Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzeni do pomiaru prędkości - pytania

19 Sie 2016 13:33 624 6
 • Poziom 2  
  Witam, jestem początkujący w elektronice i chciałbym zadać kilka pytań. Próbuje zbudować urządzenie do pomiaru prędkości przepływu spalin. Zamierzam użyć do tego cienkiego drutu platynowego, a na razie używam drutu wolframowego w formie małych żaróweczek ze zbitą obudowom.
  Drucik jest rozgrzewany prądem i chłodzony tym bardziej im większa jest prędkość przepływu.
  Pomiar odbywa się poprzez pomiar napięcia na druciku.


  Urządzeni do pomiaru prędkości - pytania  Edytuj


  Zamiast jednego opornika używam 5 ponieważ mam problem z wydzielaniem ciepła, czy w takim wypadku powinienem zastosować zasilacz np.5 V zamiast 12V?

  Jakie są zalety mostków pomiarowych np. mostka wheatstone'a w porównaniu do zwykłego pomiaru napięcia?

  Czy są jakieś lepsze sposoby zrobienia takiego urządzenia?
 • Poziom 37  
  Pewnie odpowiesz nam lepiej niż będziemy zgadywać. Są jakieś znaczne zmiany rezystancji? Może są bardzo małe? To dlatego w przyrządach profesjonalnych wprowadza się mostki, mocniej wykazują małe zmiany parametru mierzonego. Da się w ogóle cokolwiek wychwycić przez pomiar napięcia?

  Pytasz o liczby, ale nie podałeś swoich, jakie żarówki itd...
 • Poziom 33  
  Zmniejszenie napięcia na 5V nie ma sensu. Zmniejszysz jeszcze bardziej czułość.
  Mostek jest najlepszym rozwiązaniem. Jedną przekątną zasilasz, a na drugiej mierzysz sygnał. Gdy mostek jest w równowadze, to na wyjściu masz 0V.
  Jeżeli wskaźnikiem jest miernik zasilany własną baterią to nie ma problemu. Gorzej, jeżeli chciałbyś zasilać wzmacniacz tego sygnału z tego samego akumulatora samochodowego. Wówczas musiałbyś zrobić dodatkową najprostszą przetwornicę napięcia aby galwanicznie odseparować się od masy.
  W mostku mógłbyś umieścić 2 żaróweczki: w jednej gałęzi od strony plusa, a w drugiej od strony minusa. To podwoi sygnał wyjściowy.
  Włókna żarówek powinny być jak najdłuższe i jak najcieńsze, aby podczas chłodzenia nie brały dużego prądu i oczywiście na napięcie powyżej 12V, aby się nie spaliły. W żarówce gaz obojętny zapobiega szybkiemu utlenianiu i w konsekwencji przepaleniu. Beż szklanej bańki mają dużo gorsze warunki pracy. Trzeba fe dobrać doświadczalnie. Wynik pomiaru oczywiście będzie zależny nie tylko od szybkości przepływu spalin, ale też od ich temperatury.
 • Poziom 37  
  wieswas napisał:

  Mostek jest najlepszym rozwiązaniem
  ...
  Wynik pomiaru oczywiście będzie zależny nie tylko od szybkości przepływu spalin, ale też od ich temperatury.


  Popieram myśli których nie cytuję. Wypowiem co do moich skojarzeń z w/w.
  Stosuje się w technice pomiarowej czujnik w środowisku i czujnik odniesienia poza środowiskiem.

  Tutaj dwa czujniki (żarówki) można przynajmniej w głowie wyobrazić sobie w róznych wariantach:
  rozbita i nierozbita
  obie rozbite, jeden żarnik opływany przez strumień, drugi nie, ale w tej samej temperaturze "statycznej" (w jakiejś osłonie z gęstej siatki - albo w gazoszczelnej pełnej osłonie metalowej)

  Opowiem jeszcze o mostku z czujnikiem Halla (=wykrywanie pola magnetycznego prądu). Czujnik Halla ma problem z a) poziomem zera b) statycznym polem magnetycznym.
  Więc twórcy w jakiś nie do końca mi znany sposób modulują mostek, raz prąd płynie w prawo, raz w lewo. Wtedy składowa różnicowa ma charakter zmienny łatwiejszy do wzmacniania, a nie stały. (gotowy, nawet niedrogi chip/moduł do mikrokontrolerów) Dawno temu uczyłem się teoretycznie o modulowanym mostku, więc to ma jakieś uzasadnienie

  Traktuję wątek jako miejsce burzy mózgów i się nie upieram, nie ja będę to robił. Jak mówi złośliwe porzekadło wszystko jest proste, jeśli ma to zrobić kto inny.
 • Poziom 2  
  Parametry żaróweczki to 12V 0,1A, opór zimnej żarówki wynosi 20Ω.
  Urządzeni do pomiaru prędkości - pytania
  Jeśli chodzi o gorącą żarówkę to zmierzyłem prąd i spadek napięcia na niej i wyszło, że przy chłodzeniu strumieniem powietrza opór zmienia się od 25 do 57 Ω. Nie wiem czy to dobry sposób.

  Jaki mostek jest najlepszy w takim przypadku, Wheatstone'a?
  Miernik będzie zasilany osobno.
  Czy schemat z dwoma żarówkami miałby wyglądać tak?

  Urządzeni do pomiaru prędkości - pytania  Edytuj
  Ogólnie chciałbym zrobić jeden drucik do pomiaru szybkości a drugi do pomiaru temperatury w dwóch oddzielnych mostkach.
  Ten czujnik Halla chyba odpuszczę bo wydaje się zbyt skomplikowany na początek.
  Proszę jeszcze o informacje czy tam gdzie odbywa się pomiar napięcia powinno się podłączyć jakiś wzmacniacz sygnału?
  I jak poradzić sobie z wydzielaniem ciepła na opornikach bo obecie mam podłączone 5 oporników 0,5W które łącznie mają 100Ω.
 • Poziom 37  
  czujnik Halla (ale wpięty w mostek) podałem jako przykład z innej dziedziny - jak przykłąd co można z mostka wyczarować. Tu nie jest dla niego miejsce. W tym sensie przepraszam za poczną wzmiankę.

  Typowe dla mostka jest sprowadzanie "przekątnej" do zera (przez inteligentne zmiany R1 lub R2) . Myślę że można wybaczyć małe zmiany na parametrze (mostka pierwotnie wyzerowanego) które względnie liniowo przejdą na wskazanie. Ale mostek sam w sobie nie jest liniowym układem pomiarowym. Jeden post na forum nie zastąpi mocnego otrzaskania się z mostkami w jakiejś szkole, tzreba by podciągnąć teorię

  To, co narysowałeś to jeden mostek, a jak myślisz o dwóch to nie ten schemat.

  Zaskoczony jestem że dość duży zakres zmiany rezystancji masz (większy niż się spodziewałem) , to zwiększa nadzieje nawet poza mostkiem, np zasilając rezystancję żarówki źródłem prądowym itd...
 • Poziom 33  
  Największą czułość uzyskasz, gdy 1 żarówka będzie w jednej gałęzi od strony plusa zasilania, a druga w drugiej gałęzi od strony minusa. Wówczas masz sumę sygnałów z obu gałęzi. Przy tym połączeniu masz różnicę. Gdy obie umieścisz w strumieniu spalin to sygnał będzie zerowy.
  Jako żaróweczki lepiej zastosować miniaturowe, choinkowe (2x po 2sztuki w szereg)
  Mają one zwykle 7V/20mA, więc i moc na opornikach będzie mniejsza.