Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVR - Koncepcja generatora arbitralnego?

robiw 17 Sie 2016 21:14 900 8
  • #1 17 Sie 2016 21:14
    robiw
    Poziom 26  

Witam Kolegów.
    Swego czasu "popełniłem" prosty generator na układzie Analoga AD9850 a teraz zastanawiam się nad koncepcja prostego generatora arbitralnego o następujących parametrach:
    - Maksymalna częstotliwość rzędu 10Mhz,
    - Dwa niezależne kanały,
    - prostokąt, sinus, trójkąt czy piła,
    - Regulacja napięcia wyjściowego,
    - Regulacja wypełnienia dla prostokąta,
    - możliwość generowania przebiegów arbitralnych,
    - dobra jakość przebiegów wyjściowych.

Zastanawiam się nad koncepcja układówa? Czy użyć popularnego DDSa czy przyjąć inna koncepcje. Zależy mi na wysokiej jakości toru wyjściowego. Uprzejmie proszę o sugestie. Z góry dzięki...robiw

0 8
  • #2 17 Sie 2016 21:22
    excray
    Poziom 39  

Generatora arbitralnego na AD9850 nie zrobisz. Druga sprawa to trudność z precyzyjnym uzyskaniem konkretnej częstotliwości - na generator częstotliwości wzorcowej słabo się nadaje. Chyba, że częstotliwość będzie się pokrywać z jednym z jego kroków. Ale poza tym bardzo fajny układ który sam posiadam i wykorzystuję jako generator.

0
  • #3 17 Sie 2016 21:52
    robiw
    Poziom 26  

Na 9850 nie zrobię, to wiem, bo robiłem zwykły generator, ale gdzieś widziałem 9833 czy 9832 wykorzystany w trybie arbitralnym po odpowiedniej konfiguracji. W zasadzie procesor korzystał wtedy wyłącznie z wbudowanego weń przetwornika DAC pomijając tablice wzorców przebiegów... Robiw

Dodano po 10 [minuty]:

Coś w tym stylu:

http://moosteria.blogspot.com/2015/04/ad9833-signal-generator.html?m=1

0
  • #4 17 Sie 2016 21:53
    tikka.masala
    Poziom 19  

robiw napisał:

Zastanawiam się nad koncepcja układówa? Czy użyć popularnego DDSa czy przyjąć inna koncepcje. Zależy mi na wysokiej jakości toru wyjściowego. Uprzejmie proszę o sugestie. Z góry dzięki...robiw

Jakiś mały FPGA będzie w sam raz - do testów DE0 nano się nada.

0
  • #5 17 Sie 2016 21:58
    robiw
    Poziom 26  

Fpga nie znam...R

0
  • #6 17 Sie 2016 22:22
    tikka.masala
    Poziom 19  

robiw napisał:
    Fpga nie znam...R

Doskonała okazja aby się nauczyć.

0
  • #7 20 Sie 2016 22:32
    2N3866
    Poziom 29  

robiw napisał:
    Na 9850 nie zrobię, to wiem, bo robiłem zwykły generator, ale gdzieś widziałem 9833 czy 9832 wykorzystany w trybie arbitralnym po odpowiedniej konfiguracji. W zasadzie procesor korzystał wtedy wyłącznie z wbudowanego weń przetwornika DAC pomijając tablice wzorców przebiegów... Robiw

Dodano po 10 [minuty]:

Coś w tym stylu:

http://moosteria.blogspot.com/2015/04/ad9833-signal-generator.html?m=1

AD9833 to układ "fabrycznie" umożliwiający wygenerowanie przebiegu funkcyjnego sinusoidalnego, prostokątnego bądź trójkątnego. Artykuł z odnośnika powyżej to wyraźnie mówi, tylko takie przebiegi dostaniesz w tym projekcie. "Arbitrary waveform generator" to był projekt z poprzedniego artykułu, opierający się wyłącznie na AVR i przetworniku C/A.

Chcesz mieć jeszcze piłę - ją można mieć z architektury DDS, pod warunkiem że dostaniesz się do sygnału adresującego pamięć próbek i pobierzesz najstarsze bity (ile - tyle ile potrzebuje wybrany przetwornik C/A).

Ale to wszystko są generatory funkcji, a jeżeli są realizowane na gotowym układzie DDS, to w nim odnajdziesz klocek funkcjonalny "sin ROM". Generator przebiegu dowolnie zdefiniowanego (AWG) ma to do siebie, że albo masz pełny dostęp do pamięci próbek i możesz ją zapełnić wartościami próbek przebiegu, albo generator na podstawie definicji "punktów kardynalnych" sam wyliczy (np. wyinterpoluje) wartości pośrednie. Kolejna rzecz, że AWG nie musi generować przebiegu okresowego, to może być jednokrotne odtworzenie takiej definicji.

Jeśli chcesz oprzeć architekturę twojego generatora na architekturze DDS, to ją musisz zmodyfikować - np. dodać blok związany z "nagrywaniem" pamięci próbek, wprowadzić jakąś formę sterowania licznika adresowego z sumatorem akumulacyjnym (możliwość zatrzymania zmian adresu pamięci próbek).

0
  • #8 20 Sie 2016 23:09
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Analog Devices ma DDS-y z RAM-em.

0
  • #9 21 Sie 2016 01:50
    2N3866
    Poziom 29  

Faktycznie, np. AD9106 ma pamięć na 4096 próbek 12-bitowych. Dla AD9102 organizacja RAM to 4096 × 14 bitów. Dwukrotne przyspieszenie przeładowania pamięci pamięci próbek umożliwia podwójny interfejs SPI.

1