Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brama do garażu otwiera się do połowy - Hormann GTS 40

17 Sie 2016 16:52 2712 11
  • Poziom 9  
    Witam,

Brama do garażu w domu jednorodzinnym. Stara, może mieć nawet ze 20 lat... problem jest taki że brama otwiera się do połowy, potem z panelu na napędzie trzeba uruchomić otwieranie ze 3-4 razy aż w końcu pociągnie do samej góry. Pomaga też złapanie bramy ręką i podniesienie jej, co pomaga silnikowi.

Czego próbowałem:
    1. Wymieniłem wszystkie sprężyny przy bramie i naciągnąłem je na maksa.
    2. Resetowałem napęd odłączając go od zasilania na jakiś czas
    3. Spędziłem parę godzin ustawiając ustawienia krańcowe dla otwarcia i zamknięcia oraz siłę. Problem z potencjometrami siły jest taki że można kręcić bez końca, w pewnym momencie przestałem widzieć wielką różnicę

Czy jest jeszcze coś co można zrobić bez wymieniania całego napędu bramy?
  • Pomocny post

Poziom 23  
    Jak wypniesz napęd i zaczniesz otwierać ręcznie to chodzi bez zarzutu?

Nasmaruj porządnie rolki.
  • Poziom 9  
    chodzi bez problemu raczej, chociaż nie wiem ile siły to oznacza, trochę trzeba jej włożyć. Brama jest nasmarowana :-/
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Sprawdzenie czy brama jest wyregulowana jest prosty, po wysprzęgleniu brama powinna po lekkim podniesieniu stać mniej więcej w połowie wysokości, naciągnięcie sprężyn na maxa jest błędem, potem sprawdźczy napęd bez podłączonej bramy będzie przejeżdżał całą drogę, centrala jest jak od WA100 ( to taki zabytek ale spoko działąjący) zespół sterujący A60/A60N
  • Pomocny post
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    To faktycznie "wiekowy" napęd i chyba tylko tacy "wiekowi" instalatorzy jak ja pamiętają, że silnik tam jest asynchroniczny na 230v więc z kondensatorem, którego po tylu latach pojemność na pewno się znacząco zmniejszyła. Sprawdź i wymień. :D
  • Poziom 9  
    Dzięki za rady i schemat, w końcu jest na czym pracować :)

Co do sprężyn i ustawienia mechanicznego to niestety nie da się bramy podnieść jednym palcem i nie zatrzymuje się w połowie :-/ raczej opada. Po wymianie sprężyn jest dużo lepiej, szczerze mówiąc nie wiem jaka tam miałaby być siła żeby to osiągnąć.

Jeśli stary kondensator obniża moc, to faktycznie może być przyczyna. Spróbuję w weekend do tego siąść, to może być dobre rozwiązanie.
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Nie napisałeś, ale podejrzewam że jest to brama uchylna. Jeżeli tak jest to może użyłeś złego zestawu sprężyn.
    Jeżeli brama była kiedyś docieplana to zwiększyła swoją masę i wtedy trzeba dołożyć po jednej sprężynie.
    Uszkodzony kondensator może nie do końca zmniejsza moc silnika dwufazowego (choć efekt końcowy tak wygląda)lecz zmienia jego parametry "fazy pomocniczej"...
  • Poziom 9  
    Jest to brama uchylna, nie wiem czy można pisać że "użyłem złego zestawu sprężyn". Po zakupie nieruchomości po prostu wymieniłem stare widocznie "porozciągane" sprężyny na nowe tego samego typu i długości. Faktycznie ktoś kiedyś mógł nie pomyśleć o tym aby dołożyć dodatkowe sprężyny. Niestety uchwyt obecnie zamontowany nie pozwala na to (są 3 na 3 możliwe), trzeba byłoby wymienić całość.
    Nie wiem czy wspomniałem ale brama po wymianie sprężyn działała przez długi czas prawidłowo.

W każdym razie po Waszych poradach chciałem się dokopać do kondensatora i zacząłem wszystko rozkręcać. Ciekawą rzecz odkryłem po zdjęciu tylniej pokrywy tam gdzie napęd przenoszony jest z silnika na bramę. Okazało się że są tam dostępne 2 przełożenia. Przełożyłem pasek na przełożenie przy którym brama otwiera się wolniej, ale ma większą moc. W tym momencie otwiera się płynnie i do końca, niestety trochę wolniej niż wcześniej.
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Po prostu "zredukowałeś bieg" jak w samochodzie...Zawsze to jakieś wyjście, ale jest to rozwiązanie tymczasowe. Jak już rozebrałeś napęd to trzeba było sprawdzić jaki to kondensator, dokupić i w wolnej chwili wymienić. Kondensator uszkodzony o nieodpowiedniej pojemności dobranej do silnika może spowodować jego uszkodzenie.
  • Poziom 9  

Wszystko pięknie, tylko typ ICAR ecofill MLR25PRL dostępny jest w sprzedaży tylko z rozmontowanych zepsutych pralek. Skoro ten się "zużył", to jak będzie z tamtymi? Jest szansa na nowy?

Na allegro same używki :-/
  • Poziom 18  
    Witam, kup w elektroniku o takiej samej pojemności i napięciu obojętnie jakiej firmy i bedzie działać, nie ma sensu szukać po producencie.
  • Poziom 9  

Kupione, dzisiaj wieczorem zakładam :)