Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Licznik Eastron SDM630 dwukierunkowy

r.keson 20 Aug 2016 08:11 30498 15
Tespol
    r.keson
    Level 12  
    Pytanie do fachowców zadaję ponieważ jest mało info po Polsku odnośnie tego licznika.
    - czy wyjścia impulsowe które są dwa można tak zaprogramować zeby out 1 pokazywał pobór z sieci w kWh a out 2 prąd w kWh wpuszczony do sieci z pv.
    - czy ten licznik dobrze będzie współpracował z wattrouterem

Może ma ktoś pdf do tego licznika po Polsku to chętnie bym skorzystał.
  • Tespol
    wa2
    Level 2  
    Nie rozumiem dlaczego chcesz korzystać z wyjść impulsowych jak po RS485 możesz odczytać kilkadziesiąt parametrów które mierzy ten licznik.
    Potrzeba tylko konwerter do usb ktory na aliexpress kosztuje ok 1 dolara i np. zwykła skrętka do połączenia z komputerem. Do odczytu możesz użyć np. patrz załącznik.
    Ja używam Nettempa do odczytu licznika.
    Licznik Eastron SDM630 dwukierunkowy Licznik Eastron SDM630 dwukierunkowy Licznik Eastron SDM630 dwukierunkowy

Wiecej o Nettempie na nettemp.pl/forum
    r.keson
    Level 12  
    wa2 wrote:
    Nie rozumiem dlaczego chcesz korzystać z wyjść impulsowych jak po RS485 możesz odczytać kilkadziesiąt parametrów które mierzy ten licznik.
    Potrzeba tylko konwerter do usb ktory na aliexpress kosztuje ok 1 dolara i np. zwykła skrętka do połączenia z komputerem. Do odczytu możesz użyć np. patrz załącznik.
    Ja używam Nettempa do odczytu licznika.
    Licznik Eastron SDM630 dwukierunkowy Licznik Eastron SDM630 dwukierunkowy Licznik Eastron SDM630 dwukierunkowy

Wiecej o Nettempie na nettemp.pl/forum

Ja ten licznik chcę podłączyć do wattroutera a po RS485 nie ma takiej możliwości i dlatego podpytuję ponieważ do wattroutera loguję się zdalnie a na tym najbardziej mi zależy. Apropo tego licznika czy warto zainwestować 400 zł czy szukać coś lepszego ?

Dodano po 2 [godziny] 40 [minuty]:

I nikt tu nie podpowie czy czy out 1 który jest konfigurowany będzie puszczał impulsy o wprowadzonej energii do sieci a out 2 który nie jest konfigurowany będzie pokazywał pobraną energie z sieci ?
    mcz1
    Level 19  
    Quote:
    I nikt tu nie podpowie czy czy out 1 który jest konfigurowany będzie puszczał impulsy o wprowadzonej energii do sieci a out 2 który nie jest konfigurowany będzie pokazywał pobraną energie z sieci ?

Z dokumentacji http://bg-etech.de/download/manual/SDM630Standard.pdf wynika, że pierwsze wyjście można programować zarówno co do kierunku przepływu mocy czynnej, czyli produkowanej albo pobranej, jak również można ustawić te wyjście na pomiar energii biernej. Natomiast drugie wyjście nie jest programowalne i na stałe ustawione z czułością 400 imp/kWh. Taką samą czułość można ustawić dla wejścia pierwszego. NIe znam watrorutera, czy będzie działać dla czułości wejść 400 imp/kWh. Licznik Eastron SDM630 dwukierunkowy
  • Tespol
    r.keson
    Level 12  
    Wattrouter przjmuje wartości od 10 imp wiec tu nie ma problemu tylko czy jak wyjście 1 ustawie na produkcje czyli to co wpuszczam do sieci w kWh to co pokazuje wyjście 2sume wpuszczonej i pobranej energii w kWh ?
  • Helpful post
    mcz1
    Level 19  
    r.keson wrote:
    tylko czy jak wyjście 1 ustawie na produkcje czyli to co wpuszczam do sieci w kWh to co pokazuje wyjście 2sume wpuszczonej i pobranej energii w kWh ?

Licznik ten pokazuje przepływ mocy w jedną albo w drugą stronę. Czyli jak sobie ustawisz produkcję na wyjściu 1, a drugie wyjście jest fabrycznie ustawione na pomiar zużycia, to będziesz miał w jednym wyjściu pomiar energii którą wpuścisz do sieci, a na drugim którą pobierzesz z sieci. Nie jest to jednoznaczne z pomiarem ilości wyprodukowanej energii, gdyż ta będzie na bieżąco konsumowana. Licznik podłączony zaraz za licznikiem głównym będzie pokazywał to co licznik inteligentny założony przez elektrownię. Gdybyś chciał mieć jeszcze pomiar ilości produkowanej i pobieranej to musiałbyś dodać dwa liczniki które byłyby podłączone według schematu na pvmonitor.
    r.keson
    Level 12  
    Myślę że to co napisałeś jest dla mnie istotne i maszeruje kupić licznik. Produkcję mam zrobioną wedlug schematu z pvmonitor i dziala ok natomiast pobór z sieci pokazywał mi głupoty bo mam prosty licznik jedno kierunkowy . Ten nowy licznik pokaże ile tak naprawdę pobieram z sieci i wpuszczam a do tego spisze dzienna produkcje z liczników przy falowniku i będę wiedział jaka byla dzienna konsumpcja z wyprodukowanej energii.
    brunocsd
    Level 2  
    czesc,
    a mozesz mi podac skad bedziesz go zamawiac (Polska czy zagranica, ewentualnie adres stronki), gdyz jestem tez nim zainteresowany.
    Dzieki i pozdrawiam
    r.keson
    Level 12  
    Link do producenta. Zamawiaj max po 3 sztuki żeby urząd celny się nie przypierniczył.

https://www.aliexpress.com/store/529519?spm=2114.10010108.100005.1.j8h3pW

Jak nie chcesz ryzykować możesz kupić w Polsce ale mają tylko jeden model na stanie:

https://www.sklep.asat.pl/pl/producer/Eastron/107/1/desc

Ja troszkę tych liczników zamontowałem i mogę z ręką na sercu polecać. Dobra inwestycja
    brunocsd
    Level 2  
    A możesz jeszcze powiedzieć jak sprawdza się zliczanie mocy oddanej do zużytej za pomocą tych wyjść impulsowych? Właśnie w ten sposób chciałbym porównywać sobie jak się ma energia wyprodukowana do skonsumowanej, bo na razie to po zamontowaniu przez Eneę nowego licznika dwukierunkowego dziwne mi wychodzą wartości. Tak jakby ichni licznik zliczał też energię którą oddaję do sieci jako energię pobieraną. Ale żeby być pewnym muszę właśnie mieć jakiś punkt odniesienia.
    lonly
    Level 11  
    Witam
    Czy ten licznik SDM630 z Modbus V2 będzie współpracował z falownikiem Froniusa Symo po modbus do monitorowania produkcji, zużycia i samokonsumpcji?
    Cena tego licznika to ok. połowa ceny smartmeter froniusa.
    marcin.gawenda
    Level 10  
    Jest to licznik dwukierunkowy, będzie zliczał energię niezależnie jakiego producenta inwerter masz w instalacji.
    W przypadku, gdy interesuje Cię monitowanie np. energii in/out czy innych parametrów jak natężanie prądu czy napięcie po modbus to
    potrzebujesz jakiegoś urządzenia z zaimplementowanym softem, które odpyta ten licznik.

Jestem na etapie instalacji właśnie tego licznika oraz tego https://sklep.pvmonitor.pl/monitoring-produkc...ml#/30-rodzaj_zasilacza-zasilacz_na_szyne_din do "nadzorowania" licznika oraz inwertera Sofar.
    Tym urządzeniem możesz również odpytywać do 4ch urządzeń po modbus (RS485 lub Wifi), z opisu wynika, że soft radzi sobie również z Froniusem.

Mam właśnie dylemat co do poprawności włączenia tego licznika w sieć. Pozwolę sobie podpiąć pytanie do tego wątku.

Czy sposób podłączenia jak na załączonym schemacie przewodu N (input) i nie podłączania N (output) jest poprawny?

Marcin
    madmr1977
    Level 4  
    Witam Kolego czy można jakiegoś linka prosić z tego pv monitor żeby zobaczyć schemat podłączenia 2 sztuk SDM630-MODBUS
    DZIĘKUJE ŁADNIE
    marcin.gawenda
    Level 10  
    marcin.gawenda wrote:

[...] Czy sposób podłączenia jak na załączonym schemacie przewodu N (input) i nie podłączania N (output) jest poprawny? [...]

Sposób takiego podłączenia licznika jest OK, załączam odpowiedź od producenta:
    jurek.parus
    Level 17  
    Bardzo fajny liczniczek.
    Podłączyłem go do Victron Venus w wersji GPL na Raspbpery PI i działa (wymagany konwerter Modbus RTU na TCP).
    Brakowało mi odczytów kilku rejestrów - moc bierna itp - można node-red'em podrzucać do MQTT na Venus i działa. Można je potem ładować do Grafany i sobie wizualizować w dowolny sposób, też działa.
    Używanie go jako licznika S0 to strata pieniędzy.