Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows nie startuje po restarcie

19 Sie 2016 23:05 1458 26
  • Poziom 5  
    Dobry wieczór, krótko opiszę mój problem.
    Mam problem z sypiącym się według mnie zasilaczem, który samoczynnie włącza komputer w nocy, ale potrafi też go wyłączyć. Dzisiaj wydaje mi się, że w trakcie zamykania wyłączył mi komputer, a teraz system nie może się załadować. Startuje tylko BIOS, a potem ciemny ekran. Zrobiłem bootowalnego pendrive z linuxem, chciałem zgrać potrzebne pliki i na partycję D z danymi udało się wejść bez problemu, ale nijak nie mogę się dostać na partycję C, z której chciałbym zgrać kilka rzeczy. Na dwóch wersjach linuxa przy próbie zamontowania partycji C: 'Unable to mount location' i wiele dłuższego tekstu, którego ze względu na nieużywanie tego systemu nie rozumiem. Wyczytałem, że linux nie potrafi załadować partycji kiedy system jest w stanie hibernacji, czy to to? A może jednak dysk uległ uszkodzeniu? Dziękuję z góry za odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie!
  • TermopastyTermopasty
  • Moderator - Komputery Serwis
    Próbowałeś naprawy systemu z nośnika CD?
    Jaki to system?
    Uzupełnij post w informację odnośnie specyfikacji komputera.
  • Poziom 5  
    Płyta: Asus P8Z68 V-LX
    Procesor: Intel i7 2600K
    Dysk: ST500DM002
    Zasilacz: LOGIC 620W
    Karta graf: GTX 550 Ti
    2x4GB Kingston HyperX
    Windows 7 64 bit Professional

Próbowałem wkładać płytę z Windows, ale po chwili pojawia się komunikat o nieprawidłowym połączeniu z dyskiem i należy sprawdzić jego podłączenie. Coś w ten deseń. Dysk jest dobrze podłączony, bo w linuxie go pokazuje bez problemu i na jedną partycję można wejść, ale na drugą niestety nie.

Resetowałem również ustawienia BIOSU, nawet poprzez wyjęcie bateryjki.

Przez chwilę raz pojawił się komunikat za biosem, a przed systemem o 'failu' overclockingu, chociaż komputer nie jest i nie był kręcony.
  • Poziom 5  
    Bios resetowałem do ustawień fabrycznych kilkakrotnie, potem wpadłem na pomysł wyjmowania bateryjki i zwierania tych 'jumperków' czy czegoś podobnego, ale bez skutku. Czy mogę SMART z HDD zrobić pod linuxem, czy koniecznie robić bootowalną wersję?
    Aeromax napisał:
    Czy mogę SMART z HDD zrobić pod linuxem, czy koniecznie robić bootowalną wersję?

Jeśli masz Linuxa z konsolą to możesz.
    Jeśli nie, to bootowalny nośnik z MHDD.
  • Poziom 5  
    Wstawiam poniżej wyniki z MHDD.

Windows nie startuje po restarcie Windows nie startuje po restarcie Windows nie startuje po restarcie
  • TermopastyTermopasty
    Dysk jest ok. SMART nie wykazuje niczego niepokojącego.
  • Poziom 5  
    Tak też mi się wydawało, kiedy zobaczyłem wyniki. Nie wiem czy prawidłowo, ale wnioskuję, że wysypał się Windows. Problem w tym, że chciałbym dostać się na partycję C i skopiować kilka rzeczy z pulpitu przed sformatowaniem, ale nie wiem jak się do tego zabrać. Jakieś pomysły? Zapewne przez linuxa, tylko jak sobie z tym poradzić kiedy nie da się tej partycji zamontować?
    Próbowałeś podpiąć dysk do innego komputera jako dodatkowy?
  • Poziom 5  
    Chciałbym, ale niestety nikt z mojego otoczenia nie ma już 'blaszaka'. Zabawa w przejściówki na USB i podpinanie pod laptopa chyba nie ma sensu, prawda?
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Może podasz całość błędu pojawiającego się przy próbie zamontowania partycji pod linuxem, pokaż też screen z DMDE z widoku okna partycje, po wyborze dysku z urządzeń fizycznych.
  • Poziom 5  
    Załączam błąd podczas montowania partycji w linux mint oraz okno partycji z DMDE.
    Windows nie startuje po restarcie Windows nie startuje po restarcie
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Dla bezpieczeństwa danych dobrze jakbyś wykonał do pliku 106GB kopię posektorową (na inny dysk i do pliku, by nie utracić innych danych w przypadku pomyłki) od sektora 0 do sektora 206 725 119. Następnie po wykonaniu tej częściowej kopi dysku do pliku na uszkodzonej 106GB partycji użyć chkdsk, jako, że ani SMART, ani skan uszkodzonych sektorów nie wykazały.
    Oczywiście nie musisz chcieć przywracać wszystkiego. W tej chwili możesz zwyczajnie w DMDE wejść na partycję 106GB i odzyskać dane, których potrzebujesz (możesz wtedy wykonanie kopii pominąć), jeśli jest to około 10 czy 20GB, lub ilość plików nie jest zbyt duża.
  • Poziom 5  
    Plików nie jest dużo, zależy mi tylko na skopiowaniu zawartości pulpitu (max 5GB). Dostęp do komputera będę miał dopiero bliżej weekendu, wtedy spróbuję dostać się przez DMDE. Czyli nie będzie problemu dostać się tam przez DMDE i będzie normalne drzewko katalogów, prawda?
  • Poziom 5  
    Wykonałem kopię posektorową do pliku. Chciałbym teraz wykonać chkdsk tej nieszczęsnej partycji, tylko jak to zrobić na linuxie? Wyczytałem, że funkcja ta nosi nazwę fsck, ale nie wiem co dać później w argumentach tej komendy. Partycja ta musi być odmontowana na czas robienia fsck?
  • Poziom 35  
    Aeromax napisał:

tylko jak to zrobić na linuxie? Wyczytałem, że funkcja ta nosi nazwę fsck, ale nie wiem co dać później w argumentach tej komendy.

Bez parametrów ntfsfix /dev/sda2.
  • Poziom 5  
    iagre napisał:
    Aeromax napisał:

tylko jak to zrobić na linuxie? Wyczytałem, że funkcja ta nosi nazwę fsck, ale nie wiem co dać później w argumentach tej komendy.

Bez parametrów ntfsfix /dev/sda2.

Wyskoczył taki komunikat:
    Chyba problem z zamontowaniem tej partycji do zrobienia ntfsfixa, prawda?
  • Poziom 35  
    Być może partycja już jest (nieskutecznie) "zamontowana" i to ją blokuje. Spróbuj wcześniej umount /dev/sda2.
    Zobacz czy w fstab masz jakieś odniesienia do /dev/sda2
  • Poziom 5  
    Po wpisaniu komendy umount /dev/sda2 dostałem odpowiedź: /dev/sda2 is not mounted (according to mtab). Po kolejnym użyciu ntfsfix /dev/sda2 również ten sam błąd co poprzednio.
    Nie rozumiem komendy fstab, jak to dokładnie wpisać? Samo fstab, jak i fstab /dev/sda2 zwraca: command not found.
    Znalazłem w linuxie coś takiego jak: 'KDE Partition Manager', wklejam screen jak wyglądają te partycje.

Używam bootowalnego linuxa kubuntu.
  • Poziom 35  
    fstab to nie polecenie ale plik konfiguracji dostępu do dysków - /etc/fstab Podobny do niego (automatycznie modyfikowany) jest /etc/mtab Jego zawartość tez sprawdź.
  • Poziom 5  
    Chyba nie bardzo umiem jak na razie posługiwać się linuxowym terminalem, bo jakieś odmowy dostępu ciągle otrzymuję, ale przez wyszukiwarkę znalazłem jakieś pliki 'fstab' otworzyłem i wklejam ich zawartość.

Windows nie startuje po restarcie Windows nie startuje po restarcie
  • Poziom 35  
    W tych plikach nie ma żadnego odniesienia do sda2, tylko hda. Czy to na pewno ten sam dysk i komputer?

P. S.:
    1. Czy nie działa ci PrintScreen?
    2. Zamiast bawić się w kopiowanie zrzutu ekranu łatwiej przesłać cały plik.
    3. W przypadku braku dostępu lepiej przelogować się na konto roota lub korzystać z polecenia sudo.
  • Poziom 5  
    Tak, to ten sam dysk i komputer. W DMDE mam normalnie 'sda'. Print screen jak najbardziej działa, jednak mam do komputera dostęp po kilka minut dlatego szybciej jest mi zrobić zdjęcie telefonem i później dodać z niego post. Następnym razem będzie Print Screen.

Styk z linuxem mam dopiero odkąd mam problem z tym komputerem dlatego konsola to dla mnie dosłownie 'czarna magia'. Ostatnio za szybko odpiąłem dysk zew. i nie mogłem go odpalić i pomogła mi windowsowa funkcja chkdsk /f, czy w tym przypadku nie mogę zrobić czegoś podobnego z poziomu linuxa?
  • Poziom 35  
    Aeromax napisał:
    Dzień dobry, czy mógłbyś zerknąć do mojego tematu na temat nieszczęsnego dysku, z którym walczę? W programie DMDE po zrobieniu rekonstrukcji odzyskałem to co trzeba, ale system nadal nie startuje. Chciałem wyrzucić plik hiberfill.sys, bo może błąd zrobił się przy odcięciu zasilania podczas hibernacji, ale chyba w DMDE nie da się wyrzucać plików, prawda?

Pozdrawiam!
    --
    Wiadomość powiązana z
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15935590#15935590

Jeżeli partycja jest naprawiona ale zainstalowany na niej windows nie bootuje się to pozostaje naprawa bootowania za pomocą płyty instalacyjnej windowsa.
  • Poziom 5  
    Temat uważam za zamknięty. Pomogła płyta instalacyjna systemu Windows, która była odrzucana z błędem: 'Windows has encountered a problem communicating with a device connected to your computer.', aż do momentu kiedy odłączyłem wewnętrzny czytnik kart z płyty głównej. Potem już poszło gładko i system się naprawił.

Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za poświęcony czas.