Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana tweeterów Wharfedale 0326H Diamond 8.4

karl44 17 Sie 2016 21:43 1884 14
  • #1 17 Sie 2016 21:43
    karl44
    Poziom 8  

Zakupiłem okazyjnie kolumny Wharfedale Diamond 8.4. Niestety z zepsutymi tweeterami. Jeden tweeter trzeszczy a drugi w ogóle nie chodzi (sprzedający mówił ze chodzi bez problemów).
    Moje pytanie jest takie czy da się dobrać inne niż oryginalne głośniki? Model głośników 0326H. Domyślam się ze trzeba jakoś zmierzyć te obecne głośniki i na ich podstawie dobrać nowe. Pytanie, jak?

• #2 18 Sie 2016 05:38
    wkj
    Poziom 34  

Widzę ze ten tweeter jest dostępny ale cena spora, nie patrzałem czy są części do niego. Aby go czymś zastąpić musiał byś pierw mieć wymiary lub jakiś rysunek by nowy wszedł gabarytowo. Następnie trzeba by było porównać charakterystyki.

• #3 18 Sie 2016 07:31
    karl44
    Poziom 8  

Z pomiarem gabarytów nie ma problemów, suwmiarka w dłoń i jazda. Jak pomierzyć parametry techniczne tweetera?

• #5 18 Sie 2016 13:38
    karl44
    Poziom 8  

Kupiłem je za 125zl więc dokładając 100 na tweetery wydaję mi się to dobrą inwestycją

• #6 18 Sie 2016 14:10
    marian133
    Poziom 37  

karl44 napisał:
    Kupiłem je za 125zl

Aaa, no to faktycznie okazyjnie :)
    Tylko teraz jestem bardziej przekonany że one nie działały jak je kupowałeś (bo coś za tanio).

• #7 18 Sie 2016 19:47
    karl44
    Poziom 8  

To jak dobrać ten tweeter? Poradzicie coś, czy lepiej udać się do serwisu audio?

• #8 18 Sie 2016 20:06
    marian133
    Poziom 37  

Najpierw musisz to rozkręcić i zobaczyć jak to wygląda od środka.
    Nie będziesz wiedział jaki głośnik dobrać nie widząc jak wygląda ten stary (w sensie umocowania).

Charakterystyka nowego głośnika to już inna sprawa.
    Kupisz taki który ma jak najbardziej płaską charakterystykę i tyle, ponieważ bez pomiarów nic innego nie wymyślisz.

Jak rozkręcisz kolumnę to pokaż zwrotnicę.

• #9 18 Sie 2016 20:09
    karl44
    Poziom 8  

Kolumne rozkrecilem przed założeniem tutaj tematy. stąd też znam model tweetera poniewaz lezy u mnie na biurku. Czego dokładnie potrzebujesz? Jakich zdjęć? Wszystko porobie i wstawie jak najszybciej.
    Tutaj paczka z zdjeciami mocowania tweetera oraz tego co siedzi w środku kolumny.
    http://www9.zippyshare.com/v/zmPQrIIQ/file.html
    Wymiary tweetera w załaczniku

• #10 18 Sie 2016 21:24
    dannyr
    Poziom 15  

Znam te kolumny dobrze, sam je posiadam. Dziwi mnie spalenie tweeterów, ponieważ ich domeną jest "palenie" się średnioniskotonowych (właśnie mam jeden do wymiany). Jeśli je kupiłes za tak śmieszne pieniądze, to dziwne, że w ogóle działają:)
    Sprawdź dobrze cewki, w pozostałych głośnikach (szczególnie nisko-średniotonowych) naciskając membranę głośnika 4 palcami i nasłuchując czy nie ociera. Jeśli jest OK, to uważam, że warto kupić Nowe tweetery bez kombinowania. Poszukaj w sieci, zdarzają się. Jeśli nie będzie to u dystrybutora cena za tweeter będzie ok. 90-100zł szt. W sumie byłoby ok. 325zł za te kolumny... Prawie połowa ich wartości ( w używce). Myślę, że warto.

• #11 18 Sie 2016 21:37
    karl44
    Poziom 8  

Kupiłem je od gościa który w ogóle nie zna się na sprzęcie audio, stały u niego przez 3 lata, od początku miał problem z tymi tweeterami. Dostał je za darmo od kumpla z Dani. To i łatwo było zbić cene do 125, mówiąc o wymianie tweeterów. Sam nie byłem świadom że są warte więcej jak te 300zł. Może podpowiesz mi jaki wzmacniacz do nich dokupić? Mam aktualnie jakiś złom z spalonym jednym kanałem. Nowe tweetery sprowadziłbym nawet z UK, tylko ta cena :/ Obstawiałem wydatek rzędu 50zł za tweeter
    Średnio-tonowy rzeczywiście pyrka po przyłożeniu palców do membrany :/
    Jednak jeden tweeter działa, tak jak mówił sprzedający. Więc tylko jeden jest do wymiany. Pytanie co z tymi średniotonowymi?

• Pomocny post
    #12 19 Sie 2016 00:09
    dannyr
    Poziom 15  

Ogólnie to tak....
    Może nie słyszałem wielu kolumn, ale uważam, że naprawdę Diamondy 8.4 są świetnymi kolumnami, w tym budżecie (ok. 1500zł kosztowały, w swoim czasie). Jaki wzmacniacz....
    Jako, że Diamondy są "zamulone" (czyt. Grają ciemno, z potężnym nisko schodzącym basem i ocieploną wyraźną średnicą) to wypadłoby "dać" wzmacniacz jasno grający (czyt. Większośc japończyków). Więc u mnie to gra z Yamah'a AX-396. Połączenie niby dobre (jasny wzmak i ciemne kolumny), ale dla mnie i tak jest za ostro (akustyka pokoju też jest do bani). Jednak inni sluchacze nie narzekają na ostrość wysokich tonów ( z tego powodu ostatnio modyfikowałem kolumny).
    Pomimo wszystko musisz szukać wzmacniacza grającego dynamicznie (naprawde Diamondy są "ospałe") i raczej "jasno", zależy też jaki masz budżet?
    U mnie było tak. Zaraz po zakupie wymieniałem średnio-niskotonowy. Kupiłem nowy głośnik, zamontowałem i zapomniałem. Niedawno "spaliłem" ten sam głośnik w drugiej kolumnie (po modyfikacji, nie wiem czy nie miało to wpływu gdyż ok. 6-7 lat było OK. Niby modyfikacja nie powinna mieć na to wpływu).
    Zacząłem sprawdzać oba i można zwariować z tym "macaniem" głośników. Sprawny głośnik w drugiej kolumnie jest OK. Wciskając na 4 palce na 2 po obwodzie jest Ok (czasami, w jednym miejscu lekko "zaszura", co zapewne jest wynikiem nierównomiernego nacisku. Dlatego sprawdzamy na 4 palce). Myślę, że cewka jest ciasno spasowana więc nie ma co kombinować.
    Więc jeśli chodzi o sprawdzenie "średnich" to posłuchaj na bardzo niskim poziomie głośności, posłuchaj głosno i wcisnij kilka razy membranę 4 palcami (oczywiście nie podczas grania)... Jeśli nie bedzie nic ocierało to OK. Jeśli dzwięk jest, w porządku to OK.
    To samo możesz zrobić z niskotonowymi (mam na myśli "wciskanie").
    Wzmacniacz.... Sam musisz wiedzieć jaki dzwięk lubisz. Moim zdaniem koniecznie coś co gra dynamicznie i raczej "jasno", analitycznie.
    Jeśli chodzi o głośnik. Na dniach będę zamawiał głośnik. Ty też bez problemu możesz, nie musisz szukać, w UK (choć widziałem nawet na allegro sporo tweeter'ów, może trafi się używka za "parę złotych"). Jeśli nówka u dystrybutora to nie wiem, może nawet 80zł..?
    Masz link do dystrybutora, zadzwoń zapytaj.
    https://pl.horn.eu/

Tu możesz sobie poczytaj o mojej modyfikacji tych kolumn oraz temat o uszkodzonym średnio-tonowym.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3186243&highlight=

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3231972&highlight=

• #13 19 Sie 2016 14:00
    karl44
    Poziom 8  

Myślałem wydać 250 na wzmacniacz. Gdzieś wyczytałem że Rotele charakteryzuja sie niespotykana w innych wzmacniaczach barwą dzwięku, ale dostać je w cenie poniżej 400zł graniczy z cudem. Jakąś yamache spokojnie dostane w tych pieniądzach. Mówiąc o japończykach to masz na mysli: Sony, Yamahe czy jeszcze jakaś firma jest warta uwagi? Technics, Kenwood ?
    Słuchał będę w większości Techno i muzyczki z radia.
    Jeszcze odnośnie mocy wzmacniaczy, zalecany jest o mocy 20-120W przy 6Ohm. Wzmaki zazwyczaj podają moc przy 8 lub 4 Ohm. Jakie wartości mocy w RMS powinienem szukać dla 4 i 8 Ohm aby wyszło te 100W przy 6Ohm?
    Do horna już mam tel zapisany, będę dzisiaj dzwonił. Tak z ciekawości, ile Cie kosztował głośnik średnio-niskotonowy u nich?

Jesli chodzi o sprawdzanie głośników, to nie jestem znawcą. Ocieranie cewki jest oznaką psucia się głośnika, ale czy jest to słyszalne przy średnim natężeniu dźwięku?

Dodano po 5 [godziny] 12 [minuty]:

Dodzwoniles się do horna? Dzwoniłem parę razy i nikt nie odbiera a infolinia produktowa ma wył telefon

• #14 19 Sie 2016 16:45
    dannyr
    Poziom 15  

Witam,
    Po kolei...Rotel gra ostro i bardzo dynamicznie, jesli lubisz duzo wysokich to Ok. Slusznie zauwazyles... "jakas" Yamahe kupisz... Starocia lub z wystawki. Ja swoja kupiłem od pierwszego wlasciciela (chyba) , z polskiej dystrybucji, z pilotem za 400zl (jesli dobrze pamietam). Mysle, ze za dobry egzemplarz teraz 300-350zl. 250 to zbyt malo. Chyba, ze starszy to Ok.
    Sony... Dla Twojej muzy powinno zagrac dobrze, tylko nie wiem czy nie "za mulowato". W tym budzecie szukalbym wlasnie Sony.
    Moc... Moja AX-396 ma 2x95W przy 4Ohm i 2x75W przy 6Ohm (z tylu jest przelacznik na 4 lub 6 Ohm. Przy zakupie Yamahy musisz wiedziec, ze to jeden z niewielu wzmacniaczy ktory ma plynny loudness (ktorego ja juz nie uzywam). Wiec moj wzmak jest zbyt mocny do tych kolumn. Mysle, ze 2x60W wystarczy.
    Wzmak musisz miec o impedancji 4 lub 6Ohm.
    Horn ma przeprowadzke (info na stronie). Nie dzwoniłem dzis.

• #15 10 Paź 2016 14:09
    karl44
    Poziom 8  

Odświeżam temat. Nie udało mi się dodzwonic do firmy HORN która jest polskim dystrybutorem Wharfedale w Polsce.

Udało mi się skontaktować z serwisem mailowo, profesjonalna obsluga i na drugi dzien mialem glosnik. Koszt 90zł +25 wysylka za pobraniem.
    Kontakt do firmy:
    Tel.: 22 299 03 99
    E-mail: serwis(malpa)horn.eu

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME