Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Apple iMac 5k - dziwne buczenie uzależnione od bliskości od ściany

siemecs 19 Sie 2016 15:23 636 14
  • #1 19 Sie 2016 15:23
    siemecs
    Poziom 8  

Witajcie,

to mój pierwszy wpis na tym zacnym forum.
    Być może ktoś z elektroników i znawców mógłby pomóc.

Posiadam komputer typu all-in-one Apple iMac 5k model late 2015.
    Od początku zauważyłem wyraźne buczenie dochodzące gdzieś ze środka.
    Buczenie jest constans, pojawia się od momentu włączenia komputera.

Na buczenie nie ma wpływu obciążenie procesora, karty grafiki, dysku twardego czy obrotów wiatraka czy jasność ekranu.

Metodą prób i testów ujawnił się zaskakujący fakt:
    buczenie cichnie w sytuacji gdy komputer stoi dalej od ściany. Czyli na biurku przy ścianie lub na środku biurka buczy, natomiast stojąc przy krawędzi biurka nie.
    Testowałem w różnych miejscach i to jedyna prawidłowość jaką zaobserwowałem.

Żadnego logicznego wytłumaczenia nie znam. Rozumiem, że dysk HDD może być zepsuty ale buczenie byłoby cały czas bez względu na lokalizację. Tak samo wiatrak.

Może to jakiś wpływ metali: kaloryfera, zbrojonej ściany na zaawansowaną elektronikę i warstwę magnetyczną. Może jakieś wibracje, rezonans. Podkładałem pod komputer filce, ręczniki i inne i buczenie constans. Wystarczy tylko odsunąć od ściany i przestaje. Co to może być? Może ktoś z Szanownych Forumowiczów miał coś podobnego i ma jakiś pomysł. Pozdrawiam.

0 14
  • #2 19 Sie 2016 15:35
    tikka.masala
    Poziom 20  

siemecs napisał:
    Wystarczy tylko odsunąć od ściany i przestaje. Co to może być?

Akustyka pomieszczenia.

0
  • #3 19 Sie 2016 15:39
    siemecs
    Poziom 8  

Miałem dziesiątki komputerów, w różnych konfiguracjach, z wieloma wiatrakami i dyskami. Każdy stał przy ścianie i nic. Inne komputery w tym samym miejscu nie buczą.

0
  • #4 19 Sie 2016 15:46
    mr_slimm
    Poziom 13  

Próbowałeś może... wymienić na nowy? :)

1
  • #5 19 Sie 2016 15:49
    sanfran
    Poziom 36  

Jesli masz gniazdko zasilania bez bolca to odwróć wtyczkę o 180 stopni. Wiem, że to głupie, ale znam przypadek, ze coś takiego pomogło.

0
  • #6 19 Sie 2016 16:08
    siemecs
    Poziom 8  

Nie mogę wymienić na nowy ;) Pozostaje serwis ale sprawa dość trudna i łatwa do zlekceważenia przez serwis więc na razie badam sam.
    Gwiazdko z bolcem, kabel oryginalny też. Próbowałem też z użyciem zaawansowanej listwy z UPS firmy APC. Bez jakichkolwiek zmian.

0
  • #7 19 Sie 2016 16:23
    tikka.masala
    Poziom 20  

siemecs napisał:
    Miałem dziesiątki komputerów, w różnych konfiguracjach, z wieloma wiatrakami i dyskami. Każdy stał przy ścianie i nic. Inne komputery w tym samym miejscu nie buczą.

Inne iMac 5k nie buczą w tym miejscu a ten buczy? Powieś na ścianie jakąś ciężką tkaninę.

1
  • #8 19 Sie 2016 16:31
    siemecs
    Poziom 8  

inny iMac i inne PC nie buczą. Pomysł z tkaniną ciekawy, ale pytanie co za tym stoi z punktu widzenia elektronika ? Metal, zbrojenie w ścianie wpływa na pole magnetyczne i urządzenie buczy. Może zasilacz. Nie znam się na elektronice.

0
  • #9 19 Sie 2016 16:32
    tikka.masala
    Poziom 20  

siemecs napisał:
    inny iMac i inne PC nie buczą. Pomysł z tkaniną ciekawy, ale pytanie co za tym stoi z punktu widzenia elektronika ? Metal, zbrojenie w ścianie wpływa na pole magnetyczne i urządzenie buczy. Może zasilacz. Nie znam się na elektronice.

Elektronika nie ma nic do tego...

1
  • #10 19 Sie 2016 19:27
    310artur
    Poziom 43  

To coś ma wyloty powietrza gdzie? Może to efekt czysto mechaniczny.
    Skoro podejrzewasz pola magnetyczne - to śmigaj do kuchni, zbieraj blaszki do pieczenia ciast, patelnie, raszki z lodówki czy co tam znajdziesz metalowego i obstawiaj go (ekranuj). Będzie jakiś efekt to masz racje nie będzie to nie tędy droga.

0
  • #11 19 Sie 2016 19:36
    tikka.masala
    Poziom 20  

310artur napisał:
    To coś ma wyloty powietrza gdzie? Może to efekt czysto mechaniczny.
    Skoro podejrzewasz pola magnetyczne - to śmigaj do kuchni, zbieraj blaszki do pieczenia ciast, patelnie, raszki z lodówki czy co tam znajdziesz metalowego i obstawiaj go (ekranuj). Będzie jakiś efekt to masz racje nie będzie to nie tędy droga.

To nie żadne pola magnetyczne - chyba że ma za ścianą elektromagnes Bittera chłodzony ciekłym helem.
    Miałem kiedyś podobne zjawisko - komputer w biurku w roku pokoju - szum był wyraźniej silniejszy gdy ustawiło się go w odpowiednim miejscu.

0
  • #12 12 Wrz 2017 06:20
    siemecs
    Poziom 8  

Automatic end up.

0
  • #13 16 Wrz 2017 22:48
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Miło by było, gdyby Kolega napisał, czy rozwiązał problem, a jeśli tak - to w jaki sposób.

0
  • #14 16 Wrz 2017 23:27
    siemecs
    Poziom 8  

Problem został rozwiązany chociaż dziwne symptomy jakie obserwowałem w zależności od odległości od ściany nie umiem wyjaśnić.
    Po wielu próbach okazało sie, że wprowadzenie dysku fusion w stan uśpienia skutkuje natychmiastową ciszą. Tym samym głównym podejrzanym stał sie dysk talerzowy. Po likwidacji logicznego dysku Fusion system widział dwa niezależne dyski fizyczne: talerzowy HDD oraz SSD PCIE. Po zainstalowaniu ponownym MacOS na dysku SSD oraz wymuszeniu sleep na dysku HDD mam ciszę. Po jakimś czasie oddalem komp do serwisu celem wymontowania dysku HDD i zamontowaniu w jego miejsce SSD SATA. Ku mojemu zaskoczeniu dysk talerzowy okazał sie być dyskiem desktopowym 3.5 cala. Byłem przekonany ze w Imac tak jak w Mac mini są dyski 2.5 cala.
    Tak wiec dysk talerzowy powodował wibracje, buczenie i hałas.

0
  • #15 16 Wrz 2017 23:34
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Dzięki za opis rozwiązania, może się komuś w przyszłości przyda. Temat jako rozwiązany zamykam.

0