Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silnika krokowego z wbudowanym translatorem

ghost666 17 Sie 2016 11:15 1650 3
 • Sterownik silnika krokowego z wbudowanym translatorem
  Firma Allegro MicroSystems, LLC zaprezentowała nowy układ scalony: zintegrowany driver silnika krokowego, z wbudowanym translatorem, dla ułatwienia jego integracji z innymi systemami - A5985. Układ ten zaprojektowany został do pracy z bipolarnymi silnikami krokowymi i zdolny jest do pracy z pełnym krokiem lub mikrokrokiem do 1/32, konfigurowalnym poprzez wejścia logiczne w układzie. Układ jest w stanie sterować napięciem do 40 V przy prądzie do ?2 A - wszystko to przy pojedynczym zasilaniu. Dedykowany jest na rynek systemów przemysłowych i biurowych, szczególnie do urządzeń takich jak drukarki laserowe, drukarki 3D, kopiarki, kamery CCTV, bankomaty, maszyny do szycia, automaty sprzedażowe i proste roboty.

  A5985 firmy Allegro wprowadza na rynek algorytm Adaptive Percent Fast Decay (APFD), który umożliwia adaptację przebiegu wyjściowego w szerokim zakresie prędkości obrotowych i charakterystyk wyjściowych silników krokowych. APFD pozwala na zmianę prędkości opadania sygnału w czasie rzeczywistym, dzięki czemu sterowanie prądowe uzwojenia jest bardzo precyzyjne.

  Zintegrowany translator jest kolejnym aspektem, ułatwiającym implementację tego układu w systemie. Interfejs układu jest bardzo prosty - wystarczy podać impuls na wejście STEP, aby silnik przekręcił się o jeden (mikro)krok - nie ma potrzeby śledzenia tablic sekwencji fazowych, wysokoczęstotliwościowych linii kontrolnych czy skomplikowanych do oprogramowania interfejsów. Interfejs wbudowany w A5985 jest idealny, gdy musimy poruszać silnikiem krokowym bez wykorzystania skomplikowanego mikrokontrolera czy procesora.

  Wbudowany w układ prostownik synchroniczny wraz z kontrolerem zapewnia wydajne rozpraszanie mocy podczas pracy z przebiegiem PWM. Układ wyposażono w zabezpieczenia nadprądowe, przeciwzwarciowe (w tym zwarcie wyjścia układu do masy lub linii zasilania), termiczne (z wbudowaną histerezą) oraz przed zanikiem (poniżej wartości, przy której układ pracuje poprawnie) napięcia. Układ nie wymaga sekwencjonowania napięć zasilania w systemie.

  A5985 produkowany jest 28 pinowej obudowie QFN o wymiarach 5 mm × 5 mm × 0.90 mm z odsłoniętym padem dla lepszego odprowadzania ciepła. Układ produkowany jest w technologii bezołowiowej.

  Źródło: https://www.eeweb.com/company-news/allegro_microsystems/stepper-motor-driver-ic-with-translator/

 • #2 17 Sie 2016 21:56
  szymon122
  Poziom 37  

  Świetny układ, trzy takie sztuki i mamy sterownik do frezarki CNC wielkości paczki zapałek, jeden scalak zastępuje nam L297 i L298. Zamiast 6 układów mamy 3, do tego port LPT i sterownik gotowy.

 • #3 18 Sie 2016 06:32
  szymonjg
  Poziom 15  

  W popularnych StepStick'ach do RepRap'ów jest chyba coś podobnego. W każdym razie też był tam jakiś układ od Allegro. Pewnie jakaś poprzednia wersja.

 • #4 18 Sie 2016 10:33
  a_noob
  Poziom 22  

  Stepstick ma układ A4988 (35V, 2A, 1/16 kroku), opisywany tu A5985 (40V, 2A 1/32 kroku) faktycznie można traktować jako nowszą wersję. Jednak mimo identycznej obudowy pin-out się troszkę poprzestawiał i doszedł pin informujący system o błędzie, we wcześniejszym tego nie było. Przez to nie da się go traktować jako bezpośredniego zamiennika i trzeba nowe płytki projektować oraz soft do obsługi przepisywać (jeżeli chcemy skorzystać z informacji zwrotnej od układy)