Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłe olbrzymie zamulenie pracy komputera

frolik 19 Sie 2016 21:24 825 9
  • #1 19 Sie 2016 21:24
    frolik
    Poziom 11  

Witam forumowiczów.

Problem : Jak w temacie, od kilku dni wydajność pracy komputera spadła do 1/3 tego co było. Wszysstko chodzi dwukrotnie wolniej, nagle google chrome zużywa prawie 100% CPU albo prawie.Gra, w którą obecnie gram(Starcraft 2) ogromnie się zacina( nie powinien być to problem karty graficznej ani CPU, ponieważ niezaleznie od tego czy grafike mam ustawioną na extreme czy low efekt jest ten sam).

Specyfikacja komputera :
    Nagłe olbrzymie zamulenie pracy komputera Nagłe olbrzymie zamulenie pracy komputera
    Nagłe olbrzymie zamulenie pracy komputera Nagłe olbrzymie zamulenie pracy komputera Nagłe olbrzymie zamulenie pracy komputera Nagłe olbrzymie zamulenie pracy komputera

Zasilacz komputera : Thermaltake Smart SE 530W (SPS-530MPCBEU)
    System Windows 7 x64, SP1

Od kiedy i jak? Problem się zaczął od kiedy brat kilkukrotnie włączał komputer i wyłączał przyciskiem przytrzymując. Przed tym wszystko było w porządku

Podjęte środki :
    Przede wszystkim mam oryginalnego Antivirusa Norton cały czas pracującego i skanującego - nic nie wykrywa
    Wszystkie partycje dysku zostały skanowane, defragmentowane, sprawdzane.
    Dysk został sprawdzony programem SMART
    Połączenie z internetem jak i prędkość cały czas jest więc to wykluczam
    Grę włączałem na ustawieniach extreme jak i low(by sprawdzić czy to coś zmienia) i efekt był ten sam - czyli zacinanie się przy większym obciążeniu komputera
    Podczas grania zużycie CPU wynosi około 50-60%, pamięci zużywa około 4 GB na 10GB dostępnych
    Podczas załączania google chrome sięga nawet 100%
    W komputerze nigdy mi sie nie załączył wentylator(jest automatyczny) i temperatura podzespołów jest niska
    Wszystkie odzespoły prócz dysku twardego są nowe z tamtego roku
    Nie mam syfu na kompie, zbędnych programów, używam ccleaner itp.

Z tych wszystkich objawów wydaje mi się, że jest to wina dysku twardego, lecz sugerując się SMARTem wygląda, że jest on jednak ok. Jesteście w stanie wskazać gdzie leży problem? Jeżeli jednak jest to dysk twardy to bez problemu go wymienię tylko wolałbym mieć pewność. Pozdrawiam, Paweł

PS. Post zedytowany o potrzebne parametry. Za niedługo dodam screeny podane przez 310artur

0 9
  • #2 19 Sie 2016 22:03
    310artur
    Poziom 43  

Nie znając specyfikacji komputera nie pomożemy. Z tego co zamieściłeś to wiemy jaki masz CPU i nic więcej.
    Niestety ale musisz poszukać co masz w środku. Punkt 3
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2996917.html

Od razy pokaż też screeny z HWiNFO uruchomionego w trybie "sensor only". Program ten uruchom i zminimalizuj. Następnie obciąż komputer. Otwórz chrome, zagraj w co tam grasz chwilę - za symuluj sytuacje w której problem jest. Po tym zrób screen wszystkiego z HWiNFO i pokaż.

0
  • #3 21 Sie 2016 13:31
    frolik
    Poziom 11  

Poprzedni post zedytowany, dodałem parametry komputera zgodnie z regulaminem.
    Powyżej są podane dane przed obciążaniem komputera jakoś szczególnie. Poniżej są po 25 minutowym obciążeniu grając i mając włączone z 6-7 kart w google chrome. Efekt oczywiście ten sam. Plus dodatkowo wykonując jakieś czynności w grze podczas mega zacinania się usłyszałem z komputera dzwięk takie króciutkie "puk". Usiłowałem go znaleźć by dokładnie było wiadomo jaki to, ale nie udało mi się. Spojrzałem na maksymalne używanie rdzeni procesora. Wyglądałoby, że nie nadążaja, tylko rzecz w tym, że wcześniej było wszystko w porządku i nagle zaczęło się przycinać. Grafika w grze oczywiście bez znaczenia czy jest na minimalnych czy maksymalnych ustawieniach.

Nagłe olbrzymie zamulenie pracy komputera Nagłe olbrzymie zamulenie pracy komputera Nagłe olbrzymie zamulenie pracy komputera Nagłe olbrzymie zamulenie pracy komputera Nagłe olbrzymie zamulenie pracy komputera

0
  • Pomocny post
    #4 21 Sie 2016 17:26
    310artur
    Poziom 43  

Nadal nie znam modelu płyty głównej ale pozwolę sobie zgadnąć iż jest to płyta MSI. Ma uwalony czujnik termal CPU. Blokuje CPU na minimalnym mnożniku co widać na screenie.
    Jeśli mam racje to tu masz rozwiązanie i diagnozę.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15569118#15569118
    Tu np. kolejny taki sam problem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15831424#15831424

0
  • #5 23 Sie 2016 11:49
    frolik
    Poziom 11  

kolego 310artur
    1. Model płyty głównej jest cały czas w trzecim obrazku, wraz z procesorem i kartą graficzną. Jest to informacja na dole, w programie HWiNFO.
    2. Użyłem programu throtlestop i zadziałało. Dziękuję wielkie i "pomógł" :)
    3.Tak w ogóle to skąd się bierze ten problem z tym czujnikiem? Jest to wada fabryczna? Z tego co widzę to jest to dość powszechny problem.

0
  • #6 23 Sie 2016 12:00
    Kolobos
    Spec od komputerów

Raczej wada fabryczna, widzac, ze problem dotyczy glownie plyt MSI.

0
  • #7 23 Sie 2016 17:35
    310artur
    Poziom 43  

To bolączka płyt MSI na chipsecie Z97 zdaje się. Ciężko nazwać to wadą fabryczną bo ujawnia się po długim czasie. Ale dotyczy zdaje się rodziny płyt MSI więc pewnie coś w tym jest że na etapie produkcji coś zrobili źle i ta awaria jest dość powszechna. Z drugiej strony Płyty MSI ogólnie nie są już tym czym były kiedyś. Są popularne ale mimo wszystko bardzo wiele problemów samych płyt dotyczy MSI. Osobiście jakbym miał kupić nową płytę tej marki nie brałbym pod uwagę już prędzej asrocka jakby ASUS i gigabit był za drogi.

PS uwierz że nie wypatrzyłem modelu płyty na screenie a faktycznie jest :D
    Na przyszłość jednak "zmarnuj" kilka minut i wypisz części tekstem na liście. To lepiej wygląda a co za tym idzie więcej ludzi się odezwie w temacie.

0
  • #8 27 Sie 2016 08:23
    frolik
    Poziom 11  

Kolejne pytanie rodzi się odnosnie programu throttlestop. Za każdym raze jak włącza komputer to blokuje się na tym mozniku x8. Musze wejśc w ten program, dać "save" i dopiero wtedy mnoznik się zwiększa. Czy jest możliwość aby to było na stałe, czy już z każdym razem będe musiał wchodzić w program po włączeniu komputera?

0
  • #9 27 Sie 2016 18:11
    310artur
    Poziom 43  

A oba linki poczytałeś czy jeden?
    Spróbuj w UEFI to odszukać. Na innej MSI funkcja nazywa się "intel adaptive thermal monitor" i to trzeba dać na disable.
    Powinno być gdzieś w ustawieniach CPU może w zakładce gdzie są funkcje OC. Niestety manual twojej płyty jest tak biedny jak całe MSI i nie ma tego opisanego. Może więc tego nie ma albo nie raczyli opisać.

0
  • #10 06 Wrz 2016 10:48
    frolik
    Poziom 11  

Znalazłem, Wyłączyłem. Wszystko działa już tak jak powinno być. Dzięki.

0