Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa solarna krótko świeci i nie wyłacza sie w pełni .

19 Sie 2016 13:31 2193 12
 • Poziom 6  
  Witam

  Mam problem z lampa solarna, a własc z jej samoróbką. Do lampki jednodiodowej dorzuciłem dwie diody (białe). Wymieniłem baterie sloneczna na 2,8 V. Dorzuciłem 3 akumulatorki (2 szeregowo i 1 równolegle). Wieczorem akumulatorki 1,2 V są całkowicie naładowane. Problem jest taki.
  1. Lampka świeci tylko przez 3,5h.
  2. Dniem lampki lekko świecą, pomimo ze na baterie padaja promienie słoneczne.

  Jak pozbyć się tego? Z góry dziekuje za radę.
 • Poziom 34  
  Coś sam spłodziłeś, układ nie działa i nie dając żadnych informacji o samym układzie tylko o ogniwach i diodach liczysz na pomoc?
 • Poziom 6  
  Sorka.

  Nic zbytnio nie robiłem, cała płytkę wraz z elementami przelozylem z lampki jednodiodowej kupionej w sklepie za 10 zł. Dorzucilen tylko 2 diody i 2 akumulatorki.

  Postaram się układ rozrysowac na kartce wedle realnego układu.

  PS: Przepraszam ze tak mało profesjonalnie. Zdj w załączniku.
 • Poziom 33  
  Akumulatorki podłączone są sprzecznie z logiką. Szeregowe połączenie dwóch z nich i podłączenie równolegle do pojedyńczego ma ładować do jakiego napięcia ?
  Na 2,4V nie pozwoli ten pojedynczy. Szybciej się przeładuje lub spali.
  Połącz wszystkie 3 równolegle i problem zniknie. Ledy przestaną świecić w dzień a pojemność całego układu wzrośnie. (dla akumulatorków 1000mAh obecnie masz pojemność układu 2000mAh, a po połączeniu 3 równolegle otrzymasz 3000mAh)
 • Poziom 6  
  Aha, dzięki.

  A ta bateria nie jest za duża, może być?
 • Poziom 33  
  Skąd można wiedzieć, czy nie jest za duża, skoro nie podałeś jej pojemności.
  Akumulatorki AA są budowane o pojemnościach od 600mAh do 2600mAh więc 3 równolegle dadzą 3x600=1800mAh lub 3x2600=7800mAh. Ta druga kombinacja jest zapewne za duża . Fotoelement nawet w słoneczny, upalny dzień nie wytworzy tyle prądu, więc akumulatory będą przez cały czas bliskie rozładowania.
  Zmierz prąd ładowania rano, w południe i wieczorem i oszacuj ile mAh zebrałeś.
  Będziesz wiedział jaka pojemność jest optymalna. Podziel tą pojemność przez prąd 3 LEDów (ok.60mA) a dowiesz się ile godzin powinny świecić.
  Praw fizyki nie oszukasz.
 • Poziom 6  
  Przy tej baterii, wieczorem są całkowicie naładowane.
 • Poziom 34  
  Patryk564 napisał:
  Przy tej baterii, wieczorem są całkowicie naładowane.
  przeczytaj to 3 razy i powiedz o co Ci chodzi? Czym jest, w Twoim rozumieniu bateria i czym są całkowicie naładowane.

 • Poziom 36  
  @Patryk564 Posłuchaj rady kolegi bardziej głupio nie mogłeś połączyć tych akumulatorków (no jednak mogłeś ) natomiast to co spłodziłeś jest do poprawki. Zastanów się łącząc w szereg 2 akumulatory powinieneś mieć na nich 2,4V dołączając równolegle 1 na 1,2v rozładowujesz je nim.
 • Poziom 6  
  Witam po przerwie.

  Narodził się nowy problem, w mianowicie, jaką bateria solarna (płytka) powinna być, aby w pełni naładować akumulatorki łącznie 1400 mAh (1x 600 mAh,1x 800mAh) i dzięki temu mogły świecić diody 3x 1,5V?
  Jak odpowiednią płytkę dobrać? Dałem prowizorycznie płytkę o 1,5 V ładowania, ale słabo zdaje egz.
 • Poziom 42  
  Patryk564 napisał:
  Narodził się nowy problem, w mianowicie, jaką bateria solarna (płytka) powinna być, aby w pełni naładować akumulatorki łącznie 1400 mAh (1x 600 mAh,1x 800mAh) i dzięki temu mogły świecić diody 3x 1,5V?
  Kolego, po raz kolejny zapędzasz się w ślepy zaułek a do tego oczekujesz pomocy. Przepraszam ale Twój załącznik z #3 dotyczący łączenia akumulatorów, źle świadczy o poziomie wiedzy. Tak więc moja propozycja:zanim zadasz kolejne pytanie, poczytaj :!: tu na forum jest wiele tematów które pomogą Tobie zrozumieć zasadę działania takich układów.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 6  
  To już zdj przeterminowane. Uczę się dopiero elektroniki
 • Poziom 42  
  Patryk564 napisał:
  Jaką odpowiednią płytkę dobrać?. Dałem prowizorycznie płytkę o 1,5 V ładowania, ale słabo zdaje egz.
  Jedna "płytka" nie rozwiąże Twego problemu. Aby uzyskać większą wydajność prądową, łączysz ogniwa równolegle, lub szeregowo w celu uzyskania wyższego napięcia.Temat wielokrotnie opisywany był na Elektrodzie.
  Miłej lektury życzę oraz powodzenia.