Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sharp LC-32LD145V - Brak podświetlenia

17 Sie 2016 10:11 13410 59
  • Poziom 11  
    Od dwóch dni czytam to forum i aż bałem się napisać, ale do rzeczy...
    Znajomemu padł TV Sharp LC-32LD145V dokładnie 5 dni po gwarancji. Oczywiście uznać gwarancji nie chcieli, mówili że gdyby matryca padła to by może jeszcze uznali, ale brak podświetlenia to już nie. Z racji iż jestem informatykiem i nie straszne mi naprawy laptopów (a możemy uznać że TV to taki duży laptop) poprosił bym do niego zajrzał. I tak:
    Zasilacz to VESTEL 17IPS19-5 v.1
    MB to 17MB82S z procesorem Mediatek'a

Telewizor włącza się normalnie, jest dźwięk, obraz i w ogóle, tylko brak podświetlenia. Myślałem że TV to lcd i że padł inwerter (częęęęęsta usterka laptopowego braku podświetlenia) a tu okazał się led. Z racji iż wczoraj było już późno to niewiele pomierzyłem. Sprawdziłem wizualnie płytę zasilacza, poprawiłem ze cztery (wg mojej oceny) zimne luty, nigdzie nie widać przegrzań. Lecz to nie było to. Nie widać aby któryś z elementów był uszkodzony (przepalony, spalony, przegrzany).
    Chciałem zmierzyć napięcie na wyjściu na diody ale...napięcia brak. Przy włączaniu TV podświetlenie się nie załącza ani na chwilę.

Teraz mnie naszła taka myśl - czy może być tak, że uszkodzona jest któraś z diod a TV przy wykryciu tego wyłącza całkowicie podświetlenie?

Poniżej zdjęcia płyt.

Sharp LC-32LD145V - Brak podświetlenia Sharp LC-32LD145V - Brak podświetlenia
  • PCBway
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    PSU - 23101516 - 17IPS19-5 V.1
    LED Driver Board - 6917L-0084A - 3PHCC20002B-H - PCLF-D104 A - REV 0.7
    - SW5516 QFN-32 (4x8pin)

T-Con - 6871L-2823F - 6870C-0401C - 32/37/42/47/55 FHD TM120 Ver 0.3
    - TL2350EP, TPS65198, TPS65178,
    Main AV -17MB82-2 (MT5820LU)
    matryca LC42EUN(SE)(M3)

Schemat zasilacza: Link

Zapewne uszkodzenie w linijkach (string) Led.
    - Podaj nazwy swoich.
    Opisano w ostatnim czasie sporo jak sprawdzić:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15638329#15638329
  • Poziom 11  
    Tak, tak, zasilacz na 24V z ograniczeniem natężenia, to już doczytałem, dzięki za naprowadzenie.

Nurtuje mnie kwestia braku napięcia na wyjściu zasilacz -> led. Czy telewizory są aż tak mądre?

No i zgłupiałem. Po wlączeniu TV idzie zasilanie na diody (nieco ponad 24V) lecz po chwili zaczyna spadać aż dochodzi do 0V.

Sprawdzałem diody, niestety nie miałem specjalnego zasilacza więc użyłem uniwersalny laptopowy - napięcie 19.5V, natężenie 1.2A. Efekt? Diody się zapalają - wszystkie - i po chwili gasną.

Oznaczenie diod to ves315wndl-01
  • Poziom 34  
    Sickboy napisał:
    napięcie 19.5V, natężenie 1.2A. Efekt? Diody się zapalają

To niemożliwe, w tej listwie masz 11 diod więc zaczyna świecić od 28V w górę, chyba że kilka jest zwartych.
    Wszystkie diody świecą?
  • PCBway
  • Poziom 11  
    Właśnie wszystkie. Też mnie to trochę zdziwiło.
    W weekend się dalej za niego wezmę.
  • Poziom 10  
    Identyczny problem u mnie (nawet też jestem informatykiem :)).
    Wymontowałem PSU, zaniosę do obejrzenia do fachowca.
    Nowe PSU widzę, że można dostać za 150 zł ale szkoda wymieniać całość, jeżeli padł tylko driver LED.
    Nie bardzo wiem jak dobrać się do samego podświetlenia.
  • Poziom 11  
    Na każdym brzegu masz plastikowe zatrzaski - banalnie proste do rozebrania.
  • Spec od komputerów
    GanCegall napisał:
    krzcho napisał:

Nie bardzo wiem jak dobrać się do samego podświetlenia

Wystarczy zdjąć matrycę, kilkanaście minut roboty i masz listwy na wierzchu.

I przy odrobinie nieuwagi matrycę do wyrzucenia, jeśli nigdy takowej nie rozbierał. Poza tym skąd ta pewność, że uszkodzenie jest w matrycy? Tu potrzebny jest ktoś z jakimś pojęciem o TV.
  • Poziom 11  
    miecho18 napisał:
    GanCegall napisał:
    krzcho napisał:

Nie bardzo wiem jak dobrać się do samego podświetlenia

Wystarczy zdjąć matrycę, kilkanaście minut roboty i masz listwy na wierzchu.

I przy odrobinie nieuwagi matrycę do wyrzucenia, jeśli nigdy takowej nie rozbierał. Poza tym skąd ta pewność, że uszkodzenie jest w matrycy? Tu potrzebny jest ktoś z jakimś pojęciem o TV.

Jak jest informatykiem to można domniemywać, iż w swym życiu rozbierał już laptopa. A z laptopową matrycą jest podobnie - kilka zatrzasków, cztery śrubki...
  • Poziom 10  
    Na wyjściu podświetlenia jest 0V więc nie będzie rozkładania matrycy
  • Poziom 11  
    krzcho napisał:
    Na wyjściu podświetlenia jest 0V więc nie będzie rozkładania matrycy

Sprawdź tuż po włączeniu TV - powinno ruszyć z poziomu 20-stu kilku V i spadać do 0.
  • Poziom 10  
    Dwustu kilku? Chyba dwudziestu kilku. Generalnie wyjąłem PSU, podłączyłem woltomierz do wyjścia podświetlenia i po podłączeniu PSU do sieci jest cały czas 0V.

Na wejściu Vin MP3394S jest 24V więc w porządku. Sprawdzenie tego mając same PSU się nie uda bo nie jest wysterowane wejście EN...
  • Poziom 14  
    Leży mi ten sam model uszkodzony, czekam na nowe ledy. Diody na paskach są w szeregu, jak siada to przeważnie kilka naraz. Najprościej rozebrać matrycę (największy problem to nie zabrudzić odciskami palców filtrów rozpraszających światło bo się tego umyć nie da - reszta jest prosta dla informatyka (którym też niby jestem ;) )) i sprawdzić każdą diodę z osobna. U mnie 2 nie działają wcale, kilka działa "na pół gwizdka", reszta niby OK, ale ogólnie całość do wymiany.

Co do pytania czy ten telewizor wyłącza całe podświetlenie przy problemie choćby z jedną diodą - zdecydowanie TAK.
  • Poziom 10  
    nes421 napisał:
    Leży mi ten sam model uszkodzony, czekam na nowe ledy. Diody na paskach są w szeregu, jak siada to przeważnie kilka naraz. Najprościej rozebrać matrycę (największy problem to nie zabrudzić odciskami palców filtrów rozpraszających światło bo się tego umyć nie da - reszta jest prosta dla informatyka (którym też niby jestem ;) )) i sprawdzić każdą diodę z osobna. U mnie 2 nie działają wcale, kilka działa "na pół gwizdka", reszta niby OK, ale ogólnie całość do wymiany.

Co do pytania czy ten telewizor wyłącza całe podświetlenie przy problemie choćby z jedną diodą - zdecydowanie TAK.

Wrzuciłbyś fotkę tego podświetlenia?
    Trochę żałuję, że TV nie chodził w trybie ECO od początku - może LEDy nie chodziłyby na 100% i pożyłyby dłużej...
  • Poziom 11  
    A właśnie, ile u was pochodził? Bo u mnie 5 dni po gwarancji (2 lat) padł.
  • Poziom 10  
    kupiony w grudniu 2013, padł w sierpniu 2016 więc pracował trochę ponad 2,5 roku
  • Poziom 19  
    krzcho napisał:
    Wrzuciłbyś fotkę tego podświetlenia?

• Poziom 10  
    dziękuję; muszę wrócić po komplet i na miejscu sprawdzić więcej rzeczy:
    - czy idzie EN na MP3394S (jeżeli nie to może być zimny lut po drodze od CPU),
    - jeżeli idzie to czy MP3394S daje napięcie,
    - jeżeli daje to muszę rozebrać matrycę i obejrzeć diody.

Diody są podłączone równolegle a wszystkie na raz się wyłączają przez Over Voltage Protection z MP3394S wyzwalane mniejszym obciążeniem czy źle kombinuję?
  • Poziom 19  
    krzcho napisał:
    Diody są podłączone równolegle

Szeregowo [ wszystkie - widać na zdjęciu ].
  • Poziom 10  
    Diody widać, ale ścieżek nie,
    nie jest jak na obrazku?
  • Poziom 19  
    Jest, ale skup się na zielonej płytce. Zobaczysz, że masz ogólnie jeden pasek 22 diody.
    Dlatego uszkodzenie chociażby jednej diody, powoduje wyłączenie całości.
  • Poziom 19  
    Nie sugeruj się obrazkami, że jak masz paski koło siebie to musi być połączenie równoległe.
    Napisałem Ci żebyś zwrócił uwagę na ZIELONĄ PŁYTKĘ gdzie wchodzi zasilanie i jak jest rozprowadzane po listwach.
    W dalszym ciągu twierdze, że diody są połączone szeregowo [ wszystkie 22 szt ] że jak masz uszkodzoną jedną diodę to podświetlanie nie działa [ jak chcesz to może być ten Twój układ kontrolny MP3394S ].
  • Poziom 10  
    Przepraszam, jestem zielony i za dużo teoretyzuje (chociaż zanim to rozbiorę wolałbym już wszystko wiedzieć); tak, teraz widzę, że te dwie listwy są podłączone szeregowo.

Tu jest schemat do płyty głównej: http://elektrotanya.com/vestel_17mb82_chassis.pdf/download.html
    na stronie 46 opisany "TROUBLESHOOTING - No Backlight Problem".

Dostałem w ręce cały telewizor: po włączeniu jest chwilowo podświetlenie i widać, że mruga górna lewa część; rozebrałem matrycę (nie było tak strasznie ale rzeczywiście trzeba to robić delikatnie); paski LED są mocno przyklejone ale po podgrzaniu suszarką odchodzą od blachy (chociaż zrobiłem to w końcu niepotrzebnie)

na łącznie 22 diody trzy nie działają stale i kolejne trzy okresowo mrugają; przeczy to twierdzeniu, że awaria jednej wyłącza wszystko (zdjęcie poniżej) i trochę nie wiem dlaczego się w końcu wyłączają wszystkie...

Wymieniłem wadliwe diody, ustawiłem w opcjach podświetlenie na niskie, zobaczymy na jak długo starczy; dziękuję za cierpliwość i pomoc :)
  • Poziom 14  
    Ja mam rozkręcony Sharp LC-32LD135V - awaria jednej diody powoduje w nim wyłączenie całego podświetlenia po chwili (przy starcie telewizor widocznie testuje obwody), w nim są 3 paski z diodami i diody są rozmieszczone symetrycznie. Jako że nie udało mi się zdobyć kompletnego podświetlenia a uszkodzonych mam kilka diod to mam zamiar wymienić wszystkie, żeby były jednakowe. Soczewki dość lekko schodzą po podważeniu czymś płaskim, natomiast teraz przyglądam się jak najlepiej usunąć stare diody żeby wlutować nowe?

Jakie diody zamontowałeś - dostałeś gdzieś z takiej samej matrycy czy zupełnie inne?

krzcho napisał:
    Dostałem w ręce cały telewizor: po włączeniu jest chwilowo podświetlenie i widać, że mruga górna lewa część (..)
    na łącznie 22 diody trzy nie działają stale i kolejne trzy okresowo mrugają; przeczy to twierdzeniu, że awaria jednej wyłącza wszystko

Nie przeczy, skoro napisałeś że jest chwilowo podświetlenie. U mnie było tak samo. Wygląda na to że telewizor robi sobie self-test i po wykryciu że jest coś nie tak z podświetleniem je wyłącza.
  • Poziom 10  
    Stare diody spiłowałem dremelem
    Z lutowaniem nowych się namęczyłem, najlepsze byłoby chyba ciepłe powietrze i pasta
    Nowe z allegro
    Chwilowo = więcej niż parę minut/chciałoby mi się czekać na zanik podświetlenia
  • Poziom 14  
    Dzięki

A widać różnicę np. w barwie albo mocy tych nowych czy uzyskałeś równomierne podświetlenie?

krzcho napisał:
    Stare diody spiłowałem dremelem
    Z lutowaniem nowych się namęczyłem, najlepsze byłoby chyba ciepłe powietrze i pasta

Do montażu czy wyjmowania? Nie mogę się dopatrzeć czy one są lutowane czy jakoś inaczej mocowane
  • Poziom 10  
    Wymieniałem tylko uszkodzone diody i nie widać różnicy w podświetleniu
    Po zdjęciu soczewki i zmierzeniu diody widać było że tez aukcji są takie same zresztą gość pisze że to są oryginalne do modułów Vestel

Dodano po 1 [godziny] 53 [minuty]:

One są lutowane maszynowo na pastę z dużą powierzchnią lutowania (odprowadzanie ciepła) także prostą lutownicą ciężko to odlutować dlatego diodę usunąłem mechanicznie ale może gorącym powietrzem dałoby radę i potem położyć nową (nie mam doświadczeń)
  • Poziom 9  
    Witam ja również mam diody do wymiany oto pomiary na 1 diode u=3,5v i=150ma
    u=4v i=300ma.Sa diody które przy tym samym zasilaniu odbiegają prądowo o 20-30 ma mniej czy wymienić je świecą tak samo.Gdzie można dostać te diody.
    W taśmie 11szt szeregowo LG INNOTEC 32''-typ taśmy.Pozdrawiam.