Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miele de luxe W453 - nie kończy programu i nie resetuje ustawień

slifek 18 Sie 2016 22:18 504 0
  • #1 18 Sie 2016 22:18
    slifek
    Poziom 2  

Szanowni Koledzy,
    Problem jest wiekową pralką Miele de luxe W453 moich dziadków. Pralka do tej pory pracowała przyzwoicie, poza typowymi dla niej usterkami z elektronicznym sterowaniem. Poprawiana wcześniej przez różnych naprawiaczy, co pamiętam głównie z dzieciństwa.
    W ostatnich dniach poprosili mnie o pomoc, ze względu na zerwany pasek napędowy. Pasek wymieniłem, przy okazji również cieknący fartuch (wyszedłem z założenia, że skoro i tak mam się z nią babrać, to z miejsca zrobię wszystko). Po wymianie paska i fartucha, okazało się, że pralka przyjęła program, ale programator zaczął się obracać w kółko bez zatrzymywania na jakimkolwiek etapie cyklu. Kręcił się tak w nieskończoność.
    Zacząłem szukać różnych przyczyn na elektrodzie i w google. Znalazłem wskazania na problematyczny przekaźnik na płytce sterownika "dotykowego". Przekaźnik oczywiście nie do dostania, więc wymieniłem jedynie rurkę kontaktronową. Od tego momentu stycznik zaczął podawać napięcie i program wystartował poprawnie realizując cały cykl prania.
    I tutaj pojawia się problem, ponieważ cykl kończy się wirowaniem, następnie pralka włącza rewersy, trwa to jakiś czas, kończy się pranie. Programator na wskaźniku zatrzymuje się jakby o "ząbek" przed stanem 0. Nie resetuje programu. Ręczne przestawienie o ten ząbek powoduje wznowienie cyklu i pralka zaczyna od początku pranie.

Próbowałem wyzerować program poprzez otwieranie i zamykanie drzwi, wyłączanie i włączanie pralki, w różnych konfiguracjach razem z drzwiami. Po dwóch dniach przerwy i odpięciu panelu (nie miałem czasu na dalsze siedzenie), panel pokazał pusty wyświetlacz, wbiłem program i znowu to samo.

Sprawdziłem chyba wszelkie możliwe połączenia, nic.

Czy ktoś z Szanownych Kolegów ma jakiś pomysł? Dziadkowie zżyli się ze sprzętem, choć zdaję sobie sprawę, że pewnie znacznie szybciej i łatwiej byłoby wymienić na nowy.

--- edytowane ----
    Dodam tylko, że moduł panelu dotykowego to EPW 101

1 0