Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Losowe restarty komputera

kokon120 16 Aug 2016 21:27 1869 25
Tespol
    kokon120
    Level 7  
    Witam od kilku miesięcy męczę się z losowymi restartami komputera. Brak blue screenów, temperatury w stresie nie przekraczają 50 stopni, ram sprawdzony memtestem. Doszedłem do wniosku że problemem jest zasilacz. Wysłałem go na gwarancje ale serwis który wykonał 19 godzin testów w OCCT twierdzi że jest sprawny. I tu zaczyna się problem ponieważ gdy pożyczyłem zasilacz od kolegi nie doświadczyłem żadnych restartów przez ponad miesiąc użytkowania. Więc jak sądzicie do wymiany jest zasilacz czy płyta główna ??

MSI R9 270X 4 GB
    MSI H81-P33
    Intel i5 4440
    Ram :8 GB Kingston CL11
    Zasilacz : CHIEFTEC 700 W 80+ .
    ( wentylatory 2x 120mm 1x 230 mm , 2x 90 mm)
    Windows 10 64Bit.

Zasilacz na którym zestaw pracował bez restartów : Corsair RM 850W, 80PLUS GOLD
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Tespol
    kokon120
    Level 7  
    Niestety nie posiadam miernika :/ Dodam jeszcze że komputer chodził bez problemu około roku .
    310artur
    Level 43  
    Miernik to nie są profesjonalne pomiary. To w zasadzie tylko pomiary poglądowe. Skoro na innym zasilaczu działa to najwyraźniej ten zasilacz co masz jest jednak uszkodzony. Ewentualnie jeśli twój zasilacz ma więcej niż jedną linie 12V to zobacz czy masz obciążenie rozłożone na kilka linii.
    Tyle że jeśli resety są losowe to nie moc będzie problemem. Usterka raczej. Swoją drogą masz tam więcej tych kart graficznych czy o co chodzi z tym 700W? Tak na oko 450W już by starczyło.
  • Tespol
    Michał Farion
    Level 14  
    Mój sąsiad miał to samo i prawie to samo zrobił
    Tylko że on po prostu kupił o 150 watt mocniejszy zasilacz i komputer od roku śmiga bez problemu więc albo masz uszkodzony zasilacz albo po prostu brakuje Ci około 150 watt
    Komputer wyłącza się tylko pod obciążeniem ??? Czy sporadycznie np przy korzystaniu z przeglądarki?
    Pozdrawiam :D
    kokon120
    Level 7  
    Artur wiem że 450w by starczyło kupiłem 700w ponieważ chciałem później rozbudować swój zestawik :) Po każdym restarcie w dzienniku zdarzeń jest błąd krytyczny Kernel Power id : 41 więc tym bardziej myślę że to jest zasilacz . Najbardziej dziwi mnie postawa serwisantów z X-komu :/
    winmap
    Level 33  
    Jaki serwis zrobi Ci 19 godzin testu?
    Przecież to zwykła śpiewka.
    Jeżeli zasilacz kolegi trzyma zestaw i nic się nie dzieje reklamuj do skutku.
    310artur
    Level 43  
    Michał Farion wrote:
    po prostu brakuje Ci około 150 watt

To dopiero bzdura. Jak może brakować 150W skoro jest dobrze 250W namiaru?
    kokon120 wrote:
    błąd krytyczny Kernel Power id : 41

Ten błąd absolutnie nic nie znaczy. Pojawi się zawsze gdy system nie będzie poprawnie zamknięty. Wciśniesz reset na obudowie i też będzie.

Nie obstawiałbym zasilacza w ciemno - ale podstawiłeś inny i działało... Diagnoza postawiona. Jakiś tam cień szansy że ten zasilacz ma jakieś problemy z napięciem PG - jedne płyty są na to bardziej wrażliwe inne mniej. Ale to ci kiedyś działało - czyli zasilacz ma usterkę. No kurcze każda inna diagnoza to będzie "zebra".
    kokon120
    Level 7  
    No to w takim razie czekam na pieniążki i zamawiam zasilacz. Dam wam znać jak do mnie dotrze.

Edit: Zakupiłem sobie miernik oto napięcia: 12V: spoczynek: 12.00 stres: 11.67-72 5V: spoczynek: 5.04 stres: 5.04 3.3V: spoczynek: 3.40 stres: 3.34 5V PG: 5.01

Jak widać napięcia są dopuszczalne. Dodam jeszcze zdjęcie z programu CrystalDiskInfo ponieważ mam jakieś dziwne przeczucie że to może być dysk. Losowe restarty komputera
    kokon120
    Level 7  
    A i teraz zmierzyłem osobno napięcie 12vV na procesorze i na karcie graficznej. Właśnie na karcie graficznej mam 11.67-72V a na prockuprocesorze 11.99-12.07V pod obciążeniem.
  • Helpful post
    RADU23
    Moderator of Computers service
    kokon120 wrote:
    Dodam jeszcze zdjęcie z programu CrystalDiskInfo ponieważ mam jakieś dziwne przeczucie że to może być dysk

Dysk jest ok, SMART nie wykazuje niczego niepokojącego.
    kokon120
    Level 7  
    Jest to jeden kabel który ma rozgałęzienie na 2x6pin Losowe restarty komputera
    310artur
    Level 43  
    Trochę nie ostre - ile jest żółtych kabli biegnących z zasilacza? Ale 3 chyba widzę więc powinno starczyć :/
    Jeśli z zasilacza idą 3 żółte kable możesz próbować jedno z tych 6pin zastąpić adapterem na MOLEX. Wtedy dołożysz 4 żółty kabel. A jak masz na 2 wiązkach MOLEXy to nawet 2 żółte kable.
    Dla wyjaśnienia - znaczenie mają tylko żółte kable i tylko biegnące od zasilacza. Nimi płynie prąd i na nich jest napięcie 12V. Znaczenie ma ich ilość na całej linii zasilacz - odbiornik.

Jaki to dokładnie zasilacz? GPS-700A8 google takie podpowiada ale no nie ma takiego kabla dla karty.
    kokon120
    Level 7  
    Zasilacz Chieftec 700W 80+ GPS-700A8

Moderated By RADU23:

Link do sklepu/aukcji usunąłem, pozostawiając dokładny model/nazwę produktu.
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

Tak jak napisałeś są 3 żółte kable zaraz wypróbuje ten sposób z adapterem na MOLEX :)
    EDIT: Niestety nie mogę podłączyć adaptera ponieważ mam 2 MOLEX'y na tej samej wiązce.
    310artur
    Level 43  
    To nic - podepnij do nich. Teraz masz 3 kable a z adaptera zawsze jeden dodatkowy będzie.
    W teorii to nie powinno mieć znaczenia ale nie sprawdzisz to się nie dowiesz ;) Zasilacz ma wedle opisu pojedynczą linie 12V więc nic innego jak opór w kablach i wtykach mi do głowy nie przychodzi.
    kokon120
    Level 7  
    1 Wtyk Adapteru podłączyłem bezpośrednio do MOLEXA a drugi podłączony jest przy użyciu rozgałęziacza ponieważ został bym bez wentylatorów obudowy.
    Znalazłem też praktycznie identyczny problem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2631798.html
    Tam okazało się że problemem był dysk.
    310artur
    Level 43  
    Losowe resety może powodować wszystko. U ciebie dysk jest sprawny.
    Pomierz teraz napięcie na karcie pod stresem może będzie lepsze.
    Ale skoro resety są losowe to mało prawdopodobne że tu było ich źródło.
    Na pożyczonym zasilaczu było OK tu nie jest. Aż trudno o inną diagnozę (nadal). Pokombinować z kablami można jak mu przejdzie to super jak nie to przykre ale do skutku reklamacje.
    kokon120
    Level 7  
    Niestety ale mu nie przeszło. Napięcie 12V w stresie dalej na poziomie 11.67.-72 :P Zaraz zabiorę się za kilkanaście cykli testu pamięci RAM w memteście. Jak nic nie wykryje to nowy zasilacz na morele a obecny odsyłam.
    młody14
    Level 37  
    To dość dziwne by zasilacz powodował reset przy takim spadku. U mnie na zasilaczu Enermax NAXN 500W w połączeniu z HD6970 przy Furmarku napięcie na 12V spadało do 11,58V i wciąż było stabilnie, bez resetów. Tylko u mnie jest taka różnica, że mój ma 2 linie 12V i ta druga jest mocno przyciśnieta i przez GPU i przez dyski...

Musiałeś trafić na jakiś wadliwy egzemplarz jeśli to wina zasilacza. Przy reklamacji dodaj dowody w postaci filmu. Pokaż wyraźnie na którym zasilaczu występuje reset a na którym działa poprawnie.
    młody14
    Level 37  
    Ja tam dobrze wspominam reklamację na morele :)
    Dawno temu kupiłem Kingstona V300 60GB i trafiłem na egzemplarz z powolnymi pamięciami a opis wskazywał na normalny 'super szybki'. Testowałem, porobiłem screeny, dodałem do reklamacji i odesłali mi kasę :)
    kokon120
    Level 7  
    Przed chwilą zauważyłem nowe objawy. Po restarcie wentylator na procesorze wchodzi na najwyższe obroty i po chwili się wyłącza i tak w kółko, po dwukrotnym wyłączeniu w końcu załapał. Dodatkowo radiator mostka południowego jest ciepły

310artur
    Level 43  
    Ciepły czy parzy i śmierdzi? Bo ciepły do 45 stopni (czyli trochę już parzy w palec) może być, ale nie szybko - to się nagrzewa w czasie pracy PC.
    Niechęć do startowania to tak zasilacz jak płyta. Już nic nie wiem.
    kokon120
    Level 7  
    Już bym dawno kupił ten zasilacz ale boje się że okaże się że to jednak płyta główna i wtedy będzie problem. W sumie komputer od 9 rano chodził z małymi przerwami ( 2 restarty ) czyli wychodzi na to że z mostkiem wszystko jest w porządku.

EDIT
    Temat zamykam. Sprawcą był zasilacz :)

Scaliłem. RADU23