Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie pracuje budowy 200m a grubość przewodu

wujekbaniu 19 Aug 2016 15:06 3216 11
Ochrona Domu
    wujekbaniu
    Level 14  
    Witam
    Będę potrzebował wykonać tymczasowe zasilanie placu budowy poprzez przeciągnięcie przewodu od sąsiada. Odległość to 160-200m, fachowiec potrzebuje odpalić piłę tarczową 5,5kW 380V.
    Z kalkulatora internetowego dlatego prądu trójfazowego wynika, że natężenie wyniesie 10A a przekrój przewodu miedzianego powinien wynosić 1,5mm... (wydaje mi się mało). Inny kalkulator wyliczył minimalny przekrój 3mm.
    I tu mogę pytanie: jaki będzie trzeba dac przewód do tej piły i jaka będzie maksymalna moc dlatego sprzętu jednofazowego?
    Co jeszcze poza erbetką będę musiał kupić na te okazję co by elektryka podłączył? ( skrzynke, licznik, bezpiecznik, różnicówkę?)

Moderated By Łukasz-O:

Blokuję możliwość pisania na forum za brak szacunku w raporcie:
    ""Agregat odpada, Moderator to ciul :*""

• Ochrona Domu
    zbich70
    Level 43  
    wujekbaniu wrote:
    Inny kalkulator wyliczył minimalny przekrój 3mm.

Taki przekrój nie istnieje w typoszeregu.
    wujekbaniu wrote:
    jaki będzie trzeba dac przewód do tej piły i jaka będzie maksymalna moc dlatego sprzętu jednofazowego?

Maksymalna moc (obciążalność długotrwała) nie jest jedynym warunkiem doboru przewodów/kabli.
    Co z ochroną przeciwporażeniową ?
    Ile wynosi IPZ u sąsiada i ile będzie wynosić na końcu 200-metrowej półtorówki ?
    A ile na końcu dodatkowych przedłużaczy rozciągniętych z RB ?
  • Ochrona Domu
    wujekbaniu
    Level 14  
    Od mojej działki do działki sąsiada jest 140m, biorę pod uwage przedlużacze dlatego napisalem 160m.
    Nie mam pojecia jaki jest IPZ u sąsiada, wiem że takie przedlużacze (wieksze niż 50m) się stosuje i chciałbym wiedziec jaki kabel będę musiał kupić żeby oszacowac wydatki.
    Pytalem znajomego co pracuje na budowach i mowil że 5x2,5mm max 5x4mm, czy to prawda?
    kkas12
    Level 43  
    Quote:
    wiem że takie przedlużacze (wieksze niż 50m) się stosuje...
    Przedłużacza powyżej 50m stosować nie wolno. I w sprzedaży też takiego się nie znajdzie.
    A bardziej istotna jest IPZ u Ciebie niż u sąsiada.
    wujekbaniu
    Level 14  
    Na allegro są 100m i 150m.
    Pomijając IPZ, czy aby spadek napięcia nie byl zbyt duzy wystarczy 5x2,5mm?
    Mario-1990
    Level 17  
    Na chłopski rozum, im dłuższa linia zasilania tym większy spadek napięcia na niej. Więc aby temu zapobiec stosujemy grubszy przewód tzn. O większym przekroju. W tym przypadku lini o długości 160m niema co gadać spadek będzie duży, a moc 5.5kw to sporo. Więc przekroje przewodów też powinny mieć zapas 4mm to absolutne minimum. Druga sprawa jakie zabezpieczenie ma sąsiad w domu??? ,,ile amper"
    kkas12
    Level 43  
    W Chinach też takie są.
    Jednak w Polsce stosować ich nie wolno.
    I wbij sobie do głowy, że IPZ pomija tylko szleniec.
    A to nie jest forum szaleńców.
    Norma dotycząca placów budów to (bodajże) arkusz 704.
    wujekbaniu
    Level 14  
    A no w Chinach wszystko jest. Argument, że nie ma takich przedłużaczy w sprzedaży jest wyssany z palca, bo są, a to czy wolno je stosować czy nie to druga sprawa.
    Czy elektryk jest w stanie zrobić to dobrze? Tak żeby nikogo nie porazić i nie spalić sprzętu? Nie wiem jak, zrobić dodatkowe uziemienie na placu budowy czy coś ( nie znam się, chcę oszacować koszty jakie mnie czekają)
  • Helpful post
    djlukas
    Level 27  
    Kolego znajdź w okolicy dobrego elektryka to ci doradzi co jak ogarnąć. To, że na 70% placach budowy to prowizorki to nie znaczy, że na forum o tym znajdziesz. To tak jakbyś pytał na forum jak cofnąć licznik w samochodzie jak wszyscy wiedzą, że to nie zgodne z przepisami, a jak jest w rzeczywistości to każdy wie.
    kozi966
    Moderator of Electricians group
    Ja ostatnio jak zobaczyłem YKY 5x2,5 na 100m zasilane z B40 to się za głowę złapałem....
    Pan "Wiesiek" na wsi to pociągnie i zespół spawarek po 10kW na przewodzie 2,5.... a potem jest płacz, że się listwa zaciskowa w rozdzielnicy wypaliła lub kabel coś przepalił.

Mi dla 200m, 10kW mocy szczytowej, ułożeniu kabla w ziemi (bezpośrednio, bez ochrony), dla zabezpieczenia topikowego gG 25A, wychodzi kabel aluminiowy w izolacji XLPE 4x25 mm2.