Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens Logo - regulacja temperatury

17 Sie 2016 23:50 1761 8
  • Poziom 15  
    Witam

Mam zbudowany na Logo prosty układ, który w założeniu miał regulować temperaturę. Układ składa się z grzałki załączanej przez stycznik oraz czujnika PT100. W Logo użyłem bloczka PI, a jego wyjście przepuściłem przez PWM, który załącza stycznik - taka próba kontroli nad mocą grzałki. PWM działa w kilkusekundowych cyklach i uruchamia grzałkę na czas proporcjonalny do odpowiedzi regulatora PI. Mam problem z doborem nastaw regulatora - bezwładność układu jest na tyle duża, że zawsze przelatuję przez temperaturę zadaną. Czy to tylko kwestia doboru nastaw oraz czasu PWM (ze względu na długi czas stygnięcia nie bawiłem się tym długo, więc na razie zakładam, że trzeba poprawić nastawy), czy może w całej koncepcji jest jakiś błąd?

Pozdrawiam
  • Moderator na urlopie...
    Witam

W takiej formie możemy sobie tylko gdybać bo wróżkami nie jesteśmy.
    Zamieść program na forum to zobaczymy co zmalowałeś ;)
  • Poziom 15  
    Popak napisał:

W takiej formie możemy sobie tylko gdybać bo wróżkami nie jesteśmy.
    Zamieść program na forum to zobaczymy co zmalowałeś ;)

Tam nie ma żadnej filozofii. Bloczek PI, na wejściu bloczka aktualna temperatura z PT100 podłączonego do wejścia RTD. Na wyjściu PI bloczek PWM. Na wyjściu bloczka PWM cewka załączająca stycznik. Wszystkie parametry płynne, zmieniane, modyfikowane.

Czyli:
    AI (PT100) -> PI -> PWM -> Q (stycznik)

Dodano po 5 [minuty]:

kortyleski napisał:
    Kilkusekundowe cykle stycznika zabiją go w krótkim czasie. Co grzejesz grzalką i gdzie mierzysz temperaturę? Może ośrodek za wolno reaguje i logo nie ma tu nic do rzeczy?

Stycznik może wykonać około 1 mln cykli, więc do testów wystarczy :-) Docelowo może wymienię go na SSR. Grzana jest belka dociskowa, która ma służyć do zgrzewania elementów. Obok grzałki jest czujnik PT100 stykający się z belką. Niewątpliwie bezwładność jest duża. Po wyłączeniu grzałki temperatura na czujniku wzrasta jeszcze przez przynajmniej minutę o kilkanaście stopni.
  • Moderator na urlopie...
    A nie lepiej sterować grzałką analogowo np. 0-10V
  • Poziom 15  
    Pewnie byłoby lepiej, ale musiałbym mieć do tego jakiś analogowy regulator mocy grzałki, a w tej chwili dysponuję tym co mam. Ale oczywiście chętnie się zapoznam z innymi rozwiązaniami.
  • Poziom 16  
    SSR z czasem PWM 1 sekunda w zupełności wystarczy.
    Musisz popracować nad nastawami.
  • Poziom 15  
    Sęk w tym, że nie mam obecnie SSR, a czas cyklu PWM dla stycznika ustawiałem na 5-10s. Czy to ma szansę działać w obecnej konfiguracji?
  • Poziom 16  
    Nie wiem, nie znam obiektu. Obiekty z opóźnieniem nie są łatwe do sterowania, ale da się to zrobić