więc od biedy można to nawet podłączyć do tego pinu 12 na którym są te zmiany stanów przy włączaniu.

rosak napisał:
    Dokładnie.

No i właśnie o tym mówiłem. Tu nie trzeba żadnych kondensatorów i łączenia się z BT. Wystarczy że ATmega po potrzymaniu komendy "reseton" zresetuje się sama.

0
  • #20 17 Sie 2016 21:53
    rosak
    Poziom 24  

Dobra, dzień był pracowity, nie miałem czasu na to. Dzięki za pomoc, jutro postaram się skompilować w głowie to, co napisaliście.
    Atom1477- czy nie mylisz przypadkiem pinu 12 z 13? Bo na 13 pojawia się modulacja podczas startu więc nie będę już go używał, natomiast pin 12 jest tylko dzielony z MISO ICSP który nie jest mi potrzebny.

Dodano po 10 [minuty]:

Acha, w wolnej chwili podłączyłem dziś 2N2907 (PNP), w linii RESET ATMEGI (5V) do kolektora, dalej z emitera przez kondensator do STATE modułu BT (3.3V). Bazę miałem podłączyć przez rezystor 2.2k do pinu 12, ale nawet bez tego podłączenia, czyli baza w powietrzu podaje mi 5V. Czy to normalne?

0
  • #21 18 Sie 2016 08:43
    rosak
    Poziom 24  

atom1477 napisał:
    Tu nie trzeba żadnych kondensatorów i łączenia się z BT. Wystarczy że ATmega po potrzymaniu komendy "reseton" zresetuje się sama.

Tylko jak ją wtedy zaprogramować? Może jest coś, o czym nie wiem.
    Środowisko IDE na PC, jak również program Bluino loader na android, najpierw kompiluje sketch, potem łączy się z BT, następuje reset atmegi i upload sketchu. Nie wiem jak mógłbym zsynchronizować ręczny reset w momencie uploadu.

Ogromne dzięki za schemat, dziś to wypróbuję jeśli znajdę diodę przełączającą.

0
  • #22 18 Sie 2016 08:49
    atom1477
    Poziom 43  

rosak napisał:
    Atom1477- czy nie mylisz przypadkiem pinu 12 z 13? Bo na 13 pojawia się modulacja podczas startu więc nie będę już go używał, natomiast pin 12 jest tylko dzielony z MISO ICSP który nie jest mi potrzebny.

Możliwe. Chodziło mi po prostu o ten który Ci sprawiał problemy.

rosak napisał:
    Acha, w wolnej chwili podłączyłem dziś 2N2907 (PNP), w linii RESET ATMEGI (5V) do kolektora, dalej z emitera przez kondensator do STATE modułu BT (3.3V). Bazę miałem podłączyć przez rezystor 2.2k do pinu 12, ale nawet bez tego podłączenia, czyli baza w powietrzu podaje mi 5V. Czy to normalne?

Jeżeli masz tam rezystor 10k podciągający do VCC to normalne. Bo to przecież rezystor podciąga a nie tranzystor.
    Poza tym to źle podłączasz tranzystor.
    Emiter powinien iść do większego potencjału niż kolektor.
    No chyba że pomyliłeś też układ wyprowadzeń. Bo 2N2907 ma inny niż np. BC557.
    Więc przez przypadek mogłeś akurat podłączyć dobrze.

0
  • #23 18 Sie 2016 11:54
    rosak
    Poziom 24  

atom1477 napisał:

Emiter powinien iść do większego potencjału niż kolektor.

To znów się czegoś nauczyłem, dziękuję.

Twój w układ w EveryCircuit:

http://everycircuit.com/circuit/5122735786688512

(Dolny przełącznik symuluje BT, ten powyżej PIN 12)
    Działa, jednak na odwrót, czyli kiedy na pinie 12 podaję HIGH obwód BT - RESET się zamyka.

Mniejsza o to, podłączyłem dokładnie, i u mnie nie działa.. Tzn obwód jest zamknięty bez względu na stan pinu 12.

Tak to wygląda:

Zielony przewód- reset
    Niebieski- pin 12
    Czerwony- STATE z BT.

Sprawdzałem kilka razy połączenia, wszystko jest ok.
    Co mogę pomierzyć?

Zamiast diody przełączającej dałem sygnałową BAT-85, nie wiem, czy to ma jakiekolwiek teraz znaczenie. Później pojadę kupić.

0
  • #24 18 Sie 2016 12:08
    atom1477
    Poziom 43  

Może być BAT-85.

Cytat:
    Działa, jednak na odwrót, czyli kiedy na pinie 12 podaję HIGH obwód BT - RESET się zamyka.

No i tak miało być w tym układzie.
    A co do reszty to działa na pewno, tylko musisz robić symulację czasową a nie stałoprądową. Podobnie przy fizycznym układzie.
    Obniżenie się napięcia na linii RESET będzie tylko chwilowe. Multimetrem pewnie się tego nie da wychwycić.

0
  • #25 18 Sie 2016 12:34
    rosak
    Poziom 24  

Nie mierzę multimetrem tylko takim mini oscyloskopem, widzę dobrze ten spadek napięcia.
    Mówię, że na symulacji wszystko działa.
    Fizycznie, reset działa przy stanie HIGH na bazie- czyli OK.
    Reset działa również przy stanie LOW na pinie 12 - czyli NIE OK.

0
  • #26 18 Sie 2016 12:51
    atom1477
    Poziom 43  

A jakie napięcie jest na emiterze tranzystora przed podaniem napięcia 0V z BT? (w momencie jak na pinie 13 jest 0V)

0
  • Pomocny post
    #27 18 Sie 2016 13:39
    piotrva
    Moderator na urlopie...

rosak napisał:
    Tylko jak ją wtedy zaprogramować? Może jest coś, o czym nie wiem.
    Środowisko IDE na PC, jak również program Bluino loader na android, najpierw kompiluje sketch, potem łączy się z BT, następuje reset atmegi i upload sketchu. Nie wiem jak mógłbym zsynchronizować ręczny reset w momencie uploadu.

Jak ja bym to zrobił?

1. Program odbiera dane po Serial.
    2. Wysyłasz normalnym serialem komendę RESET\r\n
    3. Program czeka na rozłączenie BT
    4. Rozłączasz BT
    5. Włączasz Arduino Loader - następuje połączenie
    6. Program po wykryciu kolejnej zmiany stanu pinu resetuje procesor
    7. Bootloader działa

0
  • #28 18 Sie 2016 16:33
    rosak
    Poziom 24  

atom1477 napisał:
    A jakie napięcie jest na emiterze tranzystora przed podaniem napięcia 0V z BT? (w momencie jak na pinie 13 jest 0V)

Na emiterze, niezależnie od stanu pinu 12 jak również pinu BT jest cały czas HIGH.

Podczas resetu, czyli kiedy BT zmienia się na 0V wygląda tak:

Więc tu jest ok.
    Natomiast podczas połączenia, czyli 0V z BT, napięcie jest stałe, HIGH a po rozłączeniu następuje delikatna modulacja, nie wiem czy ma to jakiekolwiek znaczenie, takie pulsowanie gdzieś w granicach 0.2V:

piotrva- Twoje rozwiązanie brzmi bardzo sensownie, myślę, że nawet dałbym radę to ogarnąć, jednak chciałbym najpierw doprowadzić to sprzętowe rozwiązanie do końca. Między innymi dlatego, że Twoje wymaga więcej pisania kodu. Kiedy będę chciał dla testu zaprogramować jakiś inny sketch, za każdym razem będę musiał ten kod dopisywać, a w przypadku sprzętu, mam do wpisania tylko kilka instrukcji do sterowania pinem 12.

0
  • #29 18 Sie 2016 16:45
    atom1477
    Poziom 43  

Czyli przy stanie LOW na pinie 12, na emiterze tranzystora jest 5V, na bazie blisko 0V, a mimo to podawanie impulsu LOW na pin BT powoduje załączenie się tranzystora?
    Zmierz napięcie bezpośrednio na bazie tranzystora. Może ten rezystor 1k co idzie do bazy nie łączy.

0
  • #30 18 Sie 2016 20:35
    rosak
    Poziom 24  

Chciałem pomierzyć bazę ale sprawdziłem najpierw działanie pinu 12. Albo miałem coś namieszane w kodzie, albo coś nie tak z połączeniami, bo teraz emiter wygląda tak- podczas połączenia z BT, czyli 0V na pinie STATE w BT, przy przełączeniu stanu pinu 12 na LOW:

Zwróć uwagę na czas, jest dosyć długi.
    Po podaniu stanu HIGH na pin 12, natychmiast pojawia się HIGH na emiterze.

Niestety, układ dalej resetuje atmegę niezależnie od stanu na pinie 12.
    Myślę, że polutuję to wszystko aby wykluczyć jakieś braki kontaktu na breadboard i wtedy się odezwę. Trochę mi to zajmie bo są inne priorytety.
    Będę wdzięczny jeśli dalej będziesz miał chęć mi pomóc.

0
  Szukaj w 5mln produktów